Split payment w praktyce – jak banki dostosowały się do nowych przepisów?

Split payment w praktyce – jak banki dostosowały się do nowych przepisów? Źródło obrazka: © Balint Radu/fotolia

1 lipca 2018 roku w życie weszły przepisy o tzw. spilt payment. Rozwiązanie to w założeniu ma uszczelnić polski system podatkowy i zapobiegać wyłudzeniom podatku VAT. Dla banków wprowadzenie nowego prawa oznaczało natomiast ogromne wyzwanie informatyczno-księgowe. Jako pierwsi sprawdzamy, czy banki sprostały temu zadaniu i jak split payment wpłynął na funkcjonowanie systemów bankowości internetowej.

Z tekstu dowiesz się również, jak Ty, jako przedsiębiorca, możesz zrealizować przelew w ramach mechanizmu split payment.

Czym jest split payment?

Krótkie wyjaśnienie dla osób niezaznajomionych z tematem – split payment (lub według polskiej terminologii mechanizm podzielonej płatności) to mechanizm rozliczenia należności i zobowiązań z tytułu podatku VAT.

Do tej pory, kiedy przedsiębiorca opłacał otrzymaną fakturę, całą należność przelewał na jeden rachunek bankowy. Przykładowo – jeśli kwota do zapłaty wynosiła 1000 zł + 230 zł z tytułu podatku VAT, łącznie 1230 zł trafiało w to samo miejsce. Po otrzymaniu wpłaty właściciel firmy mógł dowolnie dysponować całą tą sumą, pamiętając jednak o konieczności późniejszego rozliczenia się z urzędem skarbowym.

Tymczasem mechanizm split payment wprowadził w tym zakresie prawdziwą rewolucję. Od tej pory płatność za fakturę jest automatycznie dzielona na dwie części – kwotę netto faktury i podatek - a następnie przesyłana na dwa osobne konta. Pierwsze to rachunek rozliczeniowy przedsiębiorcy, a drugie to specjalnie utworzone konto do obsługi podatku VAT. Dodajmy jeszcze, że konto to znajduje się pod nadzorem Urzędu Skarbowego, a przedsiębiorca znajdujące się tam środki może wykorzystać jedynie w ściśle określonych celach – płatności VAT dla swoich kontrahentów oraz rozliczenia zobowiązań podatkowych.

W tym miejscu należy zaznaczyć, że na obecnym etapie korzystanie z mechanizmu split payment jest w pełni dobrowolne. Przedsiębiorca może sam określić, czy zapłaci za fakturę w dotychczasowy sposób, czy zrobi to już w myśl nowych zasad. Szczegółowy schemat rozliczeń w ramach mechanizmu podzielonej płatności zaprezentowano na poniższej grafice.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Banki zdążyły na czas

Z przeprowadzonego przez nas testu wynika, że większość banków uporała się z wymaganiami, jakie stawiało wejście w życie mechanizmu podzielonej płatności. Oprócz dostosowania systemów informatycznych oraz utworzenia na firmowych kontach dodatkowych rachunków VAT banki zadbały także o odpowiednią kampanię informacyjną.

Przykładowo Bank Zachodni WBK oprócz mailingu skierowanego do przedsiębiorców opracował obszerny biuletyn, w którym w prosty i przejrzysty sposób prezentuje sposób działania mechanizmu podzielonej płatności, a także udziela odpowiedzi na najważniejsze pytania. Podobne zakładki pojawiły się również w wielu innych bankach, takich jak m.in. Alior Bank, Pekao, Raiffeisen czy Idea Bank.

Dodatkowe konto dla każdego przedsiębiorcy

Od 1 lipca w systemach bankowości internetowej dla przedsiębiorców zaszły dość istotne zmiany. Podstawową – o czym zdążyliśmy już wspomnieć – jest utworzenie dodatkowego rachunku służącego do rozliczeń podatku VAT. Tego typu konta zostały automatycznie założone każdemu przedsiębiorcy. Tak więc od tej pory właściciel firmy, logując się do swojego systemu bankowości internetowej, zobaczy minimum dwa numery konta. Jak wygląda to w praktyce, prezentujemy na przykładzie rachunku FIRMA TO JA w Idea Banku.

System transakcyjny Idea Banku

Nowa opcja przelewu

Drugą kluczową zmianą jest umożliwienie przedsiębiorcom dokonania przelewu w ramach mechanizmu split payment. W tym miejscu warto zwrócić uwagę na to, że poszczególne banki różnie podchodzą do kwestii stosowanego nazewnictwa.

System transakcyjny Alior Banku

I tak – w ING tego rodzaju przelew określa się mianem „przelewu zwykłego z VAT (split payment)”, a w Alior Banku jest to po prostu „przelew krajowy Split Payment”. Natomiast Idea Banku postawił na polską terminologię, dodając w swoim systemie transakcyjnym możliwość dokonania „podzielonej płatności VAT”.

System transakcyjny ING

Przelew split payment w praktyce

Wielu przedsiębiorców obawiało się, że wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności znacznie skomplikuje sposób ich rozliczania się z kontrahentami. Na szczęście nic takiego nie miało miejsca, a wykonanie w ten sposób przelewu praktycznie nie różni się od dotychczasowego.

Aby wysłać pieniądze Twojemu kontrahentowi, będziesz musiał jedynie podać jego NIP, numer rachunku bankowego, a następnie wpisać przelewaną kwotę i numer faktury. Prawidłowe podzielenie kwoty brutto, na podatek VAT i kwotę netto, należeć będzie już do banku przyjmującego przelew. Tak więc z punktu widzenia osoby wysyłającej pieniądze zmiany są wręcz czysto kosmetyczne.

Jednocześnie warto zaznaczyć, że system podzielonej płatności obejmuje jak na razie wyłącznie rozliczenia w polskich złotych. Te prowadzone w walutach obcych realizowane są na starych zasadach.

System transakcyjny Idea Banku

Podsumowanie

Mechanizm podzielonej płatności od samego początku wzbudzał silne emocje. Według Ministerstwa Finansów jego wprowadzenie miało zatrzymać falę wyłudzeń podatku VAT i w dziesięcioletniej skali zwiększyć wpływy budżetowe o ponad 80 mld zł. Dla przedsiębiorców nowy system rozliczeń oznaczać miał jednak gwałtowne zmniejszenie płynności. Zamiast dysponować całą kwotą otrzymaną za fakturę, mieliby oni do dyspozycji jedynie jej część netto. Szczególnie dla właścicieli niskodochodowych biznesów byłby to cios nie do wytrzymania.

Dla nas – jako portalu zajmującego się głównie tematyką bankowości – bardziej interesujące było jednak to, jak banki poradzą sobie z dostosowaniem do nowych przepisów. Jak pokazuje praktyka – w pierwszym tygodniu funkcjonowania split payment poszło im to całkiem nieźle. Chyba niewielu przedsiębiorców może czuć się niedoinformowanych o nowych zasadach, a pod kątem informatycznym i rozliczeniowym wszystko działa bez większych zarzutów. Na pierwsze wiążące podsumowania należy jednak zaczekać – przynajmniej do końca miesiąca, kiedy to przyjdzie pora na rozliczenie podatku VAT na linii przedsiębiorca – fiskus.

Natomiast odpowiedź na pytanie, czy wprowadzenie mechanizmu podzielonej płatności bardziej pomoże, czy zaszkodzi polskiej gospodarce to już zupełnie odrębna kwestia. A Wy co myślicie o nowych zasadach rozliczania podatku VAT? Zamierzacie rozliczać się ze swoimi kontrahentami właśnie w ten sposób, czy jednak zdecydujecie się na dotychczasowy sposób? Piszcie w komentarzach.

Z ostatniej chwili

 • 13.11.2018 15:58

  Macie ochotę na coś smacznego? Santander proponuje 100 zł do wykorzystania na Pyszne.pl za założenie Konta Jakie Chcę z usługami online i kartą debetową.  

 • 9.11.2018 11:08

  Nawet 800 zł na rozwój swojej firmy możesz zdobyć w promocjach w BGŻ BNP Paribas. Warto skorzystać, jeśli Twoja firma potrzebuje promowanych produktów.

 • 8.11.2018 18:26

  W nowej edycji promocji OKO w ING ponownie można zyskać 2,5% przez 4 miesiące.

 • 8.11.2018 17:43

  Kolejna okazja z Masterpass: za zakupy na shumee.pl na min. 50 zł można otrzymać aż 20 zł rabatu. Szczegóły.

 • 6.11.2018 19:00

  Wystarczy, że za zakupy w sklepie internetowym merlin.pl zapłacicie Masterpassem, a otrzymacie 15 zł rabatu. Zamawiajcie - korzystajcie.

 • 6.11.2018 11:41

  Wraz z otwarciem konta 360° w Banku Millennium i spełnienie kilku prostych warunków można zyskać 200 zł premii oraz 6 biletów do Multikina.

 • 5.11.2018 17:54

  Odwiedzasz sklep internetowy empik.com. Zamawiasz przydatne Ci produkty za min. 60 zł. Płacisz Blikiem. Dostajesz 10 zł na następne zakupy.

 • 5.11.2018 10:01

  50 zł to nagroda, jaką Alior Bank oferuje za skuteczne polecenie swojego kantoru walutowego. Warunki nie są trudne, więc warto sięgnąć po tę premię.

 • 2.11.2018 15:27

  Nowe konto oszczędnościowe w ofercie Idea Banku: na Koncie Idealnie Prostym zyskać można do 3,2% w skali roku dla środków do 20 tys.

 • 2.11.2018 15:11

  W II edycji programu poleceń Getin Banku ponownie do zgarnięcia jest 500 zł za polecanie rachunku oraz 50 zł dla nowego klienta.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.