Rewolucja w ofercie kont osobistych mBanku. Dwa nowe rachunki prawdopodobnie już w lutym

Rewolucja w ofercie kont osobistych mBanku. Dwa nowe rachunki prawdopodobnie już w lutym

Już niedługo w ofercie mBanku pojawią się dwa nowe rachunki dla klientów detalicznych: „eKonto możliwości” przeznaczone dla osób między 13. a 24. rokiem życia oraz „eKonto osobiste”, dedykowane dorosłym klientom (od 18. roku życia). O dokładnej dacie wprowadzenia rachunków do sprzedaży bank poinformuje na swojej stronie.

Równocześnie bank wycofa z oferty eKonto plus (z dniem 1 kwietnia 2019 r.) oraz eKonto m (z dniem 18 lutego 2019 r.). Rachunki te zostaną przeniesione do administracji i nie będą już oferowane nowym klientom (nadal jednak będą prowadzone na obecnych zasadach, z zachowaniem dotychczasowymi opłatami).

To jednak nie koniec zapowiadanych nowości. Kolejna zmiana dotyczy rachunku umożliwiającego regularne oszczędzanie „Moje Cele”. Od lutego posiadacze tego konta będą mogli odkładać końcówki transakcji kartowych na nowy cel oszczędnościowy „Wspieraj cały rok”. Ostatniego dnia miesiąca uzbierana kwota zostanie przekazana na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Dodatkowo bank wprowadzi do oferty nowe rachunki walutowe (CZK, NOK, SEK, DKK, JPY, HUF i HRK) oraz kredyty maklerskie.

Konto młodzieżowe: duży plus za uproszczenie warunków

Przypomnijmy - eKonto m (uruchomione w sierpniu 2016 r.) - mocno różniło się od propozycji konkurencji. Rachunek, adresowany do osób między 13. a 24. rokiem życia (choć można z niego było korzystać również w starszym wieku), oparty był na nietypowym pomyśle: miał „dorastać” razem ze swoim użytkownikiem. W praktyce oznaczało to, że w miarę upływu czasu niektóre usługi stawały się bezpłatne, a za inne – dotąd darmowe – należało już płacić.

Przykładowo: klienci w wieku 13-20 lat byli zwolnieni z opłat za prowadzenie konta, obsługę karty oraz wypłatę gotówki ze wszystkich krajowych bankomatów, bank pobierał jednak od nich prowizję za polecenie zapłaty oraz wpłaty i wypłaty gotówki w placówce banku. Kiedy jednak posiadacz rachunku ukończył 21. rok życia, te dotychczas obłożone prowizjami usługi automatycznie stawały się darmowe. Także prowadzenie rachunku było wciąż bezpłatne, jednak pojawiała się warunkowa opłata za użytkowanie "plastiku" (dla jej uniknięcia należało wykonać min. 5 płatności bezgotówkowych kartą w miesiącu). Jeszcze inne koszty obowiązywały klientów powyżej 24. roku życia.

Dzięki tej strategii mBank zamierzał pozyskać do 2020 r. pół miliona młodych klientów. Wygląda jednak na to, że pomysł nie wypalił. Trudno oprzeć się wrażeniu, że rozwiązanie – choć w teorii ciekawe – niezbyt sprawdziło się w realnym życiu. Dla wielu młodych osób zasady prowadzenia rachunku okazały się zbyt skomplikowane, a tym samym mało atrakcyjne.

Być może dlatego w przypadku „eKonta możliwości” bank postawił na maksymalną prostotę. Tym razem opłaty są takie same dla wszystkich posiadaczy rachunku, niezależnie od ich wieku. Dodajmy także, że bank przy okazji zmodyfikował również niektóre prowizje.

I tak - prowadzenie konta jest bezwarunkowo bezpłatne, podobnie jak wydanie i obsługa karty. Darmowe są również przelewy internetowe oraz wypłaty ze wszystkich krajowych bankomatów (niezależnie od wypłacanej kwoty). Z kolei prowizja od wypłat gotówki w bankomatach za granicą wynosi 10 zł, jednak 3 pierwsze takie operacje są bezpłatne.

Reasumując – wszyscy młodzi klienci uzyskają zwolnienie z opłaty za usługę karty, nieważne, czy mają lat 13 czy 24. W przypadku eKonta m ten przywilej posiadały wyłącznie osoby, które nie ukończyły 21. roku życia.

Nowy rachunek dla dorosłych: całkiem przystępne parametry

Warto dodać, że nowe eKonto w wersji dla „dorosłych” także prezentuje się całkiem korzystnie. Bank nie będzie pobierał prowizji za prowadzenie rachunku i za obsługę karty, o ile wykonamy nią 1 transakcję bezgotówkową w miesiącu (w przeciwnym razie zapłacimy 7 zł).

Przypomnijmy tylko, że w przypadku eKonta plus opłata za prowadzenie wynosiła 5 zł, a za obsługę karty – 4 zł. Obu prowizji można było uniknąć zapewniając wpływ na rachunek w wysokości 1 000 zł i wykonując min. 5 transakcji bezgotówkowych kartą w miesiącu.

Z kolei opłata za podjęcie gotówki z krajowego bankomatu będzie wynosić 1,30 zł, jednak wypłaty w kwocie co najmniej 100 zł będą darmowe, podobnie jak pierwsze trzy wypłaty z bankomatów za granicą.

Co dalej z rachunkami wycofanymi z oferty?

Jak już wspomnieliśmy, choć już niedługo eKonto m i eKonto plus uzyskają status kont w administracji, jednak nie oznacza to, że zostaną przez bank zlikwidowane. Ich użytkownicy mogą z nich korzystać na dotychczasowych zasadach lub – jeśli wprowadzone przez bank zmiany nie przypadną im do gustu - zgłosić sprzeciw albo wypowiedzieć umowę ze skutkiem natychmiastowym (i bez ponoszenia opłat). W przypadku zgłoszenia sprzeciwu umowa wygaśnie w dniu 15 marca 2019 r., natomiast przy wypowiedzeniu – już następnego dnia po jego złożeniu.

Natomiast klienci banku, którzy będą chcieli skorzystać nowego eKonta, będą mogli przekształcić swój obecny rachunek (lub zamknąć stare konto i założyć nowe). Zmiana oferty będzie możliwa we wszystkich kanałach – przez internet, za pośrednictwem konsultantów mLinii oraz w placówkach. W przypadku posiadaczy eKonta m przekształcenie rachunku będzie wymagało zgody przedstawiciela ustawowego.

Ocena redakcji

Często bywa tak, że zmiana oferty staje się dla banków wygodnym pretekstem do podwyżki opłat lub narzucenia klientom wyśrubowanych wymogów umożliwiających darmowe korzystanie z rachunku. Wygląda jednak na to, że mBank postąpił inaczej i nieco złagodził niektóre warunki.

Przede wszystkim posiadacze eKonta Osobistego znacznie łatwiej niż użytkownicy eKonta plus zyskają zwolnienie z opłaty za kartę - wystarczy, że wykonają zaledwie jedną transakcję bezgotówkową w miesiącu. Po drugie, wypłaty gotówki w wysokości co najmniej 100 zł będą bezpłatne w przypadku wszystkich bankomatów w kraju (a nie tylko tych wskazanych przez mBank). Po trzecie, posiadacze nowych rachunków skorzystają z trzech darmowych wypłat gotówki z zagranicznych bankomatów, na co posiadacze kont z obecnej oferty nie mogą liczyć.

Pozytywną zmianą jest również uproszczenie konta młodzieżowego i wprowadzenie jednolitych opłat bez podziału na nieco sztuczne kategorie wiekowe. Być może dzięki temu bank zrealizuje wcześniejsze plany i przyciągnie do siebie młodych klientów. Czy ta strategia przyniesienie skutek, przekonamy się najwcześniej w lutym.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.