Płatności Google Pay

Płatności Google Pay

Google Pay (wcześniej: Android Pay) jest jedną z form płatności mobilnych. W Polsce usługa cieszy się coraz większą popularnością, a banki chętnie ją promują wśród swoich klientów. W artykule przybliżamy Wam płatności przez Google Pay i pokazujemy możliwości tego systemu.

Czym jest Google Pay?

Google Pay to system płatności mobilnych opracowany przez firmę Google. Usługa oparta jest o aplikację o tej samej nazwie, w której można dodać karty płatnicze i lojalnościowe - stąd podobieństwo do cyfrowego portfela. Google Pay działa w oparciu o technologię HCE i służy do płatności zbliżeniowych telefonem, tak jak tradycyjną kartą debetową czy kredytową.

Google Pay podgląd Google Pay podgląd kart

Jeszcze do niedawna usługa nazywała się "Android Pay", co miało w pewnym sensie odzwierciedlić jej powiązanie z popularnym oprogramowaniem na smartfony, jednak w styczniu 2018 r. Google postanowiło ujednolicić swoje sposoby płatności pod jedną nazwą - Google Pay. Nowa marka ma obejmować nie tylko transakcje smartfonami w sklepach i aplikacjach, ale również płatności między użytkownikami (mają zostać wprowadzone później).

Jak skorzystać z usługi?

Wymagania techniczne aplikacji Google Pay nie są wygórowane. Wystarczy posiadać telefon z systemem Android w wersji min. 4.4 (KitKat) oraz modułem NFC; niestety użytkownicy iPhone'ów nie mogą skorzystać z usługi. Poza tym powinieneś być klientem jednego z banków, który wdrożył u siebie płatności mobilne od Google (patrz niżej).

Kolejnym krokiem - dość oczywistym – jest posiadanie Konta Google, które jest wymagane do poprawnego działania telefonu z Androidem i umożliwia pobranie aplikacji Google Pay (jest ona darmowa).

Warto również pamiętać o ustawieniu Google Pay jako domyślnego sposobu do płatności telefonem. Na etapie instalacji można to zrobić od razu. Później powinniśmy wejść w ustawienia NFC na smartfonie i wybrać usługę Android Pay do transakcji zbliżeniowych telefonem.

Dodawanie karty płatniczej

Do prawidłowego działania usługi musimy jeszcze wykonać jeden krok konfiguracyjny, czyli podpiąć kartę płatniczą. Wystarczy podać numer karty, pamiętając przy tym o sprawdzeniu poprawności danych na "plastiku".

Dodawanie karty w Google Pay 1 Dodawanie karty w Google Pay 2

Co ciekawe, w mBanku i Orange Finanse z karty w Google Pay można korzystać, zanim faktycznie ją otrzymamy; wszystko dzięki integracji usługi z aplikacjami mobilnymi obu banków. Klienci wspomnianych instytucji mogą podpiąć wydaną kartę płatniczą w aplikacji bankowej bez instalowania Google Pay (na poniższych zdjęciach widać jeszcze poprzednią nazwę - Android Pay).

Proces płatności

A jak wygląda sam proces płatności przez Google Pay? Naszym zdaniem jest to naprawdę proste. Nie musimy nawet uruchamiać aplikacji - wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć do terminala w sklepie. Przy transakcjach powyżej 50 zł należy dodatkowo wpisać PIN karty, którą płacimy, na klawiaturze terminala. Jeśli płatność przebiegła pomyślnie, na ekranie smartfona powinno wyświetlić się jej potwierdzenie (zielona ikonka).

Google Pay podgląd karty płatniczej Google Pay podgląd transakcji

Przez Google Pay można również płacić w aplikacjach mobilnych Allegro, Uber, Pyszne.pl czy iTaxi. Podczas wyboru formy zapłaty wskazujemy Google Pay i zatwierdzamy płatność; nie trzeba dodatkowo logować się do banku czy potwierdzać płatności PIN-em.

W jakich bankach zapłacę przez Google Pay?

W Polsce Google Pay (jeszcze jako Android Pay) pojawił się jesienią 2016 r. Obecnie usługa jest dostępna w ofercie następujących banków:

 • Alior Bank;
 • BGŻ BNP Paribas;
 • Citi Handlowy - tylko karty Mastercard;
 • eurobank – tylko karty kredytowe;
 • Getin Bank;
 • ING Bank Śląski;
 • mBank;
 • Nest Bank;
 • Orange Finanse;
 • Plus Bank – tylko karty Mastercard;
 • Raiffeisen Polbank;
 • Santander Bank Polska (dawny BZ WBK);
 • T-Mobile Usługi Bankowe.

Bezpieczeństwo

Część z Was pewnie zastanawia się, czy płatności Google Pay są bezpieczne. To pytanie jest całkowicie uzasadnione - bezpieczeństwo w przypadku transakcji jest kwestią absolutnie kluczową. Twórcy usługi zadbali o nie poprzez tzw. tokenizację. Po dodaniu karty jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr. W trakcie płatności sprzedawca otrzymuje wygenerowany, unikatowy token - który reprezentuje naszą kartę – oraz jednorazowy kryptogram, który działa jak hasło. Oba te elementy są konieczne do poprawnego przeprowadzenia transakcji.

Wymogiem bezpieczeństwa podczas konfiguracji Google Pay jest również ustawiona blokada ekranu telefonu. Jeśli nasz smartfon nie jest w ten sposób chroniony przed niepowołanym użyciem, nie będziemy mogli skorzystać z usługi, zatem warto pamiętać o tym kroku podczas instalowania aplikacji.

Google Pay a HCE

Jak już wspomnieliśmy, Google Pay oparty jest o technologię HCE, jednak – co ciekawe – jest też konkurencją dla tych płatności. Podstawową różnicą między nimi jest konieczność posiadania fizycznie wydanej karty płatniczej w przypadku usługi Google. Jeśli korzystamy z typowych płatności HCE, bank wyda nam dodatkową, wirtualną kartę debetową lub kredytową; nie musimy zamawiać tradycyjnego plastiku.

Google Pay od tradycyjnego HCE różnią też same wymagania techniczne. W pierwszym przypadku musimy zainstalować dedykowaną aplikację, w drugim - pobrać ze sklepu z aplikacjami oprogramowanie od swojego banku.

O czym warto pamiętać?

Korzystanie z aplikacji Google Pay jest bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że bank wciąż może pobierać opłaty za kartę debetową, którą podłączyliśmy do tej usługi. To, że nasza karta jest w telefonie jako wirtualny numer, nie oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów za jej używanie!

Jeśli posiadamy kilka kart w aplikacji, uważajmy, którą ustawiamy jako domyślną. Może się okazać, że w konkretnej sytuacji chcieliśmy użyć innego "plastiku" (np. karty debetowej zamiast kredytowej) i w efekcie obciążyliśmy kartę, na której mieliśmy za mało środków.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że Google Pay to modny i popularny sposób płatności. W naszym kraju jest już dostępny w 11 instytucjach, które aktywnie go promują, a kolejne rozważają wdrożenie usługi.

Korzystanie z Google Pay jest całkiem proste, wystarczy dodać w aplikacji kartę płatniczą, uruchomić moduł NFC w telefonie, a potem tylko zbliżyć urządzenie do terminala w sklepie.

Sam system jest bardzo podobny do płatności HCE – w obu przypadkach możemy zapłacić zbliżeniowo telefonem, jednak warunki działania są już nieco inne. Wszystko zależy tu od naszych preferencji; jeśli wolimy mieć w portfelu plastikową kartę i jednocześnie płacić nią w telefonie, Google Pay będzie trafionym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie chcemy zamawiać karty płatniczej w naszym banku, a smartfon ma nam służyć jako jedyny sposób płatności, lepszą opcją będzie wyrobienie wirtualnej karty HCE.

Z ostatniej chwili

 • 13.12.2018 17:38

  Kolejna okazja dla nowych klientów mBanku. Tym razem za otwarcie eKonta i aktywne korzystanie z rachunku możecie zdobyć 140 zł.

 • 13.12.2018 08:14

  Aktywuj automatyczne e-płatności z karty Mastercard za usługi Vectry, a nawet 30 zł wróci na rachunek Twojej karty.

 • 12.12.2018 16:41

  Jeśli korzystasz z programu lojalnościowego sieci Biedronka, możesz otrzymać bon na 400 zł do wydania w sklepach tej sieci.

 • 12.12.2018 13:58

  Dzięki promocji "Konto na zakupy" nowi posiadacze Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas mogą zyskać nawet 200 zł za aktywne korzystanie z rachunku.

 • 12.12.2018 10:16

  Zamawiasz taksówkę w aplikacji iTaxi - płacisz za przejazd Google Pay - oszczędzasz. I tak 3 razy. Maksymalnie możesz zaoszczędzić nawet 60 zł.

 • 11.12.2018 14:04

  Głodny? Skorzystaj z PizzaPortal, zapłać Visa Checkout i ciesz się nie tylko posiłkiem, ale i rabatem w wysokości 10 zł.

 • 11.12.2018 11:52

  Alior Bank przedłużył termin obowiązywania jednej z korzyści Konta Jakże Osobistego. 3% na koncie oszczędnościowym dostępne będzie do 31.12.2019 r.

 • 7.12.2018 15:52

  W promocji EnveloBanku możesz zyskać nawet 100 zł za zrealizowanie 10 płatności kartą w Internecie. Najbardziej aktywnie zgarną dodatkowe dwie stówy.

 • 6.12.2018 13:27

  Kolejna okazja z Google Pay: za zakupy na min. 200 zł w e-sklepie Media Expert można otrzymać od 30 do 150 zł rabatu.

 • 5.12.2018 13:47

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.