Płatności Android Pay

Płatności Android Pay

Android Pay jest jedną z form płatności mobilnych. W Polsce usługa cieszy się coraz większą popularnością, a banki chętnie ją promują wśród swoich klientów. W artykule przybliżamy Wam płatności przez Android Pay i pokazujemy możliwości tego systemu.

Czym jest Android Pay?

Android Pay to system płatności mobilnych opracowany przez firmę Google. Usługa oparta jest o aplikację o tej samej nazwie, w której można dodać karty płatnicze i lojalnościowe - stąd podobieństwo do cyfrowego portfela. Android Pay działa w oparciu o technologię HCE i służy do płatności zbliżeniowych telefonem tak jak tradycyjną kartą debetową czy kredytową.

Jak skorzystać z usługi?

Wymagania techniczne aplikacji Android Pay nie są wygórowane. Wystarczy posiadać telefon z systemem Android w wersji min. 4.4 (KitKat) oraz modułem NFC; niestety użytkownicy iPhone'ów nie mogą skorzystać z usługi. Poza tym powinieneś być klientem jednego z banków, który wdrożył u siebie płatności mobilne od Google (patrz niżej).

Kolejnym krokiem - dość oczywistym – jest posiadanie Konta Google, które jest wymagane do poprawnego działania telefonu z Androidem i umożliwia pobranie aplikacji Android Pay (jest ona darmowa).

Warto również pamiętać o ustawieniu Android Pay jako domyślnego sposobu do płatności telefonem. Na etapie instalacji można to zrobić od razu. Później powinniśmy wejść w ustawienia NFC na smartfonie i wybrać usługę Android Pay do transakcji zbliżeniowych telefonem.

Dodawanie karty płatniczej

Do prawidłowego działania usługi musimy jeszcze wykonać jeden krok konfiguracyjny, czyli podpiąć kartę płatniczą. Wystarczy podać numer karty, pamiętając przy tym o sprawdzeniu poprawności danych na "plastiku".

Co ciekawe, w mBanku i Orange Finanse z karty w Android Pay można korzystać, zanim faktycznie ją otrzymamy; wszystko dzięki integracji usługi z aplikacjami mobilnymi obu banków. Klienci wspomnianych instytucji mogą podpiąć wydaną kartę płatniczą w aplikacji bankowej bez instalowania Android Pay.

Proces płatności

A jak wygląda sam proces płatności przez Android Pay? Naszym zdaniem jest to naprawdę proste. Nie musimy nawet uruchamiać aplikacji - wystarczy wybudzić telefon i zbliżyć do terminala w sklepie. Przy transakcjach powyżej 50 zł należy dodatkowo wpisać PIN karty, którą płacimy, na klawiaturze terminala. Jeśli płatność przebiegła pomyślnie, na ekranie smartfona powinno wyświetlić się jej potwierdzenie (zielona ikonka).

Przez Android Pay można również płacić w aplikacjach mobilnych Allegro, Uber, Pyszne.pl czy iTaxi. Podczas wyboru formy zapłaty wskazujemy Android Pay i zatwierdzamy płatność; nie trzeba dodatkowo logować się do banku czy potwierdzać płatności PIN-em.

W jakich bankach zapłacę przez Android Pay?

W Polsce Android Pay pojawił się jesienią 2016 r. Obecnie usługi jest dostępna w ofercie następujących banków:

  • Alior Bank;
  • BGŻ BNP Paribas;
  • BZ WBK;
  • eurobank – tylko karty kredytowe;
  • Getin Bank;
  • mBank;
  • Nest Bank;
  • Orange Finanse;
  • Plus Bank – tylko karty Mastercard;
  • T-Mobile Usługi Bankowe.

Bezpieczeństwo

Część z Was pewnie zastanawia się, czy płatności Android Pay są bezpieczne. To pytanie jest całkowicie uzasadnione - bezpieczeństwo w przypadku transakcji jest kwestią absolutnie kluczową. Twórcy usługi zadbali o nie poprzez tzw. tokenizację. Po dodaniu karty jej numer zostaje zastąpiony przez wirtualny ciąg cyfr. W trakcie płatności sprzedawca otrzymuje wygenerowany, unikatowy token - który reprezentuje naszą kartę – oraz jednorazowy kryptogram, który działa jak hasło. Oba te elementy są konieczne do poprawnego przeprowadzenia transakcji.

Wymogiem bezpieczeństwa podczas konfiguracji Android Pay jest również ustawiona blokada ekranu telefonu. Jeśli nasz smartfon nie jest w ten sposób chroniony przed niepowołanym użyciem, nie będziemy mogli skorzystać z usługi, zatem warto pamiętać o tym kroku podczas instalowania aplikacji.

Android Pay a HCE

Jak już wspomnieliśmy, Android Pay oparty jest o technologię HCE, jednak – co ciekawe – jest też konkurencją dla tych płatności. Podstawową różnicą między nimi jest konieczność posiadania fizycznie wydanej karty płatniczej w przypadku usługi Google. Jeśli korzystamy z typowych płatności HCE, bank wyda nam dodatkową, wirtualną kartę debetową lub kredytową; nie musimy zamawiać tradycyjnego plastiku.

Android Pay od tradycyjnego HCE różnią też same wymagania techniczne. W pierwszym przypadku musimy zainstalować dedykowaną aplikację, w drugim - pobrać ze sklepu z aplikacjami oprogramowanie od swojego banku.

O czym warto pamiętać?

Korzystanie z aplikacji Android Pay jest bezpłatne. Warto jednak pamiętać, że bank wciąż może pobierać opłaty za kartę debetową, którą podłączyliśmy do tej usługi. To, że nasza karta jest w telefonie jako wirtualny numer, nie oznacza, że nie ponosimy żadnych kosztów za jej używanie!

Jeśli posiadamy kilka kart w aplikacji, uważajmy, którą ustawiamy jako domyślną. Może się okazać, że w konkretnej sytuacji chcieliśmy użyć innego "plastiku" (np. karty debetowej zamiast kredytowej) i w efekcie obciążyliśmy kartę, na której mieliśmy za mało środków.

Podsumowanie

Nie da się ukryć, że Android Pay to modny i popularny sposób płatności. W naszym kraju jest już dostępny w 10 instytucjach, które aktywnie go promują, a kolejne rozważają wdrożenie usługi.

Korzystanie z Android Pay jest całkiem proste, wystarczy dodać w aplikacji kartę płatniczą, uruchomić moduł NFC w telefonie, a potem tylko zbliżyć urządzenie do terminala w sklepie.

Sam system jest bardzo podobny do płatności HCE – w obu przypadkach możemy zapłacić zbliżeniowo telefonem, jednak warunki działania są już nieco inne. Wszystko zależy tu od naszych preferencji; jeśli wolimy mieć w portfelu plastikową kartę i jednocześnie płacić nią w telefonie, Android Pay będzie trafionym rozwiązaniem. Jeśli jednak nie chcemy zamawiać karty płatniczej w naszym banku, a smartfon ma nam służyć jako jedyny sposób płatności, lepszą opcją będzie wyrobienie wirtualnej karty HCE.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.