Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Jak wpłacić euro, dolary i inne waluty obce na konto walutowe? Ile to kosztuje?

Cykl: Obsługa walutowa

Jak wpłacić euro, dolary i inne waluty obce na konto walutowe? Ile to kosztuje?
Spis treści

Przeanalizowaliśmy już opłaty, jakie wiążą się z wypłatą waluty obcej w oddziale banków. Teraz przyszła pora na sytuację odwrotną – ile zapłacisz, jeśli to Ty udasz się do banku z gotówką w euro, dolarach, funtach czy w innej walucie?

Ze względu na niską opłacalność wykonywania operacji gotówkowych w obcych walutach w przypadku rachunków w złotych (koszty przewalutowań), nasz przegląd dotyczy kosztów takich operacji wyłącznie w kontekście kont walutowych.

Koszt wpłaty waluty obcej w oddziale

Wysokość opłat przedstawiamy w tabeli:

Koszt wpłaty w oddziale gotówki w walucie obcej

Bank

Koszt wpłaty

Alior Bank

0 zł

Bank Millennium

0 zł

Bank Pekao

0 zł / 2 EUR / 2 USD / 2 GBP / 2 CHF

Bank Pocztowy

BNP Paribas

0 zł / 10 zł *

Citi Handlowy

0 zł / 30 zł (opłata dotyczy posiadaczy CitiKonta)

Credit Agricole

0 zł

Getin Bank

0 zł / 10 zł *

(wpłata w bilonie – 50% kwoty wpłaty)

ING Bank Śląski

10 zł

mBank

9 zł

Nest Bank

PKO BP

0 zł (wpłata w bilonie – 50% kwoty wpłaty)

Santander Bank Polska

0 zł

Toyota Bank

* koszt drugiej i każdej kolejnej wpłaty w danym miesiącu. Opracowanie własne na podstawie stron internetowych, tabel opłat i prowizji oraz regulaminów poszczególnych banków. Stan na sierpień 2022. Znak „–” oznacza, że bank nie prowadzi obsługi gotówkowej walut obcych w oddziałach bądź nie oferuje kont walutowych.

Wpłaty (prawie) zawsze bezpłatne

Po przeanalizowaniu sytuacji w 14 instytucjach mamy dla Ciebie dobrą wiadomość: w 5 z 11 banków, które prowadzą obsługę gotówkową w walutach obcych, dokonanie wpłaty gotówki (w formie banknotów, nie bilonu) na konta walutowe nie wiąże się z kosztami.

W pozostałych instytucjach możemy się spotkać z opłatami. Dla przykładu, wpłata euro na konto walutowe (lub innej waluty) w BNP Paribas lub w Getin Banku kosztuje 10 zł, ale dopiero za drugą i każdą kolejną taką operację w miesiącu. Zdecydowanie najgorzej wypadają Citi Handlowy, ING Bank Śląski i mBank, które pobierają opłatę już od pierwszej transakcji.

Wpłata euro na konto walutowe – czy są inne możliwości?

Wpłata obcej waluty poza oddziałem banku, który prowadzi konta walutowe, jest właściwie niewykonalna. O ile w przypadku wypłat klienci w Polsce mają do dyspozycji pewną furtkę w postaci chociażby maszyn Euronetu (gdzie możemy wypłacić jedynie euro), to praktycznie niemożliwa jest wpłata gotówki w walutach obcych we wpłatomatach.

Wyjątek? Citi Handlowy

„Praktycznie”, bo taką możliwość mają jedynie posiadacze kont walutowych w Citi Handlowym. Wszystkie maszyny tego banku są jednocześnie bankomatami i wpłatomatami; wszystkie pozwalają ponadto na wpłatę gotówki w walucie obcej i to nie tylko w euro, ale nawet w dolarach. Co istotne, taka operacja jest całkowicie darmowa.

Mimo wszystko opcja wpłaty gotówki w obcej walucie we wpłatomacie pozostaje bardzo mocno ograniczona. Wystarczy wspomnieć, że sieć bankomatów Citi w całym kraju liczy ledwie kilkadziesiąt maszyn, w dodatku zlokalizowanych wyłącznie w dużych miastach.

Najpierw kantor, potem konto w PLN i na koniec konto walutowe…?

Pozostaje więc metoda dla najbardziej zdesperowanych – uciążliwa i mało opłacalna, ale na bezrybiu…

Wyobraź sobie taką sytuację: po powrocie z wakacji za granicą zostało Ci trochę gotówki w obcej walucie i zależy Ci na tym, by zasiliła ona konto walutowe. W najbliższej okolicy nie ma oddziału Twojego banku. Sprzedajesz więc walutę w tradycyjnym kantorze. Gotówkę w PLN wpłacasz we wpłatomacie, a na koniec wysyłasz w bankowości elektronicznej polecenie przelewu z rachunku złotowego na konto walutowe.

Cel został osiągnięty, ale dużym kosztem energii i, przede wszystkim, pieniędzy (kurs w kantorze + przewalutowanie w banku najpewniej „pożarły” dobrych kilka procent całej kwoty). W dodatku scenariusz oparty jest na dość naciąganym założeniu, że co prawda nie mamy dostępu do placówki bankowej, ale do kantoru stacjonarnego i wpłatomatu już tak. Potraktujmy więc tę opcję z przymrużeniem oka ;)

Wpłata obcej waluty na konto. Podsumowanie

Kolejny raz możemy się przekonać, że posługiwanie się pieniądzem elektronicznym jest pod wieloma względami wygodniejsze niż operowanie gotówką i waluty obce nie są tu wyjątkiem. Gdy chcemy np. wykonywać przelewy zagraniczne, a dysponujemy akurat gotówką, to chęć jej wpłaty na konto jest zrozumiała.

Niestety, jeśli chcemy wpłacić na konto walutowe gotówkę w euro, funtach lub dolarach, to najpewniej będziemy skazani na wizytę w oddziale naszego banku. Dobrą informacją jest fakt, że w większości przypadków wykonamy tę operację bez kosztów (przynajmniej raz w miesiącu). By jednak uniknąć przykrej niespodzianki, warto wiedzieć, że niektóre instytucje mogą pobierać opłaty za wpłatę gotówki w placówce.

Kolejny raz przekonujemy się, że opłaty za prowadzenie konta i korzystanie z karty walutowej to nie wszystko. Dopiero uzbrojony w wiedzę na temat pozostałych kosztów możesz z pełną świadomością wybrać ofertę dla siebie (sprawdź ranking kont walutowych).