Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Zmiany opłat za Konto Przekorzystne w Banku Pekao

Zmiany opłat za Konto Przekorzystne w Banku Pekao
Źródło: najlepszekonto.pl
Spis treści

Kiedy banki wprowadzają podwyżki opłat, zwykle uzasadniają to rosnącymi kosztami obsługi klientów i inflacją. Pekao SA w podobnym tonie tłumaczy zmiany w taryfie, które zaczną obowiązywać od 1 września br.

Tańsze Konto Przekorzystne

Najlepszą zmianą z punktu widzenia posiadaczy ROR-ów w Pekao jest zlikwidowanie opłaty za prowadzenie głównego rachunku – Konta Przekorzystnego. Do tej pory uniknięcie 6-złotowej opłaty było możliwe pod warunkiem zapewnienia min. 500 zł wpływu i dokonania jednej transakcji kartą/PeoPay; od września nie trzeba będzie spełniać tego wymogu.

Nieco więcej za kartę i wpłaty/wypłaty w oddziale

A co z kartą debetową? Tu już nie jest tak kolorowo. Bank wprowadził rozróżnienie na karty standardowe (Mastercard Debit FX, PeoPay Kids i karty walutowe) i złote (Visa Debit Gold, Mastercard Debit Gold FX). Obsługa zwykłej debetówki do Konta Przekorzystnego będzie kosztowała 4 zł/m-c zamiast obecnych 3 zł i tu pozostaje warunek zwalniający z opłaty (wpływ 500 zł + 1 transakcja). Tego kosztu nie poniosą klienci poniżej 26 r.ż.

Dość istotną zmianą dla posiadaczy kart Visa jest wprowadzenie 1% prowizji za przewalutowanie transakcji zagranicznych. Dotyczy to zarówno złotej debetówki do ROR-u w złotych, jak i karty walutowej w USD i GBP.

Więcej zapłacimy także za wpłaty i wypłaty w oddziale. Do tej pory za wpłatę środków na nasze konto bank pobierał 5 zł, ale umożliwiał uniknięcie tej opłaty, a za pobranie pieniędzy klient nic nie płacił. Od września w obu przypadkach będzie obowiązywała jedna stawka - 8 zł.

W poniższej tabeli znajdziesz zestawienie najważniejszych zmian dla Konta Przekorzystnego:

Zmiany opłat za Konto Przekorzystne do września 2021 r.

Opłata

Do 31 sierpnia 2021 r.

Od 1 września 2021 r.

Prowadzenie rachunku

6 zł (można uniknąć pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 500 zł i wykonania jednej transakcji kartą/PeoPay)

0 zł

Obsługa karty debetowej

3 zł (można uniknąć pod tym samym warunkiem)

4 zł (można uniknąć pod warunkiem zapewnienia wpływu min. 500 zł i wykonania jednej transakcji kartą/PeoPay)

Cashback

0,99 zł

2 zł

Przewalutowanie transakcji

0 zł

1% dla karty Visa Debit Gold, bez prowizji dla pozostałych kart

Wpłata gotówki w oddziale

5 zł

Opłata nie jest pobierana, jeśli kwota wpłaty wynosi ponad 5 tys. zł, klient nie ma wydanej karty debetowej lub nie uruchomił aplikacji PeoPay, a także od wpłat w bilonie oraz gdy urządzenie samoobsługowe nie jest dostępne.

8 zł

Wypłata gotówki w oddziale

0 zł

8 zł

Droższe rachunki walutowe

Przeglądając zapisy dotyczące kont walutowych we wrześniowej taryfie opłat można naprawdę się przerazić. Obecnie za prowadzenie rachunku w euro, dolarach czy frankach płacimy ok. 5 zł, a jeśli do tego posiadamy Konto Przekorzystne, całkowicie unikamy tego kosztu.

Tymczasem w nowych dokumentach pojawia się złowrogo brzmiące sformułowanie o “kontach prowadzonych w walutach z ujemną stopą depozytową właściwego Banku Centralnego”. Istotnie nie brzmi to przyjaźnie, bank jednak wyjaśnia, że chodzi tu o rachunki w czterech głównych walutach – EUR, USD, GBP i CHF. Nowe regulacje uzależniają opłatę od średniomiesięcznego salda rachunku w miesiącu poprzednim:

  • 0 jednostek waluty dla salda do 19 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 15 jednostek waluty dla salda od 20 000 do 49 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 30 jednostek waluty dla salda od 50 000 do 99 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 100 jednostek waluty dla salda od 100 000 do 499 999,99 EUR/USD/GBP/CHF,
  • 200 jednostek waluty dla salda od 500 000 EUR/USD/GBP/CHF.

Co w sytuacji, jeśli mamy wysokie saldo konta? Wciąż możemy uniknąć opłaty za dany miesiąc, jeśli w poprzednim wykonaliśmy choć jeden przelew wewnętrzny z konta walutowego LUB zapewniliśmy wpływ wewnętrzny na rachunek walutowy. Łączna kwota tych operacji powinna wynosić min. 1000 jednostek danej waluty.

Konta w administracji bardziej opłacalne

Posiadacze rachunków wycofanych z oferty – Eurokonta Mobilnego, Optymalnego, Junior, OK, Start i Podstawowego – mają tym razem powody do zadowolenia. Pekao obniża do 0 zł opłatę za prowadzenie tych kont, co z pewnością będzie pozytywną zmianą dla posiadaczy tych rachunków.

W przypadku zwykłych kart debetowych wciąż będzie można wykonać 4 transakcje i obniżyć nawet do 0 zł opłatę za obsługę debetówki (dla kart złotych ta zasada obowiązuje tylko dla debetówek wydanych do 31 sierpnia 2021 r.). Korzystanie z karty będzie kosztowało 4 zł miesięcznie z licznymi wyjątkami, np. w przypadku Eurokonta Mobilnego 6 zł, a dla Eurokonta Intro - 3 zł.

Kilka pomniejszych zmian

W taryfie, która zacznie obowiązywać za 3 miesiące, znalazły się także dodatkowe opłaty. Bank Pekao zacznie pobierać 5 zł za ustanowienie lub zmianę pełnomocnictwa przez bankowość elektroniczną i aż 20 zł za złożenie takiej dyspozycji w oddziale, z kolei zmiana limitów dla przelewów lub transakcji wypłaty kartą dokonywana w placówce będzie nas kosztować 10 zł.

Pozytywnym aspektem nadchodzących zmian będzie Internetowa Strefa Seniora przygotowana z myślą o osobach powyżej 60 roku życia. Znajdą się tam na przykład porady dotyczące spraw bankowych, które można załatwić bez wizyty w oddziale, dodatkowo już teraz uruchomiono specjalną Infolinię dla Seniorów pod numerami 801 365 365, 22 591 22 32.

Zmiany na plus i na minus

Cieszy nas, że Pekao zdecydował się na uproszczenie opłat dla swojego podstawowego rachunku – Konta Przekorzystnego. Po wakacjach jego prowadzenie będzie bezpłatne i choć za kartę zapłacimy ciut więcej, to wciąż w prosty sposób da się uniknąć za to opłaty, a jeśli zrezygnujemy z debetówki, możemy nawet cieszyć się darmowym rachunkiem! Warto także pamiętać, że tylko karty Mastercard (czyli większość) pozwolą nam ominąć prowizję za przewalutowanie.

Zmiany dla kont walutowych niestety nie ucieszą osób, które utrzymywały w walucie kwoty liczone w dziesiątkach tysięcy. Tu trzeba się będzie liczyć z pewną opłatą lub postarać się co miesiąc wykonać przelew wewnętrzny na określoną kwotę.

Mówi się, że “diabeł tkwi w szczegółach” i tak jest w tym przypadku. Z jednej strony mamy obniżki, z drugiej bank na innym polu nieco podnosi opłaty. Czy spodoba się to klientom? Czas pokaże.

Przydatne dokumenty

  1. Strona informacyjna o zmianach
  2. Taryfa prowizji i opłat obowiązująca od 01.09.2021 r.