Zalety:
-
konto założysz bez wizyty w oddziale za pośrednictwem kuriera
-
darmowe konto bez żadnych warunków dla osób w wieku 18-26 lat
-
dobry wybór dla osoby stawiającej pierwsze kroki w bankowości
-
korzystna oferta dla oszczędzającego
-
prosta, przejrzysta bankowość mobilna z przydatnymi wskazówkami dla początkujących
Wady:
-
drogie wypłaty z bankomatów zagranicznych oraz wysokie koszty przewalutowania kartą Mastercard
Opinia eksperta
Pełna analiza VeloKonta w VeloBanku (dawniej Getin Banku)
VeloKonto: opłaty i prowizje
W parametrach rachunku zebrano opłaty za najważniejsze usługi dostępne z VeloKontem:
Prowadzenie rachunku jest bezwarunkowo darmowe; innymi słowy, opłata za konto wynosi 0 zł, niezależnie od tego, czy korzysta się regularnie z VeloKonta, czy nie.
Bank wydaje za darmo aż 4 karty płatnicze do rachunku (Mastercard lub Visa), a warunek uniknięcia opłaty jest wspólny dla każdej z nich (innymi słowy, wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych jedną kartą zwolni z prowizji za korzystanie z pozostałych trzech). Karta nie jest obowiązkowa i nie trzeba jej posiadać.
Osoby, które nie ukończyły 26 lat, są zwolnione z prowizji za korzystanie z karty debetowej, mają też do dyspozycji wszystkie bankomaty krajowe za darmo, bez spełniania dodatkowych warunków.
Co oferuje VeloKonto?
Darmowe prowadzenie rachunku to jeszcze nie wszystko. Oto najważniejsze usługi związane z VeloKontem.
Bankowość elektroniczna VeloBanku / Getin Banku
Bankowość elektroniczna VeloBanku to bezpośrednia następczyni rozwiązań Getin Banku. W bankowości internetowej można wykonać wszystkie podstawowe operacje związane z rachunkiem (przelewy zwykłe, natychmiastowe i podatkowe), doładowanie telefonu, zastrzeżenie i zablokowanie czasowe karty, zmianę PIN-u, ustawienia limitów transakcji, złożyć wnioski o nowe produkty banku, załatwić sprawy urzędowe, sprawdzić szczegóły prowadzenia swoich rachunków (np. aktualne oprocentowanie konta oszczędnościowego) oraz ile z limitu dziennego zostało już wykorzystane.
Aplikacja mobilna VeloBanku to również kontynuacja aplikacji Getin Mobile. Znajdziemy w niej takie same funkcje i usługi jak w bankowości internetowej, a także kantor walutowy, kupno biletów komunikacji miejskiej w większości miast Polski oraz funkcję VeloPhone na klik, pozwalającą na bezpośrednie połączenie się z konsultantem infolinii po zalogowaniu się do bankowości mobilnej.
Dodatkowo w aplikacji VeloBank udostępniono usługę Parkingi, dzięki której miejsce parkingowe można opłacić zdalnie, podobnie jak przedłużenie parkowania. Transakcje można zatwierdzać za pomocą autoryzacji mobilnej.
Bank udostępnia samouczki dotyczące bankowości elektronicznej, a także wersję demo aplikacji mobilnej i bankowości internetowej.
Płatności mobilne w VeloBanku / Getin Banku
VeloBank (identycznie jak Getin Bank) umożliwia skorzystanie z pięciu płatności mobilnych: Blika, Apple Pay, Google Pay, Garmin Pay i SwatchPay.
VeloKonto dla obywateli Ukrainy
VeloBank, podobnie jak Getin Bank, również adresuje swoją ofertę do obywateli Ukrainy. Bank udostępnia podstronę, infolinię oraz instrukcję korzystania z rachunków po ukraińsku. Dodatkowo przygotowana została lista placówek z obsługą w języku ukraińskim. W oddziałach banku można od ręki otrzymać kartę płatniczą (ważną przez rok od jej wydania).
Mastercard Bezcenne Chwile
Z programem korzyści Mastercard Bezcenne Chwile klienci VeloBanku mogą otrzymać zniżki i rabaty za płatności kartami debetowymi i kredytowymi z logo Mastercard.
VeloID (dawniej GetinID)
Usługa umożliwia dostęp do usług publicznych i Profilu Zaufanego, dzięki czemu sprawy urzędowe, z ubezpieczycielem czy dostawcą energii można załatwić zdalnie.
Ubezpieczenie z VeloKontem: Pakiet Niezawodny
W ramach pakietu oferowana jest pomoc medyczna i assistance domowy (usługi ślusarza, hydraulika, elektryka, specjalisty od sprzętu RTV i AGD itp.). Pakiet jest płatny, a jego koszt to kilka złotych miesięcznie.
Pakiet Ochrona Karty
Ubezpieczenie od nieuprawnionego użycia karty, utraty środków wypłaconych z bankomatu oraz kradzieży rzeczy osobistych.
Sejf
Usługa dostępna w bankowości mobilnej, służąca zablokowaniu w „sejfie” część pieniędzy i odblokowaniu je dopiero w wyznaczonym przez klienta terminie.
Kto może otworzyć VeloKonto?
VeloKonto, identycznie jak Konto Proste Zasady, to propozycja dla osób pełnoletnich (bez górnej granicy wieku). Klienci w wieku 18-26 lat zwolnieni są z opłat za korzystanie z karty i wszystkich bankomatów krajowych.
Dla młodszych klientów (13-18 lat) bank przygotował darmowe VeloKonto Junior.
Promocje VeloKonta
Skorzystanie z oferty VeloBanku oznacza możliwość otrzymania dodatkowych bonusów. Oto, co bank przygotował dla swoich klientów:
Jak założyć VeloKonto?
VeloKonto można założyć na trzy sposoby: poprzez formularz na stronie banku, "na selfie" lub w oddziale.
Przy wyborze pierwszej opcji na podany adres e-mail bank wysyła potwierdzenie złożenia wniosku, po czym na wpisany we wniosku numer telefonu dzwoni konsultant, by zweryfikować podane dane. Po kilku dniach kurier dostarczy umowę do podpisu oraz kartę debetową do rachunku (w internetowej wersji wniosku można wnioskować wyłącznie o kartę Mastercard. Poza tym w ofercie dostępna jest także Visa). Po otrzymaniu podpisanej umowy VeloBank aktywuje konto i w wiadomości SMS i e-mailowej prześle nowemu klientowi dane do logowania w bankowości elektronicznej.
Jeżeli zdecydujemy się na otwarcie rachunku w oddziale VeloBanku, na miejscu możemy otrzymać niespersonalizowaną kartę debetową (Mastercard lub Visę do wyboru) ważną przez 12 miesięcy.
Jak mogę zmienić Konto Proste Zasady na VeloKonto?
Jeżeli korzystamy już z Konta Proste Zasady, oferowanego w ramach Getin Banku, a chcielibyśmy je zamienić na VeloKonto, można to zrobić przez infolinię lub w oddziale.
Produkty powiązane
Produkty oszczędnościowe
Konto walutowe
Konto dla nastolatka
VeloKonto: opinie, recenzja, porady
VeloKonto jest bezpośrednim następcą Konta Proste Zasady i w wielu parametrach nie różni się niczym od oferty dawnego Getin Banku. Niemniej, w odświeżonej ofercie wprowadzono kilka kluczowych zmian z niewątpliwą korzyścią dla klientów.
Atrakcyjność opłat
Za korzystanie z VeloKonta nic nie zapłacisz, niezależnie od tego, czy przelewasz na nie regularnie środki lub czy cokolwiek zdeponowane jest na rachunku. Comiesięczne opłaty mogą pojawić się, gdy posiadasz kartę debetową – ale w tym przypadku wystarczy, że wykonasz 5 transakcji bezgotówkowych debetówką lub Blikiem, i opłata nie zostanie naliczona.
Ciekawym rozwiązaniem VeloBanku jest możliwość zamówienia za darmo aż 4 kart do rachunku (wydanie każdej kolejnej to koszt kilku złotych), które możesz np. udostępnić swojemu dziecku lub innej bliskiej osobie bez konieczności ustanawiania jej pełnomocnikiem. Wspomniane pięć transakcji dowolną kartą lub Blikiem zwalnia z comiesięcznej opłaty za wszystkie wydane debetówki.
Co ważne, spełnienie tego warunku gwarantuje Ci jednocześnie bezprowizyjne wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju (w przeciwnym wypadku możesz wypłacać za darmo jedynie z bankomatów własnych i maszyn Planet Cash).
Kolejnym atutem konta są darmowe wypłaty z bankomatów zagranicznych, ale – co ważne – tylko w krajach Unii Europejskiej. W pozostałych państwach musisz liczyć się z wysoką prowizją, więc lepiej zaopatrzyć się w gotówkę przed wyjazdem.
Jedyną niedogodnością mogą okazać się wpłatomaty; bank udostępnia za darmo tylko maszyny własne, ustawione w oddziałach, natomiast skorzystanie z wpłatomatów niezależnych operatorów (Planet Cash, Euronet) obłożone jest niemałą prowizją. Gotówkę można też bez dodatkowych kosztów wpłacić w placówce, ale tylko raz w miesiącu.
Użyteczność rachunku
Przyjrzyjmy się teraz, jak w praktyce sprawdza się VeloKonto.
Tanie przewalutowania, ale z drobnymi haczykami
VeloKonto może być naprawdę dobrym rachunkiem dla osób często wykonujących transakcje w walucie obcej. Jak? Za sprawą produktu, którym bank wcale się nie chwali, a mianowicie zwykłej debetówki Visa. Musisz wiedzieć, że transakcje zagraniczne opłacone Visą w Getin Banku / VeloBanku rozliczane są nie po wysokim (sięgającym aż 10%) spreadzie banku, ale po kursie Visy, który jest znacznie, znacznie niższy… W dodatku bank nie nalicza za nie żadnej prowizji.
Sęk w tym, że jeśli wnioskujesz o VeloKonto zdalnie, nie możesz równocześnie zamówić Visy, a jedynie kartę Mastercard, której preferencyjne warunki nie dotyczą (transakcje nią wykonane objęte są podwójnym przewalutowaniem, z czego jedno po wysokim kursie banku). Visę warto domówić już po otwarciu rachunku – w bankowości internetowej lub mobilnej trwa co najwyżej 2 minuty, bank wyśle kartę niemal od razu. Poza tym kartę możesz otrzymać od ręki w oddziale (tak wydana karta ważna będzie tylko przez rok, następnie bank wyda kolejną). Pamiętaj, że korzystanie z dodatkowej karty nie generuje żadnych nowych kosztów.
Poza kartą z korzystnymi przewalutowaniami w VeloBanku możesz otworzyć rachunek walutowy w czterech głównych walutach (EUR, USD, GBP i CHF) i podpiąć pod niego kartę wielowalutową. Do tego Getin Bank / VeloBank udostępnia swoim klientom kantor internetowy, w którym wymienisz walutę na korzystnych warunkach (spread dla głównych walut waha się od 0,7% do 0,85%).
Na co musisz uważać? Przede wszystkim pamiętaj, że to karta Visa, a nie Mastercard, jest kartą z korzystnymi przewalutowaniami. Drugą ważną kwestią są wypłaty z bankomatów zagranicznych: o ile wypłaty w krajach UE są darmowe, to poza krajami członkowskimi już nie i trzeba się wtedy liczyć z dość wysoką prowizją.
Oferta oszczędnościowa
Obszarem, w którym Getin Bank zawsze był prymusem, to oferta oszczędnościowa – i tą ścieżką podąża również VeloBank. Dużą popularnością cieszą się oferty na tzw. nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym oraz na lokacie. Poza promocją oprocentowanie jest niskie, ale ponieważ możesz z niej korzystać cyklicznie, Twoje oszczędności mogą być objęte wyższą stawkę w zasadzie cały czas.
Najprostszym sposobem jest założenie konta oszczędnościowego w innym banku, który również organizuje promocje na nowe środki, i po zakończeniu jednej akcji przelewać oszczędności pomiędzy rachunkami. Możesz też namówić małżonka na otwarcie drugiego rachunku w VeloBanku i wtedy pieniądze będą krążyły pomiędzy Waszymi kontami. Dzięki temu jedno z Was zawsze będzie spełniało warunek nowych środków.
Jeśli zdecydujecie się na to drugie rozwiązanie, pamiętajcie, że Wasze ROR-y muszą być rachunkami indywidualnymi, ponieważ konta wspólne wykluczają z udziału w promocji na nowe środki.
Z kolei jeżeli lubisz odkładać środki mimochodem, zastanów się nad VeloSkarbonką – rachunkiem do automatycznego oszczędzania. Środki do kilku tysięcy podlegają wysokiemu oprocentowaniu, a oszczędzać możesz, wykonując transakcje bezgotówkowe kartą – bank przeleje na VeloSkarbonkę resztę z zaokrąglonej kwoty zakupów.
Zakładając VeloKonto, możesz również wziąć udział w akcji „Bonus za aktywność”, dzięki której środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym będą objęte atrakcyjnym oprocentowaniem. Co prawda kwota objęta promocyjną stawką nie jest wysoka, ale za to oprocentowanie obowiązuje przez rok.
Na koniec warto wspomnieć, że w VeloBanku znajdziesz także lokaty i konta oszczędnościowe prowadzone w EUR i USD.
Bankowość elektroniczna VeloBanku
Od kilku lat korzystam z bankowości internetowej i mobilnej Getin Banku (a teraz VeloBanku) i nie mogę niczego jej zarzucić. Prawdę mówiąc, dzięki bardzo funkcjonalnej aplikacji rzadko korzystam z serwisu internetowego, bo zwyczajnie nie jest mi on potrzebny. Aplikacja jest bardzo przejrzysta i łatwa do obsługi, mogę w niej bez trudu sprawdzić promocję na EKO, aktywować nową kartę, zmienić PIN, skontaktować się z bankiem itd. Dodam też, że jest szybka i jak dotąd zawiesiła mi się dosłownie raz.
W bankowości internetowej jedyna rzecz, która moim zdaniem powinna zostać czym prędzej zmieniona, jest zakładka z limitami przelewów - naprawdę trudno ją znaleźć.
Jakość obsługi klienta w VeloBanku
W ostatnich latach Getin Bank za obsługę klienta zdobywał sporo nagród – moim zdaniem zasłużenie, ponieważ na pytania zadawane konsultantom niemal zawsze otrzymywałam rzeczowe i pomocne odpowiedzi. I chociaż nierzadko pytałam o niszowe usługi czy rozwiązania, nigdy nie spotkałam się z niechęcią lub próbą „spławienia”.
Ponieważ promocyjne oprocentowanie na EKO uzależnione jest m.in. od wyrażenia zgód marketingowych, od czasu do czasu dzwonią do mnie pracownicy banku, głównie z ofertą pożyczki lub karty kredytowej. Nie powiedziałabym jednak, aby było to przesadnie uciążliwe, tym bardziej że zwykle połączenia przychodzą z tych samych numerów telefonicznych, które łatwo zapamiętać 😉.
Trudno stwierdzić, czy i jak jakość obsługi zmieni się po zastąpieniu Getin Banku przez VeloBank. Jeśli nie dojdzie do redukcji zatrudnienia i pogorszenia warunków pracy konsultantów, jest możliwe, że pozostanie ona na wysokim poziomie. Ale o tym przekonamy się dopiero w kolejnych miesiącach.
Promocje i bonusy
Getin Bank nie słynął z akcji dla nowych klientów, w których można było zdobyć niezłe premie gotówkowe. Trudno powiedzieć, jakie podejście będzie charakteryzowało VeloBank, ale na razie – poza promocją z moneybackiem – nie widać wzmożenia akcji marketingowych.
Prawdę mówiąc, takie podejście nie musi być wcale złe dla klienta. Getin przez długi czas prowadził program poleceń, w którym za skuteczne polecenie rachunku można było zdobyć niezłe nagrody (m.in. bony na Allegro), od czasu do czasu partnerował w promocjach Bezcennych Chwil Mastercarda, organizował też akcje dotyczące ubezpieczeń itp. Wiadomo, że nie jest to tak atrakcyjne jak „żywa” gotówka, ale patrząc z drugiej strony, jako stały klient co jakiś czas możesz wziąć udział w jakiejś promocji i zdobyć nagrody, a bonus dla nowego klienta jest jednorazowy.
Warto też pamiętać o promocjach na kontach oszczędnościowych, które też są dostępne dla osób już korzystających z usług banku.
Czy warto założyć VeloKonto? Podsumowanie
Nowe VeloKonto, zastępujące Konto Proste Zasady w Getin Banku, to atrakcyjny rachunek, który może nie generować żadnych comiesięcznych kosztów. Samo prowadzenie rachunku jest zupełnie darmowe, prowizje mogą pojawić się wraz z korzystaniem z karty i wypłaty z bankomatów krajowych, ale bardzo łatwo ich uniknąć – wystarczy 5 transakcji bezgotówkowych w miesiącu na dowolną kwotę.
Solidnym atutem VeloKonta, identycznie jak Konta Proste Zasady, są promocje związane z oszczędnościami, przede wszystkim oferta na nowe środki na Elastycznym Koncie Oszczędnościowym, ale też na VeloSkarbonce.
Warto też pamiętać o karcie Visa, ponieważ bank w przypadku tej karty nie pobiera prowizji za przewalutowanie transakcji. Co więcej, transakcja w obcej walucie jest przeliczana nie po kursie banku, ale po znacznie korzystniejszym kursie Visy. Dzięki temu transakcje za granicą będą praktycznie bezkosztowe.
VeloKonto możemy śmiało uznać za nowoczesny i jednocześnie naprawdę tani rachunek. W momencie, gdy inne banki wprowadzają głównie podwyżki na rachunkach osobistych, VeloBank rzuca im poważne wyzwanie – z korzyścią dla obecnych i dla nowych klientów.
Przydatne dokumenty
O banku
VeloBank to bank detaliczny, który powstał w wyniku przekształcenia i restrukturyzacji Getin Noble Banku. Instytucja kieruje swoją ofertę przede wszystkim do klientów indywidualnych, jednak obsługuje także małe i średnie firmy, samorządy, wspólnoty mieszkaniowe i korporacje.