Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronawirusa podniesienie limitu nieautoryzowanych płatności zbliżeniowych do 100 zł nastąpi znacznie szybciej niż zakładano jeszcze kilka tygodni temu. Szczegóły w artykule.

Zbliżeniowe płatności kartą bez PIN-u do 100 zł – kiedy to się stanie?

Zbliżeniowe płatności kartą bez PIN-u do 100 zł – kiedy to się stanie?
Spis treści

Jak wiadomo, autoryzacji nie wymagają dziś transakcje zbliżeniowe na kwotę do 50 zł – na ogół, gdyż ze względów bezpieczeństwa niektóre płatności wymagają jednak podania kodu PIN do ich zatwierdzenia.

Dzięki braku konieczności autoryzacji zapłata za stosunkowo niewielkie zakupy przebiega szybciej i wygodniej. Od dłuższego czasu mówi się jednak o podniesieniu wspomnianego progu. Powód jest oczywisty – ze względu na rosnące wynagrodzenia i ceny w sklepach dotychczasowa definicja „niewielkich zakupów” lekko się zdezaktualizowała.

Organizacje płatnicze zwróciły się zatem do Narodowego Banku Polskiego o zgodę na podniesienie limitu transakcji bez autoryzacji PIN-em. NBP takiej zgody udzielił – w 2018 r. Mastercardowi, a niespełna rok później także Visie.

Regulacje Visy wchodzą w życie w lipcu

Dlaczego zatem wciąż czekamy? Możemy się domyślać, że ostatnio banki i instytucje płatnicze miały po prostu inne priorytety. W ubiegłym roku znacznie ważniejsze było skuteczne wprowadzenie daleko idących zmian w bankowych systemach informatycznych, które wymusiła m.in. unijna dyrektywa PSD II.

Nieoficjalnie mówiło się, że podniesienie progu z 50 do 100 zł może nastąpić do połowy tego roku. Wreszcie poznaliśmy jednak konkrety. Visa potwierdziła właśnie, że jej regulacje w tym zakresie wchodzą w życie 17 lipca 2020 r.

Jak to zwykle bywa, sprawa nie jest taka prosta. Regulacje Visy w żadnym wypadku nie oznaczają, że już w lipcu zapłacimy kartą bez PIN-u do „stówki”.

Piłeczka po stronie banków i operatorów terminali

Wspomniana data wyznacza jedynie dzień, w którym może nastąpić początek implementacji regulacji przez banki i operatorów terminali. W praktyce – jak wynika z ustaleń w ramach Związku Banków Polskich – wdrożenie zacznie się nie szybciej niż w IV kwartale tego roku.

Co istotne, będzie ono przeprowadzone jednocześnie dla kart obu najważniejszych organizacji płatniczych, a więc również Mastercarda.

[Aktualizacja 13 marca 2020 r.] Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała, że będzie dążyć do znacznego przyśpieszenia w związku z podniesieniem limitu transakcji zbliżeniowych bez PIN-u. Argumentem jest walka z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. KNF chce, by rzadziej zachodziła konieczność dotykania terminala podczas płatności. Podobne jest stanowisko w tej sprawie ministra finansów Tadeusza Kościńskiego.

[Aktualizacja 17 marca 2020 r.] Biuro prasowe Mastercarda poinformowało, że posiadacze kart tej organizacji będą mogli płacić zbliżeniowo bez konieczności autoryzowania transakcji kodem PIN do kwoty 100 zł już od północy 20 marca 2020 r. Płatności do 100 zł bez PIN-u będą możliwe na tych terminalach, które zostaną odpowiednio zaktualizowane. Prawdopodobnie kwestią czasu pozostaje ogłoszenie podobnej decyzji przez Visę.

[Aktualizacja 18 marca 2020 r.] Zgodnie z przewidywaniami Visa również poinformowała o błyskawicznym podniesieniu limitu transakcji zbliżeniowych bez autoryzacji PIN-em. Dla posiadaczy kart tej organizacji płatniczej ma ono nastąpić już 19 marca 2020 r.

Zrozumiała zmiana

Ograniczenie dotyczące maksymalnej kwoty płatności zbliżeniowych niewymagających autoryzacji PIN-em wprowadzono rzecz jasna dla większego bezpieczeństwa i utrudnienia życia złodziejom. Dodatkowe zabezpieczenie wprowadziła też dyrektywa PSD II (ograniczenia ilościowe i kwotowe takich operacji).

Mimo to wydaje się, że obecny próg 50 zł jest jednak za niski i nie przystaje do aktualnej rzeczywistości. Nieuniknione zmiany w tym zakresie należy uznać za małą „rewolucję”, także dlatego, że dotyczyć one będą wszystkich użytkowników kart płatniczych w Polsce, którym zdarza się płacić zbliżeniowo.

A czy Wy czekacie z niecierpliwością na podniesienie maksymalnego progu płatności zbliżeniowych bez PIN-u?