Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Zmiany w ofercie Idea Banku dla firm. Nowe Konto FIRMA+ zastępuje dotychczasowe Konto FIRMA TO JA

Zmiany w ofercie Idea Banku dla firm. Nowe Konto FIRMA+ zastępuje dotychczasowe Konto FIRMA TO JA
Spis treści

Wszystko wskazuje na to, że Konto FIRMA+ zastąpiło po prostu dotychczasowe Konto FIRMA TO JA. Do takiego wniosku skłania nas lektura aktualnej tabeli opłat i prowizji, w której nowy rachunek zajął miejsce poprzednika. Z komunikatu banku wynika, że nowe konto jest oferowane od 4 lutego 2020 r. – od tego dnia obowiązuje też nowa taryfa.

Nowe znaczy lepsze?

We wspomnianym komunikacie czytamy również:

Bank wprowadził nowy rachunek, aby wesprzeć i odciążyć firmy w prowadzeniu działalności, szczególnie w początkowym okresie ich istnienia.

Brzmi to obiecująco, ale czy stoją za tym konkrety? Przyjrzyjmy się opłatom. Otwarcie konta jest darmowe, a przez 24 miesiące bank nie pobiera również opłat za jego prowadzenie. Po upływie 2 lat do uniknięcia opłaty 10 zł konieczne będzie wykonanie przynajmniej jednego przelewu do ZUS w miesiącu oraz posiadanie aktywnej karty debetowej.

Darmowa może być również karta (standardowo 8 zł), o ile co miesiąc przedsiębiorca wykona za jej pomocą transakcje na łączną kwotę min. 400 zł lub dokona wpłat gotówki w wyznaczonych wpłatomatach o łącznej wartości co najmniej 1000 zł. Bezpłatne są też standardowe przelewy internetowe (w tym oczywiście do ZUS i US) oraz przelewy SEPA.

Za darmo można również 5 razy w miesiącu wypłacić gotówkę z dowolnego bankomatu w Polsce i w krajach EOG. Prowizja za 6. i każdą kolejną wypłatę wynosi 2%. Z kolei korzystanie z wpłatomatów jest bezpłatne w przypadku sumy wpłat nieprzekraczającej w danym miesiącu 100 tys. zł. Po przekroczeniu tego limitu prowizja wyniesie 0,39% od nadwyżki.

W porównaniu z dotychczas oferowanym Kontem FIRMA TO JA nowa oferta prezentuje się zatem dość podobnie. Mamy tu do czynienia z niemal identycznymi opłatami. Jedyna istotna różnica dotyczy prowadzenia rachunku – w przypadku starego konta po 2-letnim okresie zwolnienia bank pobierał z tego tytułu aż 15 zł, choć warunek uniknięcia tej opłaty pozostał niezmieniony (przelew do ZUS).

W tym kontekście rzeczywiście mamy więc do czynienia z jedną minimalną zmianą – nomen omen – na plus. Innych istotnych różnic w opłatach próżno szukać…

Co z obecnymi posiadaczami Konta Firma to Ja?

Jak wyjaśnił nam pracownik Idea Banku, dotychczasowi posiadacze Konta FIRMA TO JA mogą bez przeszkód korzystać z niego dalej na niezmienionych zasadach. Rachunek pozostanie w obsłudze, choć nie będzie on dłużej oferowany nowym klientom.Istnieje też możliwość przekształcenia starego rachunku w Konto FIRMA+.

Zmiana głównie marketingowa

Banki często dokonują odświeżenia oferty głównie ze względów marketingowych i wydaje się, że tak jest również w tym przypadku. Idea Bank wycofał dotychczasowy rachunek dla przedsiębiorców i zastąpił go Kontem FIRMA+, którego warunki są niemal identyczne, przynajmniej jeśli chodzi o opłaty. Nie ma jednak większych powodów do narzekań; propozycja Idea Banku pozostaje jedną z najkorzystniejszych na rynku, chociażby z powodu nielimitowanych darmowych przelewów internetowych (co wcale nie jest standardem).