SMART Konto Walutowe w Banku SMART

W dniu 28 października 2016 r. SMART Konto Walutowe zostało wycofane z oferty. Powodem jest zmiana marki Banku SMART na Nest Bank. Aktualnie w ofercie banku widnieje bliźniaczo podobny rachunek o nazwie Nest Konto Waluta.

SMART Konto Walutowe w Banku SMART Źródło obrazka: strona Banku SMART

Konta walutowe w Banku SMART prowadzone są w euro, dolarach amerykańskich i funtach brytyjskich. Bank wychodzi naprzeciw potrzebom osób, które pracują za granicą i udostępnia im rachunki o wyjątkowo przystępnych kosztach – bez opłat za prowadzenie konta, pierwszą kartę debetową i wypłaty gotówki za granicą. Posiadacze SMART Kont EU, USD i GBP mogą korzystać z rachunków oszczędnościowych w tych walutach i wymieniać środki po atrakcyjnych kursach.

W poniższym artykule znajdziesz przydatne i istotne informacje dotyczące konta walutowego w Banku SMART.

Podstawowe parametry SMART Konta Walutowego

Jednym z ważniejszych wyznaczników atrakcyjności kont walutowych jest spread, czyli różnica między kursem sprzedaży i zakupu danej waluty. W zależności od potrzeb istotne mogą być także koszty przelewów walutowych, możliwość korzystania z karty debetowej itd.

Uwaga: SMART Konto zostało wycofane z oferty banku w związku ze zmianą marki Banku SMART na Nest Bank. Sprawdź dokładną analizę bliźniaczo podobnego rachunku Nest Konto Waluta.

Poniżej przedstawiamy najważniejsze parametry konta walutowych w Banku SMART:

 • rachunek prowadzony jest w EUR, USD i GBP;
 • środki na koncie nie są oprocentowane;
 • nie musisz posiadać konta w złotówkach, aby założyć rachunek walutowy;
 • średni szacunkowy spread banku na czterech głównych walutach wynosi ok. 6% (można uzyskać niższy spread – szczegóły niżej);
 • rachunek prowadzony jest bezpłatnie.
 • 0 EUR/USD/GBP za wydanie karty debetowej do konta w EUR, USD i GBP – warunkiem jest nieposiadanie karty debetowej do innego rachunku w Banku SMART, w przeciwnym razie opłata wyniesie 5 EUR/6 USD/4 GBP;
  • jeśli posiadasz już kartę do SMART Konta w złotówkach, poniesiesz opłatę za wydanie karty do konta walutowego;
  • Do konta wydawana jest karta Visa bądź karta V PAY, która będzie akceptowana tam, gdzie są problemy z transakcjami tradycyjnymi kartami. Wizerunki kart przedstawiamy poniżej:
 • 0 EUR/USD/GBP rocznie za użytkowanie karty debetowej do konta w EUR, USD i GBP – warunkiem jest nieposiadanie karty debetowej do innego rachunku w Banku SMART, w przeciwnym razie 5 EUR/6 USD/4 GBP rocznie;
 • 1 EUR/1,3 USD/0,8 GBP za wypłaty gotówki z bankomatów w kraju;
 • bezpłatne wypłaty gotówki z bankomatów za granicą;
 • walutą rozliczeniową kart walutowych jest w zależności od konta odpowiednio EUR, USD lub GBP – jeśli wypłata gotówki lub płatność kartą nastąpi w innej walucie innej, bank pobierze dodatkową prowizję w wysokości 3% wartości transakcji.
 • bezpłatne przelewy krajowe w złotówkach;
 • 0 EUR/USD/GBP za przelew europejski SEPA (przelew realizowany jest w EUR) – taki przelew można zrealizować także z kont w USD i GBP, ale należy się skontaktować z Centrum Obsługi Klienta;
 • 3 EUR/4 USD/2,5 GBP za przelew walutowy SWIFT;
 • 0 EUR za zlecenia stałe dla rachunku w EUR (usługa niedostępna dla kont w USD i GBP);
 • 1 EUR miesięcznie za korzystanie z polecenia zapłaty dla rachunku w EUR (usługa niedostępna dla kont w USD i GBP).

Dodatkowe funkcjonalności SMART Kont Walutowych

Rachunki walutowe w Banku SMART umożliwiają swoim posiadaczom korzystanie także z innych, interesujących usług i produktów:

 • Konta oszczędnościowe w walucie (SMART Procent EU/USD/GBP) – rachunki służące efektywnemu pomnażaniu oszczędności z oprocentowaniem standardowym do 0,1%;

 • SMART Kurs – w ramach dodatkowej, odpłatnej usługi korzystnych przewalutowań dostępnej dla EUR, USD i GBP klient może przelewać środki między kontem w walucie a kontem w złotówkach po atrakcyjnych kursach (spread ok. 0,8%). Opłata za aktywację usługi to jednorazowo 1 EUR/1,3 USD/0,8 GBP (pobierana tylko z jednego konta walutowego w podanej kolejności), a miesięczny koszt korzystania z funkcjonalności to 0,3 EUR/0,35 USD/0,2 GBP (opłata pobierana tylko z jednego konta walutowego).

 • Aplikacja mobilna – nowoczesna aplikacja na urządzenia mobilne, dzięki której założysz rachunek, szybko sprawdzisz stan konta czy wykonasz przelew.

SMART Konto Walutowe okiem redakcji

Konta walutowe w Banku SMART to atrakcyjna propozycja dla osób, które dokonują transakcji w obcych walutach. Prowadzenie rachunków jest bezpłatne, podobnie jak karta debetowa (o ile nie posiadamy karty do konta w złotówkach) czy wypłaty z bankomatów za granicą.

Rachunek w euro czy funtach to niezłe rozwiązanie dla Polaków pracujących za granicą – pensja może wpływać na SMART Konto Walutowe, a rodzina w kraju może korzystać (na zasadzie pełnomocnictwa) z rachunku w złotówkach (po zasileniu go przez właściciela).

Cenną zaletą jest także możliwość założenia konta oszczędnościowego w danej walucie czy przelewanie środków między rachunkami po korzystnych kursach wymiany (w ramach płatnych SMART Kursów).

Jeśli poszukujesz taniego rachunku walutowego, oferta Banku SMART może Ci ułatwić nie tylko zarządzanie środkami w euro czy dolarach, ale także transakcje w tych walutach.

Ocena: 4.0


Sylwetka Banku SMART

Bank SMART powstał w 2014 r. jako część niewielkiego FM Banku PBP jako pierwszy bank nastawiony na obsługę klientów poprzez smartfony i tablety. Sama instytucja określa się mianem „finansowego dyskontu”, który rezygnuje z tradycyjnych oddziałów na rzecz mobilnych kanałów obsługi i konkurencyjnych opłat.

Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie konta - bezpłatnie. Obsługa karty debetowej - bezpłatnie, o ile klient nie posiada innej karty do rachunku w Banku SMART (w przeciwnym razie 5 EUR/6 USD/4 GBP rocznie). Wypłaty z bankomatów za granicą - bezpłatnie. Przelewy krajowe w PLN - bezpłatnie, przelewy walutowe - 3 EUR/4 USD/2,5 GBP.

 • Kto skorzysta z tego konta?

  Rachunek to dobre rozwiązanie dla osób, które pracują za granicą i chcą zabezpieczyć swoich bliskich w kraju. Konto w USD może być przydatne dla klientów, którzy kupują przez Internet w zagranicznych sklepach internetowych.

 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Obsługa konta i karty debetowej są bezpłatne, podobnie jak wypłaty z bankomatów za granicą. Klienci mogą także korzystać z preferencyjnych SMART Kursów i taniej wymieniać walutę.

 • Jakie są największe wady rachunku?

  Bank pobiera dodatkową opłatę za przewalutowanie transakcji dokonanej w innej walucie niż waluta konta.

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.