Korzystasz z wpłatomatu? Maszyna będzie mogła zatrzymać wpłaconą gotówkę

Korzystasz z wpłatomatu? Maszyna będzie mogła zatrzymać wpłaconą gotówkę Źródło obrazka: © マツ/fotolia

Wraz z początkiem lipca zaczęła obowiązywać zmiana, która powinna zainteresować każdego, kto chociaż od czasu do czasu wpłaca gotówkę we wpłatomacie. Aktualnie każdy banknot, którego autentyczności maszyna nie będzie w stanie potwierdzić, będzie mógł zostać zatrzymany bez wpłaty środków na konto użytkownika.

To efekt zarządzenia Narodowego Banku Polskiego. NBP tak zmieniło przepisy, by możliwe było przekazanie podejrzanych banknotów do analizy. Wcześniej, gdy wpłatomat (lub bankomat recyklingowy) miał do nich jakiekolwiek zastrzeżenia, po prostu zwracał felerny banknot klientowi.

Teraz sytuacja się zmieniła. Wartość podejrzanych banknotów zostanie odjęta od sumy środków, które trafią na konto wpłacającego. Jeśli więc będziesz chciał wpłacić 1000 zł - w nominałach 100 zł x 10 – a jeden z banknotów zostanie zatrzymany, to na Twój rachunek trafi jedynie 900 zł, zaś rzeczony banknot pozostanie w maszynie do czasu jego weryfikacji.

Wpłatomat zatrzymał banknot. Co to dla Ciebie oznacza?

O zmianie poinformował swoich klientów ING Bank Śląski w wiadomości, której treść przedstawiamy poniżej:

Bank zwraca uwagę, że jako użytkownik nie będziesz mógł nic zrobić, by odzyskać wpłacone pieniądze, które zostaną zatrzymane. Właściwie jest to prawda. To, czy środki wpłyną w końcu na wskazane przez Ciebie konto, zależeć będzie od wyniku szczegółowej weryfikacji przez bank, a w dalszej kolejności konieczna może się okazać ekspertyza przeprowadzona w NBP.

Jak wygląda procedura?

Pod linkiem dołączonym do wiadomości ING przedstawił procedurę obowiązującą w przypadku zatrzymania banknotu. Wygląda ona następująco: w ciągu 30 dni autentyczność banknotu zostanie ponownie zweryfikowana przez bank. Jeśli okaże się on prawdziwy, jego wartość natychmiast wpłynie na Twój rachunek; jeśli nie – bank przekaże banknot (wraz z Twoimi danymi) policji.

Służby wyślą go następnie do ekspertyzy w NBP. Gdy wykaże ona prawdziwość banknotu, należne Ci środki zostaną zaksięgowane na Twoim koncie. W przeciwnym przypadku policja poinformuje Cię o negatywnym wyniku ekspertyzy, a następnie zbada okoliczności sprawy. „Nie musi to oznaczać odpowiedzialności karnej, w większości przypadków poszkodowani nieświadomie wchodzą w posiadanie fałszywych pieniędzy” – uspokaja ING. Jedyną konsekwencją takiego scenariusza będzie oczywiście utrata środków.

Jest też dobra informacja

Zgodnie z rozporządzeniem zatrzymywane będą także banknoty uszkodzone. W takim przypadku ich wartość w całości zasili jednak konto wpłacającego. Zatrzymanie zniszczonych banknotów ma zagwarantować, że nie trafią one ponownie do obiegu.

ING zwraca też uwagę na fakt, że zatrzymanie banknotu, którego autentyczności nie potrafiła potwierdzić maszyna, nie zmusza klienta do składania reklamacji. Procedura wyjaśniająca odbywa się bez czynnego udziału głównego zainteresowanego, choć na każdym z etapów będziesz informowany o jej toku. Najpierw bank powiadomi Cię o wyniku wstępnej weryfikacji, a policja – o wyniku ekspertyzy przeprowadzonej w NBP (jeśli będzie ona konieczna).

Jak uchronić się przed stratą?

Gdy wpłacisz banknot, który okaże się nieprawdziwy, będzie już za późno na jakąkolwiek reakcję. Jedynym sposobem, by uchronić się przed utratą środków, jest dopilnowanie, by w Twoim posiadaniu nie znalazł się żaden podejrzany banknot. Na szczęście każdy z nas jest w stanie z dużym prawdopodobieństwem stwierdzić autentyczność banknotu i to bez użycia specjalistycznego sprzętu. Wystarczy znać kilka prostych sposobów zgodnych z zaleceniami NBP („Dotknij, popatrz pod światło, przechyl, sprawdź”).

 1. Dotknij. Oceń, czy pewne elementy (np. wizerunek władcy) są wypukłe – świadczy to o prawdziwości banknotu. Za pomocą dotyku będziesz mógł także stwierdzić, czy banknot nie jest zbyt wiotki i czy na pewno został wykonany ze specjalnego papieru.
 2. Popatrz pod światło. Zwróć uwagę na tzw. nitkę zabezpieczającą, znaki wodne i uzupełniający się druk obustronny (recto-verso).
 3. Przechyl. Obejrzyj banknot pod różnymi kątami i upewnij się, że część elementów zmienia kolor (w przypadku nowych banknotów o nominałach 10 i 20 zł będzie to pas opalizujący, a w pozostałych – rozeta umieszczona po prawej stronie obok wizerunku władcy).

Taka weryfikacja pozwoli Ci na wskazanie fałszywego banknotu z niemal całkowitą pewnością. Ostatnie zalecenie NBP – „sprawdź” wymaga już zastosowania promieni UV lub przynajmniej szkła powiększającego (mikrodruki i znaki widoczne wyłącznie w ultrafiolecie).

Więcej na temat zabezpieczenia banknotów przeczytasz na stronie NBP. A jak działają wpłatomaty dowiesz się z tego tekstu.

Z ostatniej chwili

 • 25.03.2019 14:13

  3 nagrody do wyboru, każda o wartości do 300 zł. To Ty decydujesz, o którą będziesz się ubiegał. Poznaj promocję "Korzyści dla Ciebie 2019" banku Credit Ag

 • 22.03.2019 18:31

  W najnowszej promocji BGŻ BNP Paribas i firmy Ad Astra można zdobyć dość nietypowe nagrody rzeczowe - 3 zestawy klocków Lego o łącznej wartości 130 zł.

 • 22.03.2019 11:40

  W promocji karty kredytowej Visa Silver Pajacyk Santandera do zdobycia jest 291 Monet Allegro, czyli 291 zł, do wykorzystania na zakupy w tym serwisie.

 • 19.03.2019 13:46

  Nawet 1700 zł mogą zgarnąć przedsiębiorcy, którzy otworzą iKonto Biznes w Alior Banku i będą z niego aktywnie korzystali przez rok.

 • 18.03.2019 18:33

  Ruszyła kolejna promocja Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas. Do zdobycia jest nawet 200 zł za prostą aktywność na rachunku.

 • 18.03.2019 17:29

  Korzystasz z Blika? Teraz w loterii możesz zdobyć nawet 100 tys. zł! Zasady akcji są bardzo proste. Sprawdź. 

 • 14.03.2019 14:15

  Za otwarcie Konta Przekorzystnego Biznes, bank Pekao proponuje przedsiębiorcom 3 darmowe szkolenia o rynkowej wartości kilkuset złotych.

 • 14.03.2019 13:10

  Nawet 300 zł może wrócić w ciągu roku na rachunek Twojej karty kredytowej w ING Banku Śląskim.

 • 13.03.2019 09:15

  Alior Bank ponownie oferuje oprocentowanie 2,7% na Koncie Mocno Oszczędnościowym dla nowych środków do 100 tys. zł.

 • 11.03.2019 10:51

  Klienci mBanku i Orange Finanse otrzymają premie gotówkowe i inne bonusy, gdy zrezygnują z usług Orange Finanse i zmienią warunki współpracy z mBankiem.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.