Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

TransferWise – tani i szybki sposób wysyłania pieniędzy za granicę

TransferWise – tani i szybki sposób wysyłania pieniędzy za granicę
Źródło: strona transferwise.com
Spis treści

Zdaniem twórców TransferWise światowy system bankowy nie został zaprojektowany na czasy, gdy ludzie i kapitał chcą się swobodnie przemieszczać. Dlatego postanowili stworzyć swój własny – przejrzysty, z niskimi opłatami, w którym standard premium jest normą, a przesłanie pieniędzy do dowolnego zakątka świata nie różni się niczym od przelania środków osobie z bliskiego sąsiedztwa. Filozofia działania TransferWise sprowadza się do słów: „przesyłać pieniądze tak prosto, tak szybko oraz tak tanio, jak to tylko możliwe, by pieniądze nie znały granic. Dla wszystkich”.

Podstawowe informacje o TransferWise

TransferWise stworzyli w 2011 r. dwaj Estończycy. Taavet pracował dla Skype w Londynie i zarabiał w euro, ale potrzebował funtów, by opłacać rachunki. Kristo też mieszkał w Londynie, otrzymywał pensję w funtach, ale spłacał kredyt hipoteczny w euro w Estonii. Co miesiąc panowie sprawdzali rzeczywisty kurs walut w serwisie Reuters, po czym Taavat wysyłał swoje euro na konto Kristo w Estonii, a ten zasilał rachunek Taavata w funtach. Każdy z nich miał tę walutę, której potrzebował, nie ponosząc przy tym niepotrzebnych opłat.

Panowie doszli do wniosku, że w podobnej sytuacji są tysiące ludzi i stworzyli TransferWise, które dziś ma kilkanaście biur na całym świecie, zatrudnia ponad 2 tys. pracowników i obsługuje 8 milionów klientów, którzy mogą dokonywać przelewów walutowych oraz płacić kartami debetowymi.

Ile kosztuje korzystanie z TransferWise?

Fintech nie pobiera opłat za założenie i prowadzenie konta (profilu) oraz wirtualnego portfela (rachunku). Darmowe jest także przechowywanie pieniędzy w ponad 50 walutach i przelewy między wirtualnymi portfelami użytkowników, jeśli nie zachodzi przy tym przewalutowanie.

Za wysłanie pieniędzy pobierana jest stała prowizja, natomiast opłata za przewalutowanie uzależniona od wymienianej waluty.

Zestaw informacji na temat zasad pobierania opłat znajdziesz na tej stronie internetowej.

W jakiej walucie i do jakiego kraju mogę robić przelewy?

Transakcje możesz realizować w kilkudziesięciu walutach, przy czym w przypadku niektórych z nich dopuszczalne są tylko przelewy wychodzące.

Zestawienie walut obsługiwanych przez TransferWise, wraz z dodatkowymi wyjaśnieniami, znajdziesz na specjalnym wykazie. Fintech przygotował też zestaw informacji dotyczących możliwości realizacji przelewu w danej walucie i listę krajów, do których można wysłać pieniądze.

Chcąc maksymalnie ułatwić korzystanie ze swoich usług, TransferWise opracował przewodnik, w którym opisano możliwości i zasady korzystania z przelewów w wielu walutach.

Jak długo trwa transfer?

Szacunkowy czas trwania przelewu pojawia się w kalkulatorze płatności zaraz po wpisaniu kwoty i waluty. Dokładniejsze informacje uzyskasz w trakcie podawania danych niezbędnych do realizacji transakcji. Fintech tłumaczy, że im więcej ma informacji o planowanej operacji, tym łatwiej jest mu oszacować, ile ona faktycznie potrwa. Wiele zależy od kraju, z którego pieniądze są wysyłane i do którego mają trafić, sposobu opłacenia prowizji (przelew bankowy czy karta kredytowa), momentu składania dyspozycji (transakcje są przetwarzane w godzinach pracy banków) oraz względów bezpieczeństwa (niekiedy konieczna jest weryfikacja tożsamości nadawcy przelewu i źródła pochodzenia przesyłanych środków).

Po jakim kursie są przeliczane środki?

TransferWise nie pobiera marży kursowej, środki są zawsze przeliczne po średnim kursie rynkowym, jaki możesz znaleźć na stronach Google, XE, Yahoo Finance czy Reuters.

Spójrzmy, jakie wynikają z tego różnice w kosztach przy założeniu, że odbiorca ma otrzymać 1000 EUR.

Koszt przesłania EUR TransferWise

Kwota przewalutowana

Opłata

Całkowity koszt

Kantor Internetowy Alior Banku

4418,10 PLN

0* PLN

4418,10 PLN

mBank

4545,80 PLN

0* PLN

4545,80 PLN

TransferWise

4402,49 PLN

31,82 PLN

4434,31 PLN

*Przelew SEPA. Dane z godz. 14:00 w dniu 10 sierpnia 2020 r.

A tak by to wyglądało w sytuacji, gdyby adresat przelewu miał otrzymać 1000 GBP.

Koszt przesłania GBP TransferWise

Kwota przewalutowana

Opłata

Całkowity koszt

Kantor Internetowy Alior Banku

4898,90 PLN

30* PLN

4928,90 PLN

mBank

5037,50 PLN

25 PLN

5062,50 PLN

TransferWise

4882,93 PLN

35,05 PLN

4917,98 PLN

*Opłata pobierana, gdy środki są poza “licznikiem”. Dane z godz. 14:00 w dniu 10 sierpnia 2020 r.

Co to jest kurs gwarantowany?

Dla niektórych walut możliwe jest zablokowanie aktualnego kursu na pewien czas. Transakcja zostanie rozliczona według niego, jeśli TransferWise otrzyma od Ciebie pieniądze w określonym czasie, na ogół od 24 do 48 godzin. Co ciekawe, weekend nie jest uwzględniany w obliczeniach. Kurs gwarantowany na 48 godzin z godziny 17:00 w piątek obowiązuje do 17:00 we wtorek.

TransferWise zastrzega jednak, że jeśli w czasie trwania kursu gwarantowanego waluta zmieni swoją wartość o więcej niż 5%, to transakcja zostanie anulowana, a pieniądze zwrócone na konto, z którego zostały przysłane.

Szczegółowe informacje znajdziesz na tej podstronie.

Kto może otrzymać kartę debetową TransferWise?

Fintech nie stawia konkretnych ograniczeń, zaznacza jedynie, że „plastik” mogą otrzymać posiadacze wirtualnego portfela (więcej informacji poniżej). Możliwe, że przed wydaniem karty zostaniesz poproszony o przesłanie pieniędzy na konto lub uiszczenie niewielkiej opłaty.

Chcąc otrzymać „debetówkę”, należy wybrać zakładkę Karta debetowa na stronie internetowej TransferWise lub Konto w aplikacji. Po otrzymaniu „plastiku” trzeba go aktywować, wprowadzając 6-cyfrowy kod z karty na swoim koncie w TransferWise. Potem można już płacić we wszystkich miejscach przyjmujących płatności Mastercard.

Transakcja w walucie, którą posiadasz na koncie TransferWise, nie wiąże się z żadnymi kosztami. Gdybyś jej nie posiadał (albo miał za mało), musisz liczyć się z prowizją rzędu 0,24 – 3,69% kwoty płatności.

Ile kosztują wypłaty z bankomatów?

Karta pozwala także na korzystanie z bankomatów. Jeśli dysponujesz daną walutą w wirtualnym portfelu, wypłata do 200 GBP / 250 USD / 350 AUD / 350 NZD / 250 SGD (lub równowartości w innej walucie) w ciągu miesiąca jest darmowa. Powyżej wspomnianego progu pobierana jest prowizja w wysokości 2% wypłacanej kwoty. Podkreślmy, że w aplikacji mobilnej możesz w każdej chwili sprawdzić, jaką część limitu już wykorzystałeś.

Gdybyś nie posiadał na koncie TransferWise danej waluty, to fintech udostępni Ci ją, pobierając opłatę za przewalutowanie.

Jak działa TransferWise? - instrukcja działania krok po kroku

Nadszedł czas, byś dowiedział się, jak korzystać z TransferWise w praktyce.

Załóż konto i przesyłaj pieniądze

Chcąc szybko i tanio przesyłać pieniądze z pomocą TransferWise, musisz się zarejestrować na jego stronie internetowej. Wystarczy do tego adres e-mail oraz konto Apple, Google lub na Facebooku.

Zweryfikuj tożsamość, by otrzymać więcej

Dostęp do pełnej oferty TransferWise otrzymasz po otwarciu wirtualnego portfela. W tym celu konieczna jest weryfikacja Twojej tożsamości. Trwa to na ogół do 2 dni roboczych. Wystarczy do tego dokument tożsamości oraz potwierdzenie adresu zamieszkania (np. poprzez okazanie rachunku za prąd, gaz, telefon) lub zdjęcie selfie, na którym trzymasz dokument obok swojej twarzy.

Załóż wirtualny portfel

Wirtualny portfel to darmowe konto, dzięki któremu możesz

  • przechowywać ponad 50 walut (nie obowiązują limity kwotowe, wyjątkiem jest USD z jednorazowym i dziennym limitem w wysokości 250 tys. USD dla osób indywidualnych i 3 mln USD dla klientów firmowych);
  • dokonywać natychmiastowej wymiany walut, ponosząc niskie opłaty;
  • skonfigurować polecenie zapłaty w GBP lub EUR;
  • zamówić kartę debetową TransferWise.

Po weryfikacji otrzymasz też dane bankowe, które pozwolą Ci na przyjmowanie przelewów w AUD, EUR, GBP, NZD, PLN i USD bez opłat. Możesz je podać znajomym, firmom, klientom, by otrzymywać pieniądze z całego świata, identycznie jak na zwykłe konto bankowe. Pamiętaj jednak, że jeśli przekażesz dane bankowe dotyczące EUR, a ktoś wyśle Ci USD, to taki przelew zostanie odrzucony.

Po otrzymaniu środków możesz przewalutować pieniądze na inną walutę.

Określ kwotę przelewu

Chcąc zrealizować przelew, musisz zalogować się na swoje konto TransferWise, przejść do zakładki Aktywność i wybrać opcję Wyślij pieniądze (lub Wyślij w aplikacji).

W kolejnym kroku podajesz kwotę, jaką chcesz wysłać lub tę, którą ma otrzymać odbiorca. W drugim przypadku system automatycznie podaje, ile pieniędzy musisz przekazać TransferWise, by odpowiednia suma faktycznie trafiła do adresata.

Od razu pojawia się informacja, ile zapłacisz za operację i kiedy adresat będzie mógł odebrać pieniądze. Jeśli odpowiadają Ci zaproponowane warunki, wpisujesz numer konta bankowego odbiorcy lub adres e-mail

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona transferwise.com
Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona transferwise.com

Uwaga: przelewy w niektórych walutach, a także na wyższe kwoty, wiążą się z koniecznością przedstawienia dokumentu tożsamości. To jedna z procedur bezpieczeństwa dla klientów fintechu.

Zapłać za transakcję

Warunkiem realizacji transakcji jest uregulowanie związanych z nią opłat. Możesz to zrobić przelewem (w tym celu opuszczasz stronę TransferWise i logujesz się do bankowości elektronicznej; pamiętaj o zapisaniu danych do przelewu), kartą albo też Apple Pay / Google Pay (przydatne wskazówki, wraz z limitami płatności w różnych krajach, znajdziesz tutaj).

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona transferwise.com

Pierwsze rozwiązanie jest tańsze, ale trwa nieco dłużej. Ważne, by imię i nazwisko właściciela konta bankowego było identyczne z danymi w systemie TransferWise, podany został prawidłowy numer członkowski TransferWise i dokładnie taka kwota, jaką wyliczył Ci system.

Podobne obostrzenia formalne obowiązują, gdy wybierzesz płatność kartą. Po wprowadzeniu jej danych możesz zostać przeniesiony na stronę, na której będziesz poproszony o podanie kodu 3D Secure (jeśli dana waluta tego wymaga).

Fintech zwraca uwagę na limity kwot w różnych walutach (przykładowo, w przypadku funtów brytyjskich jest to 1 mln GBP), do których możesz opłacić przelew „plastikiem”, wyższą prowizję za płatności kartą firmową oraz na fakt, że tego typu transakcja „kredytówką” może zostać zinterpretowana przez bank jako wypłata gotówki i zostanie za to pobrana opłata.

Po otrzymaniu pieniędzy TransferWise poinformuje Cię o tym fakcie, przewalutuje transakcję i wyśle przelew do odbiorcy. Dodajmy, że system pozwala na śledzenie transakcji po zalogowaniu się na konto użytkownika i powiadamia adresata o wysłaniu do niego środków.

Zarządzaj kontem według potrzeb

Zarządzanie kontem TransferWise jest bardzo podobne do używania bankowości elektronicznej. Tu też możesz zmienić adres e-mail, hasło dostępu, wprowadzić logowanie dwuetapowe i – jeśli przyjdzie Ci na to ochota – zrezygnować ze współpracy.

TransferWise dla firm

TransferWise dla przedsiębiorców to de facto konto wielowalutowe, dzięki któremu można dokonywać przelewów, otrzymywać płatności, wydawać pieniądze na całym świecie. Nie ma przeszkód, by wykorzystywać je do opłacania faktur, kupowania towarów czy usług w ponad 70 krajach. Dzięki publicznemu API czynności mogą być zautomatyzowane.

Utworzenie konta firmowego TransferWise jest darmowe, fintech pobiera jedynie niewielką jednorazową opłatę za udostępnienie danych bankowych oraz prowizje związane z przewalutowaniem transakcji i za operacje kartą debetową w walucie, której nie posiadasz.

W trakcie rejestracji konta firmowego TransferWise będziesz musiał udostępnić podstawowe informacje o swojej firmie: dane rejestrowe, branża, strona internetowa lub profil w mediach społecznościowych oraz podać imię i nazwisko, datę urodzenia oraz kraj zamieszkania wszystkich właścicieli i dyrektorów.

Od administratora konta firmowego fintech wymaga podania danych personalnych oraz informacji, jaką rolę pełni w firmie. Zastrzega przy tym, że jeśli rejestrujący nie jest dyrektorem lub właścicielem, może zostać poproszony o podanie dodatkowych informacji.

W celu otrzymania danych bankowych trzeba przelać pieniądze na swój rachunek firmowy TransferWise. Gdyby konieczna była weryfikacja firmy, to powinna się ona zakończyć w ciągu 2–3 dni roboczych. Potwierdzeniem zakończenia procesu jest e-mail z informacją o pomyślnej weryfikacji.

Skorzystanie z tego samego adresu e-mail przy rejestracji konta prywatnego i firmowego sprawia, że możesz się swobodnie przełączać między nimi po zalogowaniu się do TransferWise.

Przydatne informacje dotyczące wysyłania przelewów firmowych znajdziesz na specjalnej podstronie.

Sprawy bezpieczeństwa

Powierzenie komuś naszych pieniędzy zawsze budzi obawy, czy nie zostaną one sprzeniewierzone, czy osoba lub firma nie zniknie z nimi. W przypadku korzystania z usług TransferWise nie powinniśmy mieć takich wątpliwości, gdyż fintech ma swoje spółki-córki w różnych krajach i podlega tamtejszym regulatorom rynku finansowego, odpowiednikom Komisji Nadzoru Finansowego.

W celu ochrony płatności TransferWise korzysta z szyfrowania HTTPS i logowania dwuetapowego. Fintech zapewnia, że nie nadużywa zaufania swoich klientów i nie sprzedaje ich danych.

TransferWise – opinie na Trustpilot

Tych, którzy przed podjęciem decyzji o nawiązaniu współpracy z TransferWise nie chcą się opierać tylko na jego zapewnieniach i wolą poznać opinie użytkowników, fintech odsyła na stronę trustpilot.com. 86% osób przyznało tam TransferWise ocenę Excellent, a 8%­ Great.

Mnóstwo szczegółowych informacji

Trzeba przyznać, że TransferWise przywiązuje bardzo dużą wagę do udzielenia klientom wyczerpujących informacji na temat różnych aspektów realizacji swoich usług. Na stronie internetowej fintechu w zakładce Pomoc znajduje się logicznie ułożony zestaw tematów, do których opracowano precyzyjne wskazówki dla użytkowników.

Wyjaśnienia, przejrzyste dane na temat kosztów przelewów oraz czasu ich realizacji, skłaniają coraz więcej osób na całym świecie, w tym z Polski, do korzystania z usług TransferWise. Przekonanie do siebie nowych użytkowników nie jest łatwe, bo na podobnych zasadach działa TransferGo. Ten fintech też stawia na przejrzyste i niskie opłaty oraz szybką realizację przelewów.

Zachęcamy do sprawdzenia, czy usługa TransferWise jest dla Ciebie, chętnie poznamy Twoją opinię, wrażenia z przesyłania pieniędzy przez TransferWise.