Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Podwyżki opłat za karty debetowe w BNP Paribas

Podwyżki opłat za karty debetowe w BNP Paribas
Źródło: najlepszekonto.pl
Spis treści

BNP Paribas to już kolejny bank, który w ostatnich dniach zasygnalizował zmiany w taryfie opłat i prowizji od 1 sierpnia 2021 r. Pisaliśmy już o zapowiadanych obniżkach w Pekao i podwyżkach w Banku Pocztowym. Teraz przyszedł czas, aby przyjrzeć się nowemu cennikowi w BNP.

Droższe karty i transakcje zagraniczne dla Konta Otwartego na Ciebie

Najważniejszą zmianą w nadchodzącej taryfie są wyższe opłaty za korzystanie z kart debetowych do Konta Otwartego na Ciebie. Podstawowa "debetówka" - Karta Otwarta na Dzisiaj Mastercard - od sierpnia będzie kosztowała 5 zł zamiast 3 zł. Opłaty wciąż będzie można uniknąć, ale pod warunkiem wykonania w poprzednim miesiącu min. 3 transakcji (obecnie jest to 1 transakcja). Co istotne, wyższa opłata zostanie pobrana w sierpniu, zatem już w lipcu trzeba będzie wykonać więcej płatności kartą.

Zasady dla Karty Otwartej na Świat, Karty Otwartej na eŚwiat i Multiwalutowej nie zmieniają się.

Niestety, od wakacji rosną także koszty płatności kartą za granicą. Wypłaty z bankomatów poza granicami Polski Kartą Otwartą na Dzisiaj oraz na eŚwiat będą kosztowały 3%, min. 10 zł, podczas gdy obecnie jest to tylko 10 zł.

Zmieniają się także zasady przewalutowania transakcji w walucie obcej - tym razem na lepsze. Od sierpnia rozliczenie będzie dokonywane w całości po kursie Mastercarda, co z punktu widzenia klienta jest dobrą wiadomością. To jednak koniec pozytywnych informacji, bowiem BNP wprowadził także 5% prowizję za przewalutowanie transakcji kartami Mastercard, także tymi wielowalutowymi (nie dotyczy to Karty Otwartej na Świat)...

Zmiany opłat za karty debetowe w BNP Paribas
Karta Otwarta na Dzisiaj Karta Otwarta na eŚwiat Karta Otwarta na Świat
Miesięczna opłata za kartę

do 31 lipca - 3 zł

od 1 sierpnia - 5 zł

6 zł (bez zmian) 10 zł (bez zmian)
Możliwość uniknięcia opłaty

do 31 lipca - min. 1 transakcja kartą

od 1 sierpnia - min. 3 transakcje kartą

brak możliwości (bez zmian) brak możliwości (bez zmian)

Wypłata z bankomatów za granicą

(nie dotyczy wypłat w euro w krajach EOG)

do 31 lipca - 10 zł

od 1 sierpnia - 3%, min. 10 zł

do 31 lipca - 10 zł

od 1 sierpnia - 3%, min. 10 zł

5 zł (bez zmian)
Przewalutowanie transakcji 5% (bez zmian)

do 31 lipca - brak prowizji

od 1 sierpnia - 5%

brak prowizji (bez zmian)

Konta w administracji mają gorzej

Jak to zwykle przy podwyżkach bywa, zmiany nie ominęły także rachunków wycofanych z oferty. Popularne niegdyś Konto Optymalne wciąż prowadzone jest na tych samych warunkach, jednak już wydawana do niego karta przestaje być darmowa. Jej obsługa będzie kosztowała 5 zł miesięcznie, z możliwością uniknięcia opłaty przy wykonaniu min. 3 transakcji. Do 7 zł wzrośnie prowizja za wypłatę gotówki z bankomatów Euronetu, natomiast za pobranie środków z urządzeń za granicą posiadacze Konta Optymalnego zapłacą 3%, min. 10 zł.

Prowadzenie innych kont w obsłudze, np. Konta Dobrze Dobranego, Pakietu S. M i L, i wydawanych do nich kart zdrożeje o ok. 3-4 zł.

Inne istotne zmiany

Wspomnijmy jeszcze o paru wartych uwagi zmianach:

  • z 10 do 12 zł rośnie koszt przelewu w oddziale lub telefonicznego - dla Konta Otwartego na Ciebie i Konta Samodzielniaka,
  • również do 12 zł zdrożeje drugi przelew w miesiącu z Konta Lokacyjnego,
  • BNP podnosi do 30 zł opłatę za zmianę planu taryfowego, dyspozycję na wypadek śmierci oraz przekształcenie rachunku z indywidualnego we wspólny (i odwrotnie).

Tanio już było

Musimy przyznać, że zapowiedź podwyżek w BNP Paribas nieco nas zaskoczyła. Choć skala zmian - dla kont w bieżącej ofercie - nie jest duża, to klienci już wakacje odczują nowe regulacje. Nowy cennik wchodzi w życie 1 sierpnia, ale oznacza to, że wtedy bank zacznie pobierać wyższe opłaty i aby ich uniknąć, już w lipcu trzeba zadbać o spełnienie nieco trudniejszych warunków.

Optymiści powiedzą, że 3 transakcje kartą do konta to wciąż mało, pesymiści stwierdzą, że to i tak o dwie za dużo i można łatwo o nich zapomnieć. Takich trudnych w ocenie zmian mamy więcej: niby kosmetyczna zmiana za wypłaty kartą za granicą, ale przy pobraniu większych środków nie zapłacimy tylko 10 zł, ale minimum 10 zł. Bank niby upraszcza mechanizm przewalutowania, ale już dodaje do większości kart aż 5% prowizję za dokonanie rozliczenia transakcji.

Jak podejść do nadchodzących zmian? Jeśli nowe opłaty nie stanowią dla Ciebie problemu, korzystaj z konta jak dotychczas. W przeciwnym razie możesz wyrazić sprzeciw wobec zmian lub wypowiedzieć umowę ramową. W pierwszym przypadku umowa rozwiąże się z dniem poprzedzającym wejście w życie nowych regulacji, w drugim zaś - ze skutkiem od dnia poinformowania Cię o ww. zmianach (i nie później niż od dnia wejścia w życie zmian).

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji obowiązująca od 1 sierpnia 2021 r.