Zza paryskiego biurka: kto naprawdę zarządza polskimi bankami komercyjnymi?

Zza paryskiego biurka: kto naprawdę zarządza polskimi bankami komercyjnymi? Źródło obrazka: © cassis/fotolia

Centrale praktycznie wszystkich banków komercyjnych działających w naszym kraju mieszczą się w Warszawie. Kiedy jednak uwzględni się fakt, że ponad połowa z nich jest własnością zagranicznych właścicieli, okaże się, że w wielu przypadkach ostateczne decyzje dotyczące ich funkcjonowania podejmowane są nie w stolicy naszego kraju, ale w Paryżu, Frankfurcie nad Menem czy w Nowym Jorku.

Spośród dwudziestu dwóch banków komercyjnych, które poddaliśmy analizie, tylko osiem jest własnością polskiego kapitału. Główne siedziby całej dziewiątki mieszczą się w Warszawie, przy czym w przypadku Banku Pocztowego funkcjonują dwie centrale – jedna w stolicy, a druga w Bydgoszczy. Niemniej największe polskie miasto jest miejscem, w którym bije serce rodzimej bankowości, i to właśnie stąd najczęściej podejmowane są kluczowe decyzje, wpływające na jej obraz.

Uzależnieni od zagranicznych właścicieli

W przypadku pozostałej czternastki odpowiedź na to, kto i skąd tak naprawdę nimi zarządza, nie jest już taka oczywista. Z uwagi na to, że ich właścicielami są zagraniczne grupy finansowe, jakikolwiek strategiczny ruch taki jak np. rozwój oferty produktowej czy utworzenie nowych placówek będzie wymagał ich akceptacji. Co prawda w czasach dobrej koniunktury zarządom tych banków pozostawia się dość dużą swobodę, jednak ta biznesowa wolność może zostać w każdej chwili dość mocno ograniczona.

Skrajnym przypadkiem jest sytuacja, kiedy każda większa decyzja w sprawie kredytu bądź wprowadzenia nowego produktu musi zyskać akceptację zagranicznej centrali. Dobitnie przekonali się o tym kilka lat temu m.in. szefowie budowlanego PBG. Mając w rękach pozytywną decyzję w sprawie udzielenia wielomilionowego finansowania oferowanego przez Pekao, ostatecznie zostali z niczym, bo na kredyt nie zgodził się włoski Unicredit (ówczesny właściciel Pekao).

Kto decyduje o losach polskich banków?

Taka zależność od zagranicznych właścicieli prowadzi z kolei do wniosku, że drugim po Warszawie najważniejszym miastem na mapie polskiej bankowości jest…Paryż. To tutaj rezydują właściciele aż trzech działających w naszym kraju banków: BGŻ BNP Paribas, Credit Agricole oraz eurobanku. Sporo ważnych decyzji zapada także w hiszpańskim Santanderze oraz we Frankfurcie nad Menem.

Natomiast jeśli chodzi o całe państwa, to na drugim miejscu po Polsce znajdują się Niemcy. Na terytorium naszych zachodnich sąsiadów znajdują się siedziby właścicieli mBanku, Deutsche Banku (obie mieszczą się we Frankfurcie nad Menem), Volkswagen Banku (siedziba w Brunszwiku) oraz Toyota Banku (centrala w Kolonii).

Centrale polskich banków

Opracowanie własne na podstawie stron internetowych poszczególnych banków.

Oprócz Francji i Niemiec decyzje dotyczące funkcjonowania polskich banków podejmowane są także w Hiszpanii (dotyczą banku BZ WBK oraz Santander Consumer Banku), Portugalii (tu działa właściciel Banku Millennium), Austrii (Raiffeisen Polbank) oraz Holandii (ING). Mapa tego, kto ma wpływ na rodzimą bankowość, obejmuje także Wyspy Brytyjskie (tu działa właściciel Nest Banku), a nawet sięga za Ocean Atlantycki. W Stanach Zjednoczonych mieści się bowiem centrala grupy, w której skład wchodzi polski Citi Handlowy.

Polska bankowość przeszło w połowie polska

Ciekawych danych na temat tego, kto kontroluje polski sektor bankowy, dostarczają także dane Komisji Nadzoru Finansowego oraz informacje znajdujące się w raportach finansowych poszczególnych banków. Wynika z nich, że na koniec czerwca tego roku w polskich rękach znajdowało się ponad 900 mld zł bankowych aktywów. To blisko 55% wszystkich kapitałów jakimi dysponuje rodzimy sektor bankowy.

Jeśli chodzi o pozostałe państwa, to na drugim miejscu z ok. 10-proc. udziałem w polskich aktywach bankowych znajdowały się Niemcy, a na trzecim z udziałem 9,8-proc. plasowała się Hiszpania. Istotne role odgrywały także Holandia i Francja, natomiast udział w aktywach polskiego sektora bankowego pozostałych państw wynosił łącznie ok. 12%.

Państwa o najwyższym udziale w aktywach polskich banków

Obliczenia własne na podstawie najbardziej aktualnych w momencie opracowania artykułu (listopad 2017 roku) raportów finansowych poszczególnych banków.

Ważny jest umiar

Dla osób, które czują się zaniepokojone tym, że tak wiele w polskiej bankowości zależy od decyzji podmiotów z zagranicy, mamy dobrą wiadomość. Ich udział w branży z roku na roku staje się coraz mniejszy. Jeszcze cztery lata temu blisko 2/3 aktywów leżało w ich rękach. Obecnie jest to już tylko 45%, co jest zarazem wynikiem najniższym od blisko 20 lat.

Choć z jednej strony udział obcych inwestorów w polskiej bankowości nie jest niczym złym (w takich krajach jak Słowacja czy Litwa jest on znacznie wyższy i przekracza 90%), to jednak w skrajnych przypadkach może doprowadzić do istnego paraliżu decyzyjnego. Jeśli bowiem każda poważniejsza decyzja biznesowa będzie wymagała konsultacji z centralą, pociągnie to za sobą dodatkowe koszty i zabierze cenny czas. Nie mówiąc już o tym, że nierzadko zniweczy czyjeś biznesowe plany – tak, jak chociażby w przypadku wspomnianego PBG.

Z drugiej strony nadmierna koncentracja sektora w krajowych rękach (szczególnie tych państwowych, co ma obecnie miejsce m.in. za sprawą przejęć PZU) także nie jest szczególnie pozytywnym zjawiskiem. Taka sytuacja może uczynić bowiem sektor bankowy mało efektywnym, opornym na wszelkie innowacje, a przede wszystkim uzależnionym od różnego rodzaju politycznych wpływów. Najważniejszy jest umiar i do tego powinny dążyć przekształcenia w naszym sektorze bankowym

Z ostatniej chwili

 • 25.09.2018 16:07

  W nowej promocji BGŻ BNP Paribas za wyrobienie i aktywne korzystanie z karty kredytowej możesz zgarnąć bon o wartości 200 zł do sklepów Ikea oraz 5000 punktów mamBONUS.

 • 21.09.2018 14:38

  Nest Bank rusza do walki o nasze oszczędności! Za założenie Nest Konta w promocji możesz zyskać 3% na koncie oszczędnościowym przez pół roku.

 • 20.09.2018 17:44

  Akcja promocyjna Citibanku, w której za wyrobienie i aktywne posługiwanie się kartą kredytową BP - Payback otrzymać można nawet 300 zł premii w gotówce.

 • 19.09.2018 16:04

  Promocja bez górnego limitu premii! Jej wysokość zależy tylko od uczestnika. Santander płaci 80 zł za pozyskanie nowego klienta i oferuje dodatkową premię.

 • 14.09.2018 12:28

  Z Kontem Optymalnym lub Maksymalnym w BGŻ BNP Paribas można zyskać w sumie aż 3 miesiące darmowego korzystania z 3,5 tys. obiektów sportowych OK System.

 • 12.09.2018 16:55

  Idea Bank zmienia opłaty dla osób korzystających z kont indywidualnych i firmowych.

 • 12.09.2018 14:29

  W promocji pakietu wielowalutowego w Santander Bank Polska „zysk” ma postać gotówki, która zostanie w Waszych kieszeniach podczas transakcji za granicą.

 • 12.09.2018 12:35

  W najnowszej promocji nowi posiadacze Konta dla Młodych w PKO BP mogą zgarnąć 100 zł do wykorzystania na Allegro.

 • 11.09.2018 14:58

  Za założenie eKonta w mBanku w ramach najnowszej promocji i wykonanie 5 transakcji bezgotówkowych można otrzymać nawet 300 zł.

 • 11.09.2018 12:32

  III edycja promocji, w której za założenie iKonta Biznes w Alior Banku można zgarnąć 1620 zł.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.