Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Płatności Google Pay

Cykl: Płatności mobilne

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Płatności Google Pay

Czym są płatności Google Pay?

Google Pay to system płatności mobilnych opracowany przez firmę Google. Usługa oparta jest o aplikację o tej samej nazwie, w której można dodać karty płatnicze i lojalnościowe - stąd podobieństwo do cyfrowego portfela. Google Pay działa w oparciu o technologię HCE i służy do płatności zbliżeniowych telefonem tak, jak tradycyjną kartą debetową czy kredytową.

Jak widać na poniższych grafikach, w aplikacji możemy dodać karty różnych banków:

Ekran startowy Google Pay
Kliknij, aby powiększyć
 
Inny ekran startowy Google Pay
Kliknij, aby powiększyć

Karty płatnicze w Google Pay
Kliknij, aby powiększyć
 
Programy lojalnościowe w Google Pay
Kliknij, aby powiększyć

Jeszcze do niedawna usługa nazywała się "Android Pay", co miało w pewnym sensie odzwierciedlić jej powiązanie z popularnym oprogramowaniem na smartfony, jednak w styczniu 2018 r. Google postanowiło ujednolicić swoje sposoby płatności pod jedną nazwą - Google Pay. Nowa marka ma obejmować nie tylko transakcje smartfonami w sklepach i aplikacjach, ale również płatności między użytkownikami (mają zostać wprowadzone później).

Jak skorzystać z usługi?

Wymagania techniczne aplikacji Google Pay nie są wygórowane. Wystarczy posiadać telefon z systemem Android w wersji min. 4.4 (KitKat) oraz modułem NFC (użytkownicy iPhoneów mogą skorzystać z bliźniaczej usługi Apple Pay). Poza tym powinieneś być klientem jednego z banków, który wdrożył u siebie płatności mobilne od Google (patrz niżej).

Kolejnym krokiem - dość oczywistym – jest posiadanie Konta Google, które jest wymagane do poprawnego działania telefonu z Androidem i umożliwia pobranie aplikacji Google Pay (jest ona darmowa).

Warto również pamiętać o ustawieniu Google Pay jako domyślnego sposobu do płatności telefonem. Na etapie instalacji można to zrobić od razu. Później powinniśmy wejść w ustawienia NFC na smartfonie i wybrać portfel Google Pay do transakcji zbliżeniowych telefonem.

Dodawanie karty płatniczej

Do prawidłowego działania usługi musimy jeszcze wykonać jeden krok konfiguracyjny, czyli podpiąć kartę płatniczą. Wystarczy podać jej dane, pamiętając przy tym o sprawdzeniu poprawności informacji umieszczonych na "plastiku". W nowszych modelach telefonów, zamiast ręcznego przepisywania numeru karty, można zrobić zdjęcie - potem wystarczy tylko wpisać jej datę ważności oraz kod CVC/CVV.

Dodawanie karty do Google Pay
Kliknij, aby powiększyć

Następnie należy zweryfikować kartę, czyli podać kod SMS otrzymany od banku, który jest jej wystawcą.

Weryfikacja karty w Google Pay
Kliknij, aby powiększyć

Co ciekawe, w mBanku z karty w Google Pay można korzystać, zanim faktycznie ją otrzymamy; wszystko dzięki integracji usługi z aplikacjami mobilnymi banku. Klienci mBanku mogą podpiąć wydaną kartę płatniczą w aplikacji bankowej bez instalowania Google Pay (na poniższych zdjęciach widać jeszcze poprzednią nazwę - Android Pay).

Android Pay w mBanku
Kliknij, aby powiększyć
 
Dodawanie karty do Android Pay w mBanku
Kliknij, aby powiększyć


Potwierdzenie dodania karty do Android Pay w mBanku
Kliknij, aby powiększyć

Proces płatności

A jak wygląda sam proces płatności przez Google Pay? Naszym zdaniem jest to naprawdę proste. Nie musimy nawet uruchamiać aplikacji - wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć do terminala w sklepie. Przy transakcjach powyżej 50 zł należy dodatkowo wpisać PIN karty, którą płacimy, na klawiaturze terminala. Jeśli płatność przebiegła pomyślnie, na ekranie smartfona powinno wyświetlić się jej potwierdzenie (zielona ikonka).

Szczegóły karty w Google Pay
Kliknij, aby powiększyć
 
Szczegóły transakcji w Google Pay
Kliknij, aby powiększyć

Przez Google Pay można również płacić w aplikacjach mobilnych Allegro, Uber, Pyszne.pl czy Google Play (wykaz wszystkich takich miejsc znajdziesz także tutaj). Podczas wyboru formy zapłaty wskazujemy Google Pay i zatwierdzamy płatność; nie trzeba dodatkowo logować się do banku czy potwierdzać płatności PIN-em.

Płatność przez Google Pay w aplikacjach
Kliknij, aby powiększyć
 
Wybór formy płatności Google Pay przy płatności w aplikacjach
Kliknij, aby powiększyć

Płatność Google Pay w aplikacji mobilnej
Kliknij, aby powiększyć
 
Potwierdzenie płatności Google Pay w aplikacji
Kliknij, aby powiększyć

Jedną z nowszych opcji Google Pay jest tzw. long-click, który pozwala na szybki wybór karty przypisanej do aplikacji. W portfelu Google tylko jedna karta jest domyślna, jeśli chcemy użyć innej, należy ręcznie wybrać ją w Google Pay. Long-click polega na dłuższym przyciśnięciu ikonki Google Pay na ekranie urządzenia - po chwili pojawi się menu z listą wszystkich kart podpiętych do aplikacji, a my będziemy mogli wybrać tę kartę, którą chcemy zapłacić.

Long click w Google Pay
Kliknij, aby powiększyć

W jakich bankach zapłacę przez Google Pay?

W Polsce Google Pay (jeszcze jako Android Pay) pojawił się jesienią 2016 r. Obecnie usługa jest dostępna w ofercie następujących banków:

Google Pay pośrednio dostępne jest także w Banku Millennium. Pośrednio, ponieważ dotyczy to tylko klientów dawnego eurobanku, który od 11 listopada 2019 r. jest częścią Millennium. Karty kredytowe eurobanku dodane do portfela Google przed tą datą dalej funkcjonują i można nimi płacić za pomocą telefonu.

Bezpieczeństwo

Część z Was pewnie zastanawia się, czy płatności Google Pay są bezpieczne. To pytanie jest całkowicie uzasadnione - bezpieczeństwo w przypadku transakcji jest kwestią absolutnie kluczową. Twórcy usługi zadbali o nie poprzez tzw. tokenizację. Po dodaniu karty jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr. W trakcie płatności sprzedawca otrzymuje wygenerowany, unikatowy token - który reprezentuje naszą kartę – oraz jednorazowy kryptogram, który działa jak hasło. Oba te elementy są konieczne do poprawnego przeprowadzenia transakcji.

Wymogiem bezpieczeństwa podczas konfiguracji Google Pay jest również ustawiona blokada ekranu telefonu. Jeśli nasz smartfon nie jest w ten sposób chroniony przed niepowołanym użyciem, nie będziemy mogli korzystać z usługi, zatem warto pamiętać o tym kroku podczas instalowania aplikacji.

Portfel Google Pay a HCE

Jak już wspomnieliśmy, Google Pay oparty jest o technologię HCE, jednak – co ciekawe – jest też konkurencją dla tych płatności. Podstawową różnicą między nimi jest konieczność posiadania fizycznie wydanej karty płatniczej w przypadku usługi Google. Jeśli korzystamy z typowych płatności HCE, bank wyda nam dodatkową, wirtualną kartę debetową lub kredytową; nie musimy zamawiać tradycyjnego plastiku.

Płatności Google Pay od tradycyjnego HCE różnią też same wymagania techniczne. W pierwszym przypadku musimy zainstalować dedykowaną aplikację, w drugim - pobrać ze sklepu z aplikacjami oprogramowanie od swojego banku.

O czym warto pamiętać?

Korzystanie z aplikacji Google Pay jest bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że bank wciąż może pobierać opłaty za kartę debetową, którą podłączyliśmy do tej usługi. To, że nasza karta jest w telefonie jako wirtualny numer, nie oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów za jej używanie!

Jeśli posiadamy kilka kart w aplikacji, uważajmy, którą ustawiamy jako domyślną. Może się okazać, że w konkretnej sytuacji chcieliśmy użyć innego "plastiku" (np. karty debetowej zamiast kredytowej) i w efekcie obciążyliśmy kartę, na której mieliśmy za mało środków.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że karta płatnicza w telefonie to modny i popularny sposób płatności w sklepach i Internecie. W naszym kraju Google Pay jest już dostępny w 18 bankach i 7 innych instytucjach, które aktywnie go promują, a kolejne rozważają wdrożenie usługi.

Płacenie przez Google Pay przebiega prosto i bezpiecznie - wystarczy dodać w aplikacji swoją kartę płatniczą, uruchomić moduł NFC w telefonie, a potem tylko zbliżyć urządzenie do terminala w sklepie. Nie należy jednak zapominać przy tym o bezpieczeństwie telefonu; blokada ekranu to minimum wymagane przez Google, jednak ten mechanizm nie jest pozbawiony wad (do płatności wystarczy wybudzenie telefonu, a nie odblokowanie!). Warto o tym pamiętać i wyłączać NFC, kiedy nie korzystamy z płatności zbliżeniowych telefonem.

Nie ulega wątpliwości, że Google Pay (i jego bliźniak Apple Pay) są obecnie na topie i powoli wypierają z banków konkurencyjne metody płatności (HCE). Kiedy klient i tak posiada kartę debetową, to podpięcie “plastiku” do portfela Google może być wygodniejszą opcją niż logowanie się do aplikacji banku i zamawianie wirtualnej karty HCE. Do tego dochodzą promocje, gdzie Google i jego partnerzy zachęcają nas do płatności przez Google Pay – niestety banki wciąż zdają się zapominać o swoich obecnych klientach i czasem takie mini akcje związane z płatnościami są jedyną szansą na drobny bonus dla osób, które są już dłużej związane z konkretnym bankiem.

Samo Google Pay jest bardzo podobne do płatności HCE – w obu przypadkach możesz płacić zbliżeniowo telefonem, jednak warunki działania są już nieco inne. Wszystko zależy tu od Twoich preferencji; jeśli wolisz mieć w portfelu plastikową kartę i jednocześnie płacić nią w telefonie, Google Pay będzie trafionym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie chcesz zamawiać karty płatniczej w swoim banku, a smartfon ma Ci służyć jako jedyny sposób płatności, lepszą opcją będzie wyrobienie wirtualnej karty HCE. Cokolwiek wybierzesz, pamiętaj, że ma Ci to ułatwić życie, a nie je utrudnić, zatem jeśli dana metoda płatności okaże się zawodna, skorzystaj z innej i ciesz się wygodnymi, nowoczesnymi płatnościami.