Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Rewolucja w ofercie kont osobistych Santander Bank Polska. Konto Jakie Chcę wkrótce zniknie z rynku!

Rewolucja w ofercie kont osobistych Santander Bank Polska. Konto Jakie Chcę wkrótce zniknie z rynku!
Źródło: najlepszekonto.pl
Spis treści

Koniec Konta Jakie Chcę, pojawienie się w ofercie Konta Santander i Konta Santander Max, a także kilka zmian w warunkach Konta Select, wykonywania transakcji zagranicznych czy korzystaniu z karty dla młodszych klientów – tak w skrócie przedstawiają się nowości, które wejdą w życie 1 lipca 2023 r. wraz z nową taryfą opłat i prowizji. Warto jednak przyjrzeć się tym zapowiedziom bardziej szczegółowo.

Konto Santander – czym będzie się różniło od dotychczasowej oferty?

Konto Jakie Chcę cieszy się popularnością ze względu na atrakcyjne promocje, które tradycyjnie przybierają formę kumulacji dla nowych klientów. Nie jest to jednak jedyny powód – warunki związane z opłatami i warunkami ich uniknięcia również są całkiem przyjazne.

Opłata za prowadzenie nowego Konta Santander będzie wynosiła 6 zł / mies., czyli dokładnie tyle, co obecnie. Wzrośnie za to opłata za kartę (z 8 zł na 9 zł). Tak jak dotychczas, obu prowizji będzie można uniknąć, choć warunkiem zwolnienia dla klientów powyżej 26. roku życia będzie już nie wpływ 500 zł i jedna transakcja, a wydanie przy użyciu karty min. 300 zł w danym miesiącu.

Konto Jakie Chcę (do 30 czerwca 2023 r.) Konto Santander (od 1 lipca 2023 r.)
Prowadzenie konta 6 zł 6 zł
Korzystanie z karty 8 zł 9 zł
Warunek zwalniający z miesięcznych opłat wpływ min. 500 zł oraz 1 transakcja kartą lub Blikiem płatności kartą lub Blikiem na łączną kwotę min. 300 zł

Dobrą wiadomością jest obniżenie opłaty za skorzystanie z bankomatów innych niż należące do banku z 5 zł do 3 zł. Tańszy będzie też Pakiet bankomatowy, który pozwoli na swobodne wypłaty ze wszystkich maszyn w kraju za 5 zł / mies. (zamiast 7 zł).

Na szczęście bank nie rezygnuje z udostępniania posiadaczom konta możliwości zlecania darmowych przelewów natychmiastowych oraz odbierania 1% zwrotu za opłacanie domowych rachunków.

Konto Santander Max – całkowita nowość w ofercie

Osoby, które nie chcą zaprzątać sobie głowy unikaniem opłat i godzą się na comiesięczny koszt 15 zł, będą mogły wybrać ofertę Konta Santander Max. W tej cenie otrzymają darmową kartę oraz darmowe wypłaty gotówki z bankomatów na całym świecie (także bez prowizji za przewalutowanie).

Podobnie jak w przypadku zwykłego Konta Santander, tu również będą przysługiwały darmowe przelewy ekspresowe.

Ulepszone (i droższe...) Konto Select

Posiadacze rachunku z segmentu premiumKonta Select – również nie unikną zmian. Dotychczasowa opłata 30 zł / mies. zostanie podniesiona do 45 zł. Warunkiem zwolnienia będą niezmiennie wpływy min. 10 tys. zł / mies. lub aktywa w banku na poziomie min. 150 tys. zł.

Na osłodę bank "podepnie" Konto Select pod wspomnianą ofertę zwrotu 1% za rachunki, a także zrezygnuje z pobierania prowizji 2,8% przy płatnościach zagranicznych z wykorzystaniem karty Visa Select.

Pozostałe zmiany

Santander wprowadzi też kilka udogodnień w kontekście transakcji zagranicznych, które dotyczyć mają wszystkich klientów. Bank nie pobierze prowizji za wypłatę z bankomatów grupy Santander w Hiszpanii, Portugalii, Wielkiej Brytanii, Niemczech, Chile, Meksyku, Brazylii, Argentynie i USA – i mowa tu zarówno o opłacie za samą operację, jak i związane z nią przewalutowanie. Darmowe będą też przelewy zagraniczne zlecane na rachunki w bankach z Grupy Santander w Hiszpanii, Portugalii i Wielkiej Brytanii.

Klienci w wieku 13-26, którzy korzystają z wersji konta dla młodych i nie spełnią warunku bezpłatnej karty (1 transakcja kartą / Blikiem w miesiącu), zapłacą 9 zł za kartę Dopasowaną zamiast dotychczasowych 8 zł.

Mniej popularne konta – Konto Wydajesz&Zarabiasz, Konto Wydajesz&Zarabiasz Plus, Konto Aktywni 50+ i Konto 24.pl – zmienią się w Konto Standard, które będzie bezwarunkowo darmowe. Jego posiadacze zapłacą za to 10 zł za operacje gotówkowe zlecone w placówkach banku.

Co z obecnymi posiadaczami kont?

Zmiany wejdą w życie 1 lipca 2023 r. i od tego dnia, o ile obecny klient nie wyrazi sprzeciwu, będą go obejmowały nowe warunki korzystania z rachunku.

Jeśli natomiast nie zgadza się na nowe regulacje, może wypowiedzieć umowę bez żadnych konsekwencji.

Mogło być gorzej

Gdy bank zapowiada zmiany w ofercie, obawa o podwyżki naturalnie jest pierwszą reakcją – zwłaszcza, gdy mówimy o popularnym produkcie, do którego warunków zdążyliśmy się już przyzwyczaić.

Wbrew pozorom posunięć Santandera nie można jednak ocenić jednoznacznie negatywnie. Największą kontrowersję może budzić warunek uniknięcia opłat w przypadku nowego rachunku – ale tego, czy jest on łatwiejszy czy trudniejszy do spełnienia od dotychczasowego, nie sposób rozstrzygnąć. To kwestia indywidualnych preferencji.

Tak czy inaczej, byliśmy już świadkami zdecydowanie mniej korzystnych dla klientów kombinacji z cennikami i koniec końców wydaje się, że rachunki osobiste w Santander Bank Polska pozostaną atrakcyjne w porównaniu z tymi oferowanymi przez konkurencję. A może macie inne zdanie...?

Przydatne dokumenty

  1. Informacja o zmianach w ofercie kont osobistych Santander Bank Polska od 1 lipca 2023 r.
  2. Taryfa opłat i prowizji (od 1 lipca 2023 r.)