Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Giełda kryptowalut Zonda (BitBay)

Giełda kryptowalut Zonda (BitBay)
Źródło: Strona Zondy
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Bogactwo oferty:
Funkcjonalność:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

 • największa i najlepsza polska giełda kryptowalut
 • możliwość zawierania transakcji rozliczanych w PLN
 • niskie prowizje na transakcjach krypto-krypto
 • wypłaty środków z giełdy w polskiej walucie – przelewem bankowym lub w bankomacie za pomocą kodu SMS

Wady:

 • mały wybór kryptowalut
 • niska płynność handlu w parach krypto-krypto

Opinia eksperta

Zonda nie oferuje zbyt dużego wyboru kryptowalut, ani nie jest najtańszą giełdą na rynku, ale i tak może zainteresować wielu kryptoinwestorów. Jej ofertę docenią zwłaszcza początkujący inwestorzy, którzy chcieliby handlować kryptoaktywami w parze z polskim złotym, móc swobodnie wpłacać i wypłacać środki w rodzimej walucie, czy też oczekują dostępu do polskojęzycznego supportu.
Marcin Kowalczyk
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Poniższy opis pozwala się zorientować w ofercie w dawnego Bitbaya i sprawdzić, na które jej parametry warto zwrócić szczególną uwagę.

Zonda – giełda i główne cechy jej oferty

Zonda zawdzięcza swoją dzisiejszą nazwę gruntownemu rebrandingowi, który przeprowadzono w 2021 r. po odejściu twórcy giełdy, Sylwestra Suszka. Początkowo działała jako BitBay, który powstał w 2014 r. w Katowicach i był pierwszą polską giełdą kryptowalut, jaka pojawiła się na rodzimym rynku. Z czasem giełda przeniosła się na Maltę, a po kilku kolejnych latach do Estonii, która stanowi jedną z najbardziej przyjaznych jurysdykcji do prowadzenia biznesów kryptowalutowych.

Obecnie Zonda kieruje swoją ofertę do inwestorów z całego świata, o czym świadczy choćby jej pełna nazwa „Zonda Global” i dostępność strony giełdy w wielu językach. Mimo tego polscy inwestorzy nadal znajdą tu ważne dla siebie elementy oferty: możliwość handlowania kryptowalutami wycenianymi w PLN czy wpłaty i wypłaty środków w polskiej walucie.

Oto najważniejsze cechy propozycji Zondy:

 • dostęp do ok. 50 kryptowalut,
 • wpłaty i wypłaty w walutach fiat, w tym w PLN,
 • polskojęzyczny support,
 • wymiana z udziałem stablecoinów,
 • brak handlu kontraktami na kryptowaluty.

Pełna analiza giełdy Zonda


Podstawowe parametry oferty

Tak przedstawiają się najważniejsze parametry oferty giełdy Zonda:

Dla niektórych inwestorów powyższa specyfikacja będzie wystarczająca, aby wstępnie ocenić, czy Zonda ma szansę okazać się dla nich dobrym wyborem.

Zonda – opłaty i prowizje

W Zondzie nie płaci się nic za otwarcie i prowadzenie konta ani za przechowywanie na nim wirtualnych aktywów. Giełda zarabia przede wszystkim na prowizjach od handlu krypto, które są naliczane na podstawie wartości transakcji.

Istotny jest fakt, że prowizje zależą również od waluty, w której rozliczana jest transakcja, a także od wolumenu obrotów na koncie i rodzaju zlecenia (maker/taker). Niższym prowizjom podlegają zlecenia typu maker, które wspomagają płynność giełdy i są wykonywane po spełnieniu określonych kryteriów zlecenia (np. po spadku ceny aktywa do ustalonego poziomu). Na niższe stawki inwestorzy mogą też liczyć w sytuacji, gdy handlują kryptowalutami w parach z innymi krypto (np. bitcoinem czy stablecoinami), a także, gdy mają odpowiednio wysoką aktywność na koncie – im większa, tym niższe są prowizje dla obu typów zleceń.

Pozostałe opłaty na giełdzie Zonda – wypłata i wpłata środków

Handlując na giełdzie kryptowalut, należy pamiętać również o ewentualnych opłatach za wpłaty i wypłaty walut fiat oraz kryptoaktywów.

Zonda nie pobiera prowizji za wpłaty i wypłaty wirtualnych aktywów, ale trzeba pamiętać, że każdy ich przelew wiąże się z pewną opłatą, która obowiązuje w sieci danej krypto. Natomiast jeśli chodzi o transakcje z udziałem walut fiducjarnych, takich jak PLN, EUR, USD czy GBP, to stawka zależy od waluty i metody płatności. Na przykład, za wpłatę przelewem bankowym złotówek, euro czy dolarów nie płaci się nic, ale już w przypadku wypłaty na konto bankowe inwestor nie uniknie niewielkiej prowizji.

Zonda – podatki, PIT i urząd skarbowy

Poza wspomnianymi kosztami musisz liczyć się także z koniecznością zapłacenia 19% podatku od zysków kapitałowych. Obowiązek podatkowy wprawdzie nie powstaje, jeśli klient poniósł stratę, ale nawet w takim przypadku co do zasady musi rozliczyć się z handlu w urzędzie skarbowym. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, wyjątkiem jest sytuacja, w której w poprzednim roku podatkowym zawierał wyłącznie transakcje bez udziału walut fiat. Wymieniając jedne kryptowaluty na inne, nie musi składać druku PIT-38.

Zonda, podobnie jak pozostałe giełdy kryptowalut, nie wysyła dokumentu podatkowego z wykazem przeprowadzonych operacji. Udostępnia jednak historię transakcji, która powinna nieco ułatwić podsumowanie wyników handlu i rozliczenie się z fiskusem.

Handel na giełdzie Zonda – kryptowaluty dostępne w ofercie

Istotny aspekt oferty każdej giełdy kryptowalut stanowi wybór dostępnych aktywów inwestycyjnych. W Zondzie znajduje się około 50 kryptowalut i tokenów, w tym praktycznie wszystkie najpopularniejsze: bitcoina, ethereum, litecoina, dogecoina czy ripple. Możliwy jest też handel głównymi krypto w relacji do stablecoinów dolarowych, takich jak tether (USDT) czy USD coin (USDC). Obrót na nich jest jednak niewielki i znacznie odstaje od tego, który występuje na głównych kryptowalutach notowanych w parze z polskim złotym.

Warto zaznaczyć, że Zonda nie oferuje możliwości inwestowania z dźwignią. Nie znajdziesz więc tutaj opcji ani kontraktów terminowych na kryptoaktywa.

Zonda – jak zacząć kupować na giełdzie?

Osobom zainteresowanym ofertą Zondy pozostaje założyć konto na giełdzie i rozpocząć inwestowanie. 

Rejestracja na giełdzie Zonda i weryfikacja tożsamości

W Zondzie proces zakładania konta trwa kilka minut i nie różni się zbytnio od tego, który stosują inne giełdy kryptowalut.

Klient rozpoczyna rejestrację od ustalenia loginu i hasła, później klika w link aktywacyjny przesłany na adres mailowy i potwierdza swoją tożsamość. Sama weryfikacja konta, podobnie jak na innych giełdach, jest obowiązkowa i wiąże się z koniecznością przesłania skanu dokumentu tożsamości. Obligatoryjne nie jest natomiast dodatkowe zabezpieczenie rachunku, które można ustawić w kolejnym etapie rejestracji; niemniej, aby podnieść poziom bezpieczeństwa korzystania z giełdy, warto się na to zdecydować.

Po zarejestrowaniu się w systemie giełdy można już zalogować się na konto, wpłacić środki i rozpocząć handel kryptowalutami.

Dawny BitBay wciąż z niezłą ofertą dla początkujących

Pora na całościową ocenę oferty Zondy i jej porównanie z propozycjami innych kryptogiełd.

Atrakcyjność opłat

Na początek rzecz podstawowa – czy korzystanie z Zondy jest w ogóle opłacalne?

Niezła strona kosztowa

Prowizje transakcyjne, przynajmniej dla handlu w walutach fiat, nie należą do najniższych, ale plusem są promocyjne stawki dla handlu kryptowalutami w parach z bitcoinem, ethereum i USD coinem. Pod tym względem Zonda może równać się z najlepszymi, choć niestety płynność handlu jest tutaj już znacznie niższa niż na popularniejszych platformach. Do tego należy dodać całkiem korzystne warunki wypłaty środków, co całościowo czyni propozycję giełdy całkiem przyzwoitą kosztowo.

Bogactwo oferty

Czy ofertę kryptowalut można uznać za wystarczającą?

Mały wybór kryptowalut, brak kontraktów

Zonda jest największą polską giełdą i oferuje najbogatszy wybór kryptowalut w parach z polskim złotym. Jeśli jednak spojrzymy na cały rynek, to 50 kryptoaktywów w ofercie należy uznać za niezbyt imponujący wynik – największe giełdy oferują kilkaset krypto. Na Zondzie znajdziesz jednak większość najważniejszych cyfrowych aktywów, co powinno zadowolić początkujących i średniozaawansowanych kryptoinwestorów. Co więcej, dzięki całkiem niezłym obrotom, na części krypto możesz zawierać transakcje po kursach, które nie odbiegają znacząco od tych, którymi mogą się pochwalić popularniejsze giełdy.

Funkcjonalność

Jak oceniam komfort korzystania z giełdy Zonda?

Aplikacja i platforma Zondy/BitBaya

Na Zondzie możesz inwestować za pośrednictwem platformy przeglądarkowej lub aplikacji mobilnej. Są one proste i przyjazne w obsłudze, a do tego oferują przyzwoity pakiet narzędzi, niemniej daleko im pod tym względem do najlepszych w tym zakresie giełd, takich jak Binance czy Kraken. Z drugiej strony, jeśli nie zamierzasz często i aktywnie handlować kryptowalutami, to niedociągnięcia platformy i aplikacji Zondy nie będą dla Ciebie większym problemem.

Wpłaty i wypłaty środków

Giełda udostępnia proste i wygodne wpłaty środków. Jeśli chodzi o waluty fiat, wpłatę zrealizujesz za pośrednictwem karty płatniczej (obowiązuje dodatkowa prowizja) lub przelewu bankowego – tradycyjnego bądź natychmiastowego. W zależności od wybranej metody środki wpłyną na konto od razu lub w następnym dniu roboczym. Po ich zaksięgowaniu możesz już rozpocząć handel cyfrowymi walutami.

Jeśli na giełdę chcesz wpłacić posiadane już kryptowaluty, to wystarczy, że skopiujesz ze swojego konta adres portfela przyporządkowany do danej krypto i wyślesz na niego swoje środki. Później będziesz mógł wymienić je na giełdzie na wybraną walutę fiducjarną, np. polskie złote, albo inną kryptowalutę, np tethera lub bitcoina.

Łatwo i wygodnie można realizować również wypłaty środków, jednak w tym kontekście trzeba wspomnieć, że w sieci pojawiają się opinie użytkowników, którzy wskazują na problemy z tą kwestią. Niektórzy zgłaszają długi czas oczekiwania na pieniądze, a nawet całkowity brak ich wpływu. Trudno mi szerzej odnieść się do tej sprawy, bowiem sam nigdy nie miałem tego typu nieprzyjemnościi, mimo że z BitBaya/Zondy korzystałem dość regularnie przez kilka lat (prawie do końca 2021 r.).

Kontakt z obsługą klienta

Nieco problematyczny może być natomiast kontakt z obsługą klienta. W sieci nie brakuje opinii użytkowników giełdy, którzy skarżą się na dość długi czas oczekiwania na odpowiedź czy załatwienie pewnych spraw, np. aktywację konta. Sam jednak nie doświadczyłem tego typu trudności, a poziom obsługi konsultantów spełnił moje oczekiwania.

Bezpieczeństwo

W przypadku giełd kryptowalut kwestii bezpieczeństwa handlu należy poświęcić szczególnie wiele uwagi. Jak pod tym względem wypada moim zdaniem Zonda?

Czy zonda jest bezpieczna? Logowanie, autoryzacja, portfele dla krypto i inne ważne elementy

Korzystając z Zondy, nie odnotowałem problemów związanych z bezpieczeństwem handlu. Giełda stosuje wszystkie podstawowe zabezpieczenia, takie jak: logowanie dwustopniowe, kodowanie SSL czy możliwość korzystania z dodatkowej autoryzacji kodami z Google Authenticator lub mailowymi. Warto też podkreślić, że funkcjonuje już od dość dawna i cieszy się sporą popularnością kryptoinwestorów, zwłaszcza z Europy Środkowo-Wschodniej.

Co więcej, Zonda zapewnia, że większośc kryptowalut klientów przechowuje na bezpiecznych cold walletach (portfelach offline), a tradycyjne waluty na kontach bankowych. Ponadto informuje, że dane wrażliwe i serwery giełdy są szyfrowane, a pracownicy osobiście zajmują się autoryzacją transakcji.

Zonda gwarantuje liczne zabezpieczenia, ale pamiętaj, że cyfrowych walut nie zaleca się przechowywać długoterminowo na żadnej giełdzie. To w końcu zewnętrzny podmiot, tymczasem kryptowalutom przyświeca chęć uniezależnienia się od systemu finansowego i sprawowania pełnej kontroli nad własnymi pieniędzmi. Więcej o powodach, dla których warto je trzymać na własnych, zewnętrznych portfelach, przeczytasz w artykule Jak przechowywać kryptowaluty?

Superwizjer – BitBay i kontrowersje wokół giełdy  

Warto wspomnieć, że kilka lat temu w programie „Superwizjer” ukazał się materiał, który w niekorzystnym świetle przedstawiał założyciela giełdy BitBay, Sylwestra Suszka. W kontekście niniejszej analizy najistotniejsze jest to, że zarzuty pojawiające się w nagraniu w żaden sposób nie odnosiły się do kwestii bezpieczeństwa korzystania z platformy. Inna sprawa, że nigdy nie zostały one potwierdzone, a sama Zonda nie ma z nimi nic wspólnego.

Czy warto wybrać Zondę? Opinie i moja ocena

Reasumując, założenie konta na Zondzie może okazać się ciekawym wyborem przede wszystkim dla początkujących inwestorów, którzy chcieliby korzystać z polskiej strony i polskojęzycznego supportu, a do tego zależy im na inwestycjach rozliczanych w polskich złotych. Część inwestorów docenia również fakt, że pozwala ona wypłacać środki w PLN w bankomatach i przekazem pocztowym. Wspomniane korzyści mogą przysłonić pewne mankamenty, takie jak choćby dość uboga oferta kryptowalut czy średni kontakt z supportem, i zachęcić do samodzielnego przetestowania oferty giełdy.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela opłat i prowizji

O instytucji

To największa polska giełda kryptowalut, która zadebiutowała w 2014 r. w Katowicach. Założycielem platformy jest Sylwester Suszek - popularyzator idei kryptowalut, członek Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin oraz prelegent wielu branżowych konferencji w kraju i za granicą. W listopadzie 2021 r. zmieniła nazwę z BitBay na Zonda, a także zyskała nowe: logo, design platformy i adres internetowy.

Pytania i odpowiedzi: