Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Smart Saver w ING. Autooszczędzanie z oprocentowaniem 5% nawet do 25 tys. zł

Smart Saver w ING. Autooszczędzanie z oprocentowaniem 5% nawet do 25 tys. zł
Źródło: strona banku
ING - Konto z Lwem Direct - 200 zł
Ocena:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:

Zalety:

Do 250 zł premii za założenie Konta z Lwem Direct w ING Banku Śląskim + 8% na koncie oszczędnościowym
Trwa do: 30.03.2023
 • nielimitowana liczba przelewów wewnętrznych
 • szeroki zakres transakcji powiązanych z autooszczędzaniem

Wady:

 • konieczność założenia 5 kont osobistych (darmowych) celem maksymalizacji zysków

Opinia eksperta

Nie ma nic prostszego, niż odkładać resztę z zakupów; jeśli chcesz gromadzić drobne kwoty, a potem cieszyć się z efektu "ziarnko do ziarnka", rozpoczęcie oszczędzania z Smart Saver będzie znakomitym wyborem.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Zawsze warto mieć pod ręką kwotę na nagłe wypadki lub gotówkę na realizację marzeń. Systematyczne oszczędzanie jest kluczem do celu – a o systematyczność zdecydowanie łatwiej, gdy wspierają Cię wypróbowane narzędzia, takie jak rachunki do autooszczędzania. Służą one odkładaniu reszty z operacji wykonywanych na koncie osobistym, np. płatności kartą w sklepie.

Swoją propozycję autooszczędzania ma również ING Bank Śląski. Rachunek Smart Saver, bo o nim mowa, oprocentowany jest na poziomie 5% w skali roku, co plasuje go dość wysoko w rankingu kont oszczędnościowych.

Co prawda, stawką 5% objętych jest tylko 5 tys. zł, ale w analizie podpowiemy Ci, jak powiększyć tę kwotę do 25 tys. zł – a to jest już więcej, niż możesz zyskać nawet w ofertach promocyjnych „zwykłych” kont oszczędnościowych. Co Ty na to?

Pełna analiza rachunku Smart Saver w ING Banku Śląskim


Opłaty i prowizje związane z rachunkiem oszczędnościowym

Zanim jednak przejdziemy do wyjaśniania, jak dokładnie działa Smart Saver, sprawdźmy, jakie ewentualne opłaty wiążą się z tym rachunkiem:

Atutem rachunku jest brak opłat za prowadzenie i przelewy wewnętrzne – zwłaszcza ten ostatni parametr jest ewenementem na rynku. Oznacza to, że masz swobodny dostęp do swoich pieniędzy w każdej chwili.

Smart Saver zawsze powiązany jest z rachunkiem osobistym, co oznacza, że posiadanie np. Konta Direct lub Konta Mobi jest wymagane. Do każdego ROR-u możesz przypisać tylko jeden rachunek Smart Saver.

Jak wpłacać i wypłacać pieniądze?

Na Smart Saver możesz przekazywać środki wyłącznie jako resztę z transakcji płatniczych i przelewów; nie ma możliwości zasilania rachunku bezpośrednim przelewem z ROR-u. Nie jest za to wymagana żadna wpłata minimalna, która musi regularnie wpływać na rachunek oszczędnościowy.

Natomiast, jak już wspominaliśmy, przelewy z rachunku Smart Saver na swoje konto osobiste w ING możesz wykonywać bez ograniczeń, tyle razy, ile potrzebujesz.

Jak działa usługa Smart Saver?

Na rachunek Smart Saver trafiają kwoty stanowiące resztę z wykonywanych przez Ciebie transakcji. Możesz wybrać dwie metody autooszczędzania:

 • procent od wartości transakcji: od 1% do 10%;
 • zaokrąglenie do 5 zł lub do 10 zł.

Przykładowo, jeśli przy kasie zapłaciłeś 23 zł, a ustawiłeś autooszczędzanie na 10%, to na Twój rachunek Smart Saver wpadnie 2,30 zł jako reszta z zakupów.

Jeżeli zaś wybrałeś zaokrąglenie do pełnej kwoty, np. do 5 zł, to z Twojego ROR-u pobrane zostanie łącznie 25 zł, z czego 2 zł trafią na Smart Saver.

A jaki rodzaj transakcji brany jest pod uwagę? Liczą się bezgotówkowe transakcje kartą wydaną do ROR-u (tylko w PLN), przelewy z Twojego konta osobistego na inne konta (zarówno w ING, jak i w innych bankach), a także płatności z kodami Blik. Pamiętaj, że przelewy muszą być zlecone w bankowości internetowej!

Natomiast polecenia przelewów Blik, do ZUS, US, doładowanie telefonu, wypłaty gotówki z Blikiem nie są uwzględniane przy autooszczędzaniu.

Konto Smart Saver i 5% do 5 tys. zł. Jak zwielokrotnić tę kwotę?

Przyjrzyjmy się teraz dokładnie warunkom oprocentowania rachunku Smart Saver. Kwota do 5 tys. objęta jest stawką 5% w skali roku, powyżej tej sumy oprocentowanie spada do wartości minimalnej i nie można go podwyższyć. Czy jednak na pewno?

Istnieje możliwość podniesienia górnego limitu deponowanej kwoty do 25 tys. zł. Jak? „Tajemnica” tkwi w regulaminie prowadzenia kont w ING, precyzującym maksymalną liczbę posiadanych Kont Direct na 5. Brzmi dość karkołomnie, ale warto doczytać do końca 😉:

 1. Zakładamy 5 rachunków Direct – bez karty debetowej, która generowałaby niepotrzebne koszty.
 2. Do każdego ROR-u podpinamy po jednym rachunku Smart Saver, a jako ustawienia autooszczędzania ustawiamy odkładanie 10% kwoty transakcji.
 3. W celu przyspieszenia całej operacji na dane konto osobiste w ING powiązane ze Smart Saver przelewamy kwotę 55 000 zł.
 4. Zlecamy przelew z konta Direct na (swoje) inne konto bankowe w wysokości 50 tys. zł. Pozostała na rachunku część, czyli 5 tys. (10% kwoty z 50 000 zł) trafi automatycznie na Smart Saver.
 5. W celu zmaksymalizowania zysków kroki 3 i 4 wykonujemy jeszcze 4 razy.

Uwaga: upewnij się, że po wykonaniu transakcji na koncie osobistym pozostaną wolne środki, które mogą zostać przekazane na Smart Saver.

Większość z nas wzdryga się na myśl o zakładaniu kolejnych rachunków w bankach, jednak w przypadku ING nie generują one żadnych dodatkowych kosztów, gdyż prowadzenie Konta Direct jest zupełnie darmowe. Owszem, „piętą Achillesową” rachunku jest karta debetowa, ale też wcale nie jest ona konieczna. Możesz z niej zrezygnować w każdej chwili lub ograniczyć się do jednej dla wybranego konta Direct.

Ile zyskasz z rachunkiem Smart Saver na 5%?

Spójrzmy teraz, jak będzie kształtował się Twój zysk netto po miesiącu korzystania z Smart Savera (oprocentowanie na poziomie 5%):

Zysk netto z rachunku Smart Saver po miesiącu

Kwota na rachunku

Odsetki
500 zł 2 zł
1 000 zł 3 zł
2 500 zł 8 zł
5 000 zł 17 zł
7 500 zł 25 zł
10 000 zł 33 zł
12 500 zł 42 zł
15 000 zł 50 zł
17 500 zł 58 zł
20 000 zł 67 zł
25 000 zł 83 zł

​​

Kliknij, aby powiększyć
​​​​​​​​​​​​​​

Być może nie są to oszałamiające kwoty – ale w obecnej sytuacji nie zyskasz w bankach wiele więcej. Warto też zwrócić uwagę, że w przypadku zdeponowania maksymalnej możliwej sumy (25 tys. zł) Twój zysk netto po upływie roku wyniesie ponad 800 zł (zakładając, że bank nie zmieni w ciągu roku warunków oferty).

Jak założyć Smart Saver? Aplikacja ING i oddział

Do otwarcia rachunku Smart Saver konieczne jest posiadanie ROR-u w ING Banku Śląskim, np. Konta Direct. Co ważne, autooszczędzanie dostępne jest także dla osób niepełnoletnich, które ukończyły 13 lat, jeśli korzystają z Konta Mobi. Konto oszczędnościowe, np. OKO, nie jest konieczne.

Smart Saver możesz założyć w oddziale, ale najwygodniej i najprościej będzie to zrobić przez bankowość elektroniczną, jeśli posiadasz już konto w ING. Nie masz jeszcze rachunku? To nawet lepiej – być może dzięki temu zyskasz jeszcze dodatkową nagrodę w promocjach Konta Direct.

Tu ważny wyjątek: osobom nieletnim rachunek do autooszczędzania może otworzyć jedynie rodzic (lub przedstawiciel prawny) wyłącznie w placówce banku.

Konto osobiste powiązane z rachunkiem oszczędnościowym

Konto Direct to jedna z lepszych ofert na rynku. Prowadzenie rachunku jest zupełnie bezpłatne, co więcej, bank proponuje szereg nowoczesnych rozwiązań technologicznych, takich jak płatności mobilne (Apple Pay, Google Pay, Blik, Garmin Pay), dostęp do e-urzędu, Profil Zaufany itp.

Gorzej przedstawia się kwestia karty i darmowych wypłat z bankomatów:

Jak już wspominaliśmy, Smart Saver dostępny jest także dla młodych, zarówno pełnoletnich, jak i niepełnoletnich nastolatków. Dla nich bank przygotował Konto Mobi:

Promocje powiązane z kontem osobistym i rachunkiem Smart Saver

Jeśli dotąd nie korzystałeś z ROR-u ING Banku Śląskiego, być może będziesz mógł skorzystać z promocji, którymi objęte są rachunki osobiste. Sprawdź, co bank przygotował dla nowych klientów.

Podsumowanie

Automatyczne oszczędzanie od lat cieszy się sporą popularnością, pozwala bowiem niejako mimochodem odkładać drobne kwoty na określone cele lub po prostu „na wszelki wypadek”. Przydaje się zwłaszcza osobom, dla których regularne oszczędzanie jest dość kłopotliwe; usługa nie wymaga od oszczędzającego żelaznej dyscypliny ani większego zaangażowania (za to ujrzenie po jakimś czasie na swoim rachunku niezłej sumki… bezcenne).

Na konto Smart Saver możesz odkładać resztę z transakcji bezgotówkowych kartą (liczą się także płatności Apple Pay i Google Pay), z przelewów internetowych oraz z płatności z kodami Blik. Dzięki temu niemal wszystkie codzienne aktywności związane z kontem osobistym podpadają pod autooszczędzanie. Kwota zaokrąglenia zależy od Ciebie.

Standardowo Smart Saver objęty jest wyższą stawką oprocentowania do kwoty 5 tys. zł. W tekście przedstawiliśmy radę, w jaki możesz podwyższyć tę kwotę do 25 tys. zł i tym samym zarobić więcej. Choć sposób wygląda na nieco zawiły, jest zupełnie bezkosztowy (pamiętaj o zrezygnowaniu z karty debetowej!) – a o to na rynku oszczędności coraz trudniej… Na tle pozostałych ofert propozycja ING godna jest przynajmniej rozważenia.

Przydatne dokumenty

 1. Tabela opłat i prowizji

O banku

ING Bank Śląski posiada kompleksową ofertę produktową, skierowaną do różnych grup klientów – młodzieży, studentów, przedsiębiorców, zamożniejszych klientów, korporacji i samorządów.

Na propozycję banku składają się nie tylko nowoczesne konta rozliczeniowo-oszczędnościowe, lecz również innowacyjna bankowość elektroniczna i rozbudowany pakiet dodatkowych funkcjonalności.