Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Zamknięcie karty kredytowej w Citibanku – jak wypowiedzieć umowę?

Cykl: Jak zamknąć konto w banku?

Zamknięcie karty kredytowej w Citibanku – jak wypowiedzieć umowę?
Spis treści
Podstawowe informacje na temat zamykania karty kredytowej w banku Citi Handlowy
Dostępne sposoby dyspozycja w bankowości internetowej, list z wypowiedzeniem, wizyta w placówce, kontakt z infolinią
Okres wypowiedzenia 30 dni
Koszt zamknięcia rachunku

0 zł za zamknięcie karty

Na co trzeba uważać?

bank nie zamknie karty kredytowej jeśli nie spłacisz zadłużenia i nie uregulujesz należnych bankowi prowizji

użycie „plastiku” w okresie wypowiedzenia uniemożliwia zamknięcie karty, będziesz musiał czekać na wygenerowanie wyciągu za kolejny miesiąc

po upływie okresu wypowiedzenia warto sprawdzić (np. kontaktując się z infolinią), czy Twoja dyspozycja została w pełni zrealizowana

Karty kredytowe Citibanku cieszą się sporą popularnością wśród klientów indywidualnych chociażby z powodu promocji z atrakcyjnymi premiami. Oczywiście karta (o ile posługujemy się nią z rozsądkiem) może okazać się przydatna także po zgarnięciu premii, ale mimo to część osób prędzej czy później stwierdza, że najlepszym rozwiązaniem będzie rozwiązanie umowy.

Limit na „kredytówce” może znacząco wpływać na ocenę zdolności kredytowej, w związku z czym wielu klientów decyduje się na rezygnację z karty np. przed złożeniem wniosku o kredyt hipoteczny. Powodów takiej decyzji może być o wiele więcej, ale tak naprawdę nie ma to większego znaczenia – wypowiedzenie umowy z Citi Handlowym jest możliwe w każdym momencie i bez konieczności podawania przyczyny. Inna sprawa, że pracownik może Cię o to zapytać i ewentualnie przekonywać do zmiany zdania, ale jeśli naprawdę zechcesz zamknąć kartę, to będziesz mógł to zrobić.

Wniosek o zamknięcie karty kredytowej…? Citi Handlowy oferuje kilka opcji

Cóż, sformułowanie „wniosek o zamknięcie karty kredytowej Citibanku” nie do końca odpowiada istocie sprawy. Sugeruje bowiem, że jest to swego rodzaju prośba, na którą bank może przystać lub nie. Zdecydowanie lepiej pasuje tu „wypowiedzenie”, gdyż w takim dokumencie wprost komunikujemy, że chcemy skorzystać z przysługującego nam uprawnienia i rezygnujemy z karty.

Co istotne, wypowiedzenie wcale nie musi mieć formy tradycyjnego, papierowego dokumentu. Jak wynika z regulaminu kart kredytowych, istnieją 4 możliwości rozwiązania umowy:

  • w oddziale,
  • korespondencyjnie,
  • za pośrednictwem infolinii dla klientów CitiPhone lub
  • w bankowości internetowej Citibank Online.

Okres wypowiedzenia umowy karty kredytowej w Citibanku

Okres wypowiedzenia – niezależnie od wybranej metody – trwa 30 dni. Wykorzystaj ten czas na uregulowanie wszelkich zobowiązań wobec banku, inaczej rachunek karty kredytowej nie zostanie zamknięty. Takie same konsekwencje będzie miało użycie „plastiku” w okresie wypowiedzenia, gdyż będziesz musiał czekać na wygenerowanie wyciągu za kolejny miesiąc.

Do momentu formalnego zamknięcia rachunku karty bank ma prawo pobierać należne opłaty zgodnie z tabelą opłat i prowizji. Jeśli więc likwidujesz kartę, która generuje koszty, pamiętaj o zapewnieniu środków niezbędnych do uniknięcia zadłużenia.

Citi Handlowy – rezygnacja z karty kredytowej w oddziale lub listownie

Najbardziej tradycyjna ścieżka to rzecz jasna wizyta w oddziale. Po weryfikacji naszej tożsamości (koniecznie weź ze sobą dowód osobisty!) pracownik wprowadzi do systemu odpowiednią dyspozycję. Z wizytą w oddziale jest jednak zasadniczy problem – sieć placówek Citibanku jest wyjątkowo nieliczna, znajdują się one w zaledwie kilku największych miastach w Polsce.

Alternatywą dla tych, którym nie uśmiecha się długa podróż do najbliższego oddziału, jest ścieżka korespondencyjna. Treść wypowiedzenia powinna zawierać Twoje dane (imię, nazwisko, PESEL, adres), dyspozycję (wraz z określeniem numeru rachunku karty kredytowej) oraz Twój własnoręczny podpis (zgodny ze wzorem podpisu, którym dysponuje bank).

Dokument wyślij na adres: Bank Handlowy w Warszawie S.A., ul. Goleszowska 6, 01-249 Warszawa. Pamiętaj, że o rozpoczęciu realizacji dyspozycji (a co za tym idzie, starcie okresu wypowiedzenia) decyduje data otrzymania pisma przez bank, a nie nadania przesyłki.

Rezygnacja z „kredytówki” Citibanku przez infolinię

Infolinia to kolejny z kanałów komunikacji, do którego mają dostęp klienci banku Citi Handlowy – rezygnacja z karty kredytowej jest jedną ze spraw, które można załatwić podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem.

To właśnie tę metodę miałem okazję przetestować w praktyce, gdy sam rezygnowałem z karty kredytowej. Od razu zaznaczam, że nie korzystałem z płatnej usługi bankowości telefonicznej CitiPhone co, jak się okazało, nie stanowiło żadnej przeszkody.

Jak przebiegł ten proces? Zadzwoniłem pod numer +48 22 362 24 84, po czym zostałem poproszony o wprowadzenie numeru karty. Po niedługim oczekiwaniu w słuchawce odezwał się głos pracownika. Wystarczyło odpowiedzieć na kilka pytań weryfikacyjnych, by konsultant mógł przyjąć dyspozycję.

Przygotuj się na to, że zostaniesz zapytany o przyczynę wypowiedzenia umowy (choć oczywiście nie masz obowiązku tłumaczyć się z tej decyzji), prawdopodobnie pracownik będzie Cię również namawiał do zmiany zdania. Jeśli jednak pozostaniesz nieugięty, to będziesz mógł przejść do zadania swoich pytań w celu rozwiania ewentualnych wątpliwości.

Moje wrażenia? Rezygnacja z karty przez telefon przebiegła sprawnie – rozmowa trwała ok. 10 minut, a konsultant nie miał problemu z udzieleniem wszelkich wyjaśnień. Po upływie okresu wypowiedzenia karta kredytowa nie była już widoczna w bankowości, a po kilku kolejnych dniach utraciłem też dostęp do serwisu transakcyjnego.

Citibank – zamknięcie karty kredytowej online

Na koniec zostawiłem „wisienkę na torcie”, a mianowicie możliwość rezygnacji z karty kredytowej za pośrednictwem bankowości internetowej Citibank Online. Warto docenić bank za to ułatwienie, gdyż wcale nie należy ono do standardów na rynku.

Choć nie testowałem tej metody, to w teorii wygląda ona na najwygodniejszą. Wystarczy zalogować się do serwisu transakcyjnego, a następnie wybrać opcję Zarządzanie kartami. Po wskazaniu odpowiedniego plastiku wybieramy Zamknij kartę.

Opcjonalnie możesz skorzystać z formularza kontaktowego i wysłać dyspozycję w formie wiadomości (zaznaczając pole Dyspozycje i wskazując konkretne opcje z rozwijanego menu).

Potwierdzenie zamknięcia rachunku karty

Czasem przydatny okazuje się dokument potwierdzający zamknięcie karty kredytowej. Może go zażądać bank, w którym starasz się o kredyt, w celu dokładnej oceny Twojej sytuacji finansowej i posiadanych zobowiązań (w przypadku, gdy już zlikwidowana karta wciąż jest jednak widoczna na Twoim profilu w Biurze Informacji Kredytowej).

Niestety – co wiem z doświadczenia – choć banki umożliwiają uzyskanie takiego potwierdzenia, to często trzeba na nie trochę poczekać, a nieraz również zapłacić. W jednej z instytucji taka „przyjemność” kosztowała mnie 20 zł, a w dodatku prośba o dokument mogła zostać spełniona nie tyle po upływie okresu wypowiedzenia, co dopiero po wystawieniu kolejnego wyciągu z zerowym saldem zadłużenia.

Podobne problemy nie dotyczą na szczęście Citibanku. Jeśli chcesz, możesz wygenerować potwierdzenie w bankowości internetowej, w zakładce z dokumentami i umowami. Trzeba jedynie uważać, by zdążyć to zrobić jeszcze przed zablokowaniem dostępu do serwisu, inaczej konieczne będzie zdobycie dokumentu w inny sposób, np. w oddziale lub poprzez zamówienie doręczenia drogą pocztową.

Co z kosztami? Choć w TOiP widnieje opłata 35 zł za „zaświadczenie dotyczące zadłużenia lub Rachunku Karty”, to wszystko wskazuje na to, że dokumenty wygenerowane elektronicznie są darmowe – ja w każdym razie nie poniosłem z tego tytułu żadnej opłaty.

Karta zamknięta, ale… istnieje możliwość powrotu!

Jeśli chodzi o zamknięcie karty kredytowej Citibanku, to zdecydowanie najwygodniejsze wydaje się być skorzystanie z opcji internetowej, ewentualnie z wypróbowanej przeze mnie metody z infolinią. Niezależnie od wybranej ścieżki efekt jest ten sam – po upływie okresu wypowiedzenia, jeśli wszystkie zobowiązania wobec banku zostaną uregulowane, rachunek karty zostanie zamknięty, a sam plastik stanie się nieaktywny.

Co dalej? Pamiętaj, że w każdej chwili możesz wrócić do Citi i ponownie zawnioskować o kartę. Jeśli poczekasz odpowiednio długo na atrakcyjną promocję (z całą pewnością dłużej niż kilka miesięcy czy nawet rok), to nie będzie Cię obejmowała karencja i będziesz mógł bez przeszkód skorzystać z oferty specjalnej. Jeśli natomiast wolisz rozejrzeć się za ofertą konkurencji, zajrzyj do aktualnego rankingu kart kredytowych.

Zrezygnowałeś z karty? Załóż nową - Ranking kart kredytowych - czerwiec 2023: