Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Zmiany w cenniku Banku Pocztowego. Czy na gorsze?

Zmiany w cenniku Banku Pocztowego. Czy na gorsze?
Spis treści

Zwykle modyfikacje taryfy opłat i prowizji banku nie zwiastują dla jego klientów niczego dobrego. Na wstępie trzeba jednak uczciwie przyznać Pocztowemu, że obowiązujący od 1 września 2021 r. nowy cennik nie wiąże się z dojmującymi podwyżkami, które klienci będą odczuwać na co dzień. Przede wszystkim zmienią się opłaty za operacje zlecane w placówce banku, za przelewy natychmiastowe, wypłatę gotówki i transakcję bezgotówkową realizowanymi poza strefą EOG, sprawdzenie salda w bankomacie czy udzielenie pełnomocnictwa. Na pocieszenie Bank Pocztowy udostępni darmowe wypłaty z bankomatów PKO BP kartą płatniczą dla klientów korzystających z Konta w Porządku, w Porządku Start oraz w Porządku Plus.

W gorszej sytuacji znajdą się posiadacze kont pozostających w obsłudze, których czekają podwyżki za prowadzenie rachunków. Chodzi o Pocztowe Konto Aktywny Nestor, Bliskie Konto Pocztowe, Pocztowe Konto ZawszeDarmowe, Pocztowe Konto Standard, Pocztowe Konto Nestor oraz Pocztowe Konto Plus. Warunki uniknięcia opłaty pozostaną (niemal) bez zmian. Bank umożliwia osobom korzystającym z wymienionych rachunków zamianę dotychczasowego ROR na wybrane Konto w Porządku.

Więcej zapłacisz w placówce

Od początku września podrożeje usługa zlecenia przelewu krajowego, wewnętrznego i SEPA w oddziale banku oraz za pomocą infolinii: niezależnie od konta, które posiadasz, usługa ta będzie kosztować 5 zł.

Identyczna zasada będzie obowiązywać w przypadku złożenia, modyfikacji lub odwołania zlecenia stałego i polecenia zapłaty w placówce: koszt takiej operacji będzie wynosił 4 zł dla niemal wszystkich typów ROR-ów. „Niemal”, ponieważ osoby, które korzystają z Pocztowego Konta Nestor, za tego rodzaju usługę płacą już 5 zł – i ta opłata dla nich się nie zmieni.

Droższe przelewy natychmiastowe

Od 1 września wzrośnie także opłata za realizację przelewu natychmiastowego; dotychczas osoby korzystające z niektórych rodzajów rachunków (np. Konta w Porządku Start) mogły zlecać taki przelew w aplikacji mobilnej czy przez infolinię za darmo lub za 2 zł, teraz jednak wszyscy klienci indywidualni banku za tę usługę zapłacą tyle samo: 5 zł. Taką samą kwotę będą musieli uiszczać właściciele Konta Bez Ograniczeń za zlecenie przelewu natychmiastowego również przez Internet (obecnie jest to dla nich operacja darmowa).

Krótko mówiąc, Pocztowy ujednolicił prowizję za przelew natychmiastowy dla wszystkich typów ROR-ów, a klienci zlecający taką operację w bankowości internetowej, mobilnej lub przez telefon zapłacą taką samą prowizję: 5 zł.

Ile zapłacisz za granicą?

Korzystne transakcje zagraniczne, wykonywane poza strefą Europejskiego Obszaru Gospodarczego, odejdą niestety do lamusa. Bank Pocztowy miał dotąd dobrą ofertę dla osób płacących bezgotówkowo w obcej walucie, jednak od początku września taka transakcja będzie kosztowała aż 1%, min. 5 zł.

Podrożeją także wypłaty z bankomatów zagranicznych (spoza EOG) do 2%, min. 5 zł. Koszt wypłaty gotówki w bankomacie lub wykonanie transakcji bezgotówkowej w strefie EOG nie ulegnie zmianie (w przypadku Kont w Porządku w dalszym ciągu będzie to odpowiednio 1 zł i 0 zł).

Zmiana PIN w bankomacie? Lepiej sięgnij po komórkę

Od 1 września sprawdzenie salda lub zmiana PIN-u karty w bankomacie będą kosztowały odpowiednio 2 zł i 1 zł, niezależnie od tego, jaki typ konta osobistego posiadasz. Wspomniane operacje możesz oczywiście wykonać za darmo w aplikacji mobilnej bądź bankowości internetowej.

Dostarczenie gotówki przez listonosza będzie droższe

Unikatowa dla Banku Pocztowego usługa wypłaty i dostarczenia gotówki wprost do domu przez listonosza nie zniknie z cennika, ale będzie droższa. Jej koszt w przypadku każdego typu ROR-u będzie wynosił 10 zł w każdym wypadku.

Bank wprowadzi jednak możliwość obniżenia tej prowizji o 3 zł (do 7 zł), jeżeli w tym samym miesiącu wykonasz przynajmniej 1 transakcję bezgotówkową kartą. Wyjątek ten dotyczy tylko rachunków w Porządku Plus, Bliskiego Konta Pocztowego, Aktywnego Nestora oraz Nestora.

Zmiany opłat w przypadku pełnomocnictwa i innych dyspozycji

Ujednolicona (czyt.: podniesiona) zostanie także opłata za ustanowienie bądź odwołanie pełnomocnika do rachunku oraz za złożenie dyspozycji wkładem na wypadek śmierci: odpowiednio 9 zł i 11 zł, niezależnie od typu konta (w tym walutowego i oszczędnościowego).

Podwyżki na kontach wycofanych z oferty

Na koniec wspomnijmy o rachunkach w obsłudze, czyli wycofanych z aktualnej oferty banku, ale wciąż prowadzonych dla wieloletnich klientów. Niestety, comiesięczna prowizja za prowadzenie takich ROR-ów wzrośnie o 1 zł (rachunki Bliskie, Nestor i Standard, Bez Ograniczeń) lub 2 zł (Pocztowe Konto Plus). Opłaty będzie można uniknąć na tych samych zasadach, które obowiązują obecnie, z wyjątkiem rachunku Aktywny Nestor. Osoby korzystające z Aktywnego Nestora nie zapłacą żadnej prowizji, jeśli na ich rachunek będzie wpływało świadczenie emerytalno-rentowe ORAZ wykonają transakcje bezgotówkowe kartą na min. 200 zł/mies.

Drożej, ale nie drastycznie. Podsumowanie zmian w Banku Pocztowym

Podwyżki opłat za korzystanie z kont osobistych to w ostatnim roku już raczej reguła, a nie wyjątek. Podobnie ogólnopolskim trendem stało się wprowadzanie wyższych prowizji za operacje zlecane w placówkach. Pocztowy i tak opierał się dość długo, a patrząc na modyfikacje niejako „z góry”, można uznać, dla większości klientów nie muszą być one szczególnie odczuwalne. Ostatecznie operacje takie jak przelew zlecane na Poczcie czy w oddziale banku można najczęściej za darmo zrealizować w bankowości internetowej lub mobilnej, zaś bank nie nałożył dodatkowej prowizji za korzystanie z karty czy z bankomatów – wręcz przeciwnie, udostępni za darmo również maszyny PKO BP (inna sprawa, że tylko dla osób korzystających z Kont w Porządku).

Tyle „ogólnie”, bo oczywistym jest, że każdy klient ma własne potrzeby i upodobania. Dla wielu seniorów, do których do tej pory Pocztowy najczęściej kierował swoją ofertę, bankowość mobilna czy internetowa zwykle nie stanowi odpowiedniej alternatywy, nie uda się im więc uniknąć wyższych prowizji.

Pamiętaj, że jeśli nie satysfakcjonują Cię zmiany wprowadzone przez Twój bank, możesz się na nie nie zgodzić; będzie to skutkowało rozwiązaniem umowy o konto. Więcej na ten temat przeczytasz w artykule Jak zamknąć konto w banku? ​​​​​​

Przydatne dokumenty

  1. Zmiany w cenniku Banku Pocztowego od 1 września 2021 r.