Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Chcesz wpłacić pieniądze na konto? Idź do sklepu, zamiast szukać wpłatomatu

Chcesz wpłacić pieniądze na konto? Idź do sklepu, zamiast szukać wpłatomatu
Źródło: strona internetowa zabka.pl
Spis treści

Co prawda liczba urządzeń umożliwiających wpłatę gotówki na konto cały czas rośnie, ale i tak dokonanie takiej operacji było dotąd mniej dostępne niż wypłata pieniędzy. Teraz gotówkę można przekazać na rachunek bankowy w sklepach Żabka i Freshmarket. Ważne, by placówka miała odpowiedni terminal, a klient posługiwał się kartą płatniczą z logo Mastercarda.

Usługa „Wpłata na kartę” dotyczy jedynie rachunków bankowych prowadzonych w Polsce i tylko dla osób fizycznych. Oznacza to, że nie ma możliwości wpłacenia w jej ramach pieniędzy na rachunek firmowy.

Zrób zakupy, wpłać pieniądze

Podstawowym warunkiem skorzystania z nowej usługi jest dokonanie w sklepie Żabka lub Freshmarket zakupów na dowolną kwotę. W ich trakcie należy poinformować sprzedawcę o chęci wpłaty pieniędzy. Będzie to możliwe, o ile placówka posiada terminal płatniczy z firmy First Data, a Ty kartę Mastercard wydaną przez bank, który przystąpił do porozumienia związanego z usługą „Wpłata na kartę” (ich listę znajdziesz poniżej).

Pierwsza wpłata daną kartą jest nieco kłopotliwa. Musisz potwierdzić swoje dane, podając numer PESEL, serię i numer dowodu osobistego oraz termin jego ważności. Po dopełnieniu formalności należy zbliżyć lub wprowadzić kartę do czytnika i potwierdzić dyspozycję kodem PIN. To wszystko. Pozostaje oczekiwanie na pojawienie się pieniędzy na koncie. Na wszelki wypadek warto zachować potwierdzenie wpłaty otrzymywane po dokonaniu operacji - zawiera ono informacje o miejscu, kwocie, dacie i godzinie transakcji, a także jej numer.

– Przekazywanie tych wszystkich danych osobowych w sklepie, gdy wokół są klienci, jest mało komfortowe, wiele zależy od zachowania sprzedawcy, od tego czy wprowadzi je po cichu z dowodu osobistego, czy też będzie powtarzał je na głos – mówi Michał, członek naszej redakcji, który testował tę usługę.

Dostępność usługi

Na daną kartę - jak wspomnieliśmy, musi to być „plastik” z logo Mastercarda - w jednym dniu można wpłacić kwotę od 1 gr do 500 zł.

Aktualnie usługa jest dostępna dla klientów następujących instytucji finansowych:

 • Alior Bank
 • Bank BPS
 • BOŚ Bank
 • Bank Pekao SA (tylko karty kredytowe)
 • BNP Paribas
 • Bank Pocztowy
 • Credit Agricole
 • Getin Noble Bank
 • ING Bank Śląski
 • mBank
 • Plus Bank
 • Santander Bank Polska
 • SGB Bank

W regulaminie usługi „Wpłata na kartę” jest zapis wskazujący, że terminal komunikuje się z bankiem online i instytucja finansowa weryfikuje, czy może uznać wpłacaną kwotą rachunek powiązany z kartą. W razie odmowy, na terminalu pojawi się stosowny komunikat, a posiadacz karty powinien wyjaśnić z bankiem przyczyny takiej sytuacji.

Żabka nie pobiera prowizji za realizację usługi. Ewentualne opłaty za dokonanie wpłaty wynikają z tabeli opłat i prowizji banku, którego kartę posiadasz.

Wymóg wylegitymowania się dowodem osobistym przy pierwszej wpłacie wynika z polskich i europejskich przepisów dotyczących przeciwdziałaniu praniu pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Obsługa sklepu ma prawo odmówić przyjęcia wpłaty, gdy gotówka posiadana przez klienta budzi wątpliwości co do jej autentyczności.

Blisko i po drodze

Sklepy Żabka i Freshmarket dawno już przestały pełnić rolę zwykłej placówki handlowej. Od dawna można w nich wypłacić pieniądze, od pewnego czasu są „placówkami pocztowymi” wydającymi i przyjmującymi przesyłki, można w nich także kupić kody doładowujące gry, karty miejskie czy liczniki prądu, a teraz posiadają też funkcję wpłatomatu.

Masz pomysł na kolejne usługi bankowe, które mogłyby być dostępne w sklepie? Jak oceniasz sam pomysł wpłacania pieniędzy w placówce handlowej? Napisz komentarz, ciekawi jesteśmy Twojej opinii.