Santander przejmie Deutsche Bank. Duże zmiany dla klientów

Santander przejmie Deutsche Bank. Duże zmiany dla klientów

380 tys. klientów detalicznych i korzystających z Private Banking oraz Business Banking w Deutsche Bank Polska musi przygotować się na duże zmiany. W listopadzie br. automatycznie staną się klientami Santander Bank Polska - bez zmian numerów rachunków czy oprocentowania ich produktów, ale z koniecznością przejścia do nowej bankowości elektronicznej.

Trwa festiwal zmian na polskim rynku bankowym. Najpierw Orange Finanse zakończyło współpracę z mBankiem, potem BZ WBK przeobraził się w Santander Bank Polska, a teraz przed nami wchłonięcie przez Santander Bank Polska części Deutsche Bank Polska. Ten ostatni bank skupi się wkrótce na obsłudze bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej oraz walutowych kredytów hipotecznych.

Na marginesie, nie będzie za to fuzji Pekao SA z Aliorem. Zarządy obu banków nie doszły do porozumienia, które dawałoby korzyści dla obu stron.

Przeniesienie klientów

Klienci bankowości detalicznej, Private Banking i Business Banking z oferty Deutsche Bank Polska otrzymują właśnie korespondencję zawierającą zestaw informacji dotyczących zasad przeniesienia ich produktów i usług do Santander Bank Polska.

Oto kluczowe daty tego procesu:

 1. 1 października. Od tego dnia przenoszeni klienci Deutsche Bank Polska będą mogli korzystać z bankomatów Santandera bez ponoszenia opłat.
 2. 9 listopada wydzielona część Deutsche Banku zostanie przeniesiona do Santandera. W tym dniu oddziały Deutsche Banku będą czynne tylko do godz. 15:00.

  W obecnym banku pozostaną kredyty i pożyczki hipoteczne udzielone w walutach (również te, które po przewalutowaniu spłacane są teraz w złotówkach) oraz kredyty i pożyczki w złotych posiadające wspólne zabezpieczenie z pożyczkami lub kredytami walutowymi zabezpieczonymi hipotecznie.
 3. 10 listopada dotychczasowi klienci Deutsche Bank Polska staną się automatycznie klientami Santander Bank Polska. W dniach 9-12 listopada wystąpią czasowe niedostępności bankowości elektronicznej obu banków.

Zmiana bankowości elektronicznej

Od 12 listopada zniknie bankowość db easyNET, a dostęp do pieniędzy będzie się odbywał poprzez Santander online. Będzie się to wiązało z koniecznością przejścia krótkiego, prostego i bezpiecznego procesu rejestracji. Będzie się on rozpoczynał w bankowości Deutsche Banku i kończył w systemie Santandera. Samodzielnie będzie można tego dokonać do 12 stycznia 2019 r. Później aktywacja będzie możliwa jedynie w oddziałach Santandera.

Klienci Deutsche Banku będą się musieli przyzwyczaić do nowych haseł dostępu do bankowości elektronicznej oraz autoryzacji przelewów poprzez smsKody (nie można będzie używać kodów z karty TAN).

Atrakcyjną nowością dla obecnych klientów Deutsche Banku będzie z pewnością możliwość korzystania z aplikacji mobilnej.

Taniej i więcej

Po połączeniu, placówki i infolinia Deutsche Banku zmienią się w oddziały i dodatkową infolinię Santandera. Klienci Deutsche Banku zyskają dostęp do produktów Santandera, ale ich dotychczasowe produkty będą nadal obsługiwane.

Oba banki zapewniają, że zmiany nie będą oznaczały dla klientów podwyżki opłat czy zmian oprocentowania kont osobistych, depozytów, kart kredytowych i kredytów. Santander wręcz przekonuje, że przenoszeni do niego klienci zyskają wiele nowych funkcjonalności (np. możliwość czasowego blokowania karty, samodzielne ustawianie w bankowości elektronicznej limitów transakcyjnych dla karty oraz Blik), będą mogli korzystać z szerszej gamy produktów i za część usług zapłacą mniej niż dotychczas (np. za realizację zleceń stałych).

Najważniejsze, że przy przeniesieniu bankowości elektronicznej z db easyNET do Santander online zachowana zostanie historia rachunku i wszelkie związane z nim pełnomocnictwa. Nie zmienią się też numery rachunków, kody PIN do kart i nie będzie konieczności wymiany kart płatniczych.

Znaczącą niedogodnością będzie za to brak możliwości podpięcia kart płatniczych wydanych przez Deutsche Bank do Google Pay, Apple Pay i Garmin Pay.

Nowe nazwy i rachunki

Istotną zmianą będzie wprowadzenie nowych numerów rachunków do spłaty kart kredytowych. W przypadku podania starego rachunku spłata zostanie jednak poprawnie zaksięgowana.

Zmienią się też nazwy rachunków:

Stara nazwa Nowa nazwa
db Elite Konto Elite
db NET Konto NET
db Invest
db Smart Konto Smart
db Junior
db Open Konto Open
db Life Konto Life
db Fokus Konto Inwestor
db Inwestor
db Konto
db Start
db Status

Swoich nazw nie zachowają również rachunki oszczędnościowe (db Konto Oszczędnościowe i db Konto Oszczędnościowe 24 h zmienią nazwę na Konto Oszczędnościowe Pro), lokaty terminowe (po ich zakończeniu będą odnawiane na warunkach obowiązujących w danym momencie w Santanderze) i karty kredytowe:

Stara nazwa Nowa nazwa
Karta db kredyt Karta kredyt
Karta Deutsche Bank Silver Karta Silver
Karta Deutsche Bank Gold Karta Gold
Karta IQ World MasterCard Karta World
Karta Deutsche Bank Platinum Karta Platinum
Karta Deutsche Bank Premium Club Silver Karta Premium Club Silver
Karta Deutsche Bank Premium Club Gold Karta Gold

Bezpieczne depozyty

Przepisy gwarantują ochronę Bankowego Funduszu Gwarancyjnego dla depozytów złożonych w jednym banku do kwoty 100000 euro. Co się stanie w sytuacji, gdy ktoś był klientem Deutsche Banku i Santandera i po połączeniu kwota zdeponowanych pieniędzy przekroczy wspomnianą granicę, powiedzmy będzie wynosiła 110000 euro?

W takim przypadku, ochroną BFG nadal będzie objęta kwota 100000 euro, natomiast nadwyżkę klient będzie mógł wypłacić i przenieść do innego banku bez ponoszenia żadnych opłat z tego tytułu i bez utraty naliczonych odsetek.

Przedsiębiorcy w nowej rzeczywistości

Do zmian będą się musieli przyzwyczaić także klienci biznesowi. Zyskają oni dostęp do szerokiego zakresu usług Santandera dla firm. Jedną z nich jest platforma Santander Trade, gdzie klienci mogą stworzyć wizytówki swoich firm, ogłaszać oferowane przez siebie usługi/produkty oraz poszukiwać nowych kontrahentów. Fakt, że ewentualna współpraca odbywałaby się z kontrahentami, którzy są klientami tego samego banku, ogranicza ryzyko biznesowe i ułatwia przepływ środków.

Istotną nowością dla przedsiębiorców będzie:

 • Potwierdzanie transakcji smsKodami lub tokenem.
 • Pobieranie opłat i prowizji na koniec miesiąca, a nie po każdej transakcji (wyjątkiem będą prowizje związane z obrotem dewizowym).
 • Obciążanie rachunku w momencie zlecenia transakcji, a nie w momencie jej realizacji.
 • Przelewy realizowane w oddziale będą realizowane w obecności klienta i nie będzie za to pobierana opłata.
 • Nowy kod SWIFT (BIC) służący do wykonywania przelewów międzynarodowych będzie wyglądał następująco: WBKPPLPPXXX.

Błyskawiczna fuzja – uda się?

Plan jest ambitny. Połączenie obu banków ma od razu wiązać się z przeniesieniem wszystkich produktów klientów Deutsche Banku i natychmiastowym umożliwieniem im pełnego korzystania z oferty Santandera. Trzeba mieć nadzieję, że wszystko się uda, po czym zarząd i pracownicy Santandera będą się mogli skupić na uatrakcyjnianiu oferty i „dopieszczaniu” klienta.

Dużym wyzwaniem będzie z pewnością przekonanie przez Santandera nowych klientów, którzy w Deutsche Banku mieli konto osobiste tylko ze względu na zaciągnięty tam walutowy kredyt hipoteczny, do aktywnego korzystania z oferty.

Z ostatniej chwili

 • 22.03.2019 18:31

  W najnowszej promocji BGŻ BNP Paribas i firmy Ad Astra można zdobyć dość nietypowe nagrody rzeczowe - 3 zestawy klocków Lego o łącznej wartości 130 zł.

 • 22.03.2019 11:40

  W promocji karty kredytowej Visa Silver Pajacyk Santandera do zdobycia jest 291 Monet Allegro, czyli 291 zł, do wykorzystania na zakupy w tym serwisie.

 • 19.03.2019 13:46

  Nawet 1700 zł mogą zgarnąć przedsiębiorcy, którzy otworzą iKonto Biznes w Alior Banku i będą z niego aktywnie korzystali przez rok.

 • 18.03.2019 18:33

  Ruszyła kolejna promocja Konta Optymalnego w BGŻ BNP Paribas. Do zdobycia jest nawet 200 zł za prostą aktywność na rachunku.

 • 18.03.2019 17:29

  Korzystasz z Blika? Teraz w loterii możesz zdobyć nawet 100 tys. zł! Zasady akcji są bardzo proste. Sprawdź. 

 • 14.03.2019 14:15

  Za otwarcie Konta Przekorzystnego Biznes, bank Pekao proponuje przedsiębiorcom 3 darmowe szkolenia o rynkowej wartości kilkuset złotych.

 • 14.03.2019 13:10

  Nawet 300 zł może wrócić w ciągu roku na rachunek Twojej karty kredytowej w ING Banku Śląskim.

 • 13.03.2019 09:15

  Alior Bank ponownie oferuje oprocentowanie 2,7% na Koncie Mocno Oszczędnościowym dla nowych środków do 100 tys. zł.

 • 11.03.2019 10:51

  Klienci mBanku i Orange Finanse otrzymają premie gotówkowe i inne bonusy, gdy zrezygnują z usług Orange Finanse i zmienią warunki współpracy z mBankiem.

 • 11.03.2019 10:19

  Zapewnienie wpływów na konto Citi Priority pozwoli Ci zdobyć 150 zł w gotówce. Wykonując transakcje zagraniczne zyskasz 4% premii walutowej.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.