SWIFT czy SEPA - porównanie przelewów walutowych

SWIFT czy SEPA - porównanie przelewów walutowych

Darmowe przelewy wewnątrzpaństwowe to już norma w Polsce. O ile korzystamy z typowego ROR-u dla osób fizycznych, swobodnie możemy przesyłać polską walutę z konta na konto bez dodatkowych opłat. Coraz częściej jednak obracamy również walutami obcymi, a tu sytuacja nie jest już tak klarowna.

Przede wszystkim nie istnieje jeden uniwersalny wariant dokonywania przelewów walutowych. W zależności od lokalizacji obu banków (nadawcy i odbiorcy przelewu), a także od waluty rozliczenia, mamy do wyboru kilka opcji, które wiążą się z różną wysokością kosztów i długością przelewu. Trzeba bowiem zanotować, że przelewy walutowe są co do zasady obciążone kosztami.

Dwa najczęściej stosowane systemy przelewów zagranicznych to SEPA i SWIFT. Porównajmy je – który przyda nam się bardziej w konkretnej sytuacji? Który z przelewów będzie dla nas korzystniejszy, a mówiąc wprost – tańszy?

Przelew SEPA

SEPA to skrót od angielskiego Single Euro Payment Area – jednolity obszar płatności w euro. Jak wynika z samej nazwy, przelewu SEPA można dokonać tylko w jednej walucie – euro (jako walucie rozliczeniowej; waluta, w której prowadzone są rachunki, nie ma znaczenia); do tego obszar transakcji ograniczony jest do części Europy. Poza państwami Unii Europejskiej w ten sposób można płacić również w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii, Szwajcarii, Andorze, Monako i San Marino (z wyłączeniem niektórych terytoriów zależnych, np. Grenlandii).

Największą zaletą przelewów SEPA jest ich niski koszt. Przede wszystkim w tego typu transakcji uczestniczą tylko dwa banki – nadawcy i odbiorcy – a więc pomijana jest rola podmiotu trzeciego, tzw. banku pośredniczącego, który generuje największe opłaty. Koszt pojedynczego przelewu SEPA zazwyczaj mieści się w przedziale 5-10 zł, choć coraz więcej banków (np. Nest Bank na Nest Koncie) oferuje tę usługę za darmo. Kolejnym przykładem jest Idea Bank, który posiadaczom Konta Idealnego pozwala na dokonanie w miesiącu dwóch bezpłatnych przelewów SEPA.

Koszt przelewu SEPA w wybranych bankach przedstawia poniższa tabela:

Bank (konto)

Koszt przelewu SEPA

Alior Bank (Konto Jakże Osobiste)

5 zł

BGŻ BNP Paribas (Konto Optymalne)

10 zł

Santander Bank Polska (Konto Jakie Chcę)

8 zł

Credit Agricole (Konto dla Ciebie)

10 zł

Getin Bank (Konto Proste Zasady)

10 zł

ING Bank Śląski (Konto z Lwem Direct)

5 zł

mBank (eKonto)

5 zł

Bank Millennium (Konto 360°)

5 zł

Nest Bank (Nest Konto)

0 zł

Bank Pekao (Konto Przekorzystne)

9,90 zł

PKO BP (Konto za Zero)

8 zł

Pomijając samą prowizję za przelew, należy także pamiętać, że – w przypadku kont nieprowadzonych w euro – musimy uwzględnić spread bankowy wynikający z przewalutowania (kształtuje się on na poziomie 5-10% w zależności od banku). O tym, czym jest spread i w których bankach jest on najwyższy, przeczytasz tutaj.

Do wad przelewów SEPA można zaliczyć brak możliwości dokonania przelewów ekspresowych – jedyną dostępną opcją czasową jest D+1 (co oznacza, że przelew zostanie dostarczony następnego dnia po zleceniu). Wyboru nie ma też przy podziale kosztów – wszystkie przelewy SEPA wykonywane są w opcji SHA (co w praktyce oznacza, że nadawca pokrywa prowizję swojego banku, a odbiorca – swojego).

Przelew SWIFT

Tak jak SEPA jest najtańszą opcją przelewu zagranicznego, tak SWIFT – najpowszechniejszą. W ten sposób możemy dokonywać płatności w dowolnej walucie, z dowolnym bankiem w dowolnym kraju.

Przelewy SWIFT są znacznie wolniejsze niż SEPA – standardową opcją jest tu D+3 (a więc przelew zostanie dostarczony dopiero trzy dni po zleceniu), istnieje jednak możliwość wykonania przelewu ekspresowego – D+1, a nawet D+0 (dostarczony w dniu zlecenia). Przelewy ekspresowe są jednak znacznie droższe – decydując się na nie, możemy zapłacić nawet trzy razy więcej niż przy standardowym czasie realizacji. Mamy też pełny wybór między trzema opcjami podziału kosztów: OUR (wszystkie koszty pokrywa nadawca), SHA (koszty dzielone są między nadawcę i odbiorcę) i BEN (wszystkie koszty pokrywa odbiorca).

Za powszechną dostępność przelewów SWIFT przyjdzie nam jednak zapłacić – i to dosłownie – wysoką cenę. Koszty są tu nieporównywanie wyższe i najczęściej określone jako procent od kwoty przelewu (ok. 0,2-0,5%), jednak z ustaloną minimalną i maksymalną wartością – zazwyczaj wahają się one, w przypadku standardowego przelewu, od 20 do nawet 250 zł. Do tego (poza spreadem) trzeba też pamiętać o kosztach tzw. banków pośredniczących, które mogą wynosić kolejne kilkadziesiąt czy kilkaset złotych. To, kto poniesie ten koszt, zależy od wybranej opcji podziału (i ta decyzja zawsze należy do zlecającego przelew).

Analogicznie do przelewów SEPA prezentujemy koszt przelewów SWIFT w wybranych bankach:

Bank (konto)

Koszt przelewu SWIFT

Alior Bank (Konto Jakże Osobiste)

30 zł

BGŻ BNP Paribas (Konto Optymalne)

0,2% (min. 30 zł, max. 200 zł)

Santander Bank Polska (Konto Jakie Chcę)

0,2% (min. 20 zł, max. 200 zł)

Credit Agricole (Konto dla Ciebie)

0,25% (min. 40 zł, max. 250 zł)

Getin Bank (Konto Proste Zasady)

0,2% (min. 30 zł, max. 250 zł)

ING Bank Śląski (Konto z Lwem Direct)

40 zł

mBank (eKonto)

0,35% (min. 25 zł, max. 200 zł) + 5 zł opłaty telekomunikacyjnej

Bank Millennium (Konto 360°)

0,5% (min. 20 zł, max. 125 zł)

Nest Bank (Nest Konto)

15 zł

Bank Pekao (Konto Przekorzystne)

0,5% (min. 30 zł, max. 250 zł)

PKO BP (Konto za Zero)

0,15% (min. 25 zł, max. 130 zł)

Co jeszcze warto wiedzieć o przelewach walutowych?

Przy rozliczeniach zagranicznych warto pamiętać o kilku dodatkowych kwestiach:

 • Istnieją trzy opcje podziału kosztów:

  • OUR – wszystkie koszty pokrywa nadawca przelewu;

  • BEN – wszystkie koszty pokrywa odbiorca przelewu;

  • SHA – koszty są dzielone między obie strony: nadawca pokrywa prowizję swojego banku, pozostałe koszty (prowizja banku odbiorcy i banków pośredniczących) pokrywa odbiorca;

 • Banki mogą pobierać opłatę nie tylko za nadanie, ale i za przyjęcie przelewu zagranicznego (np. w PKO BP od każdego takiego wpływu pobierane jest 5 zł w przypadku przelewów SEPA i 11 zł dla przelewu przychodzącego SWIFT).

 • Jeśli jako nadawca podamy błędne dane przy przelewie (a przez to przelew nie dotrze do odbiorcy), możemy zostać obciążeni kosztami naliczonymi przez bank odbiorcy.

 • Przelew w obcej walucie między dwoma polskimi bankami też jest uważany za przelew zagraniczny (jest to istotne zwłaszcza przy przelewach SWIFT – wtedy pieniądze przepływają przez bank pośredniczący spoza Polski, a więc generowane są dodatkowe koszty).

SEPA czy SWIFT, który wybrać?

Krótkie podsumowanie podstawowych informacji o przelewach SEPA i SWIFT znajduje się w poniższej tabeli:

SEPA SWIFT
Obsługiwane waluty Euro Wszystkie waluty
Obszar

UE + Islandia, Liechtenstein, Norwegia i Szwajcaria + Andora, Monako i San Marino (z wyłączeniem paru terytoriów zależnych, np. Grenlandii)

Cały świat
Możliwe opcje podziału kosztów SHA OUR, BEN, SHA
Czas realizacji

D+1 (pieniądze do końca następnego dnia roboczego)

D+3 (pieniądze do trzech dni po zleceniu przelewu)

Przeciętny koszt przelewu 0-10 zł

20-250 zł (ok. 0,2-0,5% wartości transakcji, istnieją minimalne i maksymalne limity prowizji)

Koszty banków pośredniczących Nie ma Mogą występować

Tryb ekspresowy

Nie

Tak (D+1 lub D+0), za dodatkową opłatą

Co do zasady korzystniejszą z punktu widzenia klienta opcją jest przelew SEPA. Dociera on szybciej, a w dodatku jest zdecydowanie tańszy niż SWIFT. Jeśli więc możemy, powinniśmy zdecydować się właśnie na to rozwiązanie.

Niestety, w przypadku płatności poza obszarem SEPA (albo dokonywanych w walucie innej niż euro) nie mamy możliwości wyboru i jesteśmy skazani na przelewy SWIFT. Jeśli do tego wybierzemy opcję kosztową OUR (albo – w przypadku przelewów przychodzących – nadawca wybierze opcję BEN lub SHA) może się okazać, że koszty związane z transakcją pochłoną znaczną część przelanej kwoty. Jeśli nie uda się ich uniknąć, to warto przynajmniej mieć świadomość ich występowania - dzięki przynajmniej nie będą one dla nas zaskoczeniem.

Z ostatniej chwili

 • 13.12.2018 17:38

  Kolejna okazja dla nowych klientów mBanku. Tym razem za otwarcie eKonta i aktywne korzystanie z rachunku możecie zdobyć 140 zł.

 • 13.12.2018 08:14

  Aktywuj automatyczne e-płatności z karty Mastercard za usługi Vectry, a nawet 30 zł wróci na rachunek Twojej karty.

 • 12.12.2018 16:41

  Jeśli korzystasz z programu lojalnościowego sieci Biedronka, możesz otrzymać bon na 400 zł do wydania w sklepach tej sieci.

 • 12.12.2018 13:58

  Dzięki promocji "Konto na zakupy" nowi posiadacze Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas mogą zyskać nawet 200 zł za aktywne korzystanie z rachunku.

 • 12.12.2018 10:16

  Zamawiasz taksówkę w aplikacji iTaxi - płacisz za przejazd Google Pay - oszczędzasz. I tak 3 razy. Maksymalnie możesz zaoszczędzić nawet 60 zł.

 • 11.12.2018 14:04

  Głodny? Skorzystaj z PizzaPortal, zapłać Visa Checkout i ciesz się nie tylko posiłkiem, ale i rabatem w wysokości 10 zł.

 • 11.12.2018 11:52

  Alior Bank przedłużył termin obowiązywania jednej z korzyści Konta Jakże Osobistego. 3% na koncie oszczędnościowym dostępne będzie do 31.12.2019 r.

 • 7.12.2018 15:52

  W promocji EnveloBanku możesz zyskać nawet 100 zł za zrealizowanie 10 płatności kartą w Internecie. Najbardziej aktywnie zgarną dodatkowe dwie stówy.

 • 6.12.2018 13:27

  Kolejna okazja z Google Pay: za zakupy na min. 200 zł w e-sklepie Media Expert można otrzymać od 30 do 150 zł rabatu.

 • 5.12.2018 13:47

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.