Moneteo
Spis treści
Wróć

Płatności mobilne - przegląd i dostępność w bankach

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

94 publikacje 4531 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


22 komentarze
Płatności mobilne - przegląd i dostępność w bankach

Wyobraźmy sobie, że jesteśmy w sklepie i robimy duże tygodniowe zakupy. W kolejce uświadamiamy sobie, że nie zabraliśmy portfela. Gorączkowo zastanawiamy się, jak wybrnąć z tej sytuacji i nagle - olśnienie! Przecież mamy w kieszeni telefon, a w nim aplikację do płatności mobilnych! Przy finalizowaniu płatności zbliżamy smartfon do terminala, wpisujemy PIN i gotowe. Wszystko się udało, mimo że karta płatnicza została w domu.

Co to są płatności mobilne?

Płatności mobilne to określenie na wszelkie transakcje dokonywane urządzeniami mobilnymi, np. telefonem, zegarkiem, opaską itd. Można je rozumieć szeroko, uwzględniając zarówno przelewy dokonywane przez aplikacje mobilne, jak i płatności zbliżeniowe, lub wąsko, utożsamiając wyłącznie z transakcjami zbliżeniowymi. Na potrzeby tego tekstu przyjmiemy to drugie podejście, w którym płatności mobilne to po prostu płatności telefonem bądź innym urządzeniem za zakupy w sklepach stacjonarnych i internetowych.

Moda na wygodne zakupy

Bądźmy szczerzy – karta debetowa czy kredytowa nie jest już nowoczesną metodą płatności za zakupy. Banki i fintechy, chcąc nam ułatwić życie, wprowadzają także inne możliwości w tym zakresie, np. Blika, HCE, Google Pay, Apple Pay itd.

Płatności mobilne – przy pomocy telefonu bądź innych urządzeń mobilnych (np. tabletu, zegarka itp.) – stały się nieodłącznym elementem bankowej oferty i zajmują już stabilną pozycję na rynku. Jak pokazuje raport “Płatności cyfrowe 2020”, aż 34% Polaków posiada dostęp do różnych metod opłacania zakupów, czy to Blikiem, zbliżeniowo telefonem, czy zegarkiem. Rosnąca popularność takich rozwiązań sprawia, że warto choć ogólnie wiedzieć, które płatności mobilne dostępne są na polskim rynku.

Rodzaje płatności mobilnych

Płatności zbliżeniowe są dziś powszechnie używane i nic w tym dziwnego - w końcu to szybki i wygodny sposób na opłacanie zakupów. Z tej metody można korzystać także mobilnie; w zależności od posiadanego urządzenia możemy wyróżnić:

Płatności mobilne w polskich bankach

Z poniższej tabeli dowiesz się, które z powyższych usług są dostępne w konkretnym banku:

Płatności mobilne w bankach w Polsce
Bank Blik HCE Google Pay Apple Pay Garmin Pay Fitbit Pay SwatchPAY! Xiaomi Pay
Alior Bank ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Bank BPS ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Bank Millennium ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Bank Pekao ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Bank Pocztowy ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
BNP Paribas ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
BOŚ Bank ✔️ ✔️
Citi Handlowy ✔️ ✔️ ✔️
Credit Agricole ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Getin Bank ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
ING Bank Śląski ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Inteligo ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
mBank ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Nest Bank ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Noble Bank ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
PKO BP ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Plus Bank ✔️
Santander Bank Polska ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Spółdzielcza Grupa Bankowa ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️ ✔️
Toyota Bank ✔️
Volkswagen Bank
opracowanie własne

Początki płatności mobilnych w Polsce

Zanim na dobre zaczęliśmy płacić zbliżeniowo telefonem, transakcje mobilne wyglądały całkiem inaczej. W bankowości funkcjonowały aplikacje IKO (wcześniejsza wersja aplikacji mobilnej PKO BP) oraz iKasa (wdrożona m.in. przez Alior Bank i Getin Bank) — obie służyły do płatności w sklepach (przy czym iKasa tylko w Biedronce), a transakcje opierały się o kody jednorazowe generowane w aplikacji. Taki kod należało pokazać kasjerowi, a następnie zaakceptować płatność w telefonie. Obecnie iKasa dostępna odeszła już do lamusa, a aplikacja IKO w PKO BP została unowocześniona o płatności HCE i BLIK (patrz wyżej).

Mastercard Mobile

Mastercard Mobile było rozwiązaniem przygotowanym przez Mastercarda na polski rynek, które pozwalało klientom kupić bilety czy zapłacić za parking w takich aplikacjach mobilnych jak SkyCash, mPotwór czy Sprytny Bill bez podawania szczegółowych danych kart płatniczych. Aplikacja integrowała różne systemy drobnych płatności i umożliwiała podłączenie do nich swojego "plastiku". Mastercard Mobile w takiej formie działało np. w Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe. Ostatecznie usługa została zastąpiona przez cyfrowy portfel Masterpass, który dostępny jest bezpośrednio w Santander Bank Polska (a pośrednio także w pozostałych bankach) i oferuje także płatności internetowe.

Płatności NFC

Płatności simcentryczne w technologii NFC to poprzednik znanego obecnie HCE. Tzw. płatności NFC pozwalały na transakcje zbliżeniowe telefonem, jednak ich działanie było trochę skomplikowane. Aby skorzystać z usługi - oprócz telefonu z modułem NFC - należało posiadać specjalną kartę SIM NFC i aktywować funkcję u operatora, a same płatności odbywały się za pomocą specjalnie do tego przeznaczonej aplikacji. Transakcje telefonem w technologii NFC umożliwiały sieci T-Mobile (m.in. w mBanku, T-Mobile Usługi Bankowe czy Getin Banku) oraz Orange (np. w ING i mBanku), a do przeprowadzenia płatności należało dodatkowo posiadać wirtualną kartę NFC wydaną przez bank.

Płatności mobilne a bezpieczeństwo

Wspomnijmy w tym miejscu o kwestii bezpieczeństwa, która może zniechęcać niektórych do skorzystania z płatności mobilnych.

Usługi typu Google Pay czy Apple Pay opierają się na tzw. tokenizacji. Oznacza to, że dane kart płatniczych dodajemy do portfeli tylko raz i potem są one zastępowane tzw. tokenem, czyli ciągiem znaków. W procesie płatności wykorzystywany jest właśnie token, dzięki czemu wrażliwe informacje, takie jak numer karty czy kod CVC/CVV, są chronione przed osobami postronnymi.

Blik z kolei bazuje na kodach jednorazowych, które są generowane tylko dla konkretnej transakcji, a płatność z kolei potwierdzana jest PIN-em do aplikacji mobilnej. Nawet jeśli ktoś pozna taki kod, nie będzie mógł wykorzystać go ponownie.

Płać wygodnie

Banki lubią ułatwiać nam życie, a jednym z lepszych na to sposobów są różne metody płatności mobilnych, czy to telefonem, czy zegarkiem. Śmiało można powiedzieć, że po wypróbowaniu czy to Google Pay, czy Blika, łatwo się do nich przyzwyczajamy i korzystamy coraz częściej przy każdej okazji. Sprawę ułatwiają kolejne usprawnienia wprowadzane przez operatora danej usługi, dzięki czemu zwiększa się nie tylko jej wygoda, ale i bezpieczeństwo. Z biegiem czasu pojawiają się coraz to nowe pomysły na płatności mobilne i pozostaje tylko czekać na to, czym zaskoczą nas banki i fintechy.


Komentarze

(22)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
K
Krystian
Gość

portfela elektronicznego Apple Paymam jedno pytanie czy nie pomożeciemuszę kartę debetowączy pomożecie zainstalowaćkarta debetowąnie umiem do portfela elektronicznegoo muszę zrobić tak jak przysłali mi sms-a z bankuja mam kartę debetową tak jak tam napisaneczy moją kartę debetową sami możecie zarejestrowaćon mi zawsze wyskakuje błądi już siły na to nie wiemżeby ta karta debetowa już była zarejestrowana w tym portfelu elektronicznym

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Krystian

O Apple Pay piszemy w osobnym tekście: https://www.najlepszekonto.pl/apple-pay. Pierwszym krokiem powinno być dodanie karty w aplikacji Wallet.

Odpowiedz

S
Sylwek
Gość

Witam. Posiadałem konto w mbanku. I tam mogłem wygenerować sobie oddzielnie do każdej płatności Googlepay nowa MasterCard mobilna. Po transakcji blokowałem. I składałem wniosek poprzez aplikację o wydanie nowej karty. Czy jest jakiś bank który oferuje również takie rozwiązania. Niestety złożyłem dwa wnioski równocześnie o wydanie tak karty i na 30 dni mam zablokowane takie płatności. Zanim odblokują szukam innego banku który to oferuje. Dodam że wydanie karty było bezpłatne i do 30dni jak został zablokowana karta nie pobierane były opłaty. Może ktoś wie który bank ma jednakowe rozwiązanie. Pozdrawiam

Odpowiedz

B
Bieszczadnik
Gość
@Sylwek

Hmm, takie karty kiedyś były chyba w Santanderze i ING. Teraz to nie mam pojęcia, czy gdzieś to jeszcze funkcjonuje. Chętnie się dowiem, może ktoś coś podrzuci.

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sylwek

mBank istotnie ma kartę Mastercard Mobilną, ale korzystanie z niej jest bezpłatne tylko pod warunkiem dokonania nią transakcji na min. 350 zł w miesiącu. Czy na pewno taką kartę posiadasz?

Odpowiedz

S
Sylwek
Gość
@Aldona Derdziak

Tak. Ale jeśli zostanie zablokowana przed 30dniem od wyrobienia. Opłata nie jest pobierana. Dlatego idealne do korzystania płatności zbliżeniowo. Jak również wykupywalem na miesiąc czy tidala czy netflixa. Blokowałem i nie musiałem pamiętać o wyłączeniu subskrypcji. Zakładałem kolejny wniosek o kolejną kartę i po kilku minutach miałem. Przez 30 dni mam reklamację w banku i mam zablokowane. Więc na też czas szukam takiego samego rozwiązania w innym banku. I nie wiem który to umożliwia. Pozdrawiam

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Sylwek

W takim razie potrzebowałbyś czegoś w stylu płatności HCE, ale dokonywanych kartą wirtualną, niepowiązaną z kartą plastikową. Taką opcję obecnie posiada tylko Bank Millennium - karta wirtualna HCE jest tu bezpłatna.

Odpowiedz

A
Adam
Gość

Jest jeszcze Xiaomi Pay i Lidl Pay

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Adam

W artykule zostały ujęte najpopularniejsze płatności mobilne. Przyglądamy się rozwojowi innych metod, z pewnością je uwzględnimy w tym artykule.

Odpowiedz

T
Tomasz
Gość

Mam dodaną kartę mBanku do płatności Google Pay oraz zainstalowaną aplikację IKO z płatnością zbliżeniową. Czy będzie jakieś powiadomienie na ekranie którą kartą chcę płacić ?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Tomasz

Nie, nie będzie. W ustawieniach NFC w telefonie powinieneś widzieć, która z tych płatności jest domyślna i tam także możesz to zmienić, jeśli chcesz w danym momencie skorzystać z drugiej metody. Niestety nie da się tego wybrać podczas płatności.

Odpowiedz

S
Szymon
Gość

Hej! Czy płatności HCE są dostępne dla urządzeń Apple czy tylko na Android?

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Szymon

Niestety tylko dla Androida :(

Odpowiedz

P
paladinek
Gość

Nieźle to już wygląda, coraz więcej banków udostępnia choć jedną-dwie metody. Toyota wreszcie się obudziła! xD

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@paladinek

Cieszy nas, że Toyota wprowadziła choć Google Pay. Podobno szykują także Apple Pay :)

Odpowiedz

A
Agnieszka
Gość

jak dla mnie przy płatnościach w sklepach wygrywa: apple pay, bo nie trzeba podawać pinu w terminalu; płatności internetowe: tylko Blik

Odpowiedz

M
Mania
Gość
@Agnieszka

Gorzej, gdy ekspedientka popatrzy ponuro i powie, że nie można, chociaż na drzwiach jest naklejka. standard w mniejszych sklepach...

Odpowiedz

S
sceptyczna
Gość
@Mania

Dlatego ja zawsze mówię, że chcę zapłacić zbliżeniowo - przykładam telefon i koniec, bez komentarzy ekspedientek.

Odpowiedz

S
Sylwia Kontowicz
Gość

Marna ta przewaga Samsung Pay - już na koniec 2018 roku z badań Visy wynika, że ponad (!) 99,9% terminali płatniczych w Polsce obsługuje płatności zbliżeniowe. Trąci trochę reklamą marki :P

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Sylwia Kontowicz

Zapewniamy, że to nie reklama :) W tekście opisujemy różne systemy płatności mobilnych, także te, o których często mówią sami użytkownicy. Samsung Pay ma w naszym kraju grono fanów, dlatego wspomnieliśmy również o tej metodzie.

Odpowiedz

K
Ka
Gość

Warto uzupełnić, że w przypadku Apple Pay'a transakcja może być potwierdzona także przez Face ID, jeśli urządzenie posiada odpowiedni moduł biometryczny.

Odpowiedz

Redakcja Moneteo
Redakcja Moneteo
@Ka

Dopisaliśmy :)

Odpowiedz