Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Startuje Nest Bank. Przegląd oferty kont i lokat następcy Banku SMART i BIZ Banku

Startuje Nest Bank. Przegląd oferty kont i lokat następcy Banku SMART i BIZ Banku
Źródło: strona Nest Banku
Spis treści

Z założenia Nest Bank ma być instytucją świadczącą usługi bankowe dla całej rodziny. Już sama nazwa banku "Nest" (z angielskiego: "gniazdo") ma przywoływać skojarzenia z gniazdem rodzinnym. Jak zaznacza Bartosz Chytła, pierwszy wiceprezes zarządu:

Budujemy bank dla klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw. Bank, w którym cała rodzina znajdzie coś dla siebie.

Nest Bank 28 października 2016 r. zastąpił Bank SMART, BIZ Bank i FM Bank PBP. Jako następca tych instytucji jest również objęty gwarancjami Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Nowa marka, nowa strategia

W zamierzeniu nowa marka ma kojarzyć się z poczuciem bezpieczeństwa i stabilnością, uczciwością i codziennym wsparciem dla klientów indywidualnych oraz przedsiębiorców. Bank zapewnia całodobowy dostęp do bankowości internetowej i mobilnej, dysponuje także siecią kilkudziesięciu kameralnych placówek, która z czasem będzie powiększała się o kolejne oddziały. Placówki te są swoistym novum na polskim rynku: bardziej przypominają one kawiarnie niż klasyczne oddziały bankowe, a na klientów czekają w nich nie tylko bankowcy, ale i... gorąca czekolada. Wszystko po to, aby klient w swoim banku poczuł się "jak w domu".

Co oferuje Nest Bank?

W ofercie Nest Banku znalazły się m.in. rachunek osobisty, konta oszczędnościowe i lokaty. Trzeba przyznać, że na pierwszy rzut oka oferta wygląda prosto, ale jednocześnie obiecująco.

Nest Konto, czyli darmowy rachunek osobisty w Nest Banku

Sztandarową propozycją Nest Banku jest Nest Konto – bezpłatny rachunek osobisty. Bank gwarantuje, że wydanie i korzystanie z jednej karty do konta będzie zawsze darmowe, co jest propozycją obecnie raczej niespotykaną na rynku (o wysokości opłat za kartę w różnych bankach pisaliśmy m.in. w tym artykule).

Najważniejsze parametry Nest Konta prezentują się następująco:

 • otwarcie i prowadzenie rachunku jest darmowe;
 • 0 zł za wydanie i obsługę jednej karty do konta;
 • bank nie pobiera opłat za wypłatę gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 • krajowe przelewy ELIXIR złożone przez Internet są także darmowe.

Dalsza część cennika także wygląda całkiem nieźle:

 • 5 zł + 3% za przewalutowanie transakcji za wypłatę gotówki z bankomatów za granicą;
 • 1 zł za przelew natychmiastowy (do 5 tys. zł);
 • 0 zł za zlecenia stałe składane poprzez bankowość internetową i mobilną;
 • 0 zł za przelew europejski SEPA.

Dodatkowo bank wprowadził kilka smaczków, m.in. bezpłatny przelew złotowy na e-mail lub SMS.

Nest Konto może być prowadzone także jako rachunek wspólny (dla dwóch osób). Minusem oferty dla par jest opłata za wydanie drugiej karty do wspólnego konta (25 zł) oraz roczna opłata za użytkowanie "plastiku" (również 25 zł). Oczywiście klient nie ma obowiązku zamawiać karty – ani dodatkowej, ani podstawowej.

Jeżeli nowy rachunek w Nest Banku Cię zainteresował, sprawdź pełną analizę Nest Konta.

Wniosek o Nest Konto możesz złożyć na .

Nest Rodzinne Oszczędności - premia za dzieci i regularne oszczędzanie

Nest Bank proponuje kilka interesujących opcji pomnażania majątku. Jedną z nich jest konto Nest Rodzinne Oszczędności, przeznaczone do długoterminowego odkładania środków.

Zapewniając regularne wpłaty na konto, możemy otrzymać nawet do 6480 zł. Poza standardowymi odsetkami (standardowe oprocentowanie oparte jest o stawkę WIBOR 3M –0,5% i aktualnie wynosi 1,22%) możemy bowiem uzyskać premię za regularne odkładanie zadeklarowanej kwoty przez 5, 10 lub 15 lat. Co ciekawe, bonus ten uzależniony jest nie tylko od wysokości wkładu i długości oszczędzania, ale także od wielkości rodziny, a konkretnie – od liczby dzieci. Konto Nest Rodzinne Oszczędności to znakomita propozycja dla dużych rodzin. Szczegóły wkrótce w naszej analizie.

Więcej o tym koncie piszemy w naszej analizie rachunku Nest Rodzinne Oszczędności.

Rachunek Nest Oszczędności i Nest Lokata Witaj na 4%

Osoby, które nie chcą zakładać konta oszczędnościowego z tak długim okresem zapadalności, mogą wybrać rachunek Nest Oszczędności. Nowi klienci banku mogą liczyć na oprocentowanie na poziomie 2,25% dla kwot do 50 tys. zł, zaś powyżej tej kwoty – na 2,0% w skali roku. Standardowe oprocentowanie również oparte jest o stawkę WIBOR 3M – 0,5%.

W ramach Nest Banku możemy także założyć całkiem atrakcyjne lokaty. Warto zwrócić uwagę m.in. na Nest Lokatę Witaj z oprocentowaniem 4% w skali roku na 3 miesiące (dla kwot do 10 tys. zł) czy Nest Lokatę Nowe Środki oprocentowaną na 2,5% na 3 miesiące lub 2,6% dla depozytu półrocznego. Lokaty na Nowe Środki możemy także założyć bez otwierania konta osobistego, jednak wszystkie nasze depozyty będą w takiej sytuacji gorzej oprocentowane (o 0,2 p.p. niżej).

Załóż Nest Lokatę Witaj na 4% na .

Nest Konto Waluta

Mocną stroną Banku SMART było tanie i praktyczne SMART Konto Walutowe. Nest Bank nie zrezygnował z tego rozwiązania i jego klienci mogą cieszyć się dobrym rachunkiem dostępnym w trzech walutach: EUR, USD, GPB. Prowadzenie konta jest bezpłatne, podobnie jak wypłaty za granicą (jeżeli jednak operacja została wykonana w innej walucie, niż waluta rachunku, do którego wydana została karta, musimy się liczyć z prowizją w wysokości 3%).

Co najważniejsze jednak, nadal możemy skorzystać z usługi korzystnego przewalutowania. Opłata za aktywację usługi to jednorazowo 1 EUR/1,3 USD/0,8 GBP, a miesięczny koszt korzystania z niej to 0,3 EUR/0,35 USD/0,2 GBP (opłaty pobierane są tylko z jednego konta walutowego w podanej kolejności).

Do konta walutowego możemy także otworzyć rachunek oszczędnościowy w EUR, USD lub GBP – Nest Walutowe Oszczędności, z oprocentowaniem 0,1% w skali roku.

Z analizą Nest Konta Waluta zapoznasz się tutaj.

BIZnest Konto, czyli tanie konto firmowe

Nest Bank kontynuuje również korzystną ofertę firmową znaną z Banku SMART. Rachunek przeznaczony dla jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzony jest bezpłatnie, a dodatkowo jego posiadacz może korzystać z nieźle oprocentowanego konta oszczędnościowego, rachunku walutowego czy kredytów. Główne parametry BIZnest Konta są następujące:

 • 0 zł za prowadzenie rachunku;
 • 0 zł za obsługę karty debetowej;
 • 0 zł za wypłaty z bankomatów w kraju;
 • 5 zł za wypłaty z bankomatów za granicą (+ 3% za przewalutowanie);
 • 0 zł za przelewy internetowe oraz przelewy do ZUS/US.

Analizę BIZnest Konta znajdziesz na tej stronie.

Co zmieni się dla dotychczasowych klientów indywidualnych Banku SMART?

Klienci Banku SMART nie mają się czego obawiać: poza nazwami rachunków i banku nie zmieni się w zasadzie nic. Dotychczasowe SMART Konta automatycznie stają się kontami "Nest". Co najważniejsze jednak, Nest Bank nie wprowadził żadnych nowych opłat. Również standardowe oprocentowanie kont oszczędnościowych pozostało na takim samym poziomie jak sprzed zmiany marki.

Komentarz redakcji

W nocy z soboty na niedzielę Bank SMART, BIZ Bank i FM Bank PBP zostały zastąpione jedną marką - Nest Bankiem. Najważniejszą informacją dla dotychczasowych klientów FM Banku PBP jest to, że ta zmiana nic ich nie będzie kosztowała. Ich rachunki automatycznie stają się kontami prowadzonymi w ramach Nest Banku.

Do tej pory nie było chyba na polskim rynku banku, który tak mocno podkreślałby "rodzinne" nastawienie. Nowa instytucja oferuje darmowe konta indywidualne i wspólne, niezłe rachunki oszczędnościowe i lokaty. Z tego też względu nieco dziwi fakt, że za obsługę drugiej karty do konta wspólnego należy zapłacić aż 25 zł. Ponadto bank nie przedstawił żadnej oferty dla osób poniżej 18 roku życia; być może jednak w planach jest stworzenie takiej propozycji.

Zupełną nowością wśród ofert bankowych jest konto oszczędnościowe Nest Rodzinne Oszczędności, którego oprocentowanie uzależnione jest m.in. od liczby dzieci.

Same oddziały nowego banku przypominają bardziej kawiarnie niż placówki finansowe. Mimo to bank stawia na nowoczesność i rozwija rozwiązania mobilne oraz internetowe.

Czy taka formuła bankowości się sprawdzi? W tym momencie trudno odpowiedzieć na to pytanie, ale biorąc pod uwagę nienajlepszą prasę banków w ostatnich latach, być może stabilny i "ciepły" Nest Bank faktycznie stanie się dla swoich klientów "spokojną przystanią", tak jak życzyliby sobie tego jego założyciele. Czas i pieniądze klientów pokażą.