Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Zonda (BitBay) – recenzja i opinie o giełdzie kryptowalut

Zonda (BitBay) – recenzja i opinie o giełdzie kryptowalut
Źródło: Strona Zondy
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Funkcjonalność:
Bogactwo oferty:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

 • największa i najlepsza polska giełda kryptowalut
 • możliwość zawierania transakcji rozliczanych w PLN
 • niskie prowizje na transakcjach krypto-krypto
 • wypłaty środków z giełdy w polskiej walucie – przelewem bankowym lub w bankomacie za pomocą kodu SMS

Wady:

 • mały wybór kryptowalut
 • niska płynność handlu w parach krypto-krypto

Opinia eksperta

Zonda nie oferuje zbyt dużego wyboru kryptowalut, ani nie jest najtańszą giełdą na rynku, ale i tak może zainteresować wielu kryptoinwestorów. Jej ofertę docenią zwłaszcza początkujący inwestorzy, którzy chcieliby handlować kryptoaktywami w parze z polskim złotym, móc swobodnie wpłacać i wypłacać środki w rodzimej walucie, czy też oczekują dostępu do polskojęzycznego supportu.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Zonda – giełda i główne cechy jej oferty

Zonda zawdzięcza swoją dzisiejszą nazwę gruntownemu rebrandingowi, który przeprowadzono w 2021 r. po odejściu twórcy giełdy, Sylwestra Suszka. Początkowo działała jako BitBay, który powstał w 2014 r. w Katowicach i był pierwszą polską giełdą kryptowalut, jaka pojawiła się na rodzimym rynku. Z czasem giełda przeniosła się na Maltę, a po kilku kolejnych latach do Estonii, która stanowi jedną z najbardziej przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesów kryptowalutowych.

Obecnie Zonda kieruje swoją ofertę do inwestorów z całego świata, o czym świadczy choćby jej pełna nazwa „Zonda Global” i dostępność strony giełdy w wielu językach. Mimo tego polscy inwestorzy nadal znajdą tu ważne dla siebie elementy oferty: możliwość handlowania kryptowalutami wycenianymi w PLN czy wpłaty i wypłaty środków w polskiej walucie.

Oto najważniejsze cechy propozycji Zondy:

 • dostęp do ok. 50 kryptowalut,
 • wpłaty i wypłaty w walutach fiat, w tym w PLN,
 • polskojęzyczny support,
 • wymiana z udziałem stablecoinów,
 • brak handlu kontraktami na kryptowaluty.

Pełna analiza giełdy Zonda


Podstawowe parametry oferty

Tak przedstawiają się najważniejsze parametry oferty giełdy Zonda:

Zonda – opłaty i prowizje

W Zondzie nie zapłacisz nic za otwarcie i prowadzenie konta ani za przechowywanie na nim wirtualnych aktywów. Giełda zarabia przede wszystkim na prowizjach od handlu krypto, które są naliczane na podstawie wartości transakcji.

Istotny jest fakt, że prowizje zależą również od waluty, w której rozliczana jest transakcja, a także od wolumenu obrotów na koncie i rodzaju zlecenia (maker/taker). Niższym prowizjom podlegają zlecenia typu maker, które wspomagają płynność giełdy i są wykonywane po spełnieniu określonych kryteriów zlecenia (np. po spadku ceny aktywa do ustalonego poziomu). Na niższe stawki możesz też liczyć w sytuacji, gdy handlujesz kryptowalutami w parach z innymi krypto (np. bitcoinem czy stablecoinami), a także, gdy masz odpowiednio wysoką aktywność na koncie – im większa, tym niższe są prowizje dla obu typów zleceń.

Pozostałe opłaty na giełdzie Zonda – wypłata i wpłata środków

Handlując na giełdzie kryptowalut, musisz pamiętać również o ewentualnych opłatach za wpłaty i wypłaty walut fiat oraz kryptoaktywów.

Zonda nie pobiera prowizji za wpłaty i wypłaty wirtualnych aktywów, ale pamiętaj, że każdy ich przelew wiąże się z pewną opłatą, która obowiązują w sieci danej krypto. Natomiast jeśli chodzi o transakcje z udziałem walut fiducjarnych, takich jak PLN, EUR, USD czy GBP, to stawka zależy od waluty i metody płatności. Na przykład, za wpłatę przelewem bankowym złotówek, euro czy dolarów nie zapłacisz nic, ale już w przypadku wypłaty na konto bankowe nie unikniesz niewielkiej prowizji.

Zonda – podatki, PIT i urząd skarbowy

Poza wspomnianymi kosztami musisz liczyć się także z koniecznością zapłacenia 19% podatku od zysków kapitałowych. Obowiązek podatkowy wprawdzie nie powstaje, jeśli poniosłeś stratę, ale nawet w takim przypadku co do zasady trzeba rozliczyć się z handlu w urzędzie skarbowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyjątkiem jest sytuacja, w której w poprzednim roku podatkowym zawierałeś wyłącznie transakcje bez udziału walut fiat. Wymieniając jedne kryptowaluty na inne, nie musisz składać druku PIT-38.

Zonda, podobnie jak pozostałe giełdy kryptowalut, nie wysyła dokumentu podatkowego z wykazem przeprowadzonych operacji. Udostępnia jednak historię transakcji, która powinna Ci nieco ułatwić podsumowanie wyników handlu i rozliczenie się z fiskusem.

Handel na giełdzie Zonda – kryptowaluty dostępne w ofercie

Istotny aspekt oferty każdej giełdy kryptowalut stanowi wybór dostępnych aktywów inwestycyjnych. W Zondzie znajdziesz około 50 kryptowalut i tokenów, w tym praktycznie wszystkie najpopularniejsze: bitcoina, ethereum, litecoina, dogecoina czy ripple. Możliwy jest też handel głównymi krypto w relacji do stablecoinów dolarowych, takich jak tether (USDT) czy USD coin (USDC). Obrót na nich jest jednak niewielki i znacznie odstaje od tego, który występuje na głównych kryptowalutach notowanych w parze z polskim złotym.

Warto zaznaczyć, że Zonda nie oferuje możliwości inwestowania z dźwignią. Nie znajdziesz więc tutaj opcji ani kontraktów terminowych na kryptoaktywa.

Czy zonda jest bezpieczna? Logowanie, autoryzacja, portfele dla krypto i inne ważne elementy

Przyjrzyjmy się teraz kwestiom związanym z bezpieczeństwem inwestowania na giełdzie Zonda. Zacznijmy od tego, że działa ona już od dość dawna (wystartowała w 2014 r.) i w zasadzie nigdy nie padła ofiarą poważnego ataku hakerskiego. Posiada przy tym wszystkie podstawowe środki bezpieczeństwa, takie jak: logowanie dwustopniowe, kodowanie SSL czy możliwość korzystania z dodatkowej autoryzacji kodami z Google Authenticator lub mailowymi.

Co więcej, Zonda zapewnia, że większośc kryptowalut klientów przechowuje na bezpiecznych cold walletach (portfelach offline), a tradycyjne waluty na kontach bankowych. Ponadto informuje, że dane wrażliwe i serwery giełdy są szyfrowane, a pracownicy osobiście zajmują się autoryzacją transakcji.

Zonda gwarantuje liczne zabezpieczenia, ale pamiętaj, że cyfrowych walut nie zaleca się przechowywać długoterminowo na żadnej giełdzie. To w końcu zewnętrzny podmiot, tymczasem kryptowalutom przyświeca chęć uniezależnienia się od systemu finansowego i sprawowania pełnej kontroli nad własnymi pieniędzmi. Więcej o powodach, dla których warto je trzymać na własnych, zewnętrznych portfelach, przeczytasz w artykule Jak przechowywać kryptowaluty?

Superwizjer – BitBay i kontrowersje wokół giełdy  

Warto wspomnieć, że kilka lat temu w programie „Superwizjer” ukazał się materiał, który w niekorzystnym świetle przedstawiał założyciela giełdy BitBay, Sylwestra Suszka. W kontekście niniejszej analizy najistotniejsze jest to, że zarzuty pojawiające się w nagraniu w żaden sposób nie odnosiły się do kwestii bezpieczeństwa korzystania z platformy. Inna sprawa, że nigdy nie zostały one potwierdzone, a sama Zonda nie ma z nimi nic wspólnego.

Zonda – jak zacząć kupować na giełdzie?

Jeśli zainteresowała Cię oferta Zondy, pozostaje Ci założyć konto na giełdzie i rozpocząć inwestowanie. 

Rejestracja na giełdzie Zonda i weryfikacja tożsamości

W Zondzie proces zakładania konta trwa kilka minut i nie różni się zbytnio od tego, który stosują inne giełdy kryptowalut.

Rejestrację rozpoczynasz od ustalenia loginu i hasła, później klikasz w link aktywacyjny przesłany na Twój adres mailowy i potwierdzasz swoją tożsamość. Sama weryfikacja konta, podobnie jak na innych giełdach, jest obowiązkowa i wiąże się z koniecznością przesłania skanu dokumentu tożsamości. Obligatoryjne nie jest natomiast dodatkowe zabezpieczenie rachunku, które można ustawić w kolejnym etapie rejestracji; niemniej, aby podnieść poziom bezpieczeństwa korzystania z giełdy, warto się na to zdecydować.

Wpłata środków i rozpoczęcie handlu

Po zarejestrowaniu się w systemie giełdy możesz już zalogować się na konto i dokonać wpłaty środków. Jeśli chodzi o waluty fiat, wpłatę zrealizujesz za pośrednictwem karty płatniczej (obowiązuje dodatkowa prowizja) lub przelewu bankowego – tradycyjnego bądź natychmiastowego. W zależności od wybranej metody środki wpłyną na konto od razu lub w następnym dniu roboczym. Po ich zaksięgowaniu możesz już rozpocząć handel cyfrowymi walutami.

Jeśli na giełdę chcesz wpłacić posiadane już kryptowaluty, to wystarczy, że skopiujesz ze swojego konta adres portfela przyporządkowany do danej krypto i wyślesz na niego swoje środki. Później będziesz mógł wymienić je na giełdzie na wybraną walutę fiducjarną, np. polskie złote, albo inną kryptowalutę, np tethera lub bitcoina.

Czy warto korzystać z giełdy Zonda? Opinie i recenzja oferty

Pora na całościową ocenę oferty Zondy i jej porównanie z propozycjami innych kryptogiełd.

Stosunkowo mały wybór kryptowalut, niezła strona kosztowa

Zonda jest największą polską giełdą i oferuje najbogatszy wybór kryptowalut w parach z polskim złotym. Jeśli jednak spojrzymy na cały rynek, to 50 kryptoaktywów w ofercie należy uznać za niezbyt imponujący wynik – największe giełdy oferują kilkaset krypto. Na Zondzie znajdziesz jednak większość najważniejszych cyfrowych aktywów. Co więcej, dzięki całkiem niezłym obrotom, na części krypto możesz zawierać transakcje po kursach, które nie odbiegają znacząco od tych, którymi mogą się pochwalić popularniejsze giełdy.

Prowizje transakcyjne, przynajmniej dla handlu w walutach fiat, nie należą do najniższych, ale plusem są promocyjne stawki dla handlu kryptowalutami w parach z bitcoinem, ethereum i USD coinem. Pod tym względem Zonda może równać się z najlepszymi, choć niestety płynność handlu jest tutaj już znacznie niższa niż na popularniejszych platformach.

Aplikacja i platforma Zondy/BitBaya

Na Zondzie możesz inwestować za pośrednictwem platformy przeglądarkowej lub aplikacji mobilnej. Są one proste i przyjazne w obsłudze, a do tego oferują przyzwoity pakiet narzędzi, niemniej daleko im pod tym względem do najlepszych w tym zakresie giełd, takich jak Binance czy Kraken. Z drugiej strony, jeśli nie zamierzasz często i aktywnie handlować kryptowalutami, to niedociągnięcia platformy i aplikacji Zondy nie będą dla Ciebie większym problemem.

Kontakt z obsługą klienta i bezpieczeństwo handlu

Nieco problematyczny może być natomiast kontakt z obsługą klienta. W sieci nie brakuje opinii użytkowników giełdy, którzy skarżą się na dość długi czas oczekiwania na odpowiedź czy załatwienie pewnych spraw, np. aktywację konta. Sam jednak nie doświadczyłem tego typu trudności, a poziom obsługi konsultantów spełnił moje oczekiwania.

Korzystając z Zondy, nie odnotowałem również żadnych problemów związanych z bezpieczeństwem handlu. Giełda stosuje wszystkie podstawowe zabezpieczenia, a do tego zapewnia sprawny przebieg transakcji czy logowania do systemu. Warto też podkreślić, że funkcjonuje już od dość dawna i cieszy się sporą popularnością kryptoinwestorów, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej. Przypominam jednak, że z opisanych już powodów nie powinieneś długoterminowo przechowywać środków ani na niej, ani na żadnej innej giełdzie.

Dawny BitBay z dobrą ofertą dla początkującego

Reasumując, założenie konta na Zondzie może okazać się ciekawym wyborem przede wszystkim dla początkujących inwestorów, którzy chcieliby korzystać z polskiej strony i polskojęzycznego supportu, a do tego zależy im na inwestycjach rozliczanych w polskich złotych. Niektórzy docenią również fakt, że pozwala ona wypłacać środki w PLN w bankomatach i przekazem pocztowym. Wspomniane korzyści mogą przysłonić pewne mankamenty, takie jak choćby dość uboga oferta kryptowalut, i zachęcić do samodzielnego przetestowania oferty giełdy

Przydatne dokumenty

 1. Tabela opłat i prowizji

O instytucji

To największa polska giełda kryptowalut, która zadebiutowała w 2014 r. w Katowicach. Założycielem platformy jest Sylwester Suszek - popularyzator idei kryptowalut, członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin oraz prelegent wielu branżowych konferencji w kraju i za granicą. W listopadzie 2021 r. zmieniła nazwę z BitBay na Zonda, a także zyskała nowe: logo, design platformy i adres internetowy.