Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Skrill. Recenzja i opinie o popularnym e-portfelu

Skrill. Recenzja i opinie o popularnym e-portfelu
Źródło: Skrill
Ocena:
Proces rejestracji:
Możliwości i korzyści:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

  • liczne opcje wpłat i wypłat z portfela
  • możliwość zakupu kryptowalut
  • aplikacja i obsługa w języku polskim

Wady:

  • stosunkowo wysokie opłaty i prowizje

Opinia eksperta

Skrill to jeden z najpopularniejszych na świecie e-portfeli. To właśnie jego rozpoznawalność jest dla wielu klientów kluczowa. Kolejna kwestią są liczne możliwości Skrilla, które również mają swoich zwolenników pomimo nieraz dość wysokich opłat. Niewątpliwie największe uznanie usługa zdobywa wśród tych, którym zależy na wykonywaniu operacji poza tradycyjnym systemem bankowym.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Skrill to kolejny z fintechów – przedsiębiorstw działających na styku finansów i nowoczesnej technologii – wywodzący się z Wielkiej Brytanii. Wyróżnia go stosunkowo długa (jak na tego rodzaju podmiot) historia, która sięga początku wieku; choć dopiero od 2011 r. firma, wcześniej znana jako Moneybookers, działa pod aktualną nazwą. Obecnie Skrill Limited oferuje swoje usługi użytkownikom na całym świecie i jest uznanym graczem na międzynarodowym rynku.

Co to jest Skrill?

Na to kluczowe pytanie najłatwiej odpowiedzieć poprzez przedstawienie głównych cech usługi. Oto one:

  • elektroniczny portfel umożliwiający płatności online bez numeru rachunku czy karty,
  • możliwość korzystania z karty przedpłaconej (wirtualnej i fizycznej),
  • opcja zlecania transferu środków (również międzynarodowych oraz między użytkownikami),
  • możliwość obracania kryptowalutami.

Pełna analiza Skrilla


Skrill – opłaty i prowizje

Ile kosztuje Skrill? Jakie są jego najważniejsze parametry?

W Skrillu nie mamy do czynienia z różnymi planami taryfowymi. Wszystkich użytkowników dotyczą z grubsza te same opłaty, choć wyższy status klienta (na który wpływa przede wszystkim jego aktywność i to, czy poddał się on weryfikacji) może skutkować nieco lepszymi warunkami korzystania z możliwości portfela. Szczegóły opisujemy w sekcji poniżej.

Kto może korzystać ze Skrilla?

Jak wynika z regulaminu usługi, do korzystania z portfela Skrill konieczna jest pełnoletność. Założenie konta jest równoznaczne ze złożeniem oświadczenia o ukończeniu 18. roku życia. Skrill zastrzega sobie prawo do żądania potwierdzenia wieku z użyciem dokumentu tożsamości.

Skriller, True Skriller i VIP Skriller

Przejście błyskawicznego procesu rejestracji wystarczy, by zyskać status Skrillera i mieć możliwość korzystania z podstawowych funkcji w ramach standardowych limitów.

Pomyślne przejście pełnej weryfikacji tożsamości (zdjęcie dokumentu, twarzy oraz potwierdzenie adresu) skutkuje wejściem na poziom True Skriller. Zyskujemy dzięki temu tańsze przelewy do innych użytkowników Skrilla.

Z czasem możemy się też ubiegać o status VIP-a, co pozwoli na uniknięcie opłaty za kartę fizyczną, a także na podniesienie limitów dziennych i zmniejszenie prowizji za wymianę walut. Kluczem do wejścia na poziom VIP Skriller jest aktywność – należy w ciągu kwartału

wydać za pośrednictwem portfela min. 15 000 EUR (VIP Silver), 45 000 EUR (VIP Gold) lub 90 000 EUR (VIP Diamond). Do celu może nas przybliżyć także obracanie kryptowalutami.

Korzyści dla klientów VIP przedstawia tabela:

Kliknij, aby powiększyć
Skriller VIP – korzyści. Źródło: Skrill.

Co oferuje Skrill?

Oto, co Skrill ma do zaoferowania swoim użytkownikom.

Aplikacja i serwis internetowy

Głównym narzędziem do zarządzania portfelem jest aplikacja mobilna. Dzięki niej możesz korzystać ze wszystkich możliwości Skrilla, m.in. wpłat, wypłat i przelewów, a także zmienić ustawienia konta i nawiązać kontakt z obsługą.

Jeśli wolisz obcować z większym ekranem lub masz akurat dostęp do komputera, możesz skorzystać z serwisu internetowego.

Do aplikacji zalogujesz się 6-cyfrowym hasłem lub odciskiem palca. Z kolei do zalogowania w serwisie desktopowym niezbędne jest podanie adresu e-mail i hasła, a następnie zatwierdzenie logowania w aplikacji.

Wirtualna karta Skrill

Korzystanie z cyfrowych kart w bankach mobilnych i fintechach jest właściwie standardem. Skrill również taką możliwość oferuje. Karta wirtualna co do zasady służy do płatności online, ale możesz ją dodać do Google Pay lub Apple Pay, dzięki czemu zapłacisz nią również w sklepie stacjonarnym.

Wyrobienie karty Skrill jest możliwe po pomyślnym przejściu weryfikacji i zapewnieniu w portfelu dodatniego salda.

Fizyczna karta przedpłacona Skrill Prepaid Mastercard

Tradycyjnym, plastikowym odpowiednikiem karty wirtualnej jest karta przedpłacona Mastercard. Aby ją otrzymać, należy zapewnić na koncie saldo w wysokości co najmniej 10 EUR na poczet pobieranej z tego tytułu opłaty. Rzecz jasna w przypadku chęci uzyskania fizycznej karty również konieczna będzie weryfikacja.

Kliknij, aby powiększyć
Karta Skrill. Źródło: Skrill.

Przewalutowanie w Skrill

Skrill udostępnia opcję wymiany walut. Po skorzystaniu z tej możliwości w ramach portfela tworzone jest saldo w zakupionej walucie. Do przewalutowania naturalnie dochodzi także podczas wykonywania transakcji, której waluta różni się od tej, w której prowadzony jest portfel. Jeśli chodzi o warunki przewalutowania, to Skrill stosuje własny kurs wymiany powiększony o prowizję.

Czy wspomniany kurs jest korzystny? To zależy, z czym go porównamy. Po przeprowadzeniu prostego testu okazało się, że jest on nieco mniej atrakcyjny nie tylko od kursu międzybankowego, ale również od tego stosowanego przez Mastercarda; za to wypada on znacznie lepiej niż kurs tradycyjnego banku.

Kurs międzybankowy 4,7317

Kurs organizacji płatniczej (Mastercard)

4,7359
Kurs tradycyjnego banku (PKO BP) 4,9319
Skrill 4,7483
Kursy sprzedaży EUR z dnia 15 września 2022 r. (ok. 10.00).

Kryptowaluty

Zainteresowanym obracaniem kryptowalutami Skrill umożliwia zakup, przechowywanie i konwersję ponad 40 walut cyfrowych. Kryptowalutę kupisz za środki dodane do portfela – jeszcze przed zleceniem transakcji będziesz wiedział dokładnie, jaką ilość otrzymasz za zainwestowane środki.

Kliknij, aby powiększyć

Jeśli chcesz, możesz również otrzymać powiadomienie w momencie, w którym kryptowaluta osiągnie wskazaną przez Ciebie cenę.

Program lojalnościowy Knect

Skrill stara się przekonać użytkowników, że aktywne korzystanie z usług po prostu się opłaca. Właśnie temu ma służyć program lojalnościowy, w którym poszczególne aktywności – np. wpłaty, wypłaty, transakcje kartą czy obracanie kryptowalutami – są nagradzane punktami. Te z kolei można wymieniać na nagrody z katalogu.

Kliknij, aby powiększyć
„Cennik” programu Knect. Źródło: Skrill.

Aby skorzystać z programu, musisz do niego dołączyć, akceptując jego zasady.

Czy Skrill jest bezpieczny?

Spółka Paysafe Payment Solutions Limited funkcjonuje jako instytucja pieniądza elektronicznego na licencji Centralnego Banku Irlandii; dlatego, choć środki zgromadzone na portfelu nie podlegają gwarancjom, mamy do czynienia z wiarygodną instytucją, nadzorowaną i podlegającą regulacjom w kraju Unii Europejskiej.

Tak czy owak, gromadzenie większych środków w Skrillu jest i tak ekonomicznie nieuzasadnione, gdyż nie będą one oprocentowane. Z powyższych powodów warto zasilać portfel jedynie takimi kwotami, które są niezbędne do przeprowadzenia planowanych operacji.

Bezpieczeństwo transakcji

Dostępu do aplikacji chroni 6-cyfrowe hasło, ale równie dobrze możesz ustawić logowanie odciskiem palca. Potwierdzenia w aplikacji wymaga także logowanie na portfel przez serwis internetowy.

Niektóre płatności online za pośrednictwem Skrilla wymagają dodatkowego zatwierdzenia (3D Secure).

Jeśli podejrzewasz, że Twoja karta przedpłacona została skradziona lub po prostu ją zgubiłeś, możesz ją zastrzec w aplikacji. Na Twoje żądanie zostanie wydana nowa karta.

Korzystanie ze Skrilla

Podrzucam kilka praktycznych informacji, które mogą Ci się przydać w kontekście zakładania e-portfela i późniejszego korzystania z jego funkcji.

Skrill – rejestracja i weryfikacja

Rejestracja na stronie Skrilla trwa zaledwie kilka chwil i ogranicza się do podania kilku podstawowych danych i ustanowenia hasła:

Kliknij, aby powiększyć

Tyle wystarczy, by utworzyć własny wirtualny portfel. Oczywiście warto też pobrać aplikację mobilną ze sklepu Google Play lub App Store.

Od Ciebie zależy, czy chcesz poprzestać na uproszczonej rejestracji, czy wolisz jednak poddać się weryfikacji tożsamości i korzystać z wyższych limitów transakcyjnych.

Wpłata (zasilenie portfela)

Skrill oferuje wiele sposobów zasilenia, a każdego z nich dotyczy inna opłata. Natychmiastowo realizowane są m.in. wpłaty Blikiem oraz za pośrednictwem Przelewy24, a także zasilenia kartą płatniczą. Z kolei na realizację wpłaty przy użyciu przelewu bankowego możemy poczekać nawet kilka dni roboczych.

Portfel możesz też zasilić gotówką. Wystarczy, że wybierzesz opcję zasilenia przez Paysafecash, zadeklarujesz kwotę, wygenerujesz w Skrillu kod kreskowy, udasz się z nim do punktu przyjmującego takie płatności (np. do Żabki) i tam sfinalizujesz transakcję.

Płatności i przelewy

Płatności online z portfela Skrill możesz wykonywać w tych sklepach internetowych, które oferują taką metodę transakcji. Oczywiście w pozostałych przypadkach również jest to możliwe – wystarczy skorzystać z wirtualnej lub fizycznej karty przedpłaconej.

Niezależnie od sposobu dokonywania płatności należy zadbać o to, by w portfelu znajdowały się środki na pokrycie transakcji, w przeciwnym razie nie zostanie ona zrealizowana. Skrill co do zasady nie pozwala na ujemne saldo portfela. Do takiej sytuacji może dojść jedynie w wyjątkowych sytuacjach, takich jak płatność kartą w trybie offline.

Co do opłat za przelewy, to Skrill nie definiuje ich sztywno. Prowizje są płynne, a w wykazie opłat znajdziemy jedynie ich maksymalne poziomy. Dobra informacja jest jednak taka, że przed zleceniem transferu otrzymamy informację o opłatach i kosztach ewentualnego przewalutowania.

Skrill: wypłata na konto bankowe, wypłata z bankomatu

Jeśli chcemy opróżnić portfel i korzystać ze swoich środków w inny sposób, mamy do wyboru kilka opcji, m.in. przelew na konto bankowe czy na rachunek karty płatniczej.

Posiadacze karty przedpłaconej mogą skorzystać z możliwości wypłaty gotówki z bankomatu. Jeśli jednak nie zależy nam bardzo na czasie, warto najpierw przetransferować środki do banku, a dopiero potem dokonać wypłaty – w ten sposób zyskamy szansę na bezkosztowe przeprowadzenie takiej operacji (Skrill pobiera niestety prowizję od każdego skorzystania z bankomatu).

Skrill. Czy warto?

Portfeli elektronicznych funkcjonuje już na rynku naprawdę wiele; jakie są więc powody, by korzystać akurat ze Skrilla? W przypadku e-portfeli, które co do zasady nie oferują gwarancji środków, istotne znaczenia ma zaufanie do instytucji. Na korzyść Skrilla przemawiają rozpoznawalność, globalny zasięg i wieloletnia działalność, które budują jego wiarygodność na rynku. Z kolei poszerzenie zakresu usług chociażby o możliwość obracania kryptowalutami otwiera Skrilla na kolejne grupy klientów.

Skrill w Polsce. Opinie

Portfele elektroniczne, a wśród nich także Skrill, mają ważną dla sporej części użytkowników zaletę – pozwalają na zachowanie przynajmniej częściowej anonimowości transakcji. Płatności za pośrednictwem e-walletu nie obciążają bezpośrednio rachunku bankowego ani karty płatniczej, więc odbywają się niejako z pominięciem systemu bankowego, którego uczestnicy są łatwi do zidentyfikowania.

Nie da się nie zauważyć, że Skrill cieszy się sporą popularnością wśród osób korzystających z serwisów bukmacherskich oraz z grami hazardowymi. Skrill jest często oferowany na wspomnianych platformach jako sposób na wygodne wpłaty i wypłaty środków z i do portfela.

Wśród negatywnych opinii dominują skargi na dość wysokie koszty transakcji i przewalutowania, a także na złe doświadczenia związane z obsługą klienta. Nie brakuje również głosów niezadowolonych użytkowników, którzy twierdzą, że Skrill zablokował im dostęp do portfela bez ważnego – ich zdaniem – powodu.

Przeważają jednak opinie pozytywne. Oceny użytkowników w sklepach z aplikacjami oraz w serwisie Trustpilot wahają się od blisko 4 do 4,5 gwiazdki w 5-gwiazdkowej skali.

Przydatne dokumenty

  1. Warunki i zasady

O instytucji

Skrill to jeden z najpopularniejszych na świecie portfeli elektronicznych. E-wallet zapewnia wiele wygodnych opcji wpłat i wypłat środków (w tym metody gotówkowe), a także oferuje opcję zlecania transferów pieniężnych, także międzynarodowych.

Pytania i odpowiedzi: