Podwyżki, obniżki i nowa usługa dla wszystkich. PKO BP zmienia cennik i ofertę

Podwyżki, obniżki i nowa usługa dla wszystkich. PKO BP zmienia cennik i ofertę

4 sierpnia wchodzi w życie nowa taryfa opłat i prowizji w PKO BP.  Największy polski bank detaliczny postanowił podwyższyć niektóre opłaty, na osłodę proponując swoim klientom nową usługę – kartę wielowalutową dostępną dla wszystkich (do tej pory z tego produktu mogli korzystać tylko klienci premium).

Podwyżki

Zacznijmy od tego, czego najbardziej nie lubimy, czyli od podwyżek. Wraz z początkiem sierpnia posiadacze Konta za Zero będą się musieli liczyć z nieco wyższą opłatą za prowadzenie rachunku i obsługę karty. Prowizja za Konto za Zero wzrośnie z 6,90 zł do 8 zł miesięcznie, jednak będzie można jej uniknąć (podobnie jak teraz), wyrabiając kartę debetową do rachunku. Zwiększy się również warunkowa opłata za obsługę karty - i ponownie będzie to wzrost z 6,99 na 8 zł. Aby uzyskać zwolnienie z tej prowizji, trzeba będzie wykonać płatności bezgotówkowe kartą na łączną kwotę 300 zł miesięcznie. Istotnym novum jest to, że do kwoty transakcji zwalniających z opłaty wliczane będą również transakcje Blikiem (z wyjątkiem przelewów).

Reasumując, klienci aktywnie korzystający z rachunku i karty raczej nie powinni martwić się zmianami. Wciąż będą mogli uzyskać zwolnienie z obu opłat na identycznych, co teraz, warunkach. Jednak jeśli nie spełnią stawianych przez bank wymogów, z ich konta ubędzie 8 zł miesięcznie.

Znacznie bardziej drastyczna podwyżka czeka posiadaczy konta Aurum. W ich przypadku warunkowa opłata za prowadzenie rachunku wzrośnie aż o 10 zł – do okrągłych 40. Nie zmienią się natomiast warunki zwalniające – bank zrezygnuje z pobierania opłaty, jeśli klient zapewni wpływy na poziomie 9 tys. zł lub utrzyma średnie saldo depozytów na poziomie 150 tys. zł.

Kolejna niekorzystna zmiana dotknie klientów korzystających z powiadomień SMS. Choć opłata za pakiet nie ulegnie zmianie, za każdy dodatkowy komunikat trzeba będzie zapłacić 0,30 zł (obecnie jest to 0,20 lub 0,25 zł).

Bank ujednolici również opłaty za przelewy wewnętrzne i zewnętrzne w rachunkach oszczędnościowych. Pierwszy przelew będzie bezpłatny, koszt kolejnych wyniesie 9,99 zł. Obecnie tyle kosztują przelewy zlecane w oddziale banku lub za pomocą serwisu telefonicznego, natomiast w przypadku dyspozycji złożonej za pośrednictwem kanału internetowego oraz mobilnego bank pobiera za przelew 7,99 zł. Od sierpnia będzie obowiązywała już tylko jedna – wyższa - prowizja, niezależnie od tego, w jaki sposób puścimy przelew.

Warto w tym miejscu wspomnieć o jeszcze jednym ujednoliceniu, tym razem dotyczącym Konta dla Młodych. Choć teoretycznie nie jest to podwyżka, wprowadzone przez bank zmiany mogą się nie spodobać młodym posiadaczom rachunku. Obecnie opłata za obsługę karty uzależniona jest od liczby dokonanych transakcji bezgotówkowych w miesiącu i wynosi:

 • 0 zł – gdy dokonano min. 5 transakcji bezgotówkowych;
 • 1 zł – gdy zostały przeprowadzone 4 operacje bezgotówkowe;
 • 2 zł – gdy dokonano 3 transakcji bezgotówkowych;
 • 3 zł – gdy dokonano 2 transakcji bezgotówkowych;
 • 4 zł – gdy wykonano jedną transakcję bezgotówkową;
 • 5 zł – gdy nie dokonano żadnej transakcji bezgotówkowej;

Od sierpnia wykonanie jednej, dwóch czy trzech płatności nic już nie da. Aby uzyskać darmową w obsłudze kartę, trzeba będzie obligatoryjnie wykonać co najmniej 4 transakcje bezgotówkowe w miesiącu, w przeciwnym razie bank pobierze od nas 5 zł.

Obniżki

W nowym cenniku pojawiły się również zmiany, które mogą ucieszyć niektórych klientów. PKO BP postanowił złagodzić warunki dla posiadaczy karty kredytowej PKO Mastercard Platinum i znacznie obniżyć opłaty za monity (z 15 do 4 zł za wysłanie informacji o zadłużeniu na koncie).

Obecnie opłata roczna za posiadanie PKO Mastercard Platinum wynosi 600, 300 lub 0 zł, a jej wysokość jest uzależniona od średniomiesięcznej wartości transakcji kartą. Ta zasada się nie zmieni, jednak bank znacznie zmodyfikował limity transakcji i obniżył pobierane prowizje.

Opłaty pobierane do 4 sierpnia 2018 r.

Opłaty pobierane po 4 sierpnia 2018 r.

600 zł - jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi mniej 4 tys. zł;

300 zł - jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi co najmniej 4 tys. zł;

0 zł - jeśli wartość transakcji przekroczy 5 tys. zł.

250 zł - jeśli średniomiesięczna wartość transakcji wynosi mniej niż 2 500 zł;

125 zł – gdy średnio w miesiącu dokonano transakcji na kwotę min. 2 500 zł;

0 zł - jeśli wartość transakcji przekroczy 5 tys. zł.

Korzystne udogodnienie

Wraz z początkiem sierpnia w ofercie PKO BP pojawi się także usługa, która tym razem powinna się spodobać wszystkim. Mowa o karcie wielowalutowej obsługującej jednocześnie kilka rachunków prowadzonych w różnych walutach (PLN, EUR, GBP, USD, CHF, DKK, NOK i SEK). Obecnie karta z funkcją wielowalutową jest wydawana wyłącznie do rachunków dedykowanych klientom Bankowości Osobistej (Konto Aurum, Konto Platinium II, ZŁOTE KONTO oraz Rachunek PLATINIUM). Od sierpnia wszystkie karty debetowe wydane w złotych zyskają funkcję wielowalutową, a klienci banku będą mogli przeprowadzać transakcje walutowe bez prowizji za przewalutowanie.

Komentarz redakcji

Wygląda na to, że PKO BP postanowił uporządkować swoją ofertę i przy okazji zachęcić klientów do bardziej energicznego korzystania z różnych produktów. Podwyżki obejmą posiadaczy Konta za Zero i rachunku Aurum, ale dla aktywnych użytkowników nie powinny być zbyt odczuwalne. Wzrosną też opłaty za pozapakietowe powiadomienia SMS (z 0,20 na 0,30 zł) oraz za drugi i kolejny przelew z rachunku oszczędnościowego (z 7,99 do 9,99 zł).

Są jednak nowości, które mogą klientom PKO BP przypaść do gustu. Po pierwsze, od sierpnia do kwoty transakcji zwalniających z opłaty za kartę wliczane będą również transakcje Blikiem (z wyjątkiem przelewów). Po drugie, wszyscy klienci banku będą mogli skorzystać z bezpłatnej karty wielowalutowej – i tę zmianę należy uznać za jak najbardziej pozytywną.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak działa karta wielowalutowa – zajrzyj tutaj.

Z ostatniej chwili

 • 18.10.2018 15:23

  W najnowszej promocji BGŻ BNP Paribas za założenie Konta Optymalnego i umiarkowaną aktywność możesz zdobyć nawet 200 zł.

 • 18.10.2018 14:03

  Promocja "Studenci rządzą": jeżeli jesteś studentem i założysz Konto Jakie Chcę w Santanderze to możesz liczyć na 100 zł premii.

 • 18.10.2018 08:32

  Korzystając z karty kredytowej Mastercard Business Lotos Alior Banku możesz tankować paliwo nawet 20 gr/l taniej. Do tego są rabaty m.in. na myjnię.

 • 17.10.2018 15:34

  Citi Handlowy przygotował promocję, która ucieszy osoby regularnie wykonujące płatności w walutach obcych.

 • 16.10.2018 18:17

  W konkursie Alior Banku posiadacze Konta Jakże Osobistego mogą wygrać wyjazd do Rzymu. Szczegóły tutaj.

 • 16.10.2018 13:47

  Alior Bank oferuje 2,7% na swoim Koncie Mocno Oszczędnościowym. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez 4 miesiące dla kwot do 100 000 zł.

 • 15.10.2018 17:20

  Za płatność Masterpassem za zamówienie o wartości min. 100 zł na Morele.net możesz otrzymać 25 zł na kolejne zakupy

 • 15.10.2018 14:30

  Getin Bank odnowił promocję, w której oprocentowanie nowych środków na koncie oszczędnościowym do 200 tys. zł wynosi 3% w skali roku przez 92 dni.

 • 15.10.2018 14:19

  Zrób zakupy w sklepie internetowym Empiku, zapłać za nie Masterpassem, a dostaniesz 20 zł. Zakupy możesz powtórzyć 3 razy, łącznie zarabiając 60 zł.

 • 15.10.2018 08:35

  Mastercard twierdzi, że z jego kartą płatniczą kolejne kroki zrobisz z łatwością. Oferuje bowiem aż 50% rabatu na buty z kolekcji 574 marki New Balance.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.