Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Visa Mobile – płatności online od Visy

Cykl: Systemy płatnicze

Visa Mobile – płatności online od Visy
Źródło: Visa
Spis treści

Płatności mobilne – wykonywane zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i za zakupy w sieci cieszą się w naszym kraju szczególną popularnością. Z tego powodu nie dziwi fakt, że to właśnie Polska jest pierwszym krajem, w którym Visa udostępniła szybkie, wygodne i bezpieczne płatności online, przy których nie musimy podawać danych swojej karty płatniczej.

To nie pierwsze rozwiązanie od Visy w kontekście płatności za zakupy w Internecie. Wystarczy wspomnieć o usłudze Click to Pay, która zastąpiła funkcjonujący wcześniej portfel Visa Checkout.

Visa Mobile. Nest Bank pierwszy na świecie

Przejdźmy jednak do płatności Visa Mobile, które zadebiutowały w maju 2022 r. Nie można przy tym pominąć faktu, że jako pierwsi na świecie możliwość jej wypróbowania otrzymali posiadacze kart płatniczych Visa od Nest Banku.

Płatności Visa Mobile jest (przynajmniej na starcie) są obsługiwane przez serwis Przelewy24 – nową metodą możemy aktualnie płacić w wybranych sklepach internetowych, które oferują transakcje za jego pośrednictwem.

Visa Mobile – jak działa?

Gdy już znajdziemy Visa Mobile wśród dostępnych metod płatności, wystarczy wpisać w formularzu swój numer telefonu.

Kliknij, aby powiększyć
Visa Mobile. Formularz płatności. Źródło: Przelewy24.

Następnie otrzymujemy powiadomienie na smartfona, które przekieruje nas do aplikacji. Po zalogowaniu kodem PIN (nadanym w Visa Mobile) mamy możliwość zatwierdzenia operacji. Proces jest zatem bardzo prosty – wystarczy zaledwie kilka prostych kroków, by z powodzeniem wykonać płatność.

Co istotne, pozbywamy się najbardziej uciążliwego etapu dotyczącego transakcji w sieci, czyli przepisywania danych karty płatniczej; a co chyba jeszcze ważniejsze, większa wygoda wcale nie idzie w parze ze zmniejszonym poziomem bezpieczeństwa zakupów internetowych. Transakcje Visa Mobile są chronione dokładnie tak samo, jak każda płatność kartą. Objęte są one chociażby procedurą chargeback (która pozwala na odzyskanie środków w przypadku np. niewywiązania się sprzedawcy z warunków zamówienia).

Aplikacja Visa Mobile

Niestety z Visa Mobile nie możemy korzystać z poziomu aplikacji mobilnej swojego banku. Potrzebujemy osobnej apki, którą należy pobrać ze sklepu Google Play lub AppStore.

Gdy już przymkniemy oko na ten drobny mankament, dojdziemy do wniosku, że aplikacja jest bardzo prosta w obsłudze. Choć do zatwierdzania płatności potrzebujemy 6-cyfrowego PIN-u, to do zalogowania możemy posłużyć się odciskiem palca. Aplikacja zawiera zaledwie kilka funkcji, m.in.:

  • historia płatności,
  • możliwość dodania kart do wirtualnego portfela i
  • ustawienia ogólne, w tym np. zmiana PIN-u do zatwierdzania operacji i motywu (jasny / ciemny).
Kliknij, aby powiększyć
Visa Mobile. Historia płatności. Źródło: Visa mobile.

Visa Mobile – rejestracja i dodanie karty

Zanim jednak będziemy mieli szansę zapoznać się z aplikacją, musimy się zarejestrować w usłudze i dodać przynajmniej jedną kartę do Visa Mobile. Przy pierwszym uruchomieniu apki zostaniemy poproszeni o wprowadzenie i weryfikację adresu e-mail; podobne formalności musimy spełnić również w przypadku numeru telefonu.

Po ustanowieniu hasła bezpieczeństwa (opcjonalnie możemy włączyć logowanie biometryczne) i kodu PIN do zatwierdzania transakcji pozostaje dodanie pierwszej karty Visa. Tu mamy dwie opcje – ręczne wpisanie danych karty lub jej zeskanowanie aparatem w telefonie.

Visa Mobile. W jakich bankach skorzystamy z tej metody płatności?

Poniżej będziemy na bieżąco dodawać szczegóły kont osobistych oferowanych przez te instytucje, które udostępniły swoim klientom nową metodę płatności (w kolejności zgodnej z aktualnym rankingiem kont osobistych). Aktualnie Visa Mobile jest usługą "raczkującą", ale zakładamy, że wkrótce lista się wydłuży:

Visa Mobile – nowa jakość na rynku płatności online?

Płatności w sklepie internetowym często budzą wątpliwości techniczne i związane z bezpieczeństwem. Istotnym aspektem jest także komfort użytkownika, w związku z czym na – i tak już mocno nasyconym – rynku płatności wciąż pojawiają się nowe rozwiązania.

Visa Mobile to najnowsze z nich. Globalna organizacja płatnicza postawiła na uproszczenie procesu zakupów w sklepach online, zastępując podawanie danych karty koniecznością wpisania znacznie krótszego numeru telefonu (który w dodatku każdy z nas pamięta).

Choć inicjatywa Visy jest godna uznania, to musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest to żadna rewolucja. Zakupy bez każdorazowego wpisywania numerów kart nie są nowością – to właśnie na tym założeniu bazują istniejące od dawna portfele elektroniczne w rodzaju Google Pay, Apple Pay czy PayPal.

Płatności od Visy mogłyby mieć nad wspomnianymi metodami istotną przewagę, gdyby np. można byłoby je obsługiwać z poziomu aplikacji banku. Niestety, w tym zakresie nie możemy mówić o wartości dodanej. Oczywiście konieczność dostosowania usługi na potrzeby aplikacji różnych banków znacznie utrudniałoby i wydłużałoby jej wdrożenie dla kolejnych klientów, ale mimo wszystko szkoda.

Niemniej, fakty są takie, że Visa Mobile dołącza do szerokiego wachlarza dostępnych metod płatności w Internecie, a tych nigdy za wiele.