Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Revolut, czyli korzystny sposób na zagraniczne płatności (i nie tylko) – czym jest i jak działa?

Cykl: Fintechy: zagraniczne płatności

Revolut, czyli korzystny sposób na zagraniczne płatności (i nie tylko) – czym jest i jak działa?
Źródło: Revolut
Spis treści

Liczba klientów Revoluta w samej Europie wynosi już ponad 10 milionów – trudno nie zgodzić się z tym, że jak na kilka lat działalności jest to imponujący wynik. Choć Polacy mogli korzystać z usługi już wcześniej, to firma oficjalnie rozpoczęła działalność na naszym rynku dopiero w marcu 2018 r., otwierając biuro w Warszawie. Od tego czasu popularność Revoluta nad Wisłą tylko rosła, a obecnie z usługi korzysta w naszym kraju już ponad milion osób.

Czym właściwie jest Revolut? Najprościej rzecz ujmując, to taki fintechowy bank oferujący narzędzie dostępne z poziomu aplikacji mobilnej, służące do dokonywania płatności i przelewów w obcych walutach po korzystnych kursach wymiany i bez prowizji za przewalutowanie. Podobnie jak do konta walutowego w banku, może zostać wydana karta płatnicza. Firma nieustannie się rozwija, a jej oferta jest konsekwentnie rozbudowywana.

… i tak powstał Revolut

Założycielem Revoluta jest Nikolay Storonskyi, niegdyś bankier z największego europejskiego „zagłębia finansowego”, czyli londyńskiego City (siedziba firmy mieści się zresztą właśnie w Londynie). Storonskyi wpadł na pomysł stworzenia usługi, gdy podczas pobytu w Las Vegas dotarło do niego, z jakimi kosztami wiąże się korzystanie z brytyjskiej karty do płatności za oceanem.

Właśnie tak – zgodnie z zasadą „potrzeba matką wynalazków” – powstał Revolut. Na ile ta historia jest prawdziwa, a na ile to tylko zwykła legenda na potrzeby promocji firmy? Trudno powiedzieć. W każdym razie trzeba przyznać, że Storonskyi'emu udało się znaleźć rozwiązanie problemu, z którym borykają się miliony ludzi na całym świecie.

Konto w batach tajlandzkich? To możliwe

Jak już wspomnieliśmy, Revolut to nic innego jak narzędzie umożliwiające dokonywanie płatności w obcych walutach bez dodatkowych kosztów, przede wszystkim bez prowizji za przewalutowanie. Co zatem różni Revolut od kart wielowalutowych wydawanych przez tradycyjne banki, które oparte są przecież na tym samym założeniu?

Przede wszystkim liczba dostępnych walut. Tutaj możliwości Revoluta są niemal nieograniczone. Użytkownicy aplikacji mogą otwierać subkonta w ponad 30 walutach i to nawet tak egzotycznych krajów jak Maroko, Katar, Tajlandia czy RPA.

Zdecydowanie wygrywa na tym polu ze znanymi nam bankami, które zwykle oferują rachunki prowadzone jedynie w kilku najpopularniejszych walutach (euro, dolar i funt, czasem też frank szwajcarski). Ograniczona oferta banków rodzi ryzyko tzw. podwójnego przewalutowania, które może podwyższyć koszt płatności nawet o kilkanaście procent – taka sytuacja ma miejsce, kiedy waluta karty i waluta kraju, w którym przebywamy, są różne (np. posiadając kartę w funtach, regulujemy rachunek w szwedzkich koronach). Tymczasem Revolut równie dobrze sprawdzi się zarówno w kraju strefy euro, w Wielkiej Brytanii czy w USA, jak i w znacznie bardziej egzotycznym zakątku świata.

Ile zapłacimy za jednostkę danej waluty?
EUR USD GBP CHF SEK
Alior Bank 4,7845 4,0254 5,6163 4,3558 0,4701
mBank 4,7085 3,9636 5,5252 4,3052 0,4626
Bank Millennium 4,7368 3,9892 5,5736 4,4743 0,4665
PKO BP 4,7798 4,0224 5,6085 4,3708 0,4626
Revolut 4,5832 3,8524 5,3802 4,2490 0,4502
W tabeli podano kursy sprzedaży walut na dzień 29.07.21 ok. godz. 16.00. SEK – korona szwedzka.

Korzystne kursy wymiany

A skoro już o kursach walut mowa – Revolut standardowo stosuje kursy bezpośrednio z rynku międzybankowego, które są znacznie korzystniejsze od tych obowiązujących w bankach. Dzięki temu unika się wysokich spreadów, czyli różnic między kursem kupna danej waluty a kursem jej sprzedaży. W efekcie płacenie kartą Revolut może być nawet 5-8 p.p. tańsze niż korzystanie z tradycyjnej karty płatniczej.

O tym, w których bankach spready walutowe są najwyższe, pisaliśmy tutaj.

Bez prowizji? Tak, ale…

Wspomnieliśmy już, że oprócz niezwykle korzystnych kursów mamy tu do czynienia z brakiem dodatkowych prowizji? Jest to jak najbardziej zgodne z prawdą, ale… jedynie od poniedziałku do piątku. W dodatku Revolut nalicza 1% marży od transakcji w ukraińskich hrywnach (UAH) i tajlandzkich batach (THB) również w dni robocze.

W soboty i w niedziele (decyduje czas londyński), gdy nie działa rynek międzybankowy, nie unikniemy drobnej prowizji, również w wysokości 1% (oraz 2% w przypadku UAH i THB). Warto mieć tego świadomość, korzystając z usługi chociażby podczas weekendowego wypadu za granicę.

Revolut zaznacza też, że „ponieważ międzybankowy kurs wymiany podlega ciągłym wahaniom, kurs, który stosujemy w czasie weekendu, może różnić się od kursu dostępnego w chwili otwarcia rynków w poniedziałek rano”.

Koszty – Revolut w wersji Standard

Innym mankamentem kart walutowych wydawanych przez banki są stałe koszty z tytułu ich użytkowania. Choć większość z nich pozwala na uniknięcie kilkuzłotowych opłat za prowadzenie rachunku walutowego czy korzystanie z karty dzięki spełnieniu mniej lub bardziej wygórowanych warunków, to bardzo często zdarza się, że bank pobiera np. prowizje za wypłaty z zagranicznych bankomatów. Jak na tym tle prezentuje się Revolut?

Korzystanie z podstawowych funkcji Revoluta jest darmowe. Co mamy na myśli, mówiąc „podstawowych”? Za darmo możesz już chociażby wymieniać waluty czy dokonywać zagranicznych płatności przez Internet bez prowizji i po korzystnych kursach dla ponad 150 walut. Limit łącznej wartości takich operacji to 5000 zł miesięcznie – dopiero po jego przekroczeniu doliczana jest prowizja w wysokości 0,5% (jest ona naliczana niezależnie od wspomnianych wcześniej prowizji „weekendowych”).

Za darmo możesz wykonać transfer środków na konto innego użytkownika Revoluta, przelew krajowy oraz przelew w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA). Darmowy na pewno nie będzie natomiast przelew do innego kraju, jeśli jego waluta różni się od waluty operacji. Dla przykładu, za przelew w USD (np. do Brazylii) zapłacisz 15 zł, a za transfer innej waluty (np. GBP do Kanady) aż 25 zł. Pewnym niewielkim pocieszeniem może być fakt, że nie są to stawki odbiegające od kosztów zlecenia przelewu SWIFT w bankowości elektronicznej większości banków działających w Polsce.

Karta Revolut

Zakupów w Internecie możesz dokonywać za sprawą wirtualnej karty od Revoluta. Można ją połączyć z usługą Google Pay / Apple Pay i, co za tym idzie, wykonywać nią płatności za zakupy również w sklepach stacjonarnych.

Mimo wszystko chcesz korzystać z tradycyjnego „plastiku”? Dopiero tutaj Revolut zaczyna wiązać się z kosztami. Koszt wydania pierwszej plastikowej karty Mastercard lub Visa to 24,99 zł, o ile wybierzemy standardową opcję dostawy. Uspokajamy jednak, że czas oczekiwania nie jest szczególnie wygórowany – do nas karta Revolut dotarła po zaledwie kilku dniach roboczych.

To jednak nie wszystko, jeśli chodzi o korzyści dla użytkowników Revoluta w wersji Standard. Karta Revolut pozwala bowiem na 5 bezprowizyjnych wypłat z bankomatów (miesięczny, łączny limit kwotowy to 200 euro / 200 funtów / 800 zł na miesiąc oraz równowartości tych kwot w innych walutach). Nawet jeśli nie zamierzasz posługiwać się kartą Revolut z ponadprzeciętną częstotliwością, to możliwość darmowej wypłaty gotówki może się okazać wyjątkowo przydatna podczas pobytu za granicą.

Po przekroczeniu limitu w danym miesiącu prowizja wynosi 2% wartości kwoty, która stanowi nadwyżkę ponad limit (nie mniej niż 5 zł). Przykład: jeśli w danym miesiącu wypłacisz z bankomatu 300 euro, to znaczy, że przekroczyłeś limit o 100 euro. Koszt wyniesie 2% od kwoty nadwyżki, czyli 2% * 100 euro = 2 euro.

Revolut Plus

Nieco rozszerzone w stosunku do standardowej, darmowej oferty są możliwości oferowane korzystającym z taryfy Plus.

Za 14,99 zł / mies. zyskują oni darmową dostawę karty oraz – przede wszystkim – ubezpieczenie polegające na ochronie zakupów przed uszkodzeniem, kradzieżą czy odmową zwrotu do kwoty 1000 funtów rocznie. Jest to zatem opcja do rozważenia dla tych, którzy szczególnie często kupują przez Internet.

Co jeszcze? Priorytetowe wsparcie konsultantów w aplikacji oraz możliwość otwarcia do dwóch kont Junior (do których jeszcze wrócimy).

Revolut Premium

Funkcje dostępne w wersjach Standard i Plus dla większości użytkowników okażą się zapewne w pełni wystarczające. Jeśli jednak oczekujesz więcej, możesz rozważyć skorzystanie z usług dostępnych w wersji Premium. W tym przypadku będziesz musiał liczyć się jednak z większymi kosztami. Aby móc korzystać ze wszystkich funkcjonalności, trzeba wydać 29,99 zł miesięcznie. Nim ta kwota skutecznie Cię odstraszy, warto zapoznać się z tym, co Revolut oferuje w zamian.

Jako użytkownik Premium otrzymasz wszystko to, co przysługuje klientom standardowym, ale z pewnymi różnicami – limit wypłat z zagranicznych bankomatów w Twoim przypadku będzie wynosił nie 200, a 400 euro (1600 zł). Do tego w ogóle nie będzie Cię obowiązywał miesięczny limit 5000 zł. Będziesz mógł również zlecić za darmo jeden przelew poza obszar SEPA w miesiącu. Użytkownicy Premium mają też możliwość wyboru wizerunku fizycznej karty, która zostanie dostarczona w trybie ekspresowym.

Dodatkowo zyskasz dostęp do usług dodatkowych, z których nie mogą korzystać inni użytkownicy lub muszą za nie osobno zapłacić. Warto też wspomnieć o ochronie zakupów (tutaj aż do 2500 funtów rocznie) oraz ekskluzywnej obsłudze klienta za pośrednictwem czatu w aplikacji, czynnej przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.

Revolut Metal

To nie koniec, bowiem funkcjonuje również czwarta, najbardziej ekskluzywna taryfa – Revolut Metal. Jej głównym wyznacznikiem jest karta płatnicza z funkcją zbliżeniową wykonana z jednego kawałka wzmocnionej stali w kolorze czarnym, złotym lub różowym. Oprócz nieprzeciętnego wyglądu karta proponuje również zwrot za transakcje, niezależnie od waluty płatności (0,1% zwrotu w Europie i 1% poza Europą).

W wersji Metal limit bezprowizyjnych wypłat gotówki z bankomatów w miesiącu jest nie dwukrotnie, a niemal czterokrotnie wyższy od standardowego i wynosi aż 3000 zł. Co do przelewów poza SEPA, to można za darmo zlecić 3 takie transfery w miesiącu. Użytkownicy Revolut Metal zyskują też dostęp do saloników na lotniskach dzięki SmartDelay (dotyczy to lotów opóźnionych o ponad godzinę) dla siebie i 3 znajomych.

Do tego dochodzą oczywiście wszystkie te możliwości, które oferują tańsze wersje, a zakres ubezpieczenia zakupów sięga 10 tys. zł rocznie. Koszt korzystania z Revoluta w taryfie Metal to 49,90 zł miesięcznie.

Dodatkowe usługi w Revolucie

Przyjrzyjmy się teraz wspomnianym usługom dodatkowym. Na ile są one interesujące i warte swojej ceny?

Jednorazowe karty wirtualne

Pierwszą z nich jest możliwość korzystania z jednorazowych, wirtualnych kart do płatności internetowych. Numer takiej karty zmieni się każdorazowo po dokonaniu transakcji, co minimalizuje ryzyko związane z przechwyceniem naszych danych przez niepowołane osoby.

Karty wirtualne początkowo były oferowane wyłącznie posiadaczom planów Premium i Metal, ale ze względu na pandemię wiosną 2020 r. Revolut zdecydował się na ich udostępnienie nawet użytkownikom darmowego planu – reagując w ten sposób na wzrost liczby osób, które robią zakupy online.

Płatności mobilne, bezpieczeństwo transakcji w Internecie

Revolut stopniowo poszerzał wachlarz płatności mobilnych udostępnianych swoim użytkownikom. Aktualnie klienci mogą dodawać karty do Google Pay i Apple Pay. Grono dostępnych metod płatności uzupełniają Garmin Pay i Fitbit Pay.

Przy okazji dodajmy, że – ze względu na wdrożenie przepisów dyrektywy PSD II – transakcje internetowe są zabezpieczone technologią 3D Secure. Każdą taką płatność musimy więc dodatkowo autoryzować w aplikacji, naciskając otrzymane na telefon powiadomienie i wybierając „Potwierdź”.

Vaults, czyli oszczędzanie na oprocentowanym rachunku

Revolut proponuje swoim użytkownikom bardzo efektywne narzędzie do realizacji swoich celów finansowych – Vaults (pol. Sejf). Jest to nic innego jak usługa automatycznego oszczędzania, którą w Polsce wciąż oferuje zaledwie kilka banków.

Vaults jest zintegrowane ze wszystkimi walutami i kryptowalutami. Poza tym to klasyczna usługa autooszczędzania – Revolut zaokrągla wartość każdej transakcji, a różnicę wpłaca na utworzoną przez Ciebie wirtualną „skarbonkę”. Masz też możliwość ustawienia płatności cyklicznej, dzięki czemu wskazana kwota będzie regularnie zasilać Twoje oszczędności. Usługa jest oczywiście darmowa, także dla użytkowników niekorzystających z wersji Premium.

To jednak nie koniec. W połowie grudnia 2021 r. Revolut (we współpracy z Aion Bankiem) zaoferował klientom oprocentowanie Sejfów w euro. Stawka zależy od planu taryfowego i wynosi 0,1% (Standard), 0,15% (Plus), 0,2% (Premium) i 0,3% (Metal) w skali roku. Co bardzo istotne, odsetki są dopisywane codziennie. Dodajmy też, że Polska jest pierwszym krajem w UE, w którym Revolut zaproponował klientom oprocentowane konto do automatycznego oszczędzania.

Od stycznia 2022 r. oprocentowane są również Sejfy w polskiej walucie:

Uwaga! Revolut nie odprowadza należnego podatku od wypracowanych odsetek, co oznacza, że klient musi samodzielnie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych.

Kontrola budżetu – praktyczne narzędzie do pilnowania swoich wydatków

Kolejną usługą dostępną dla każdego użytkownika Revoluta (niezależnie od wersji) jest Kontrola budżetu. Dzięki niej ustawisz limit miesięcznych wydatków na każdym z posiadanych przez Ciebie kont. Możesz też poprosić aplikację o wysyłanie codziennych przypomnień – będziesz na bieżąco informowany o tym, jakie środki pozostały do Twojej dyspozycji danego dnia, byś zmieścił się w miesięcznym limicie.

Ustawienie limitu trwa dosłownie kilka sekund. Na głównej stronie w aplikacji, zaraz po zalogowaniu, widoczny jest wykres informujący o Twoich wpływach na konto i wydatkach. Praktycznym uzupełnieniem usługi Kontrola budżetu jest funkcja podziału wydatków na kategorie, sprzedawców i kraj wykonania płatności.

„Podziel rachunek”, płatności cykliczne

Interesująco prezentuje się również funkcja „Podziel rachunek”. Jak to działa? Warto wytłumaczyć to na przykładzie. Wyobraź sobie, że organizujesz ze znajomymi „zrzutkę” na prezent urodzinowy dla kolegi. Deklarujesz, że dokonasz jego zakupu, ale potrzebujesz rzecz jasna pieniędzy od swoich „wspólników”. Zakładając, że i oni mają konta w Revolut, możesz wysłać do nich prośbę o przelanie odpowiedniej kwoty. Następnie wystarczy, by zaakceptowali oni operację jednym kliknięciem.

W aplikacji masz również możliwość ustawienia płatności cyklicznej (innymi słowy: zlecenia stałego). Z kolei po zezwoleniu Revolutowi na dostęp do listy Twoich kontaktów aplikacja automatycznie odnajdzie wśród Twoich znajomych tych, którzy również korzystają z Revoluta. Umożliwi Ci to wysyłanie szybkich przelewów.

Automatyczna wymiana walut

W kwestii wymiany walut po najlepszym możliwym kursie korzystne może się okazać narzędzie „Alert cenowy”. Działa to podobnie jak w przypadku kryptowalut i opiera się na powiadomieniach wysyłanych przez aplikację w momencie, w którym waluta osiągnie pożądany kurs.

Możesz też ustawić automatyczną wymianę walut. Wówczas Revolut samodzielnie wymieni walutę w momencie, w którym jej kurs zyska wskazany poziom.

Zniżki i zwroty za zakupy – Revolut Rewards

Użytkownicy Revolut mogą korzystać ze zniżek i moneybacku za zakupy w ramach usługi Rewards. Możliwy do uzyskania zwrot dochodzi do kilkudziesięciu procent.

Lista partnerów jest już całkiem długa i zróżnicowana. Revolut sam dopasuje oferty do Twoich upodobań i zwyczajów zakupowych.

Ubezpieczenie w podróży – darmowe w wersji Premium i Metal

Jeśli przebywasz za granicą nie dłużej niż 40 dni, to dzięki Revolutowi ubezpieczysz się na cały okres trwania podróży. Pakiet ubezpieczeniowy obejmuje dostęp do pomocy medycznej i stomatologicznej w razie nieszczęśliwego wypadku oraz zwrot kosztów. Osobne ubezpieczenie dotyczy opóźnionego lotu i bagażu. Ubezpieczyć możesz nie tylko siebie, ale także swoją rodzinę lub znajomych.

Co ważne, za polisę zapłacisz w systemie Pay-per-Day, a więc za każdy dzień spędzony za granicą. W przypadku klientów Premium i Metal ubezpieczenie jest bezpłatne, zaś pozostali zapłacą różne stawki w zależności od miejsca pobytu (ceny zaczynają się od 3,99 zł/dzień).

Skąd aplikacja będzie wiedziała, że akurat jesteś za granicą? Revolut korzysta w tym celu z geolokalizacji. Jeśli wcześniej zadeklarowałeś chęć objęcia Cię ubezpieczeniem, to uruchomi się ono automatycznie w momencie przekroczenia przez Ciebie granicy – nie musisz więc pamiętać o wykupieniu ubezpieczenia i załatwianiu formalności na ostatnią chwilę przed podróżą.

Ubezpieczenie telefonu – płatne dla wszystkich

W aplikacji ubezpieczysz także swój telefon. W przypadku np. zalania, rozbicia ekranu bądź awarii baterii firma ubezpieczeniowa współpracująca z Revolutem zwróci Ci koszt naprawy szkód.

Warunek? W momencie wykupienia ubezpieczenia telefon nie może być starszy niż 6 miesięcy ani uszkodzony. Ubezpieczenie kosztuje kilka złotych tygodniowo (konkretna stawka jest uzależniona od modelu). Niestety, usługa ta jest płatna dla użytkowników wszystkich wersji, choć klienci Premium i Metal mogą liczyć na 20% zniżki.

Inwestowanie w akcje na amerykańskiej giełdzie

Zgodnie z obietnicą złożoną po otrzymaniu licencji bankowej Revolut udostępnił w ramach swojej aplikacji platformę do inwestowania w akcje spółek notowanych na giełdzie amerykańskiej.

Z możliwości mogą skorzystać wszyscy klienci, ale tylko użytkownicy najdroższego planu nie muszą martwić się limitem darmowych transakcji. Limit bezpłatnych operacji dla posiadaczy tańszych wersji wynosi odpowiednio 1, 3 lub 5 – po jego przekroczeniu Revolut pobiera 4 zł za każde zlecenie kupna i sprzedaży akcji.

Od 1 września 2021 r. Revolut wprowadza zasadę, zgodnie z którą stała opłata 4 zł będzie dotyczyła jedynie transakcji o wartości do 1600 zł. Powyżej tej kwoty prowizja przyjmie postać procentową i będzie wynosić 0,25% wartości kupowanych lub sprzedawanych akcji.

Kryptowaluty w Revolucie

Konto Revolut pozwala również na korzystanie z funkcji „zakupu ekspozycji na kryptowaluty”, a także ich wymiany na tradycyjną walutę. Revolut oferuje dostęp do bieżących kursów, a dzięki powiadomieniom push dowiesz się, że dana waluta właśnie przekroczyła wskazaną przez Ciebie wartość.

W kwietniu 2020 r. Revolut zaoferował dostęp do oferty kupna i sprzedaży kryptowalut także użytkownikom standardowej wersji. Miało to oczywiście związek z pandemią. Jak tłumaczono, kryptowaluty mają być dla klientów kolejną opcją inwestowania (choć ryzykowną) w czasach globalnej recesji.

Program poleceń w Revolut – sprawdź, czy możesz zyskać premię za polecenie

Revolut dość regularnie oferuje swoim użytkownikom premie za polecanie konta znajomym. Warunki promocji (przede wszystkim wysokość premii) mogą się różnić w zależności od konkretnego użytkownika. Warto zatem co jakiś czas zajrzeć do aplikacji i sprawdzać, czy przypadkiem Revolut nie ma dla nas propozycji udziału w programie poleceń.

Nie muszę dodawać, że tego typu akcje dla obecnych klientów znacznie podnoszą atrakcyjność banku. Możliwość zgarnięcia premii to zawsze miła niespodzianka 😉

Aplikacja mobilna Revolut i serwis transakcyjny

Podstawowym narzędziem do zarządzania kontami w Revolucie jest aplikacja mobilna. Trzeba przyznać, że nie ustępuje ona aplikacjom oferowanym przez banki i to zarówno pod kątem wizualnym, jak i w aspekcie przejrzystości i wygody. Ekran główny w aplikacji Revolut, do której zalogujesz się także biometrycznie, wygląda tak:

Kliknij, aby powiększyć

Klienci mogą również korzystać z wersji desktopowej, czyli serwisu transakcyjnego na komputerze. Bankowość internetowa w wydaniu Revoluta wygląda na pierwszy rzut oka skromnie, ale zapewnia dostęp do podstawowych funkcji. Docenić ją powinny w szczególności osoby, które wolą zarządzać finansami z poziomu większego ekranu.

Kliknij, aby powiększyć

Revolut Junior, czyli "konto" i karta dla dziecka

Dodatkową usługą, która zasługuje na szczególną uwagę, jest Revolut Junior. W skrócie – dorosły użytkownik usługi może otworzyć coś na kształt rachunku bankowego dla dziecka w wieku 7-17 lat (Konto Junior). Takie konto można zasilać środkami, a pociecha może z nich korzystać przy użyciu karty, oczywiście pod nadzorem rodzica lub opiekuna.

Choć Konto Junior może otworzyć dziecku każdy klient Revoluta (nawet darmowej wersji), to zakres funkcjonalności zdecydowanie różni się w zależności od konkretnego planu taryfowego. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zerknij do krótkiego artykułu nt. Revolut Junior.

Oferta kredytowa w Revolucie

Od grudnia 2020 r. wybrani klienci Revoluta w Polsce (a właściwie: Revolut Banku) otrzymali dostęp do oferty kredytowej. Tworzą ją:

  • karta kredytowa z limitem do 20 tys. zł oraz okresem bezodsetkowym trwającym aż 62 dni, która oferuje równie korzystne warunki dokonywania transakcji zagranicznych co karta debetowa; korzystanie z karty jest darmowe pod warunkiem wykonania przy jej użyciu co najmniej 10 transakcji.
  • kredyt gotówkowy do 50 tys. zł z z szybką decyzją i natychmiastową wypłatą środków.

Ci klienci, którzy nie otrzymali propozycji skorzystania z tych produktów, mogą poprosić w aplikacji o powiadomienie, gdy Revolut będzie miał ofertę również dla nich.

Bezpieczeństwo Twoich środków w Revolucie

Revolut posiada upoważnienie wydane przez Financial Conduct Authority (FCA), czyli brytyjski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego. W połowie grudnia 2018 r. fintech otrzymał licencję bankową od Banku Litwy. Mimo to przez niemal dwa kolejne lata pozostawał jedynie instytucją pieniądza elektronicznego, w związku z czym nie mógł oferować chociażby pożyczek ani oprocentowanych rachunków. Najważniejsze jest jednak to, że środki zgromadzone na kontach w Revolucie nie były w żaden sposób chronione w ramach jakiegokolwiek systemu gwarancji depozytów.

Dopiero w październiku 2020 r. fintech oficjalnie ogłosił start nowego podmiotu – Revolut Bank – w Polsce. Kwestią czasu było więc wspomniane wdrożenie np. nowych produktów kredytowych, które dotychczas nie mogły być oferowane. Klienci mogą przekształcić swoje konta prowadzone przez "starego" Revoluta na te, które będą objęte gwarancją środków do 100 tys. euro.

Revolut – jak zacząć korzystać

Jeśli podjąłeś decyzję, by korzystać z Revoluta, to na start przyda Ci się krótka instrukcja. Poniżej podpowiadamy, jak skutecznie skonfigurować swoje konto i „stawiać pierwsze kroki” w aplikacji.

Instalacja i konfiguracja

Pierwszym krokiem jest przejście na stronę Revolut, na której należy wpisać swój numer telefonu.

Po chwili przyjdzie do Ciebie wiadomość z linkiem pozwalającym na pobranie i zainstalowanie aplikacji na smartfona. System sam wykryje, jaki telefon posiadasz, a aplikacja zostanie bezpiecznie pobrana ze sklepu Google Play lub App Store. Oczywiście bez żadnych opłat.

Następnym etapem jest konfiguracja. Na szczęście krótka i szybka. Wybieramy Utwórz bezpłatne konto:

Kliknij, aby powiększyć

Aplikacja poprosi Cię o podanie numeru telefonu i jego weryfikację, a następnie o ustalenie 4-cyfrowego kodu, którego będziesz odtąd używał do logowania. W tym miejscu od razu wskazówka, że później w aplikacji będziesz mógł ustawić logowanie odciskiem palca lub skanem twarzy.

Kliknij, aby powiększyć

Na wskazany przez Ciebie numer telefonu aplikacja wyśle ciąg 6 cyfr - wpisz go w następnym kroku. Jeśli podany numer dotyczy telefonu, na którym przeprowadzasz instalację, możesz zezwolić aplikacji na dostęp do Twoich wiadomości. Wówczas wykona ona tę czynność za Ciebie.

Po pozytywnej weryfikacji telefonu przyjdzie pora na podanie szczegółowych danych osobowych, w tym adresu zamieszkania. Revolut zapyta też o główny powód, dla którego zamierzasz korzystać z jego usług:

Kliknij, aby powiększyć

Na samym końcu zostaniesz poproszony o podanie adresu mailowego.

Jak zasilić konto w Revolucie?

Tym sposobem ukończysz konfigurację swojego konta w Revolucie. Aby jednak móc korzystać z jego funkcjonalności, musisz je zasilić. Możesz wpłacać dowolną kwotę, jednak od 50 zł wzwyż.

Kliknij, aby powiększyć

Przed pierwszą wpłatą konieczne będzie dodanie do Revoluta jakiejkolwiek karty płatniczej wydanej przez Twój bank. Jest to konieczne, by aplikacja pobrała z niej środki we wskazanej przez Ciebie wysokości. Pieniądze natychmiast zasilą Twoje konto Revolut.

Konto możesz zasilić także przez Google Pay oraz przelewem bankowym, choć realizacja tej ostatniej metody trwa oczywiście najdłużej.

Karta wirtualna

By móc korzystać z podstawowych funkcjonalności aplikacji, wygeneruj darmową kartę wirtualną. Revolut pozwala na dodanie 5 takich kart. Przejdź do sekcji „Karty” i wybierz opcję „Wirtualna”.

Do korzystania z takiej karty konieczne jest pozytywne przejście weryfikacji użytkownika. Revolut informuje na swojej stronie, że obowiązek weryfikacji wynika z brytyjskich przepisów.

Na szczęście proces ten nie jest szczególnie uciążliwy. Wystarczy przesłać przez aplikację zdjęcie ważnego dokumentu tożsamości (nie musi to być dowód osobisty, wystarczy np. prawo jazdy) i – mówiąc kolokwialnie - „pstryknąć” sobie selfie. W ten sposób Revolut dokona oceny, czy osoba ze zdjęcia w dokumencie to rzeczywiście Ty. Na ukończenie weryfikacji czeka się zwykle krótką chwilę, a cały proces nie trwa zwykle więcej niż kilka minut.

Kilka uwag: po pierwsze, dane z dokumentu muszą być zgodne z tymi, które podałeś przy konfiguracji konta w Revolucie. Po drugie, dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 3 miesiące. Po trzecie, musi to być zdjęcie (skany i fotokopie nie są akceptowane), a do tego wykonane bez lampy błyskowej i przy akceptowalnym oświetleniu.

Karta plastikowa

Aby zamówić plastikową kartę, w sekcji „Karty” wybierz opcję „Fizyczna”. Następnie wskaż formę dostawy (standardowa lub ekspresowa). Jeśli jesteś użytkownikiem Premium, możesz dokonać wyboru wersji kolorystycznej. Przy złożeniu zamówienia otrzymasz informację o dacie wysyłki i przewidywanym terminie dostawy. Gdy już otrzymasz kartę, konieczna będzie jej aktywacja (a także weryfikacja, jeśli nie przeszedłeś jej na wcześniejszym etapie korzystania z Revoluta).

Kartę możesz praktycznie od razu po zamówieniu dodać do usługi Apple Pay lub Google Pay i płacić nią jeszcze przed jej fizycznym dostarczeniem.

Revolut: moja ocena

Revolut w pełni zasługuje na uznanie, którym się cieszy. Trzeba przyznać, że wprowadzone z rozmachem rozwiązania odpowiedziały na zapotrzebowanie użytkowników związane z poszukiwaniem jak najtańszych sposobów na płatności w obcych walutach. Atutem Revoluta są także atrakcyjne usługi dodatkowe. Bank nie tylko oferuje niedrogie ubezpieczenia, ale także „puszcza oko” do oszczędzających i obracających kryptowalutami.

Wydaje się też, że Revolutowi udało się odnaleźć odpowiedni balans między funkcjami dostępnymi za darmo a tymi, za które trzeba już zapłacić. Dzięki temu z podstawowych funkcjonalności może skorzystać dosłownie każdy, a za sprawą użytkowników korzystających z płatnych usług firma ma środki, które pozwalają jej myśleć o nieustannym poszerzaniu swojej oferty i dalszej ekspansji.

Aktualne działania firmy ewidentnie mają na celu "zachęcenie" użytkowników do przejścia na płatne plany taryfowe (ograniczenie limitu darmowej wymiany walut, podwyżki opłat za przelewy, mniejszy zakres funkcjonalności Konta Junior dla użytkowników darmowej wersji), ale nawet w wersji Standard Revolut daje naprawdę sporo możliwości.

Po przyznaniu fintechowi europejskiej licencji bankowej jego przedstawiciele natychmiast zapowiedzieli rozszerzenie oferty np. o usługi dla dzieci i młodzieży, produkty depozytowe, pożyczki konsumenckie i platformę do inwestowania w akcje. Te obietnice zdążyli już zresztą zrealizować po oficjalnym starcie Revolut Bank w Polsce.

Jeśli w związku z usługą wydarzy się coś interesującego, z pewnością Was o tym poinformujemy. Nie pozostajemy również ślepi na inne rozwiązania ze świata fintechów, z których część także oferuje korzystne przewalutowania zagranicznych transakcji.

Wniosek o konto i kartę Revolut możesz złożyć na tej stronie.