Zamiast podwyżek – obniżki. Zmiany w cenniku BZ WBK od 8 sierpnia 2018 r.

Zamiast podwyżek – obniżki. Zmiany w cenniku BZ WBK od 8 sierpnia 2018 r.

Zmiana bankowego cennika automatycznie kojarzy nam się z podwyżkami. Tymczasem BZ WBK zafundował swoim klientom miłą niespodziankę i od sierpnia zapowiedział zniesienie niektórych opłat.  Sprawdźcie, za co zapłacicie mniej niż do tej pory.

Trzeba przyznać, że bank zdecydował się na dość zaskakujące posunięcie i zniósł prowizję za przelewy natychmiastowe realizowane przez systemy Express Elixir i BlueCash. Obecnie osoby do 26. roku życia płacą 2,50 zł za każdą taką operację, natomiast pozostali klienci - 5 zł. Od sierpnia posiadacze Konta Jakie Chcę będą mogli realizować dowolną ilość zleceń natychmiastowych bezpłatnie. To pierwsza taka oferta na rynku i spore wyzwanie dla konkurencji. W pozostałych bankach przelewy natychmiastowe są obłożone opłatą wahającą się od 5 do nawet 7 zł (aż tyle życzy sobie za przelew błyskawiczny Credit Agricole).

Przypomnijmy w tym miejscu, że przelewy natychmiastowe, realizowane przez KIR w systemie Express Elixir, umożliwiają przekazywanie pieniędzy pomiędzy rachunkami prowadzonymi w różnych bankach w czasie liczonym w minutach. Tylko w styczniu tego roku Polacy dokonali przez Express Elixir ponad 690 tys. płatności o wartości ok. 1,9 mld zł. Klienci doceniają wygodę i szybkość takich zleceń, co przekłada się na rosnącą liczbę transakcji, to zaś z kolei ma odzwierciedlenie w wysokości pobieranych przez banki prowizji. Wiadomo, że jeśli jakaś usługa cieszy się popularnością, to można na niej sporo zarobić. Czy decyzja BZ WBK zmusi konkurencję do zmiany tej taktyki? Czas pokaże.

Więcej przydatnych informacji o przelewach natychmiastowych znajdziesz tutaj.

Bezpłatne nie tylko przelewy błyskawiczne

To nie koniec obniżek, które BZ WBK zafundował swoim klientom. Od sierpnia bank zniesie opłatę za zlecenia stałe (obecnie - 0 zł dla osób do 26 roku życia, 0,50 zł dla pozostałych). Zlikwiduje również dość irytującą dla klientów prowizję w wysokości 50 groszy za Przelewy24 (w pozostałych bankach jest to usługa standardowo bezpłatna).

Kolejna obniżka ucieszy najbardziej młodszych posiadaczy Konta Jakie Chcę. Po sierpniowej zmianie cennika osoby poniżej 26 roku życia nie będą musiały płacić za korzystanie z zagranicznych bankomatów. Obecnie mogą wykupić abonament za 10 zł albo płacić 5 zł za wypłatę gotówki za granicą.

Ostatnia zmiana dotyczy konta oszczędnościowego VIP – obecnie BZ WBK pobiera opłatę za jego prowadzenie w wysokości 1 zł, tymczasem od sierpnia konto będzie oferowane bezpłatnie.

Trochę gorsze informacje dla posiadaczy kart kredytowych

Niestety, z nowej taryfy wynika, że bank podniesie limit operacji zwalniających z opłaty miesięcznej za użytkowanie kart kredytowych. Do tej pory standardowa opłata wynosiła 7,50 zł miesięcznie, jednak można było jej uniknąć, dokonując min. 5 transakcji w cyklu rozliczeniowym. Od sierpnia trzeba będzie wykonać min. 10 transakcji, aby kredytówka stała się bezpłatna.

Pozostałe, mniej korzystne zmiany

Z modyfikacją opłat – tym razem niezbyt korzystną - będą musieli się również liczyć posiadacze karty MasterCard Mobile debetowa i Visa Mobile debetowa. Od sierpnia będą płacić 4% za wypłatę gotówki z bankomatu należącego do innego banku. Obecnie jest to od 1 do 5 zł na terenie kraju i 2% min. 10 zł za granicą. Na szczęście, zmiana stawek nie dotyczy kart Dopasowanych i kart walutowych. Natomiast posiadacze wycofanego ze sprzedaży Konta Godnego Polecenia za podjęcie gotówki w oddziale banku zamiast 5 zł, jak obecnie, zapłacą aż 10 zł.

Modyfikacja cennika odpowiedzią na nowy obowiązek nałożony na banki?

Przypomnijmy, że zgodnie z dyrektywą UE każdy bank, który oferuje w Polsce rachunki osobiste, od sierpnia będzie musiał wprowadzić do swojej oferty tzw. podstawowy rachunek płatniczy. Konto podstawowe – o mocno ograniczonej funkcjonalności - będą mogły otworzyć wyłącznie osoby, które nie posiadają rachunku osobistego w złotych polskich w żadnym polskim banku ani SKOK-u. Zakres dokonywanych operacji ma obejmować jedynie wpłaty i wypłaty gotówki, przelewy oraz transakcje kartą płatniczą. Prowadzenie konta będzie całkowicie bezpłatne, podobnie jak 5 poleceń przelewu (w tym zleceń stałych) oraz 5 wypłat lub wpłat dokonywanych za pośrednictwem bankomatów lub wpłatomatów nienależących do banku. Korzystanie z własnych maszyn danej instytucji również ma być darmowe.

Nietrudno zauważyć, że zmiany w taryfie opłat i prowizji w BZ WBK zbiegają się w czasie z wprowadzeniem podstawowego rachunku płatniczego. Dla niektórych osób te obligatoryjnie bezpłatne rachunki mogą stanowić interesującą alternatywę dla zwykłych kont osobistych. Być może z tego powodu BZ WBK zdecydował się na śmiały ruch i zlikwidował opłaty za niektóre operacje bankowe. Od 8 sierpnia posiadacze Konta Jakie Chcę będą mogli korzystać z darmowych (i nielimitowanych) przelewów błyskawicznych, bezpłatnych zleceń stałych i przelewów pay-by-link. Dodatkowo osoby poniżej 26 roku życia nie będą musiały płacić za korzystanie z zagranicznych bankomatów.

Obniżka opłat – zwłaszcza rezygnacja z płatnych przelewów natychmiastowych – może powstrzymać część klientów przed wybraniem tańszej opcji i zachęcić ich do dalszego korzystania ze standardowego rachunku. Niezależnie od intencji banku, zmiany trzeba uznać za nader korzystne.

Więcej informacji o podstawowym rachunku płatniczym znajdziesz w tym artykule.

Z ostatniej chwili

 • 22.01.2019 13:50

  Założenie Konta Internetowego w Alior Banku i 5 transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę min. 200 zł w ciągu 40 dni, da Ci nagrodę - 100 zł na Allegro.

 • 18.01.2019 15:46

  I kolejna akcja ING - tym razem nawet 150 zł do wydania na Circle K za wyrobienie karty kredytowej Mastercard.

 • 18.01.2019 14:45

  ING promuje swoje fundusze inwestycyjne - za regularne lokowanie środków w te instrumenty możesz otrzymać nawet 200 zł premii. Sprawdź szczegóły oferty.

 • 17.01.2019 18:33

  Władze Getin Noble Banku i Idea Banku uzgodniły plan połączenia obu instytucji.

 • 17.01.2019 18:14

  Polonus przyznaje 10 zł zniżki na przejazdy dzięki opłaceniu biletów przy pomocy cyfrowego portfela Visa Checkout.

 • 17.01.2019 11:07

  Lubisz płacić szybko i wygodnie? Skorzystaj z darmowej opaski zbliżeniowej od mBanku.

 • 16.01.2019 14:51

  Bank Pekao ponownie oferuje posiadaczom rachunków osobistych 3% na Koncie Oszczędnościowym. Sprawdź warunki aktualnej promocji.

 • 16.01.2019 13:52

  Ci, którzy nie mają jeszcze rachunku osobistego w Pekao mogą założyć jedno z 3 promowanych kont i po spełnieniu 2 prostych warunków zgarnąć 100 zł premii.

 • 14.01.2019 18:27

  Zmiany w ofercie kont osobistych mBanku. Będzie przejrzyściej i taniej.

 • 14.01.2019 10:32

  Bank Millennium przedłużył ofertę z 2,7% dla nowych środków na Koncie Profit, zmieniając jej warunki.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.