Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

WealthSeed – recenzja i opinie o polskim fintechu dla inwestorów

WealthSeed – recenzja i opinie o polskim fintechu dla inwestorów
Źródło: Strona WealthSeed
Ocena:

Zalety:

Darmowa inwestycja o wartości do 200 zł + 10% dla środków na koncie dla nowych klientów Wealthseed
Do końca 24 dni
 • bardzo duży wybór ETF-ów
 • niskie koszty handlu, darmowe transakcje o wartości powyżej 750 EUR (dotyczy rynków zagranicznych)
 • ciekawe dodatkowe funkcje, takie jak wymiana walut, market funduszy

Wady:

 • brak obligacji i kontraktów terminowych
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Już na wstępie warto wyjaśnić, że choć za WealthSeed stoi licencjonowany dom maklerski (właścicielem marki jest polska firma Fair Place Finance S.A), to jednak jego oferta wyraźnie różni się od propozycji tradycyjnych brokerów. Platforma fintechu, podobnie jak klasyczne rachunki maklerskie, przewiduje możliwość lokowania środków na rynkach kapitałowych, ale jednocześnie oferuje dostęp do nieco innego zestawu funkcji i produktów inwestycyjnych. Jak to wygląda w praktyce?

WealthSeed – platforma 4 w 1

WealthSeed udostępnia mniej kategorii instrumentów niż klasyczne domy maklerskie, ale za to zapewnia dostęp do dodatkowych, nieoferowanych przez nie możliwości. 

Na ofertę polskiego fintechu składają się:

 • inwestowanie w produkty z rynku kapitałowego, takie jak akcje i fundusze ETF,
 • lokowanie środków w tradycyjne fundusze inwestycyjne, 
 • wymiana walutowa,
 • rachunki pieniężne w PLN, EUR i USD,
 • robodoradztwo inwestycyjne, czyli pasywne inwestowanie z pomocą sztucznej inteligencji (już niebawem w ofercie).

W rzeczywistości mowa tu zatem nie o jednej usłudze, lecz różnych usługach z czterech kategorii: inwestycje, bankowość, waluty i robodoradztwo. Razem mają one tworzyć coś na kształt platformy do inwestowania i jednocześnie zarządzania finansami osobistymi.

Pełna analiza oferty WealthSeed


Podstawowe parametry

Analizę oferty rozpocznijmy od przyjrzenia się opłatom pobieranym przez fintech.

Konto inwestycyjne w WealthSeed – prowizje i opłaty

Ponieważ WealthSeed to nie tylko konto maklerskie, powyższe zestawienie uzupełnijmy o koszty pozostałych produktów i usług fintechu. Te, które stanowią niejako rozwinięcie oferty inwestycyjnej, czyli robodoradztwo i tradycyjne fundusze inwestycyjne, są obarczone jedynie prowizjami za zarządzanie. W przypadku funduszy opłata wynosi zwykle ok. 2% w skali roku (same transakcje nie podlegają prowizji), z kolei automatyczne inwestowanie z robodoradcą, po wprowadzeniu do oferty, będzie kosztowało 0,9% rocznie.

Jeśli chodzi o opłaty niezwiązane stricte z inwestowaniem, to założenie i prowadzenie rachunków pieniężnych jest darmowe, natomiast w przypadku wymiany walut jedynym kosztem jest spread walutowy, czyli różnica pomiędzy kursem kupna a kursem sprzedaży waluty. Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie fintechu, spread wynosi tutaj średnio ok. 1,2%.

Inwestowanie z WealthSeed – podatki

Warto pamiętać, że inwestowanie na rynkach finansowych wiąże się z koniecznością rozliczenia zrealizowanych transakcji i ewentualnej zapłaty 19% podatku od zysków kapitałowych. W przypadku handlu za pośrednictwem WealthSeed zastosowanie znajdują te same regulacje, co w przypadku korzystania z usług każdego innego brokera czy domu maklerskiego.

Co ważne, polski fintech wysyła druk PIT-8C, więc nie musisz trudzić się samodzielnym przygotowaniem zestawienia operacji. Na podstawie tego formularza łatwo rozliczysz swoje zyski i straty w danym roku, niezależnie od tego, z których opcji inwestowania korzystałeś.

WealthSeed – lista ETF-ów, akcje i inne usługi w ofercie fintechu

Przejdźmy teraz do szczegółów oferty produktowej WealthSeed. Zacznijmy od tego, że fintech daje możliwość inwestowania tylko w dwie główne kategorie instrumentów finansowych: fundusze ETF i akcje giełdowe. Można je nabywać i trzymać na koncie tak samo, jak w przypadku rachunku maklerskiego innego dowolnego brokera. Dostęp do nich, podobnie jak do pozostałych usług, zapewnia zarówno przeglądarkowa platforma inwestycyjna, jak i aplikacja mobilna WealthSeed.

Warto dodać, że propozycja obejmuje ok. 400 akcji z GPW i ponad 2500 z kilkunastu najważniejszych rynków, ale wyłącznie tych dostępnych na giełdzie niemieckiej, na której realizuje zlecenia WealthSeed. Natomiast na ofertę ETF-ów składa się aż ponad 550 funduszy na indeksy giełdowe, surowce, a także koszyki: akcji, obligacji, akcji i obligacji czy kryptowalut. Cześć z nich zapewnia ekspozycję na określone branże, regiony geograficzne czy firmy powiązane z ważnymi trendami (np. ekologią). Obecnie, jeśli chodzi polski rynek, nie ma brokera, który oferowałby szerszy wybór ETF-ów.

Co więcej, Wealth Seed oferuje bogatą ofertę produktów typu ETP (exchange traded product), w tym na kryptoaktywa. W kilku aspektach przypominają one ETF-y, niemniej w odróżnieniu od nich zwykle naśladują cenę jednego aktywa – w tym przypadku bitcoina, ethereum lub innego tokena.

Listę ETF-ów, instrumentów ETP i akcji dostępnych na platformie WealthSeed znajdziesz tutaj.

Za pośrednictwem polskiego fintechu, poza tradycyjnymi instrumentami giełdowymi, możesz też lokować środki w klasycznych funduszach inwestycyjnych. Jednostki uczestnictwa kupisz i sprzedasz z poziomu osobnej zakładki „market funduszy”.

Platforma WealthSeed – bezpieczeństwo inwestowania

Dla każdego inwestora ważny aspekt stanowi bezpieczeństwo korzystania z usług danego domu maklerskiego. Jak pod tym względem wypada oferta WealthSeed?

Fintech jest wprawdzie nowym podmiotem na polskim rynku, jednak stoją za nim znani i cenieni w środowisku bankowym specjaliści, m.in. Sławomir Lachowski, założyciel i CEO mBanku. Co jeszcze ważniejsze, inwestując za pośrednictwem WealthSeed możesz liczyć na wszelkie niezbędne gwarancje i zabezpieczenia. Co konkretnie należy przez to rozumieć?

 • Właścicielem marki WealthSeed jest licencjonowany polski dom maklerski Fair Place Finance S.A, który posiada zgodę KNF na świadczenie usług inwestycyjnych i płatniczych, a także został wpisany do rejestru Małych Instytucji Płatniczych.

 • Klienci WealthSeed są objęci systemem rekompensat Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. 

 • Aktywa posiadane przez klientów są oddzielone od aktywów Fair Place Finance S.A; oznacza to, że w razie ewentualnych problemów finansowych spółki, Twoje papiery wartościowe nie zostaną wykorzystane do zaspokojenia roszczeń wierzycieli.

 • Środki pieniężne klientów, które nie zostały przez nich zainwestowane, znajdują się na rachunkach gwarantowanych przez Bank Gospodarstwa Krajowego.

Z powyższego wynika, że korzystanie z usług WealthSeed wiąże się praktycznie z takim samym poziomem bezpieczeństwa, jak inwestowanie za pośrednictwem każdego innego polskiego licencjonowanego biura maklerskiego.

Jak skorzystać z oferty WealthSeed? Założenie konta

Jeśli oferta przypadła Ci do gustu, pozostaje Ci wejść na stronę WealthSeed i założyć bezpłatne konto inwestycyjne.

Proces rejestracji nie różni się od tego, który występuje u innych brokerów. Musisz podać swoje dane osobowe i kontaktowe, zweryfikować numer telefonu komórkowego i wypełnić ankietę MiFID. Później trzeba jeszcze wgrać zdjęcie dowodu osobistego, potwierdzić adres zamieszkania (nie zawsze jest to konieczne) i podać dane swojego urzędu skarbowego. Przez wszystkie procedury, włącznie z weryfikacją tożsamości i zawarciem umowy, możesz przejść za pośrednictwem strony internetowej i aplikacji mobilnej.

Jeśli chodzi o logowanie do platformy, to korzystając z wersji przeglądarkowej musisz podać numer telefonu i ustalone hasło składające się z cyfr i liter, a także jednorazowy kod SMS. Natomiast do aplikacji mobilnej, po skonfigurowaniu konta, logujesz się za pomocą samego 8-cyfrowego kodu PIN.

Czy warto skorzystać z usług WealthSeed? Recenzja oferty

Jeśli wciąż zastanawiasz się, czy warto skorzystać z oferty Wealthseed, to poniższa recenzja powinna rozwiać Twoje wątpliwości.

Ciekawa propozycja dla pasywnych inwestorów

Zacznijmy od tego, że oferta polskiego fintechu jest kierowana przede wszystkim do zwolenników pasywnego inwestowania. Świadczy o tym ogromny, największy na polskim rynku, wybór ETF-ów, a także zamiar udostępnienia usługi robodoradztwa, która pozwoli na automatyczne inwestowanie z pomocą sztucznej inteligencji (podobne rozwiązanie oferuje choćby Finax).

Oferta akcji nie jest tak imponująca, ale i ona powinna spełnić oczekiwania wielu średnio- i długoterminowych inwestorów. Składa się na nią blisko 3000 walorów z kilkunastu rynków, przy czym dostęp do instrumentów zagranicznych jest zapewniany za pośrednictwem jednej giełdy niemieckiej. Nie brakuje tu jednak akcji międzynarodowych korporacji, choćby amerykańskich, takich jak Apple, Amazon czy Alphabet. Na platformie bez trudu można też znaleźć atrakcyjne spółki dywidendowe, co tylko potwierdza, do jakiego typu klientów skierowana jest propozycja fintechu.

Niskie koszty inwestowania i przejrzysta struktura opłat

W WealthSeed bezwarunkowo bezpłatny jest dostęp do wszystkich usług oferowanych na platformie: konta maklerskiego, rachunków pieniężnych, marketu funduszy i wymiany walutowej. Nic nie zapłacisz również za wpłaty i wypłaty środków z konta, a także możliwość podglądania notowań giełdowych. Koszty pojawiają się w zasadzie jedynie w przypadku przechowywania na rachunku aktywów o dużej wartości (powyżej 100 tys. EUR) i inwestowania w produkty, w których występuje opłata za zarządzanie.

Tym, co chyba najbardziej ucieszy większość inwestorów, są świetne warunki handlu na GPW (prowizja 0,1%, min. 4 zł) i możliwość bezprowizyjnego zawierania transakcji na zagranicznych instrumentach, jeśli ich wartość przekracza 750 euro (to raptem nieco ponad 3500 zł przy kursie EUR/PLN na poziomie 4,7). Co ważne, brak opłat dotyczy wszystkich produktów dostępnych na platformie: akcji, ETF-ów i instrumentów typu ETP. Obracając mniejszymi kwotami, musisz liczyć się już z prowizją, jednak każdorazowo wynosi ona zaledwie 2 euro. Trudno znaleźć dom maklerski z tak niskimi opłatami i jednocześnie przejrzystą strukturą kosztów.

Do powyższego należy jeszcze dodać dość atrakcyjne warunki wymiany walut. Średni spread na poziomie 1,2% prezentuje się całkiem korzystnie, choć w naszym rankingu kantorów internetowych znajdziesz podmioty z lepszymi ofertami. Niewykluczone zatem, że bardziej opłacalna będzie wymiana waluty u zewnętrznego usługodawcy i przelanie środków na rachunek EUR w WealthSeed.

Wealthseed – aplikacja i platforma przyjazne w obsłudze

Dobre wrażenie robią również: darmowa aplikacja WealthSeed i przeglądarkowa platforma fintechu. Są bardzo proste i przyjazne w obsłudze, pozwalają wygodnie przeglądać notowania i wykresy cen instrumentów, a także łatwo sprawdzać transakcje na rachunkach. Wprawdzie nie są tu dostępne żadne narzędzia analizy technicznej, jednak biorąc pod uwagę profil potencjalnych klientów fintechu, trudno to uznać za poważny minus.

Konto w WealthSeed – kontakt i obsługa na wysokim poziomie

Na plus zapisałbym również sprawny support brokera. Obecnie oferuje jedynie kontakt mailowy, ale konsultanci odpowiadają na wiadomości szybko i wyczerpująco. Potwierdzają to moje własne doświadczenia i opinie o WealthSeed, w których przewijają się pochwały dla tego elementu oferty.

Jakieś minusy?

Dla części inwestorów największym minusem oferty WealthSeed może być brak dostępności jakichkolwiek obligacji (są jednak ETF-y, które pozwalają uzyskać ekspozycję na rynek instrumentów dłużnych). Niektórym nie spodoba się też brak formularza W-8BEN, który pozwoliłby obniżyć podatek u źródła w przypadku inwestowania dywidendowego na amerykańskim rynku.

Pewnym mankamentem jest również fakt, że fintech dopiero rozwija swoją ofertę i na udostępnienie pewnych usług trzeba będzie poczekać. Warto jednak dodać, że zgodnie z zapowiedzią pojawi się w niej nie tylko robodoradztwo, ale również bogatszy wybór tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, a nawet karta wielowalutowa.

Biorąc pod uwagę fakt, że WealthSeed oferuje darmowe założenie i prowadzenie konta maklerskiego, a także bezpłatne korzystanie z innych ciekawych usług finansowych, warto przynajmniej przetestować jego ofertę. A gdyby dla niektórych i to okazało się niewystarczającą motywacją, fintech uruchomił promocję, w ramach której po otwarciu rachunku można łatwo odebrać darmowego ETF-a.

O instytucji

WealthSeed to marka polskiej firmy inwestycyjnej Fair Place Finance S.A., która jest nadzorowana przez Komisję Nadzoru Finansowego. Stoją za nią doświadczeni specjaliści związani z bankowością i nowymi technologiami, w tym m.in założyciel i CEO mBanku, Sławomir Lachowski. Podmiot oferuje możliwość wygodnego inwestowania i zarządzania finansami za pośrednictwem jednej platformy i aplikacji mobilnej.