Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku. Ile kosztuje i jakie są limity?

Cykl: Obsługa walutowa

Wypłata gotówki w obcej walucie w oddziale banku. Ile kosztuje i jakie są limity?
Spis treści

Oczywiście pod warunkiem, że bank w ogóle prowadzi obsługę gotówkową walut obcych w swoich placówkach. Jeśli tak, to następnym krokiem jest poznanie szczegółów takich operacji – kosztów oraz kwestii związanych z ewentualnym obowiązkiem wcześniejszej awizacji.Ze względu na niską opłacalność wykonywania operacji gotówkowych w obcych walutach w przypadku rachunków w złotych (koszty przewalutowań), nasz przegląd dotyczy kosztów takich operacji wyłącznie w kontekście kont walutowych.

Koszt wypłaty gotówki w obcej walucie

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie: ile zapłacisz za wypłatę w oddziale gotówki w obcej walucie?

Koszt wypłaty w oddziałach banku gotówki w obcej walucie

Bank

Koszt wypłaty

Alior Bank

0 zł

Bank Millennium

0 zł

Bank Pekao

0 zł / 2 EUR / 2 USD / 2 GBP / 2 CHF

Bank Pocztowy

BNP Paribas

10 zł

Citi Handlowy

30 zł (opłata dotyczy posiadaczy CitiKonta)

Credit Agricole

0 zł

Getin Bank

0 zł za pierwszą wypłatę w miesiącu, 10 zł za każdą kolejną

ING Bank Śląski

10 zł

mBank

9 zł

Nest Bank

PKO BP

0 zł

Santander Bank Polska

0 zł

Toyota Bank

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na sierpień 2022. Znak „–” w drugiej kolumnie oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.​

W większości analizowanych przez nas banków wypłata gotówki bezpośrednio w ich oddziałach okazała się być bezwarunkowo bezpłatna.

Na opłatę możemy narazić się jedynie w przypadku BNP Paribas, Citi Handlowego, ING, mBanku, gdzie płatna jest każda, nawet pierwsza wypłata, oraz w Getin Banku, gdzie za darmo możemy dokonać jednej wypłaty w miesiącu. W przypadku Banku Pekao decydujące o opłacie jest m.in. średniomiesięczne saldo na rachunku.

Limity wypłat wymagających awizacji

Istotną kwestią, jeśli chodzi o obsługę gotówkową walut obcych prowadzoną przez poszczególne banki, są limity wypłat wymagające awizacji.

W praktyce wygląda to tak, że jeśli chcemy podjąć większą kwotę, będziemy musieli zgłosić taką potrzebę (czasem nawet z 3-dniowym wyprzedzeniem). Jest to czas niezbędny na to, aby pracownicy danego banku przygotowali dla nas żądaną sumę.

Maksymalna kwota niewymagająca wcześniejszej awizacji

Bank

EUR

USD

CHF

GBP

Alior Bank

3000

2000

2000

Bank Millennium

awizacji wymaga każda wypłata

Bank Pekao

2000

500

Bank Pocztowy

BNP Paribas

1000

BOŚ

awizacji podlega każda wypłata

Citi Handlowy

równowartość 20 000 zł

Credit Agricole

2000

1500

500

Getin Bank

ustalana osobno dla każdego oddziału (wypłata CHF i GBP zawsze wymaga awizacji)

ING Bank Śląski

2000 (5000 w Punktach Obsługi Kasowej)

mBank

500

Nest Bank

PKO BP

ustalana osobno dla każdego oddziału

Santander Bank Polska

równowartość 5000 zł

Toyota Bank

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na sierpień 2022. Znak „–” oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.

Pod względem obowiązujących limitów największe ograniczenia napotkamy w Banku Millennium i BOŚ Banku. Tam każda wypłata dolarów, euro, franków lub funtów będzie wymagała wcześniejszej awizacji. W pozostałych bankach limity wypłat realizowanych „od ręki” są bardzo zróżnicowane.

Niektóre banki uzależniają wysokość obowiązującego limitu awizacji od walut, które zamierzamy podjąć. Tutaj dobrym przykładem jest Credit Agricole, gdzie bez potrzeby wcześniejszego zgłaszania możemy wypłacić odpowiednio: 1500 dolarów, 2000 euro lub 500 funtów. Dość podobnie to wygląda w Banku Pekao, gdzie do wypłaty chociażby kilkuset funtów konieczne może być poinformowanie o tym zawczasu jego pracowników, ale już w przypadku euro i dolarów limit wypłat bez awizowania jest kilkukrotnie wyższy.

Kary za niepodjęcie awizowanej gotówki

Zanim złożymy dyspozycję wypłaty większej ilości gotówki, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że w przypadku jej nieodebrania część banków naliczy z tego tytułu wysoką opłatę.

Opłaty za nieodebranie awizowanej gotówki

Bank

Wysokość opłaty

Alior Bank

0,3%, min. 140 zł

Bank Millennium

0,15%, min. 50 zł

Bank Pekao

0 zł

Bank Pocztowy

BNP Paribas

1%

BOŚ

0,1%, min. 45 zł, maks. 100 zł

Citi Handlowy

90 zł

Credit Agricole

0 zł

Getin Bank

0 zł

ING Bank Śląski

50 zł

mBank

0,5%

Nest Bank

PKO BP

0 zł

Santander Bank Polska

0 zł

Toyota Bank

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na sierpień 2022. Znak „–” oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.

Opłatę karną nalicza m.in. Alior Bank, Bank Millennium, ING Bank Śląski czy mBank. Dla przykładu, w przypadku tego ostatniego wynosi ona 0,5% awizowanej kwoty. Jeśli więc zgłosimy chęć wypłaty np. 10 000 euro i tych pieniędzy nie odbierzemy, to nasze konto zostanie obciążone kwotą aż 50 euro, czyli ponad 200 zł. Niewiele mniej kosztowna będzie rezygnacja z odbioru zamawianej gotówki w Alior Banku, gdzie zapłacimy karę w wysokości 0,3% kwoty, którą chcieliśmy podjąć (ale nie mniej niż 140 zł).

W przypadku pozostałych banków prowizje są już niższe, ale i tak w wielu przypadkach mogą solidnie zaboleć. Citi Handlowy oraz ING Bank Śląski stosują sztywne opłaty karne w wysokości odpowiednio 90 i 50 zł.

Studiując bankowe cenniki, znaleźliśmy też pozytywne wyjątki. Opłat za nieodebranie awizowanej gotówki nie pobierają chociażby Bank Pekao, PKO BP czy Santander Bank Polska.

Wypłata euro z konta walutowego? Nie tylko w oddziale

A co w sytuacji, gdy chcemy wypłacić gotówkę z rachunku walutowego, a w pobliżu nie ma oddziału? Czy mamy w takim przypadku jakąś alternatywę?

Gdzie można wypłacić euro z bankomatu?

Teoretycznie ratunkiem mogą się okazać wypłaty z bankomatów sieci Euronet, ale w tym miejscu nie obędzie się bez kilku istotnych zastrzeżeń. Po pierwsze, jedyną walutą obcą, jaką możemy w ten sposób wypłacić, jest euro. Po drugie, wypłata euro z bankomatu dotyczy tylko wybranych maszyn tego operatora (należy szukać naklejek na bankomatach lub nadstawek z symbolem ).

Po trzecie, z tej opcji nie warto korzystać przy okazji wypłat z konta walutowego. Maszyna i tak zignoruje walutę karty (potraktuje ją jako polską), więc przewalutowania transakcji dokona najpierw operator bankomatu, a potem także bank. Koniec końców możemy zatem mocno przepłacić.

Wbrew pozorom do wypłaty euro z bankomatu Euronetu korzystniej będzie więc użyć karty do konta w polskiej walucie – zastosowanie będzie tu miał jedynie kurs wymiany PLN na EUR stosowany przez operatora. Informacja o kosztach wypłaty (wraz z przelicznikiem) wyświetli się na ekranie przed zatwierdzeniem operacji.

Możliwość wypłaty gotówki w europejskiej walucie mają także klienci ING Banku Śląskiego. Problemem może być tutaj dostępność – szybki rzut oka na poniższą mapkę pozwala stwierdzić, że maszyny posiadające taką funkcję zlokalizowane są głównie w większych miastach (dotyczy to przede wszystkim północnych i wschodnich rejonów Polski):

Kliknij, aby powiększyć

Nie ma jednak co narzekać, bo ING i tak jest wyjątkiem, jeśli chodzi o oferowanie takiej usługi swoim klientom. Warunkiem jest posiadanie konta walutowego w euro – może to być osobna karta debetowa służąca wyłącznie do obsługi takiego rachunku lub karta wielowalutowa przypisana m.in. do konta walutowego.

Przelew z konta walutowego

Dość oczywistym sposobem na „opróżnienie” konta walutowego – niezależnie od waluty takiego rachunku – jest po prostu przelew własny na konto w PLN w bankowości internetowej lub w aplikacji mobilnej.

Rzecz jasna z tej opcji nie skorzystamy, jeśli potrzebujemy gotówki w konkretnej walucie obcej. Jeśli jednak nie ma to dla nas znaczenia i po prostu chcemy szybko skorzystać w Polsce ze środków, które pozostały nam na koncie walutowym, to trudno o prostsze rozwiązanie. Pieniądze z tytułu przelewu, które wpłyną na rachunek złotowy, możemy następnie wypłacić w bankomacie lub korzystać z nich, płacąc kartą.

Trzeba pamiętać, że jeśli posiadamy konto walutowe w zagranicznym banku, to transfer środków na konto w PLN prowadzony w polskiej instytucji będzie odbywał się na warunkach określonych dla przelewu SWIFT lub SEPA.

Wypłaty gotówki w walucie obcej. Podsumowanie

Jak widać z prezentowanych przez nas informacji, posiadając konto walutowe, w większości polskich banków bez trudu wypłacimy na miejscu kilkaset euro czy dolarów, a za taką operację z reguły nie zapłacimy ani grosza prowizji.

Z kolei w przypadku większych kwot zwykle konieczna będzie wcześniejsza awizacja. Powodem jest to, że nie wszystkie bankowe placówki przechowują tak duże rezerwy walut obcych, aby móc „od ręki” wydać nam żądaną sumę. Zgłaszając chęć wypłacenia większej ilości gotówki, trzeba mieć także świadomość, że rezygnacja z takiej usługi może nas sporo kosztować. W przypadku najbardziej rygorystycznych pod tym względem banków może być to nawet równowartość kilkuset złotych.

W pewnych sytuacjach alternatywą dla operacji w oddziale może się okazać wypłata euro z maszyn Euronetu, ale opcja ta jest warta rozważenia tylko i wyłącznie pod warunkiem użycia karty do konta w PLN. Jeśli natomiast nie zależy nam na posiadaniu gotówki w obcej walucie i chcemy zwyczajnie „opróżnić” konto walutowe, to możemy po prostu zlecić przelew własny na konto w PLN.

Sprawdź, ile będzie Cię kosztowała wpłata gotówki w walucie obcej na Twoje konto walutowe oraz zerknij na najlepsze konta walutowe na rynku.