Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Zmiany w ofercie Idea Banku dla firm. Nowe Konto FIRMA+ zastępuje dotychczasowe Konto FIRMA TO JA

Jestem dociekliwym redaktorem, stale poszukującym nowych wyzwań. Lubię pisać o pieniądzach, choć wcale nie są dla mnie najważniejsze w życiu.

Zmiany w ofercie Idea Banku dla firm. Nowe Konto FIRMA+ zastępuje dotychczasowe Konto FIRMA TO JA

Wszystko wskazuje na to, że Konto FIRMA+ zastąpiło po prostu dotychczasowe Konto FIRMA TO JA. Do takiego wniosku skłania nas lektura aktualnej tabeli opłat i prowizji, w której nowy rachunek zajął miejsce poprzednika. Z komunikatu banku wynika, że nowe konto jest oferowane od 4 lutego 2020 r. – od tego dnia obowiązuje też nowa taryfa.

Nowe znaczy lepsze?

We wspomnianym komunikacie czytamy również:

Bank wprowadził nowy rachunek, aby wesprzeć i odciążyć firmy w prowadzeniu działalności, szczególnie w początkowym okresie ich istnienia.

Brzmi to obiecująco, ale czy stoją za tym konkrety? Przyjrzyjmy się opłatom. Otwarcie konta jest darmowe, a przez 24 miesiące bank nie pobiera również opłat za jego prowadzenie. Po upływie 2 lat do uniknięcia opłaty 10 zł konieczne będzie wykonanie przynajmniej jednego przelewu do ZUS w miesiącu oraz posiadanie aktywnej karty debetowej.

Darmowa może być również karta (standardowo 8 zł), o ile co miesiąc przedsiębiorca wykona za jej pomocą transakcje na łączną kwotę min. 400 zł lub dokona wpłat gotówki w wyznaczonych wpłatomatach o łącznej wartości co najmniej 1000 zł. Bezpłatne są też standardowe przelewy internetowe (w tym oczywiście do ZUS i US) oraz przelewy SEPA.

Za darmo można również 5 razy w miesiącu wypłacić gotówkę z dowolnego bankomatu w Polsce i w krajach EOG. Prowizja za 6. i każdą kolejną wypłatę wynosi 2%. Z kolei korzystanie z wpłatomatów jest bezpłatne w przypadku sumy wpłat nieprzekraczającej w danym miesiącu 100 tys. zł. Po przekroczeniu tego limitu prowizja wyniesie 0,39% od nadwyżki.

W porównaniu z dotychczas oferowanym Kontem FIRMA TO JA nowa oferta prezentuje się zatem dość podobnie. Mamy tu do czynienia z niemal identycznymi opłatami. Jedyna istotna różnica dotyczy prowadzenia rachunku – w przypadku starego konta po 2-letnim okresie zwolnienia bank pobierał z tego tytułu aż 15 zł, choć warunek uniknięcia tej opłaty pozostał niezmieniony (przelew do ZUS).

W tym kontekście rzeczywiście mamy więc do czynienia z jedną minimalną zmianą – nomen omen – na plus. Innych istotnych różnic w opłatach próżno szukać…

10% zwrotu za opłacanie ZUS

Niezaprzeczalnym wyróżnikiem nowego Konta FIRMA+ jest jednak promocja, w której przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mają szansę otrzymać 10% zwrotu za przelewy do ZUS. Łączny zwrot może wynieść nawet 300 zł (maksymalnie 50 zł miesięcznie przez pół roku). Jeśli mielibyśmy poszukiwać konkretnego potwierdzenia słów o chęci „odciążenia firm” w początkowym okresie, to właśnie tutaj.

Chcesz otworzyć konto w promocji (obowiązuje do 30 maja 2020 r.) złóż wniosek o Konto FIRMA+ przez Internet na tej stronie banku.

Co z obecnymi posiadaczami Konta Firma to Ja?

Jak wyjaśnił nam pracownik Idea Banku, dotychczasowi posiadacze Konta FIRMA TO JA mogą bez przeszkód korzystać z niego dalej na niezmienionych zasadach. Rachunek pozostanie w obsłudze, choć nie będzie on dłużej oferowany nowym klientom.

Istnieje też możliwość przekształcenia starego rachunku w Konto FIRMA+, ale tutaj ważne zastrzeżenie – choć taki ruch pozwoli na skorzystanie z nowej oferty, to nie da on możliwości zgarnięcia zwrotu za płatności ZUS w promocji (jest ona skierowana tylko do nowych klientów).

Zmiana głównie marketingowa

Banki często dokonują odświeżenia oferty głównie ze względów marketingowych i wydaje się, że tak jest również w tym przypadku. Idea Bank wycofał dotychczasowy rachunek dla przedsiębiorców i zastąpił go Kontem FIRMA+, którego warunki są niemal identyczne, przynajmniej jeśli chodzi o opłaty. Nie ma jednak większych powodów do narzekań; propozycja Idea Banku pozostaje jedną z najkorzystniejszych na rynku, chociażby z powodu nielimitowanych darmowych przelewów internetowych (co wcale nie jest standardem).

Nie można też powiedzieć, że bank ograniczył się jedynie do zmiany nazwy konta. Nowi klienci prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą mogą teraz zyskać w promocji nawet 300 zł zwrotu za opłacanie ZUS. Z drugiej strony, trudno oprzeć się wrażeniu, że równie dobrze taka promocja mogłaby zostać uruchomiona w ramach dotychczasowej oferty…