Revolut, czyli korzystny sposób na zagraniczne płatności (i nie tylko) – czym jest i jak działa?

Revolut, czyli korzystny sposób na zagraniczne płatności (i nie tylko) – czym jest i jak działa? Źródło obrazka: Revolut - materiały prasowe

Od pewnego czasu sporym zainteresowaniem i uznaniem użytkowników cieszy się Revolut, czyli usługa, która umożliwia dokonywanie płatności za granicą (lub w zagranicznych sklepach internetowych) bez prowizji za przewalutowanie. W jaki sposób działa? Sprawdźmy.

Choć z usługi Revolut Polacy mogli korzystać już wcześniej (liczba jej użytkowników w naszym kraju osiągnęła już 100 tysięcy), to firma dopiero w marcu 2018 r. oficjalnie rozpoczęła działalność na naszym rynku, otwierając biuro w Warszawie. To dobra okazja, by pochylić się nad usługą, która nieustannie zyskuje na popularności.

Revolut to narzędzie dostępne z poziomu aplikacji mobilnej, służące do dokonywania płatności i przelewów w obcych walutach po korzystnych kursach wymiany i bez prowizji za przewalutowanie. Do konta w Revolut, podobnie jak do konta walutowego w banku, może zostać wydana karta płatnicza. Firma nieustannie się rozwija, a jej oferta jest konsekwentnie rozbudowywana.

… i tak powstał Revolut

Założycielem Revoluta jest Nikolay Storonskyi, niegdyś bankier z największego europejskiego „zagłębia finansowego”, czyli londyńskiego City (siedziba firmy mieści się zresztą właśnie w Londynie). Storonskyi wpadł na pomysł stworzenia usługi, gdy podczas pobytu w Las Vegas dotarło do niego, z jakimi kosztami wiąże się korzystanie z brytyjskiej karty do płatności za oceanem. Tłumaczy to - w rozmowie z portalem Antyweb.pl - Jakub Zakrzewski, odpowiedzialny za globalną ekspansję firmy:

Największym problemem okazały się koszty, i nie chodzi tu o nominalną cenę zakupów podczas wyjazdu (czyli ceny podawane w USD) ale realne koszty, przeliczone przez brytyjski bank po takim kursie i z takimi dodatkowymi opłatami (jak np. za wyciąganie pieniędzy z bankomatu), że całość została zawyżona o prawie 20%. W tym właśnie momencie wpadł na pomysł, że na pewno musi być lepsze rozwiązanie problemu płatności międzynarodowych, których opłaty są wysokie i mało przejrzyste.

Właśnie tak – zgodnie z zasadą „potrzeba matką wynalazków” - powstał Revolut. Na ile ta historia jest prawdziwa, a na ile to tylko zwykła legenda na potrzeby promocji firmy? Trudno powiedzieć. W każdym razie trzeba przyznać, że Storonskyi'emu udało się znaleźć rozwiązanie problemu, z którym borykają się miliony ludzi na całym świecie.

25 różnych walut...

Jak już wspomnieliśmy, Revolut to nic innego jak narzędzie umożliwiające dokonywanie płatności w obcych walutach bez dodatkowych kosztów, przede wszystkim bez prowizji za przewalutowanie. Co zatem różni Revolut od kart wielowalutowych wydawanych przez tradycyjne banki, które oparte są przecież na tym samym założeniu?

Przede wszystkim liczba dostępnych walut. Tutaj możliwości Revoluta są niemal nieograniczone. Oferuje on płatności w 25 walutach i to nawet takich krajów jak Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Katar, Tajlandia czy RPA.

Zdecydowanie wygrywa na tym polu ze znanymi nam bankami, które zwykle oferują rachunki prowadzone jedynie w kilku najpopularniejszych walutach (euro, dolar i funt, czasem też frank szwajcarski). Ograniczona oferta banków rodzi ryzyko tzw. podwójnego przewalutowania, które mogą podwyższyć koszt płatności nawet o kilkanaście procent - taka sytuacja ma miejsce, kiedy waluta karty i waluta kraju, w którym przebywamy, są różne (np. posiadając kartę w funtach, regulujemy rachunek w szwedzkich koronach). Tymczasem Revolut równie dobrze sprawdzi się zarówno w kraju strefy euro, w Wielkiej Brytanii czy w USA, jak i w znacznie bardziej egzotycznym zakątku świata.

Ile zapłacimy za jednostkę danej waluty?

EUR USD GBP CHF SEK
Alior Bank 4,4639 3,7314 5,0588 3,6628 0,4231
mBank 4,3932 3,6674 4,9765 3,6191 0,4162
Bank Millennium 4,3980 3,6742 4,9947 3,7442 0,4178
PKO BP 4,3979 3,6738 4,9824 3,6784 0,4166
Revolut 4,2709 3,5696 4,8424 3,5739 0,4044

W tabeli podano kursy sprzedaży walut na dzień 04.05.18 ok. godz. 10.00. SEK – korona szwedzka.

...po korzystnych kursach

A skoro już o kursach walut mowa – Revolut standardowo stosuje kursy bezpośrednio z rynku międzybankowego, które są znacznie korzystniejsze od tych obowiązujących w bankach. Dzięki temu unika się wysokich spreadów, czyli różnic między kursem kupna danej waluty a kursem jej sprzedaży. W efekcie płacenie kartą Revolut może być nawet 5-8% tańsze niż korzystanie z tradycyjnej karty płatniczej.

O tym, w których bankach spready walutowe są najwyższe, pisaliśmy tutaj.

Koszty

Innym mankamentem kart walutowych są stałe koszty z tytułu ich użytkowania. Choć większość banków pozwala na uniknięcie kilkuzłotowych opłat za prowadzenie rachunku walutowego czy korzystanie z karty dzięki spełnieniu mniej lub bardziej wygórowanych warunków, to bardzo często zdarza się, że bank pobiera np. prowizje za wypłaty z zagranicznych bankomatów. Jak na tym tle prezentuje się Revolut?

Revolut w wersji Standard

Korzystanie z podstawowych funkcji Revoluta jest darmowe. Co mamy na myśli, mówiąc „podstawowych”? Za darmo możesz już chociażby wymieniać waluty czy dokonywać zagranicznych płatności przez Internet bez prowizji i po korzystnych kursach. Limit łącznej wartości takich operacji to aż 20 000 zł miesięcznie - dopiero po jego przekroczeniu doliczana jest prowizja w wysokości 0,5%.

Wszystko to za sprawą wirtualnej karty. Sęk w tym, że nie da jej się chociażby połączyć z usługą Google Pay. Co za tym idzie, nie dokonasz nią płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych, a jedynie przez Internet. Aby korzystać z niej tak, jak z każdej innej karty płatniczej, potrzebujesz tradycyjnego „plastiku”. Dopiero tutaj Revolut zaczyna wiązać się z kosztami.

Koszt wydania pierwszej plastikowej karty to 9,99 zł, o ile wybierzemy standardową opcję dostawy (dostawa ekspresowa kosztuje 24,99 zł). Uspokajamy jednak, że czas oczekiwania nie jest szczególnie wygórowany i trwa zaledwie kilka dni roboczych. Dobrą informacją jest również fakt, że Revolutowi zdarzyło się już wystartować z „promocją”, w której zamówienie karty było całkowicie bezpłatne. Istnieje zatem spora szansa, że w niedalekiej przyszłości taka oferta się powtórzy.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o korzyści dla użytkowników Revoluta w wersji Standard. Posiadający kartę fizyczną mogą bowiem bez prowizji wypłacać gotówkę z bankomatów w kwocie do 200 euro/200 funtów/800 zł na miesiąc (oraz równowartości tych kwot w innych walutach). Nawet jeśli nie zamierzasz posługiwać się kartą Revolut z ponadprzeciętną częstotliwością, to możliwość darmowej wypłaty gotówki może się okazać wyjątkowo przydatna podczas pobytu za granicą.

Po przekroczeniu limitu w danym miesiącu prowizja wynosi 2% wartości kwoty, która stanowi nadwyżkę ponad limit. Przykład: jeśli w danym miesiącu wypłacisz z bankomatu 300 euro, to znaczy, że przekroczyłeś limit o 100 euro. Prowizja wyniesie 2% od kwoty nadwyżki, czyli 2% * 100 euro = 2 euro.

Revolut w wersji Premium

Funkcje dostępne w darmowej wersji Standard dla większości użytkowników okażą się zapewne w pełni wystarczające. Jeśli jednak oczekujesz więcej, możesz rozważyć skorzystanie z usług dostępnych w wersji Premium. W tym przypadku będziesz musiał liczyć się jednak z kosztami. Aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności, trzeba wydać 29,99 zł miesięcznie. Nim ta kwota skutecznie Cię odstraszy, warto zapoznać się z tym, co Revolut oferuje w zamian.

Jako użytkownik Premium otrzymasz wszystko to, co przysługuje klientom standardowym, ale z pewnymi różnicami – limit wypłat z zagranicznych bankomatów w Twoim przypadku będzie wynosił nie 200, a 400 euro. Do tego w ogóle nie będzie Cię obowiązywał miesięczny limit 20 000 zł. Użytkownicy Premium mają też możliwość wyboru wizerunku fizycznej karty, która zostanie dostarczona w trybie ekspresowym (max. 3 dni robocze) i wraz z kartą zapasową. Dodatkowo zyskasz dostęp do usług dodatkowych, z których nie mogą korzystać zwykli użytkownicy lub muszą za nie osobno zapłacić. Warto też wspomnieć o ekskluzywnej obsłudze klienta za pośrednictwem czatu w aplikacji, czynnej przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Dodatkowe usługi

Przyjrzyjmy się teraz wspomnianym usługom dodatkowym. Na ile są one interesujące i warte swojej ceny?

Jednorazowe karty wirtualne i kryptowaluty – tylko dla Premium

Usługą dostępną tylko dla klientów Premium jest możliwość korzystania z jednorazowych, wirtualnych kart do płatności internetowych. Numer takiej karty zmieni się każdorazowo po dokonaniu transakcji, co minimalizuje ryzyko związane z przechwyceniem naszych danych przez niepowołane osoby.

Posiadacze konta Revolut w wersji Premium mogą również korzystać z funkcji zakupu kryptowalut (Bitcoin, Litecoin, Ethereum), a także ich wymiany na tradycyjną walutę. Revolut oferuje dostęp do bieżących kursów, a dzięki powiadomieniom push dowiesz się, że dana waluta właśnie przekroczyła wskazaną przez Ciebie wartość.

Ubezpieczenie w podróży - darmowe w wersji Premium

Jeśli przebywasz za granicą nie dłużej niż 40 dni, to dzięki Revolutowi ubezpieczysz się na cały okres trwania podróży. Pakiet ubezpieczeniowy obejmuje dostęp do pomocy medycznej i stomatologicznej w razie nieszczęśliwego wypadku oraz zwrot kosztów. Ubezpieczyć możesz nie tylko siebie, ale także swoją rodzinę lub znajomych.

Co ważne, za polisę zapłacisz w systemie Pay-per-Day, a więc za każdy dzień spędzony za granicą. W przypadku klientów Premium ubezpieczenie jest bezpłatne, zaś pozostali zapłacą różne stawki dzienne w zależności od miejsca pobytu. W Europie to 3,99 zł, w Ameryce Północnej 7 zł, a w każdym innym zakątku świata – 5,50 zł.

Skąd aplikacja będzie wiedziała, że akurat jesteś za granicą? Revolut korzysta w tym celu z geolokalizacji. Jeśli wcześniej zadeklarowałeś chęć objęcia Cię ubezpieczeniem, to uruchomi się ono automatycznie w momencie przekroczenia przez Ciebie granicy – nie musisz więc pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia i załatwianiu formalności na ostatnią chwilę przed podróżą.

Ubezpieczenie telefonu - płatne dla wszystkich

W Revolucie ubezpieczysz także swój telefon. W przypadku np. zalania, rozbicia ekranu bądź awarii baterii firma ubezpieczeniowa współpracująca z Revolutem zwróci Ci koszt naprawy szkód.

Warunek? W momencie wykupienia ubezpieczenia telefon nie może być starszy niż 6 miesięcy ani uszkodzony. Ubezpieczenie kosztuje kilka złotych tygodniowo (konkretna stawka jest uzależniona od modelu). Niestety, usługa ta jest płatna także dla użytkowników Premium.

Vaults, czyli automatyczne oszczędzanie - bezpłatne dla wszystkich

Revolut proponuje swoim użytkownikom bardzo efektywne narzędzie do realizacji swoich celów finansowych – Vaults (pol. Sejf). Jest to nic innego jak usługa automatycznego oszczędzania, którą w Polsce wciąż oferuje zaledwie kilka banków.

Vaults jest zintegrowane ze wszystkimi walutami, także ze wspomnianymi już kryptowalutami. Poza tym to klasyczna usługa autooszczędzania – Revolut zaokrągla wartość każdej transakcji, a różnicę wpłaca na utworzoną przez Ciebie wirtualną „skarbonkę”. Masz też możliwość ustawienia płatności cyklicznej, dzięki czemu wskazana kwota będzie regularnie zasilać Twoje oszczędności. Usługa jest oczywiście darmowa, także dla użytkowników niekorzystających z wersji Premium.

Pamiętaj: Revolut (jeszcze) nie jest bankiem!

Zanim na potęgę zaczniemy korzystać z aplikacji i karty, musimy uświadomić sobie ważną rzecz – Revolut nie jest bankiem, choć niewykluczone, że wkrótce nim będzie. Póki co jednak wpłacane na niego środki nie podlegają ochronie Bankowego Funduszu Gwarancyjnego.

Revolut zaczął ubiegać się o przyznanie licencji bankowej w listopadzie 2017 roku. Jest ona potrzebna firmie, by wprowadzić do swojej oferty chociażby kredyty i zyskać w oczach konsumentów niezbędną w tej dziedzinie wiarygodność. W momencie złożenia wniosku o licencję Revolut spodziewał się, że jej przyznanie nastąpi już w pierwszej połowie 2018 r.

W związku z tym wpłacanie na swoje konto w Revolucie większych kwot ciągle wiąże się z minimalnym (ale jednak) ryzykiem. Co prawda na ten moment trudno sobie wyobrazić nagły upadek prężnie rozwijającej się firmy, ale na wszelki wypadek radzimy nie gromadzić na koncie wyższych sum. Co innego, gdy Revolut wreszcie dopnie swego i stanie się bankiem z prawdziwego zdarzenia – wówczas będzie można korzystać z jego usług bez obaw.

Szanse na to, że Revolut będzie działał na zasadach wspólnych dla banków, nie wydają się wcale takie małe. Już teraz oferuje on w dużej mierze to, w czym specjalizują się tradycyjne banki – karty płatnicze, przelewy i typowe dla banków usługi dodatkowe (ubezpieczenia, autooszczędzanie). Gdy oferta zostanie poszerzona o pożyczki, to będzie już można mówić o świadczeniu przez Revolut większości standardowych usług bankowych.

Revolut - jak zacząć korzystać?

Jeśli podjąłeś decyzję, by korzystać z Revoluta, to na start przyda Ci się krótka instrukcja. Poniżej podpowiadamy, jak skutecznie skonfigurować swoje konto i „stawiać pierwsze kroki” w aplikacji.

Instalacja i konfiguracja

Pierwszym krokiem jest zainstalowanie aplikacji na smartfona. Możesz ją pobrać z Google Play lub AppStore.

Instalacja Revoluta

Następnym etapem jest konfiguracja. Aplikacja zapyta Cię o numer telefonu i poprosi o ustalenie 4-cyfrowego kodu, którego będziesz odtąd używał do logowania. Jeśli posiadasz w telefonie czytnik linii papilarnych, to do aplikacji będziesz mógł się później logować odciskiem palca.

Instalacja Revoluta krok 2

Na wskazany przez Ciebie numer telefonu aplikacja wyśle ciąg 6 cyfr - wpisz go w następnym kroku. Jeśli podany numer dotyczy telefonu, na którym przeprowadzasz instalację, możesz zezwolić aplikacji na dostęp do Twoich wiadomości. Wówczas wykona ona tę czynność za Ciebie.

Instalacja Revoluta krok 3

Po pozytywnej weryfikacji telefonu przyjdzie pora na podanie szczegółowych danych osobowych, w tym adresu zamieszkania.

Instalacja Revoluta krok 4

Na samym końcu zostaniesz poproszony o podanie adresu mailowego.

Instalacja Revoluta krok 5

Jak zasilić konto w Revolucie?

Tym sposobem ukończysz konfigurację swojego konta w Revolucie. Aby jednak móc korzystać z jego funkcjonalności, musisz je zasilić. Możesz wpłacać dowolną kwotę, jednak od 20 zł wzwyż. Przed pierwszą wpłatą konieczne będzie dodanie do Revoluta jakiejkolwiek karty płatniczej wydanej przez Twój bank. Jest to konieczne, by aplikacja pobrała z niej środki we wskazanej przez Ciebie wysokości. Pieniądze natychmiast zasilą Twoje konto Revolut.

Konto możesz zasilić także przez Google Pay. Niestety, zasilenie poprzez tradycyjny przelew z rachunku bankowego w złotych na konto Revolut również prowadzone z złotych, nie jest obecnie możliwe.

Karta wirtualna

By móc korzystać z podstawowych funkcjonalności aplikacji, wygeneruj darmową kartę wirtualną. Revolut pozwala na dodanie 5 takich kart. Przejdź do sekcji „Karty” i wybierz opcję „Wirtualna”.

Do korzystania z takiej karty konieczne jest pozytywne przejście weryfikacji użytkownika. Revolut informuje na swojej stronie, że obowiązek weryfikacji wynika z brytyjskich przepisów.

Na szczęście proces ten nie jest szczególnie uciążliwy. Wystarczy przesłać przez aplikację zdjęcie ważnego dokumentu tożsamości (nie musi to być dowód osobisty, wystarczy np. prawo jazdy) i – mówiąc kolokwialnie - „pstryknąć” sobie selfie. W ten sposób Revolut dokona oceny, czy osoba ze zdjęcia w dokumencie to rzeczywiście Ty. Na ukończenie weryfikacji czeka się zwykle krótką chwilę, a cały proces nie trwa zwykle więcej niż kilka minut.

Kilka uwag: po pierwsze, dane z dokumentu muszą być zgodne z tymi, które podałeś przy konfiguracji konta w Revolucie. Po drugie, dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 3 miesiące. Po trzecie, musi to być zdjęcie (skany i fotokopie nie są akceptowane), a do tego wykonane bez lampy błyskowej i przy odpowiednim oświetleniu.

Karta plastikowa

Aby zamówić plastikową kartę, w sekcji „Karty” wybierz opcję „Fizyczna”. Następnie wskaż formę dostawy (standardowa lub ekspresowa). Jeśli jesteś użytkownikiem Premium, możesz dokonać wyboru wersji kolorystycznej. Przy złożeniu zamówienia otrzymasz informację o dacie wysyłki i przewidywanym terminie dostawy. Gdy już otrzymasz kartę, konieczna będzie jej aktywacja (a także weryfikacja, jeśli nie przeszedłeś jej na wcześniejszym etapie korzystania z Revoluta).

Revolut: nasza ocena

Revolut w pełni zasługuje na rosnące uznanie, którym ostatnio się cieszy. Trzeba przyznać, że wprowadzone z rozmachem rozwiązania odpowiedziały na zapotrzebowanie użytkowników związane z poszukiwaniem jak najtańszych sposobów na płatności w obcych walutach. Atutem Revoluta są także atrakcyjne usługi dodatkowe. Firma nie tylko oferuje niedrogie ubezpieczenia, ale także „puszcza oko” do obracających kryptowalutami.

Wydaje się też, że Revolutowi udało się odnaleźć odpowiedni balans między funkcjami dostępnymi za darmo a tymi, za które trzeba już zapłacić. Dzięki temu z podstawowych funkcjonalności może skorzystać dosłownie każdy, a za sprawą użytkowników Premium i zamawiających karty plastikowe firma ma środki na nieustanne poszerzanie swojej oferty i globalną ekspansję.

Dopóki jednak Revolut nie jest bankiem (w pełnym znaczeniu tego słowa), a przechowywane na nim środki nie podlegają gwarancji BFG, to należy do niego podchodzić z dużą dozą ostrożności. Najlepiej nie przelewać na swoje konto w Revolucie zbyt dużych kwot, a jeśli już jest to konieczne, to nie przetrzymywać ich tam zbyt długo.

W niedalekiej przyszłości...

Z niecierpliwością oczekujemy na dalszy rozwój projektu. Firma zapowiedziała, że już wkrótce wystartuje z ofertą pożyczek i kredytów. Niedługo ma też nastąpić wdrożenie metalowej karty (oferującej 1% moneybacku wypłacanego w kryptowalutach) oraz dodatkowych kart do konta, z których będą mogły korzystać dzieci - oczywiście pod kontrolą dorosłych. Jeśli w związku z usługą wydarzy się coś interesującego, z pewnością Was o tym poinformujemy.

Z ostatniej chwili

 • 18.10.2018 15:23

  W najnowszej promocji BGŻ BNP Paribas za założenie Konta Optymalnego i umiarkowaną aktywność możesz zdobyć nawet 200 zł.

 • 18.10.2018 14:03

  Promocja "Studenci rządzą": jeżeli jesteś studentem i założysz Konto Jakie Chcę w Santanderze to możesz liczyć na 100 zł premii.

 • 18.10.2018 08:32

  Korzystając z karty kredytowej Mastercard Business Lotos Alior Banku możesz tankować paliwo nawet 20 gr/l taniej. Do tego są rabaty m.in. na myjnię.

 • 17.10.2018 15:34

  Citi Handlowy przygotował promocję, która ucieszy osoby regularnie wykonujące płatności w walutach obcych.

 • 16.10.2018 18:17

  W konkursie Alior Banku posiadacze Konta Jakże Osobistego mogą wygrać wyjazd do Rzymu. Szczegóły tutaj.

 • 16.10.2018 13:47

  Alior Bank oferuje 2,7% na swoim Koncie Mocno Oszczędnościowym. Promocyjne oprocentowanie obowiązuje przez 4 miesiące dla kwot do 100 000 zł.

 • 15.10.2018 17:20

  Za płatność Masterpassem za zamówienie o wartości min. 100 zł na Morele.net możesz otrzymać 25 zł na kolejne zakupy

 • 15.10.2018 14:30

  Getin Bank odnowił promocję, w której oprocentowanie nowych środków na koncie oszczędnościowym do 200 tys. zł wynosi 3% w skali roku przez 92 dni.

 • 15.10.2018 14:19

  Zrób zakupy w sklepie internetowym Empiku, zapłać za nie Masterpassem, a dostaniesz 20 zł. Zakupy możesz powtórzyć 3 razy, łącznie zarabiając 60 zł.

 • 15.10.2018 08:35

  Mastercard twierdzi, że z jego kartą płatniczą kolejne kroki zrobisz z łatwością. Oferuje bowiem aż 50% rabatu na buty z kolekcji 574 marki New Balance.

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.