
Podstawowy dylemat: kiedy zaznajomić dziecko z finansami?
Na naukę prawdopodobnie nigdy nie jest za późno, ale kiedy jest za wcześnie? Na pewno jako rodzic nie raz stanąłeś przed poniższymi dylematami:
Kiedy mam zacząć tłumaczyć dziecku, że pieniądze się zarabia, a nie „wyjmuje ze ściany”?
Kiedy i jak zacząć uczyć moje dziecko oszczędzania i mądrego gospodarowania swoimi pieniędzmi?
W naszym poradniku o rodzinnym poznawaniu finansów odpowiadamy na te fundamentalne pytania. Niektórzy rodzice mogą być naprawdę zaskoczeni, gdy przekonają się, jak chętnie maluchy zajmują się finansami i jak szybko się uczą (oczywiście odpowiednio do ich wieku). Dzięki temu wspólne poznawanie zakamarków świata finansów może być wartościową rodzinną przygodą. Poznaj także 5 powodów, dla których warto założyć dziecku konto.
A może jesteś nastolatkiem, który namawia rodziców, aby założyli mu konto, a oni ciągle odmawiają? Nie martw się; w naszym poradniku znajdziesz podpowiedzi, jak skutecznie wpłynąć na zmianę ich stanowiska.
Dylemat nr 2: JAK zaznajomić dziecko z finansami?
Dzieci już od najmłodszych lat oswajają się ze zdobyczami współczesnej technologii (takimi jak choćby smartfon czy tablet), a jednocześnie są żądne wiedzy. Czemu nie miałyby więc uczyć się zarządzania swoimi pieniędzmi i pomnażania oszczędności? Przyda im się to w dorosłym życiu. Wszak przysłowie mówi, że „czego się Jaś nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”.
Łatwo powiedzieć, trudniej wykonać. Bo równocześnie rodzą się kolejne wątpliwości:
Czy moje dziecko powinno mieć konto w banku i korzystać z różnych produktów bankowych?
Czy dobrym pomysłem jest wręczenie mojej córce karty debetowej, którą wypłaci sobie „kieszonkowe” lub zapłaci za swoje zakupy w sklepie?
Czy mój syn na pewno będzie potrafił bezpiecznie korzystać z usług bankowych?
Współczesna technologia pędzi do przodu i rozwiązania stosowane w bankach nie są tu wyjątkiem: dobre przygotowanie do wyzwań współczesności to również efektywne i nowoczesne zarządzanie swoimi pieniędzmi. Brzmi niezwykle poważnie, ale zastanówmy się: prawdopodobnie lepiej jest ćwiczyć na mniejszych kwotach niż na dużych, prawda? Dzięki współczesnym rozwiązaniom nasze dzieci nie będą musiały skakać na “głęboką wodę” w przyszłości. W naszym poradniku podpowiadamy, jak przygotować dziecko do spotkania z bankowością.
Dylemat nr 3: czy to bezpieczne?
Jak każde narzędzie, bankowość elektroniczna niesie ze sobą bardzo dużo korzyści i jednocześnie pewne zagrożenia. Warto powoli i stopniowo uczulać na nie dziecko i obserwować, czy reaguje prawidłowo na nietypowe sytuacje, po to, aby w przyszłości miało ono odpowiednie nawyki w kwestiach bezpieczeństwa.
Wszystkie przydatne wskazówki i wytyczne, jak bezpiecznie i odpowiedzialnie korzystać z bankowości internetowej, zebraliśmy w naszym cyklu Bankowanie bez ryzyka. Dowiecie się z niego, jak ustawiać dobre hasło, jakie sztuczki stosują hakerzy, jakich sytuacji należy unikać i co robić, gdy Tobie lub Twojemu dziecku przytrafi się niemiła niespodzianka.
Dylemat nr 4: które konto wybrać?
Choć z pozoru oferta kont dla dzieci i młodzieży nie jest szczególnie szeroka, i tak niekiedy można pogubić się w bankowych propozycjach. Pierwszym krokiem powinno być jasne określenie Waszych – Twoich i Twojego dziecka - oczekiwań wobec rachunku. Przeczytajcie praktyczne porady, jak założyć konto dla dziecka do 13 lat lub poradnik o zakładaniu konta dla nastolatka.
Uzbrojeni w tę wiedzę, możecie przystąpić do poszukiwania konkretnej oferty spełniającej Waszej oczekiwania. W tym zakresie przydatny będzie nasz wybór analiz kont dziecięcych/młodzieżowych wraz z zaletami i wadami tego rodzaju rachunków. Jeżeli Twoje dziecko ma więcej niż 13 lat, możecie także skorzystać z naszego rankingu kont młodzieżowych.
Jak założyć konto dziecięce/młodzieżowe?
Jeżeli podjąłeś już decyzję i chcesz założyć swojemu dziecku konto bankowe, być może masz mnóstwo pytań i wątpliwości “natury formalnej”: w jakim wieku musi być dziecko, by mogło posiadać konto, jaka jest procedura zakładania rachunku, kto formalnie jest jego posiadaczem i w jakim zakresie można z niego korzystać?
Odpowiedzi na te pytania zebraliśmy w artykule, jak założyć konto młodzieżowe (od 13. roku życia) oraz jak założyć konto małemu dziecku. Dowiecie się z niego także, jak się ustala i zmienia limity wypłat z konta niepełnoletniego oraz kto i w jaki sposób może z niego wypłacać pieniądze.
Nauka oszczędności - nigdy nie jest za wcześnie
Babcie czy dziadkowie, a także ciocie i wujkowie lubią wspierać wnuki czy młodych krewniaków finansowo. Niestety, zazwyczaj nie przeleją dzieciakowi pieniędzy na konto, ale wręczą mu gotówkę. Wykorzystaj to do kolejnej lekcji dla Twojej pociechy. Podpowiedz dziecku, jak może wpłacić otrzymane pieniądze na konto, naucz dziecko korzystać z wpłatomatu.
Awaryjne sytuacje
Twoje dziecko wyjeżdża na wycieczkę i gubi kieszonkowe? A może zostaje okradzione na zagranicznym obozie? Takie czarne scenariusze nie należą, niestety, do rzadkości. Aby oszczędzić dziecku niepokoju i stresu, warto przygotować je na każdą okoliczność i dać mu narzędzia do wykorzystania w sytuacji awaryjnej.
Dostęp do konta jest właśnie takim narzędziem. Rachunek dla dziecka pełni funkcję dodatkowej ochrony Twojej pociechy, podobnie jak telefon komórkowy. Dziecko posiadające konto może płacić nie tylko gotówką, ale często również kartą debetową lub telefonem (w zależności od wieku). Oboje zyskujecie pewność, że nie straci ono wszystkich posiadanych na wyjeździe pieniędzy; nawet przy utracie karty da się łatwo zminimalizować lub w ogóle uniknąć strat finansowych (w naszym poradniku znajdziesz informacje, jak skutecznie zastrzec kartę debetową).
Doskonale wiemy, że życie pisze najdziwniejsze scenariusze i zdarzają się sytuacje, o których wcześniej nigdy byśmy nie pomyśleli. Tym łatwiej poradzi sobie z nimi młody człowiek, im więcej pozna praktycznych wskazówek. Warto więc wiedzieć, że są sposoby na natychmiastowe przelanie środków na konto dziecka, inne możliwości wypłaty pieniędzy niż tylko w bankomacie oraz powszechnie dostępne płatności telefonem, np. Blik, Google Pay i Apple Pay.
Świat się zmienia, konta też
Konto dziecięce i młodzieżowe rzadko kiedy funkcjonują bez zmian, gdy młody człowiek osiągnie pełnoletniość (wyjątkiem są tu konta oszczędnościowe). Przy wyborze odpowiedniego rachunku dla osób powyżej 18. roku życia przydatny będzie nasz ranking kont studenckich. Warto pamiętać, że “konta studenckie” nie są wcale przeznaczone wyłącznie dla studentów: mogą je założyć wszyscy młodzi ludzie na preferencyjnych warunkach, co jest ogromną zaletą tych rachunków.
Kto pyta nie błądzi
Staraliśmy się uwzględnić wszelkie możliwe okoliczności i pytania związane z kontem dla dziecka. Być może jednak coś pominęliśmy.
Macie dodatkowe pytania, sugestie kolejnych zagadnień do opisania, jakiś temat wymaga wyjaśnienia lub uszczegółowienia? Piszcie do nas. Postaramy się jak najszybciej udzielić Wam odpowiedzi.