
- Podstawowe informacje o Wise (d. TransferWise)
- Ile kosztuje korzystanie z Wise (d. TransferWise)?
- W jakiej walucie i do jakiego kraju mogę robić przelewy?
- Jak długo trwa transfer?
- Po jakim kursie są przeliczane środki?
- Kto może otrzymać kartę debetową Wise (dawniej TransferWise)?
- Ile kosztują wypłaty z bankomatów?
- Jak działa Wise (d. TransferWise)? - instrukcja działania krok po kroku
- Zarządzaj kontem według potrzeb
- Wise (d. TransferWise) dla firm
- Sprawy bezpieczeństwa
- Wise (d. TransferWise) – opinie na Trustpilot
- Mnóstwo szczegółowych informacji
Zdaniem twórców Wise (dawniej TransferWise) światowy system bankowy nie został zaprojektowany na czasy, gdy ludzie i kapitał chcą się swobodnie przemieszczać. Dlatego postanowili stworzyć swój własny – przejrzysty, z niskimi opłatami, w którym standard premium jest normą, a przesłanie pieniędzy do dowolnego zakątka świata nie różni się niczym od przelania środków osobie z bliskiego sąsiedztwa.
Filozofia działania Wise (d. TransferWise) sprowadza się do słów: „przesyłać pieniądze tak prosto, tak szybko oraz tak tanio, jak to tylko możliwe, by pieniądze nie znały granic. Dla wszystkich”.
Podstawowe informacje o Wise (d. TransferWise)
Firmę stworzyli w 2011 r. dwaj Estończycy. Taavet pracował dla Skype w Londynie i zarabiał w euro, ale potrzebował funtów, by opłacać rachunki. Kristo też mieszkał w Londynie, otrzymywał pensję w funtach, ale spłacał kredyt hipoteczny w euro w Estonii. Co miesiąc panowie sprawdzali rzeczywisty kurs walut w serwisie Reuters, po czym Taavat wysyłał swoje euro na konto Kristo w Estonii, a ten zasilał rachunek Taavata w funtach. Każdy z nich miał tę walutę, której potrzebował, nie ponosząc przy tym niepotrzebnych opłat.
Panowie doszli do wniosku, że w podobnej sytuacji są tysiące ludzi i stworzyli TransferWise (w 2021 r. firma rozpoczęła działalność pod marką Wise), które dziś ma kilkanaście biur na całym świecie, zatrudnia ponad 2 tys. pracowników i obsługuje 10 milionów klientów, którzy mogą dokonywać przelewów walutowych oraz płacić kartami debetowymi.
Ile kosztuje korzystanie z Wise (d. TransferWise)?
Fintech nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie konta (profilu) oraz wirtualnego portfela (rachunku). Darmowe jest także przechowywanie pieniędzy w ponad 50 walutach i przelewy między wirtualnymi portfelami użytkowników, jeśli nie zachodzi przy tym przewalutowanie.
Za wysłanie pieniędzy pobierana jest stała prowizja, natomiast opłata za przewalutowanie uzależniona od wymienianej waluty.
W jakiej walucie i do jakiego kraju mogę robić przelewy?
Transakcje możesz realizować w kilkudziesięciu walutach, przy czym w przypadku niektórych z nich dopuszczalne są tylko przelewy wychodzące.
Zestawienie walut obsługiwanych przez Wise (dawniej TransferWise), wraz z dodatkowymi wyjaśnieniami, znajdziesz na specjalnym wykazie.
Jak długo trwa transfer?
Szacunkowy czas trwania przelewu pojawia się w kalkulatorze płatności zaraz po wpisaniu kwoty i waluty. Dokładniejsze informacje uzyskasz w trakcie podawania danych niezbędnych do realizacji transakcji. Fintech tłumaczy, że im więcej ma informacji o planowanej operacji, tym łatwiej jest mu oszacować, ile ona faktycznie potrwa.
Wiele zależy od kraju, z którego pieniądze są wysyłane i do którego mają trafić, sposobu opłacenia prowizji (przelew bankowy czy karta kredytowa), momentu składania dyspozycji (transakcje są przetwarzane w godzinach pracy banków) oraz względów bezpieczeństwa (niekiedy konieczna jest weryfikacja tożsamości nadawcy przelewu i źródła pochodzenia przesyłanych środków).
Po jakim kursie są przeliczane środki?
Wise (d. TransferWise) nie pobiera marży kursowej, środki są zawsze przeliczne po średnim kursie rynkowym, jaki możesz znaleźć na stronach Google, XE, Yahoo Finance czy Reuters.
Spójrzmy, jakie wynikają z tego różnice w kosztach przy założeniu, że odbiorca ma otrzymać 1000 EUR.
Kwota przewalutowana |
Opłata |
Całkowity koszt |
|
---|---|---|---|
Kantor Internetowy Alior Banku |
4418,10 PLN |
0* PLN |
4418,10 PLN |
mBank |
4545,80 PLN |
0* PLN |
4545,80 PLN |
TransferWise |
4402,49 PLN |
31,82 PLN |
4434,31 PLN |
A tak by to wyglądało w sytuacji, gdyby adresat przelewu miał otrzymać 1000 GBP.
Kwota przewalutowana |
Opłata |
Całkowity koszt |
|
---|---|---|---|
Kantor Internetowy Alior Banku |
4898,90 PLN |
30* PLN |
4928,90 PLN |
mBank |
5037,50 PLN |
25 PLN |
5062,50 PLN |
TransferWise |
4882,93 PLN |
35,05 PLN |
4917,98 PLN |
Co to jest kurs gwarantowany?
Dla niektórych walut możliwe jest zablokowanie aktualnego kursu na pewien czas. Transakcja zostanie rozliczona według niego, jeśli fintech otrzyma od Ciebie pieniądze w określonym czasie, na ogół od 24 do 48 godzin. Co ciekawe, weekend nie jest uwzględniany w obliczeniach. Kurs gwarantowany na 48 godzin z godziny 17:00 w piątek obowiązuje do 17:00 we wtorek.
Wise (d. TransferWise) zastrzega jednak, że jeśli w czasie trwania kursu gwarantowanego waluta zmieni swoją wartość o więcej niż 5%, to transakcja zostanie anulowana, a pieniądze zwrócone na konto, z którego zostały przysłane.
Kto może otrzymać kartę debetową Wise (dawniej TransferWise)?
Fintech nie stawia konkretnych ograniczeń, zaznacza jedynie, że „plastik” mogą otrzymać posiadacze wirtualnego portfela (więcej informacji poniżej). Możliwe, że przed wydaniem karty zostaniesz poproszony o przesłanie pieniędzy na konto lub uiszczenie niewielkiej opłaty.
Chcąc otrzymać „debetówkę”, należy wybrać zakładkę Karta debetowa na stronie internetowej Wise (d. TransferWise) lub Konto w aplikacji. Po otrzymaniu „plastiku” trzeba go aktywować, wprowadzając 6-cyfrowy kod z karty na swoim koncie w Wise (d. TransferWise). Potem można już płacić we wszystkich miejscach przyjmujących płatności Mastercard.
Transakcja w walucie, którą posiadasz na koncie Wise (d. TransferWise), nie wiąże się z żadnymi kosztami. Gdybyś jej nie posiadał (albo miał za mało), musisz liczyć się z prowizją rzędu 0,24 – 3,69% kwoty płatności.
Ile kosztują wypłaty z bankomatów?
Karta pozwala także na korzystanie z bankomatów. Jeśli dysponujesz daną walutą w wirtualnym portfelu, wypłata do 200 GBP / 250 USD / 350 AUD / 350 NZD / 250 SGD (lub równowartości w innej walucie) w ciągu miesiąca jest darmowa. Powyżej wspomnianego progu pobierana jest prowizja w wysokości 1,75% wypłacanej kwoty. Podkreślmy, że w aplikacji mobilnej możesz w każdej chwili sprawdzić, jaką część limitu już wykorzystałeś.
Gdybyś nie posiadał na koncie Wise (dawniej TransferWise) danej waluty, to fintech udostępni Ci ją, pobierając opłatę za przewalutowanie.
Jak działa Wise (d. TransferWise)? - instrukcja działania krok po kroku
Nadszedł czas, byś dowiedział się, jak korzystać z Wise (dawniej TransferWise) w praktyce.
Załóż konto i przesyłaj pieniądze
Chcąc szybko i tanio przesyłać pieniądze z pomocą Wise (d. TransferWise), musisz się zarejestrować na jego stronie internetowej. Wystarczy do tego adres e-mail oraz konto Apple, Google lub na Facebooku.
Zweryfikuj tożsamość, by otrzymać więcej
Dostęp do pełnej oferty Wise (dawniej TransferWise) otrzymasz po otwarciu wirtualnego portfela. W tym celu konieczna jest weryfikacja Twojej tożsamości. Trwa to na ogół do 2 dni roboczych. Wystarczy do tego dokument tożsamości oraz potwierdzenie adresu zamieszkania (np. poprzez okazanie rachunku za prąd, gaz, telefon) lub zdjęcie selfie, na którym trzymasz dokument obok swojej twarzy.
Załóż wirtualny portfel
Wirtualny portfel to darmowe konto, dzięki któremu możesz
- przechowywać ponad 50 walut (nie obowiązują limity kwotowe, wyjątkiem jest USD z jednorazowym i dziennym limitem w wysokości 250 tys. USD dla osób indywidualnych i 3 mln USD dla klientów firmowych);
- dokonywać natychmiastowej wymiany walut, ponosząc niskie opłaty;
- skonfigurować polecenie zapłaty w GBP lub EUR;
- zamówić kartę debetową Wise (dawniej TransferWise).
Po weryfikacji otrzymasz też dane bankowe, które pozwolą Ci na przyjmowanie przelewów w AUD, EUR, GBP, NZD, PLN i USD bez opłat. Możesz je podać znajomym, firmom, klientom, by otrzymywać pieniądze z całego świata, identycznie jak na zwykłe konto bankowe. Pamiętaj jednak, że jeśli przekażesz dane bankowe dotyczące EUR, a ktoś wyśle Ci USD, to taki przelew zostanie odrzucony.
Po otrzymaniu środków możesz przewalutować pieniądze na inną walutę.
Określ kwotę przelewu
Chcąc zrealizować przelew, musisz zalogować się na swoje konto, przejść do zakładki Aktywność i wybrać opcję Wyślij pieniądze (lub Wyślij w aplikacji).
W kolejnym kroku podajesz kwotę, jaką chcesz wysłać lub tę, którą ma otrzymać odbiorca. W drugim przypadku system automatycznie podaje, ile pieniędzy musisz przekazać fintechowi, by odpowiednia suma faktycznie trafiła do adresata.
Od razu pojawia się informacja, ile zapłacisz za operację i kiedy adresat będzie mógł odebrać pieniądze. Jeśli odpowiadają Ci zaproponowane warunki, wpisujesz numer konta bankowego odbiorcy lub adres e-mail
Uwaga: przelewy w niektórych walutach, a także na wyższe kwoty, wiążą się z koniecznością przedstawienia dokumentu tożsamości. To jedna z procedur bezpieczeństwa dla klientów fintechu.
Zapłać za transakcję
Warunkiem realizacji transakcji jest uregulowanie związanych z nią opłat. Możesz to zrobić przelewem (w tym celu opuszczasz stronę Wise (dawniej TransferWise) i logujesz się do bankowości elektronicznej; pamiętaj o zapisaniu danych do przelewu), kartą albo też Apple Pay / Google Pay (przydatne wskazówki, wraz z limitami płatności w różnych krajach, znajdziesz tutaj).
Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale trwa nieco dłużej. Ważne, by imię i nazwisko właściciela konta bankowego było identyczne z danymi w systemie fintechu, podany został prawidłowy numer członkowski Wise (dawniej TransferWise) i dokładnie taka kwota, jaką wyliczył Ci system.
Podobne obostrzenia formalne obowiązują, gdy wybierzesz płatność kartą. Po wprowadzeniu jej danych możesz zostać przeniesiony na stronę, na której będziesz poproszony o podanie kodu 3D Secure (jeśli dana waluta tego wymaga).
Fintech zwraca uwagę na limity kwot w różnych walutach (przykładowo, w przypadku funtów brytyjskich jest to 1 mln GBP), do których możesz opłacić przelew „plastikiem”, wyższą prowizję za płatności kartą firmową oraz na fakt, że tego typu transakcja „kredytówką” może zostać zinterpretowana przez bank jako wypłata gotówki i zostanie za to pobrana opłata.
Po otrzymaniu pieniędzy fintech poinformuje Cię o tym fakcie, przewalutuje transakcję i wyśle przelew do odbiorcy. Dodajmy, że system pozwala na śledzenie transakcji po zalogowaniu się na konto użytkownika i powiadamia adresata o wysłaniu do niego środków.
Zarządzaj kontem według potrzeb
Zarządzanie kontem Wise (dawniej TransferWise) jest bardzo podobne do używania bankowości elektronicznej. Tu też możesz zmienić adres e-mail, hasło dostępu, wprowadzić logowanie dwuetapowe i – jeśli przyjdzie Ci na to ochota – zrezygnować ze współpracy.
Wise (d. TransferWise) dla firm
Wise (d. TransferWise) dla przedsiębiorców to de facto konto wielowalutowe, dzięki któremu można dokonywać przelewów, otrzymywać płatności, wydawać pieniądze na całym świecie. Nie ma przeszkód, by wykorzystywać je do opłacania faktur, kupowania towarów czy usług w ponad 70 krajach. Dzięki publicznemu API czynności mogą być zautomatyzowane.
Utworzenie konta firmowego Wise (dawniej TransferWise) jest darmowe, fintech pobiera jedynie niewielką jednorazową opłatę za udostępnienie danych bankowych oraz prowizje związane z przewalutowaniem transakcji i za operacje kartą debetową w walucie, której nie posiadasz.
W trakcie rejestracji konta firmowego będziesz musiał udostępnić podstawowe informacje o swojej firmie: dane rejestrowe, branża, strona internetowa lub profil w mediach społecznościowych oraz podać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz kraj zamieszkania wszystkich właścicieli i dyrektorów.
Od administratora konta firmowego fintech wymaga podania danych personalnych oraz informacji, jaką rolę pełni w firmie. Zastrzega przy tym, że jeśli rejestrujący nie jest dyrektorem lub właścicielem, może zostać poproszony o podanie dodatkowych informacji.
W celu otrzymania danych bankowych trzeba przelać pieniądze na swój rachunek firmowy Wise (d. TransferWise). Gdyby konieczna była weryfikacja firmy, to powinna się ona zakończyć w ciągu 2–3 dni roboczych. Potwierdzeniem zakończenia procesu jest e-mail z informacją o pomyślnej weryfikacji.
Skorzystanie z tego samego adresu e-mail przy rejestracji konta prywatnego i firmowego sprawia, że możesz się swobodnie przełączać między nimi po zalogowaniu się do Wise (dawniej TransferWise).
Sprawy bezpieczeństwa
Powierzenie komuś naszych pieniędzy zawsze budzi obawy, czy nie zostaną one sprzeniewierzone, czy osoba lub firma nie zniknie z nimi. W przypadku korzystania z usług omawianej firmy nie powinniśmy mieć takich wątpliwości, gdyż fintech ma swoje spółki-córki w różnych krajach i podlega tamtejszym regulatorom rynku finansowego, odpowiednikom Komisji Nadzoru Finansowego.
W celu ochrony płatności Wise (dawniej TransferWise) korzysta z szyfrowania HTTPS i logowania dwuetapowego. Fintech zapewnia, że nie nadużywa zaufania swoich klientów i nie sprzedaje ich danych.
Wise (d. TransferWise) – opinie na Trustpilot
Tych, którzy przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z fintechem nie chcą się opierać tylko na jego zapewnieniach i wolą poznać opinie użytkowników, firma odsyła na stronę trustpilot.com. 86% osób przyznało tam Wise (dawniej TransferWise) ocenę Excellent, a 8% Great.
Mnóstwo szczegółowych informacji
Trzeba przyznać, że firma przywiązuje bardzo dużą wagę do udzielenia klientom wyczerpujących informacji na temat różnych aspektów realizacji swoich usług. Na stronie internetowej fintechu w zakładce Pomoc znajduje się logicznie ułożony zestaw tematów, do których opracowano precyzyjne wskazówki dla użytkowników.
Wyjaśnienia, przejrzyste dane na temat kosztów przelewów oraz czasu ich realizacji, skłaniają coraz więcej osób na całym świecie, w tym z Polski, do korzystania z usług Wise (dawniej TransferWise). Przekonanie do siebie nowych użytkowników nie jest łatwe, bo na podobnych zasadach działa TransferGo. Ten fintech też stawia na przejrzyste i niskie opłaty oraz szybką realizację przelewów.
Zachęcamy do sprawdzenia na stronie Wise, czy omawiana usługa jest dla Ciebie, chętnie poznamy Twoją opinię, wrażenia z przesyłania pieniędzy przez Wise (dawniej TransferWise).