Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Smart Saver w ING Banku Śląskim

Smart Saver w ING Banku Śląskim
Źródło: strona banku
ING - Konto z Lwem Direct - 200 zł
Ocena:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:
Wygoda osiągnięcia zysku:

Zalety:

Do 250 zł premii za założenie Konta z Lwem Direct + 100 zł za konto dla nastolatka w ING Banku Śląskim
Do końca 24 dni
 • nielimitowana liczba przelewów wewnętrznych
 • szeroki zakres transakcji powiązanych z autooszczędzaniem

Wady:

 • konieczność założenia 5 kont osobistych (darmowych) celem maksymalizacji zysków

Opinia eksperta

Nie ma nic prostszego, niż odkładać resztę z zakupów; jeśli chcesz gromadzić drobne kwoty, a potem cieszyć się z efektu "ziarnko do ziarnka", rozpoczęcie oszczędzania z Smart Saver będzie znakomitym wyborem.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Usługa autooszczędzania polega na odkładaniu reszty z operacji wykonywanych na koncie osobistym, np. płatności kartą w sklepie. W ING Banku Śląskim do autooszczędzania służy rachunek Smart Saver.

Smart Saver oprocentowany jest na 5% w skali roku do 5 tys. zł, ale istnieje możliwość zwiększenia kwoty objętej tą stawką łącznie do 25 tys. Zł.

Rachunek może otworzyć każdy klient ING Banku Śląskiego, który skończył 13 lat i korzysta z konta osobistego.

Pełna analiza rachunku Smart Saver w ING Banku Śląskim


Smart Saver: opłaty i parametry

Poniżej przedstawiono aktualną stawkę oprocentowania rachunku i najważniejsze opłaty, jakie wiążą się z korzystaniem z niego.

Jak wpłacać i wypłacać pieniądze? Smart Saver zawsze powiązany jest z rachunkiem osobistym, co oznacza, że posiadanie np. Konta Direct lub Konta Mobi jest wymagane. Do każdego ROR-u może być przypisany tylko jeden rachunek Smart Saver.

Na Smart Saver można przekazywać środki wyłącznie jako resztę z każdej transakcji płatniczej i przelewów; nie ma możliwości zasilania rachunku bezpośrednim przelewem z ROR-u. Nie jest za to wymagana żadna wpłata minimalna, która musi regularnie wpływać na rachunek oszczędnościowy.

Ile możesz zyskać? Oprocentowanie na rachunku Smart Saver

Na poniższym wykresie i w tabeli zaprezentowano wyliczenia zysku na przestrzeni 3 miesięcy z oprocentowaniem 5% w skali roku dla przykładowych kwot. Podane kwoty są wartościami netto, tj. uwzględniają już podatek od zysków kapitałowych.

Kliknij, aby powiększyć

Zysk* netto z rachunku Smart Saver po miesiącu

Kwota na rachunku

Odsetki na rachunku
500 zł 2 zł
1 000 zł 3 zł
2 000 zł 7 zł
3 000 zł 10 zł
5 000 zł 17 zł
7 500 zł 25 zł
10 000 zł 33 zł
12 500 zł 42 zł
15 000 zł 50 zł
17 500 zł 58 zł
20 000 zł 67 zł
25 000 zł 83 zł
*zysk netto, czyli po odliczeniu podatku od zysków kapitałowych (podatku "Belki"); zysk liczony na dzień 1.04.2023 r., wartości zaokrąglono do pełnych złotych

Warto zwrócić uwagę, że w przypadku zdeponowania maksymalnej możliwej sumy (25 tys. zł) zysk netto po upływie roku wyniesie ponad 800 zł (zakładając, że bank nie zmieni w ciągu roku warunków oferty).

Co to jest i jak działa usługa Smart Saver?

Na rachunek Smart Saver trafiają kwoty stanowiące resztę z transakcji opłacanych z konta osobistego. Można wybrać jedną z dwóch metod autooszczędzania:

 • procent od wartości transakcji: od 1% do 10%;
 • zaokrąglenie do 5 zł lub do 10 zł.

Przykładowo, jeśli przy kasie w sklepie zapłacono 23 zł, a autooszczędzanie ustawione zostało na 10%, to na rachunek Smart Saver wpłynie 2,30 zł jako reszta z zakupów.

Z kolei przy zaokrągleniu do pełnej kwoty, np. do 5 zł, z ROR-u pobrane zostanie łącznie 25 zł, z czego 2 zł trafią na Smart Saver (a 23 zł jako rachunek za zakupy).

Z jakich transakcji odkładana jest reszta? Brane pod uwagę są:

 • bezgotówkowe transakcje kartą debetową wydaną do ROR-u (tylko w PLN),
 • przelewy z konta osobistego na inne konta (zarówno w ING, jak i w innych bankach),
 • płatności z kodami Blik.

Uwaga! Przelewy muszą być zlecone w bankowości internetowej!

Polecenia przelewów Blik, do ZUS, US, doładowanie telefonu, wypłaty gotówki z Blikiem nie są uwzględniane przy autooszczędzaniu.

Konto Smart Saver i 5% do 5 tys. zł. Jak zwielokrotnić tę kwotę?

Istnieje możliwość podniesienia górnego limitu deponowanej kwoty objętej wyższym oprocentowaniem z 5 tys. zł do 25 tys. zł. Jak? Należy wykonać poniższe kroki:

 1. Otworzyć 5 bezpłatnych kont osobistych bez karty debetowej, która mogłaby generować koszty (regulamin banku dopuszcza posiadanie maksymalnie 5 ROR-ów).
 2. Do każdego ROR-u podpiąć po jednym rachunku Smart Saver, a jako ustawienia autooszczędzania zaznaczyć odkładanie 10% kwoty transakcji.
 3. W celu przyspieszenia całej operacji na dane konto osobiste w ING powiązane ze Smart Saver przelać kwotę 55 tys. zł.
 4. Zlecić przelew z konta Direct na swoje inne konto bankowe w wysokości 50 tys. zł. Pozostała na rachunku część, czyli 5 tys. (10% kwoty z 50 000 zł) trafi automatycznie na Smart Saver.
 5. W celu zmaksymalizowania zysków kroki 3 i 4 należy wykonać jeszcze 4 razy.

Uwaga: upewnij się, że po wykonaniu transakcji na koncie osobistym pozostaną wolne środki, które mogą zostać przekazane na Smart Saver.

Konto osobiste wymagane z rachunkiem Smart Saver

Skorzystanie z rachunku Smart Saver i usługi autooszczędzania wymaga posiadania rachunku osobistego w ING Banku Śląskim; z ROR-u przelewana będzie reszta z operacji. W ING można założyć np. standardowy rachunek osobisty, Konto z Lwem Direct, oraz rachunek dla osób w wieku 13-26 lat, czyli Konto Mobi.

Promocje powiązane z kontem osobistym i rachunkiem Smart Saver

Osoby, które dotąd nie korzystały z ROR-u w ING Banku Śląskim, mogą skorzystać z promocji obejmujących rachunki osobiste. Oto, co bank przygotował dla nowych klientów.

Jak otworzyć rachunek Smart Saver?

Do otwarcia rachunku Smart Saver konieczne jest posiadanie ROR-u w ING Banku Śląskim, np. Konta Direct (jeżeli go nie posiadasz założysz go na tej stronie banku. Co ważne, autooszczędzanie dostępne jest także dla osób niepełnoletnich, które ukończyły 13 lat, jeśli korzystają z Konta Mobi. Osobne konto oszczędnościowe, np. OKO, nie jest konieczne.

Smart Saver można założyć zarówno w oddziale, jak i przez bankowość elektroniczną.

Osobom nieletnim rachunek do autooszczędzania może otworzyć rodzic (lub przedstawiciel prawny) wyłącznie w placówce banku.

Jak włączyć Smart Saver w ING?

Aby uruchomić usługę autooszczędzania w ING, należy wykonać poniższe kroki:

 1. W bankowości elektronicznej wejść w zakładki Oferta INGOszczędności → Smart Saver
  Zakładanie Smart Savera krok 1
  Kliknij, aby powiększyć
  Źródło: bankowość elektroniczna ING
  Zakładanie Smart Savera krok 2
  Kliknij, aby powiększyć
  Źródło: bankowość elektroniczna ING
  ​​​​​​​​​​​​​​
 2. Kliknąć przycisk Załóż Smart Savera
  Zakładanie Smart Savera krok 3
  Kliknij, aby powiększyć
  Źródło: bankowość elektroniczna ING
  ​​​​​​​​​​​​​​
 3. Wybrać sposób oszczędzania (zaokrąglenie kwoty transakcji czy procent od kwoty transakcji).
 4. Wskazać konto osobiste, z którego zamierza się oszczędzać.

Inne produkty oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe

Rachunek emerytalny

Lokaty

Rachunek Smart Saver: opinie, porady, recenzja

Usługa autooszczędzania od lat cieszy się sporą popularnością; nic dziwnego, bo pomaga gromadzić środki nawet zapominalskim. Sprawdźmy, jak oszczędza się z ING Bankiem Śląskim.

Wysokość oprocentowania

Obecnie rachunek Smart Saver to rynkowy średniak – wciąż jeszcze znajdziesz wyżej oprocentowane konta, ale i też niemało takich ze znacznie niższym oprocentowaniem. Nie jest więc źle, ale mogłoby być lepiej. Dlatego też dzisiaj warto traktować Smart Saver przede wszystkim jako dobre konto do autooszczędzania, natomiast nie jako główny rachunek oszczędnościowy.

Atrakcyjność opłat

Opłaty, a właściwie ich brak, to mocna strona oferty ING. Jak już wiesz, prowadzenie rachunku Smart Saver i korzystanie z usługi autooszczędzania nic nie kosztują, ale warto też pamiętać o zupełnie darmowych przelewach wewnętrznych na powiązany ROR, dzięki czemu masz swobodny dostęp do swoich pieniędzy w każdej chwili. Jest to ewenement na rynku kont oszczędnościowych.

Wygoda osiągnięcia zysku

Trzeba przyznać, że Smart Saver to prosta i przyjazna usługa. Łatwo ją uruchomić, ustawić wybraną metodę oszczędzania i... pozostaje tylko wykonywać transakcje na koncie osobistym. Stawka oprocentowania nie jest uzależniona od żadnych dodatkowych warunków i obowiązuje bezterminowo – co odróżnia Smart Saver od innego popularnego rachunku do autooszczędzania, czyli Moich Celów w mBanku.

Konieczność porównania tych dwóch kont narzuca się sama; fakt, w mBanku otrzymasz wyższe oprocentowanie do wyższej kwoty. Sęk w tym, że tylko w ramach promocji, a po jej upływie stawka spada do poziomu znacznie niższego niż na Smart Saver. Jeśli zatem zależy Ci na swobodnym odkładaniu środków przez dłuższy czas, Smart Saver może okazać się lepszym wyborem.

Smart Saver: czy warto korzystać z usługi autooszczędzania w ING? Podsumowanie

Automatyczne oszczędzanie, swego rodzaju wirtualna skarbonka, od lat cieszy się sporą popularnością, pozwala bowiem niejako mimochodem odkładać drobne kwoty na określone cele lub po prostu „na wszelki wypadek”. Przydaje się zwłaszcza osobom, dla których regularne oszczędzanie jest dość kłopotliwe; usługa nie wymaga od oszczędzającego żelaznej dyscypliny ani większego zaangażowania (za to ujrzenie po jakimś czasie na swoim rachunku niezłej sumki… bezcenne).

Na konto Smart Saver możesz odkładać resztę z transakcji bezgotówkowych kartą (liczą się także płatności Apple Pay i Google Pay), z przelewów internetowych oraz z płatności z kodami Blik. Dzięki temu niemal wszystkie codzienne aktywności związane z kontem osobistym podpadają pod autooszczędzanie. Kwota zaokrąglenia zależy od Ciebie.

Standardowo Smart Saver objęty jest wyższą stawką oprocentowania do kwoty 5 tys. Zł. Możesz jednak podwyższyć tę kwotę do 25 tys. zł i tym samym zarobić więcej. Choć wygląda on na nieco zawiły, jest zupełnie bezkosztowy (pamiętaj o zrezygnowaniu z karty debetowej!) – a o to na rynku oszczędności coraz trudniej…

Zawsze warto mieć pod ręką kwotę na nagłe wypadki lub gotówkę na realizację marzeń. Systematyczne oszczędzanie jest kluczem do celu – a o systematyczność zdecydowanie łatwiej, gdy wspierają Cię wypróbowane narzędzia, takie jak rachunki do autooszczędzania.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela opłat i prowizji

O banku

ING Bank Śląski posiada kompleksową ofertę produktową, skierowaną do różnych grup klientów – młodzieży, studentów, przedsiębiorców, zamożniejszych klientów, korporacji i samorządów.

Na propozycję banku składają się nie tylko nowoczesne konta rozliczeniowo-oszczędnościowe, lecz również innowacyjna bankowość elektroniczna i rozbudowany pakiet dodatkowych funkcjonalności.

Pytania i odpowiedzi: