Wróć

Ripple – czym jest i czy warto zainwestować?

Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych
Marcin Kowalczyk
Marcin Kowalczyk
Analityk produktów inwestycyjnych

93 publikacje 506 komentarzy

Inwestor giełdowy i pasjonat rynków finansowych, a także doświadczony redaktor zajmujący się szeroko rozumianymi tematami inwestycyjnymi, gospodarczymi oraz bankowymi. W serwisie Moneteo publikuje liczne artykuły, głównie z zakresu inwestycji i rynków finansowych, jak również testuje i opisuje rachunki maklerskie, konta forex oraz inne produkty i usługi przeznaczone dla inwestorów.


3 komentarze
Ripple – czym jest i czy warto zainwestować?
Spis treści

Ripple, w odróżnieniu od bitcoina, miało stać się nie nowym środkiem płatniczym, lecz nową metodą płatności, a w zasadzie systemem rozliczeniowym. Twórcy kryptowaluty uznali, że tradycyjna infrastruktura finansowa jest nieefektywna i korzysta ze zbyt dużej liczby pośredników, co skutkuje m.in. długim czasem oczekiwania na przelew bankowy. W efekcie zbudowali nowoczesną sieć, do której już przyłączyło się wiele znanych instytucji, takich jak American Express, Credit Agricole, Santander czy UniCredit.

Ripple, podobnie jak inne projekty kryptowalutowe, ma określoną funkcjonalność, ale jednocześnie stanowi instrument, w który możesz zainwestować pieniądze. Sprawdź zatem, jak to zrobić i czy w ogóle warto.

Aby lepiej zrozumieć działanie i zastosowania ripple, musisz choć trochę orientować się w tym, czym są kryptowaluty, po co powstał bitcoin i jak działa technologia blockchain. Kwestie te omówiliśmy w osobnych artykułach i to właśnie od nich powinieneś zacząć poznawanie świata kryptowalut.

Ripple – co to jest i do czego służy?

Ripple to quasi-zdecentralizowana sieć transakcyjna, która posiada własną kryptowalutę i służy do rozrachunków w czasie rzeczywistym. Jej waluta cyfrowa oznaczana jest symbolem XRP, przy czym inwestorzy często nazywają ją po prostu ripple, a więc tak, jak sieć, w której ona działa.

Platforma ripple umożliwia bankom dokonywanie bardzo tanich i szybkich rozliczeń, a przedsiębiorstwom wygodne transfery międzynarodowe z wykorzystaniem różnych walut. Spośród innych projektów kryptowalutowych wyróżnia się również tym, że poza własną kryptowalutą pozwala przesyłać także środki w tradycyjnych walutach fiducjarnych. Jeśli zatem ma stanowić dla czegoś konkurencję, to nie dla nich, lecz dla dotychczasowych rozwiązań przyjętych w bankach np. systemu SWIFT.

Sieć ripple pozwala uporać się z kilkoma niedogodnościami, z którymi borykają się banki oraz ich klienci firmowi i indywidualni. Wystarczy wspomnieć, że zawarcie transakcji międzynarodowej zajmuje tutaj zaledwie ok. 5 sekund, podczas gdy w tradycyjnej bankowości – nawet kilka dni. Ripple może też pełnić funkcję swego rodzaju taniego pośrednika walutowego, dzięki któremu nie trzeba korzystać z dolara. To o tyle ważne, że w przypadku wielu walut konwersja z jego wykorzystaniem wiąże się z nałożeniem podwójnej prowizji.

Nietypowe działanie ripple – kryptowaluta scentralizowana

Określenie „quasi-zdecentralizowana” oznacza, że ripple nie jest kryptowalutą w ścisłym tego słowa znaczeniu. Nie wykorzystuje ona technologii blockchain do zabezpieczania transakcji w sieci (stosuje własną metodę hash tree), ani nie trafia do obiegu w drodze wykopywania (miningu). W odróżnieniu od bitcoina, ethereum i pozostałych typowych kryptowalut, kluczowe decyzje związane z projektem podejmuje nie społeczność, lecz firma macierzysta Ripple Labs. Co więcej, kontroluje ona również „wydobycie” XRP, a przy tym sama posiada wiele jednostek tej waluty.

Z powyższego wynika, że ripple ma charakter scentralizowany i przypomina przedsiębiorstwo emitujące akcje. Potwierdza to zresztą stanowisko SEC (amerykańskiej komisji papierów wartościowych i giełd), zgodnie z którym XRP należy uregulować jak inne papiery wartościowe w USA. Warto dodać, że już od dłuższego czasu toczy się postępowanie w tej sprawie i na tę chwilę trudno określić, jakie będzie miało rozstrzygnięcie. Jeden ze scenariuszy zakłada wejście ripple na tradycyjną giełdę papierów wartościowych, jednak i w tym wypadku nie wiadomo, co stałoby się wówczas z dotychczasowymi posiadaczami XRP.

Ripple (XRP) – najważniejsze kwestie techniczne

Ripple istnieje oficjalnie od 2014 roku, przy czym prototyp zdecentralizowanego cyfrowego systemu monetarnego, na którym bazuje jego sieć, powstał już w 2004 roku. Jak na rynek kryptowalut projekt jest zatem stosunkowo stary, ale mimo to pozostaje jednym z najbardziej zaawansowanych i perspektywicznych. 

Platforma ripple oferuje wysoką, rosnącą skalowalność (pod tym względem z czasem prawdopodobnie wyprzedzi sieć płatniczą Visa), jednak ma za to scentralizowany charakter i wymaga korzystania z bram sieciowych. Oznacza to, że nie występuje w niej konsensus Proof of Work ani Proof of Stake, które są charakterystyczne dla sieci zdecentralizowanych. Zamiast nich mamy tutaj konsensus oparty na komunikacji pomiędzy bramami sieciowymi, a operacje podpisywane są z wykorzystaniem kryptografii krzywych eliptycznych.

Wysoka funkcjonalność i wydajne działanie systemu rozliczeniowego ripple to zasługa trzech kluczowych elementów:

  • xRapid – przeznaczonej dla instytucji finansowych sieci rozliczeniowej, która pozwala na natychmiastowy przesył tradycyjnych walut z użyciem XRP jako środka transferu;

  • xCurrent – oprogramowania, które obsługuje waluty fiducjarne i gwarantuje działanie sieci bez potrzeby wykorzystywania XRP;

  • xVia – terminala dla banków, dzięki któremu mogą one sprawnie dołączyć do sieci ripple.

W odróżnieniu od bitcoina i wielu innych projektów, w ripple nie pojawia się proces kopania kryptowalut (miningu). Wszystkie XRP zostały stworzone w jednym momencie, a ich łączna liczba wynosi 100 mld jednostek.

Jak i gdzie kupić ripple?

Jeśli chciałbyś zainwestować w ripple, to pozostaje Ci skorzystać z usług kantoru kryptowalutowego lub kryptogiełdy i dokonać zakupu XRP. Ten drugi sposób jest zwykle bardziej opłacalny, a przy tym umożliwia korzystanie z wielu przydatnych dla inwestorów rozwiązań. Giełdy kryptowalut, poza wygodnym handlem wirtualnymi aktywami, oferują również dostęp m.in. do wykresów cen i szeregu narzędzi analizy technicznej.

Ripple, pod względem kapitalizacji i wielkości obrotów, znajduje się w ścisłej czołówce projektów kryptowalutowych. Faktem jest jednak, że m.in przez sprawę SEC nie jest już tak popularne jak jeszcze kilka lat temu, kiedy cieszyło się największym zainteresowaniem obok bitcoina i ethereum. Dodatkowo sprawiła ona, że pojedyncze kryptogiełdy zdecydowały się wycofać ripple ze swojego systemu notowań. Mimo to XRP wciąż znajdziesz na wielu platformach inwestycyjnych, w tym na Binance , Huobi, Krakenie czy Zondacrypto .

Kryptowalutą ripple możesz też handlować z dźwignią (np. na giełdzie Binance), i to z mnożnikiem sięgającym aż 75. Dzięki kontraktom futures masz możliwość zarabiania nie tylko na wzrostach, ale również spadkach kursu XRP. Pamiętaj jednak, że ryzyko jest w tym wypadku naprawdę ekstremalnie wysokie, a dynamiczne i wysokie wahania cen potrafią wyrzucić z rynku nawet doświadczonych traderów.

Jeśli chcesz zainwestować w XRP z myślą o średnim lub długim horyzoncie czasowym, to zakupioną kryptowalutę powinieneś przesłać na bezpieczny portfel desktopowy, przeglądarkowy lub sprzętowy (np. firmy Ledger ). Ze względów bezpieczeństwa na giełdach należy trzymać wyłącznie krypto przeznaczone do bieżącego handlu.

Kryptowaluta ripple – prognoza 2021-2024 i dotychczasowe zachowanie kursu

Rozważając inwestycję w dany projekt, warto wziąć pod uwagę historyczne zachowanie kursu jego kryptowaluty. Dzięki temu będziesz mógł określić poziom ryzyka i potencjał zysku planowanej inwestycji.

Kurs ripple (XRP), podobnie jak ceny innych wirtualnych aktywów, charakteryzuje się wysoką zmiennością. Wystarczy wspomnieć, że w przeszłości występowały okresy, w których kryptowaluta w ciągu dosłownie paru dni zyskiwała kilkaset procent lub traciła ponad połowę swojej wartości. Jeśli chodzi natomiast o tendencję długoterminową, to trzeba przyznać, że u XRP wygląda ona wyraźnie mniej korzystnie niż w przypadku np. bitcoina czy ethereum.

Cena ripple (XRP) w latach 2014-2022
Cena ripple (XRP) w latach 2014-2022

Kryptowaluta ripple kosztowała początkowo mniej niż 1 centa i do czasu rozpoczęcia hossy w 2017 r. notowała jedynie krótkotrwałe zwyżki ceny. W tamtym okresie zaliczyła szczyt cenowy nieco poniżej 4 USD, jednak później nastały wielomiesięczne spadki, które sprowadziły kurs XRP do kilkunastu centów. 

Patrząc na powyższy wykres, trudno doszukać się trwałego, długoterminowego trendu, ale za to można zaobserwować inne ciekawe prawidłowości. Otóż rzuca się w oczy fakt, że ripple raz na jakiś czas doświadcza chwilowych wystrzałów ceny, która w ciągu kilku tygodni wzrasta minimum kilkukrotnie, a później zaczyna sukcesywnie spadać. Na tej podstawie XRP można uznać za mocno spekulacyjną kryptowalutę, której cena, inaczej niż kursy wielu innych projektów, dość często nie podąża za szerokim rynkiem.

Z powyższych względów trudno przewidzieć, jak w najbliższych latach będzie zachowywał się kurs ripple. Prognozy na 2021 rok i kolejne lata, niezależnie od tego, kto jest ich autorem, obarczone są ekstremalnie wysokim ryzykiem, więc nie ma sensu ich nawet przytaczać. Na cenę XRP decydujący wpływ będzie miał ogólny sentyment na rynkach finansowych, a także to, co będzie działo się wokół projektu i wspomnianej sprawy związanej z SEC.

Czy warto inwestować w ripple?

Ripple jest jednym z tych projektów kryptowalutowych, które mają szansę przebić się do mainstreamu i odegrać istotną rolę w procesie unowocześniania, a właściwie przeobrażania, klasycznej bankowości. Oferuje naprawdę ciekawe rozwiązania, które z czasem mogą okazać się zagrożeniem dla popularnych systemów bankowych, takich jak SWIFT czy Western Union.

Miej jednak na uwadze, że ewentualny sukces projektu nie musi przełożyć się na wzrost kursu jego kryptowaluty. Jest tak choćby dlatego, że waluta XRP nie jest niezbędna do działania sieci ripple. Do tego należy dodać fakt, że kryptorynek jest złożonym i wciąż mocno spekulacyjnym środowiskiem, w którym na wyceny projektów wpływa szereg, czasem nieoczywistych, czynników. Nieraz zdarza się, że dany projekt rozwija się bardzo dobrze, ale negatywny sentyment na rynku, kiepski marketing czy emocjonalne reakcje inwestorów nie pozwalają na wzrost kursu powiązanej z nim kryptowaluty.

Omawiając temat ripple, nie sposób nie odnieść się do tego, co na jego temat sądzą entuzjaści kryptowalut. Otóż wielu z nich zarzuca mu mocno scentralizowany charakter, a wręcz postrzega jako „projekt banków”, który ma niewiele wspólnego z tradycyjnymi kryptowalutami. Dlatego, choć ripple w pewnym zakresie korzysta z technologii bliskich miłośnikom krypto, to jednak nie podziela ważnych dla nich wartości. Dodajmy, że chodzi tu m.in. o chęć uniezależnienia się od rządów i instytucji kontrolujących system finansowy, a także możliwość dokonywania anonimowych transakcji bez udziału pośredników.


Oceń artykuł
0
(0 ocen)
Aby oddać głos, wskaż odpowiednią liczbę gwiazdek.
Dziękujemy za Twój głos Dziękujemy za Twój głos

Komentarze

(3)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
A
Adam
Gość

Gruzja ma w planach rozpoczęcie prac nad swoją cyfrową walutą (Digital Lari) i niedawno wybrała na swojego partnera Ripple Labs. Na kurs XRP nie wpłynęło to jakoś niesamowicie ale to pokazuje że firmy związane z krypto jeszcze nie umarły

Odpowiedz

K
kryptotomek
Gość

Ripple super użyteczna i przyszłościowa technologia, a sama kryptowaluta xrp turbo zmanipulowana. Tu już nawet nie ma sensu spekulować, bo manipulatorzy z reddita i grup telegramowych bezwstydnie sobie pompują i spuszczają kurs kiedy chcą

Odpowiedz

N
najdalej
Gość
@kryptotomek

Taaaa

Odpowiedz