Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Getin Bank wprowadza wielowalutowość i konto dla nastolatków

Getin Bank wprowadza wielowalutowość i konto dla nastolatków
Spis treści

W opublikowanej w ostatnich dniach taryfie opłat i prowizji Getin Banku, która zacznie obowiązywać od 14 września, znalazło się kilka zupełnie nowych pozycji i usług. Na szczęście są to zmiany, które z pewnością ucieszą klientów ;).

Karta wielowalutowa z Kontem Proste Zasady dla EUR, USD, GBP i CHF

Do tej pory Getin Bank nie oferował usługi wielowalutowej, czyli bezprowizyjnych płatności z kont walutowych za pomocą karty w PLN. Dzięki tej usłudze nie musisz zamawiać kolejnych „debetówek” do swoich kont walutowych, tylko płacisz wygodnie kartą wydaną do swojego rachunku osobistego prowadzonego w złotówkach (jak działa usługa wielowalutowa, czytaj tutaj).

Od połowy września karty wydane do rachunków osobistych Getin Banku będą również wielowalutowe. Zapłacisz nimi w EUR, USD, GBP i CHF. Plusem tej oferty jest brak opłat za otwarcie i prowadzenie konta walutowego, które jest wymagane przy usłudze wielowalutowości. Podpięcie karty do rachunku walutowego i korzystanie z wielowalutowości również jest bezpłatne.

Niestety, wprowadzenie karty wielowalutowej nie wiąże się z obniżką wysokiej prowizji za wypłaty z bankomatów zagranicznych. Obecnie wynosi ona 4,5% kwoty transakcji, min. 10 zł, a dla wypłat we wspomnianych walutach będzie wynosiła odpowiednio: 4,5%, min. 2 EUR/ 2 USD / 2 GBP / 2 CHF. Dalej więc nie będzie się opłacać wypłacać gotówki za granicą. A bez tego kroku karta wielowalutowa w Getinie nie będzie wcale takim przełomem w płatnościach zagranicznych.

Korzystne przewalutowania są już dostępne w Getin Banku

Dlaczego? Ponieważ Getin Bank i tak nie pobiera prowizji za zagraniczne płatności bezgotówkowe kartą, a co więcej – w przypadku kart Visa transakcja rozliczana jest po znacznie korzystniejszym kursie Visy, a nie wysokim kursie banku. Oznacza to, że osoba korzystająca z kart Visa wydanych do Konta Proste Zasady i tak płaci minimalne prowizje i to dla wszystkich walut (dla kart Mastercard wygląda to nieco inaczej i mniej korzystnie → sprawdź tutaj).

Oczywiście, płacąc kartą wielowalutową z konta w euro czy w dolarach w ogóle nie poniesiesz żadnych opłat (o ile posiadasz na rachunku walutowym odpowiednią ilość środków), niemniej różnica w kosztach między kartą wielowalutową a „zwykłą” Visą nie będzie bynajmniej rewolucyjna. Co ważniejsze jednak, wpierw środki w walucie obcej muszą się znaleźć na rachunku walutowym – a to nierzadko wiąże się z koniecznością przewalutowania po wysokich spreadach, znacznie odbiegających od kursów Visy... Dla przykładu, spread na EUR i USD w Getin Banku to ok. 10%. Podsumowując, jest bardzo prawdopodobne, że często klientom tej instytucji bardziej będzie opłacało się płacić za granicą zwykłą „debetówką” Visy w PLN, niż kupować walutę konieczną do zasilenia rachunku walutowego.

Konto Proste Zasady Junior – propozycja dla nastolatków 13-18 lat

Kolejną nowością w ofercie jest rachunek osobisty dla osób niepełnoletnich. Będzie to młodzieżowa wersja Konta Proste Zasady, dostępna dla nastolatków, którzy ukończyli 13 lat.

Rachunek ten ma szanse zyskać sporą popularność; jak wynika z taryfy opłat i prowizji, jego otwarcie, prowadzenie, korzystanie z karty i wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych będą zupełnie bezpłatne. Do tego dochodzą nowoczesne płatności mobilne, m.in. Apple Pay, Google Pay i Blik, a także dobra aplikacja mobilna. Szkoda tylko, że Getin nie pokusił się o darmowe wypłaty z bankomatów zagranicznych dla młodych osób, które będą ponosić takie same koszty jak dorośli. W niektórych bankach taka usługa jest dla nastolatków darmowa.

Ułatwienia w otwieraniu konta i wygaszanie HCE

Skoro już wspomnieliśmy o płatnościach mobilnych, warto dodać, że bank wyłączy przestarzałą już usługę HCE. Osoby ceniące płatności mobilne mają do dyspozycji Apple Pay, Google Pay i, oczywiście, Blika.

Co ciekawe, Getin rezygnuje też z przepisu, wg którego wskazany przez klienta adres do korespondencji powinien znajdować się na terytorium Polski. Jest to ewidentny ukłon w stronę rezydentów i pracowników tymczasowych.

A zmiany w opłatach? Na szczęście kosmetyczne

Kto obawia się podniesienia prowizji, może w zasadzie odetchnąć z ulgą. Bank nie zaplanował podniesienia opłat na ważne usługi wraz z wprowadzaniem nowej taryfy. Jedynym wyjątkiem są tutaj wyższe marże za powiadomienia i monity w postępowaniu windykacyjnym (wzrost o kilkadziesiąt groszy, w zależności od sposobu dostarczenia monitu odbiorcy), a także za wygenerowanie zbiorczej informacji o rachunkach bankowych przesłanej listem poleconym (drożej o ok. 2 zł).

Komentarz redakcji

W ostatnim czasie niemało banków zaplanowało zmiany w taryfie opłat i prowizji, przy czym najczęściej takie aktualizacje oznaczają podwyżki dla klientów (zob. np. podwyżki w mBanku). Getin Bank wyłamał się z tego wzorca i poza drobnymi korektami cen dla niszowych usług przygotował dla swoich klientów kilka miłych niespodzianek: bezpłatne konto młodzieżowe dla osób niepełnoletnich czy ułatwienia przy zakładaniu konta (brak konieczności podawania adresu zamieszkania w Polsce).

Najważniejszą zmianą jest jednak wprowadzenie usługi wielowalutowości. Cieszy nas, że Getin Bank dołącza do grona banków oferujących kartę wielowalutową. Cieszylibyśmy się jeszcze bardziej, gdyby przy tej okazji spadły nieco prowizje za wypłaty z zagranicznych bankomatów, które nadal będą bardzo wysokie. Bez tego kroku karta wielowalutowa w Getinie nie będzie wcale takim przełomem w płatnościach zagranicznych.

Niemniej oferta Getin Banku zyskuje jeszcze więcej atrakcyjności. Zapowiadane udogodnienia i nowości to zdecydowanie krok w dobrą stronę. Pozostaje mieć nadzieję, że wszystkie obietnice uda się wprowadzić w zaplanowanym terminie.