Korzystasz z wpłatomatu? Maszyna będzie mogła zatrzymać wpłaconą gotówkę

Korzystasz z wpłatomatu? Maszyna będzie mogła zatrzymać wpłaconą gotówkę Źródło obrazka: © マツ/fotolia

Wraz z początkiem lipca zaczęła obowiązywać zmiana, która powinna zainteresować każdego, kto chociaż od czasu do czasu wpłaca gotówkę we wpłatomacie. Aktualnie każdy banknot, którego autentyczności maszyna nie będzie w stanie potwierdzić, będzie mógł zostać zatrzymany bez wpłaty środków na konto użytkownika.

To efekt zarządzenia Narodowego Banku Polskiego. NBP tak zmieniło przepisy, by możliwe było przekazanie podejrzanych banknotów do analizy. Wcześniej, gdy wpłatomat (lub bankomat recyklingowy) miał do nich jakiekolwiek zastrzeżenia, po prostu zwracał felerny banknot klientowi.

Teraz sytuacja się zmieniła. Wartość podejrzanych banknotów zostanie odjęta od sumy środków, które trafią na konto wpłacającego. Jeśli więc będziesz chciał wpłacić 1000 zł - w nominałach 100 zł x 10 – a jeden z banknotów zostanie zatrzymany, to na Twój rachunek trafi jedynie 900 zł, zaś rzeczony banknot pozostanie w maszynie do czasu jego weryfikacji.

Wpłatomat zatrzymał banknot. Co to dla Ciebie oznacza?

O zmianie poinformował swoich klientów ING Bank Śląski w wiadomości, której treść przedstawiamy poniżej:

Bank zwraca uwagę, że jako użytkownik nie będziesz mógł nic zrobić, by odzyskać wpłacone pieniądze, które zostaną zatrzymane. Właściwie jest to prawda. To, czy środki wpłyną w końcu na wskazane przez Ciebie konto, zależeć będzie od wyniku szczegółowej weryfikacji przez bank, a w dalszej kolejności konieczna może się okazać ekspertyza przeprowadzona w NBP.

Jak wygląda procedura?

Pod linkiem dołączonym do wiadomości ING przedstawił procedurę obowiązującą w przypadku zatrzymania banknotu. Wygląda ona następująco: w ciągu 30 dni autentyczność banknotu zostanie ponownie zweryfikowana przez bank. Jeśli okaże się on prawdziwy, jego wartość natychmiast wpłynie na Twój rachunek; jeśli nie – bank przekaże banknot (wraz z Twoimi danymi) policji.

Służby wyślą go następnie do ekspertyzy w NBP. Gdy wykaże ona prawdziwość banknotu, należne Ci środki zostaną zaksięgowane na Twoim koncie. W przeciwnym przypadku policja poinformuje Cię o negatywnym wyniku ekspertyzy, a następnie zbada okoliczności sprawy. „Nie musi to oznaczać odpowiedzialności karnej, w większości przypadków poszkodowani nieświadomie wchodzą w posiadanie fałszywych pieniędzy” – uspokaja ING. Jedyną konsekwencją takiego scenariusza będzie oczywiście utrata środków.

Jest też dobra informacja

Zgodnie z rozporządzeniem zatrzymywane będą także banknoty uszkodzone. W takim przypadku ich wartość w całości zasili jednak konto wpłacającego. Zatrzymanie zniszczonych banknotów ma zagwarantować, że nie trafią one ponownie do obiegu.

ING zwraca też uwagę na fakt, że zatrzymanie banknotu, którego autentyczności nie potrafiła potwierdzić maszyna, nie zmusza klienta do składania reklamacji. Procedura wyjaśniająca odbywa się bez czynnego udziału głównego zainteresowanego, choć na każdym z etapów będziesz informowany o jej toku. Najpierw bank powiadomi Cię o wyniku wstępnej weryfikacji, a policja – o wyniku ekspertyzy przeprowadzonej w NBP (jeśli będzie ona konieczna).

Jak uchronić się przed stratą?

Gdy wpłacisz banknot, który okaże się nieprawdziwy, będzie już za późno na jakąkolwiek reakcję. Jedynym sposobem, by uchronić się przed utratą środków, jest dopilnowanie, by w Twoim posiadaniu nie znalazł się żaden podejrzany banknot. Na szczęście każdy z nas jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić autentyczność banknotu i to bez użycia specjalistycznego sprzętu. Wystarczy znać kilka prostych sposobów zgodnych z zaleceniami NBP („Dotknij, popatrz pod światło, przechyl, sprawdź”).

 1. Dotknij. Oceń, czy pewne elementy (np. wizerunek władcy) są wypukłe – świadczy to o prawdziwości banknotu. Za pomocą dotyku będziesz mógł także stwierdzić, czy banknot nie jest zbyt wiotki i czy na pewno został wykonany ze specjalnego papieru.
 2. Popatrz pod światło. Zwróć uwagę na tzw. nitkę zabezpieczającą, znaki wodne i uzupełniający się druk obustronny (recto-verso).
 3. Przechyl. Obejrzyj banknot pod różnymi kątami i upewnij się, że część elementów zmienia kolor (w przypadku nowych banknotów o nominałach 10 i 20 zł będzie to pas opalizujący, a w pozostałych – rozeta umieszczona po prawej stronie obok wizerunku władcy).

Taka weryfikacja pozwoli Ci na wskazanie fałszywego banknotu z niemal całkowitą pewnością. Ostatnie zalecenie NBP – „sprawdź” wymaga już zastosowania promieni UV lub przynajmniej szkła powiększającego (mikrodruki i znaki widoczne wyłącznie w ultrafiolecie).

Więcej na temat zabezpieczenia banknotów przeczytasz na stronie NBP. A jak działają wpłatomaty dowiesz się z tego tekstu.

Z ostatniej chwili

 • 25.09.2018 16:07

  W nowej promocji BGŻ BNP Paribas za wyrobienie i aktywne korzystanie z karty kredytowej możesz zgarnąć bon o wartości 200 zł do sklepów Ikea oraz 5000 punktów mamBONUS.

 • 21.09.2018 14:38

  Nest Bank rusza do walki o nasze oszczędności! Za założenie Nest Konta w promocji możesz zyskać 3% na koncie oszczędnościowym przez pół roku.

 • 20.09.2018 17:44

  Akcja promocyjna Citibanku, w której za wyrobienie i aktywne posługiwanie się kartą kredytową BP - Payback otrzymać można nawet 300 zł premii w gotówce.

 • 19.09.2018 16:04

  Promocja bez górnego limitu premii! Jej wysokość zależy tylko od uczestnika. Santander płaci 80 zł za pozyskanie nowego klienta i oferuje dodatkową premię.

 • 14.09.2018 12:28

  Z Kontem Optymalnym lub Maksymalnym w BGŻ BNP Paribas można zyskać w sumie aż 3 miesiące darmowego korzystania z 3,5 tys. obiektów sportowych OK System.

 • 12.09.2018 16:55

  Idea Bank zmienia opłaty dla osób korzystających z kont indywidualnych i firmowych.

 • 12.09.2018 14:29

  W promocji pakietu wielowalutowego w Santander Bank Polska „zysk” ma postać gotówki, która zostanie w Waszych kieszeniach podczas transakcji za granicą.

 • 12.09.2018 12:35

  W najnowszej promocji nowi posiadacze Konta dla Młodych w PKO BP mogą zgarnąć 100 zł do wykorzystania na Allegro.

 • 11.09.2018 14:58

  Za założenie eKonta w mBanku w ramach najnowszej promocji i wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych można otrzymać nawet 300 zł.

 • 11.09.2018 12:32

  III edycja promocji, w której za założenie iKonta Biznes w Alior Banku można zgarnąć 1620 zł.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.