Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Revolut. Konta walutowe z kartą i korzystnymi przewalutowaniami

Revolut. Konta walutowe z kartą i korzystnymi przewalutowaniami
Źródło: Revolut
Ocena:
Proces rejestracji:
Możliwości i korzyści:
Bezpieczeństwo:

Zalety:

Darmowy plan Premium przez 3 miesiące dla nowych klientów Revoluta
Trwa do: 31.12.2023
  • korzystne przewalutowania transakcji zagranicznych
  • bardzo szeroki wachlarz usług dodatkowych
  • gwarancja środków

Wady:

  • mocno ograniczony dostęp do usług dodatkowych dla użytkowników standardowego planu

Opinia eksperta

Popularność Revoluta nie dziwi. Trudno zaprzeczyć jego zaletom – przede wszystkim korzystnym warunkom przewalutowania, bezpieczeństwu środków (status banku) i bogatej ofercie, która jest nieustannie poszerzana. Z drugiej strony, z pełni możliwości Revoluta mogą korzystać jedynie użytkownicy droższych planów taryfowych.
Michał Radzimiński
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Liczba klientów Revoluta wynosi ponad 20 milionów. Choć Polacy mogli korzystać z usługi już wcześniej, to firma oficjalnie rozpoczęła działalność na naszym rynku dopiero w marcu 2018 r., otwierając biuro w Warszawie. Od tego czasu popularność Revoluta nad Wisłą tylko rosła, a obecnie z usługi korzysta w naszym kraju już ponad milion klientów.

Pełna analiza Revoluta


Czym jest Revolut?

Założycielami Revoluta są Rosjanin Nikolay Storonskyi, niegdyś bankier z największego europejskiego „zagłębia finansowego”, czyli londyńskiego City (siedziba firmy mieści się zresztą właśnie w Londynie) oraz ukraiński programista Vlad Yatsenko. Podobno Storonskyi wpadł na pomysł stworzenia usługi, gdy podczas pobytu w Las Vegas dotarło do niego, z jakimi kosztami wiąże się korzystanie z brytyjskiej karty do płatności za oceanem.

Tak powstał Revolut, czyli fintechowy, mobilny bank oferujący narzędzie dostępne z poziomu aplikacji mobilnej, służące do dokonywania płatności i przelewów w obcych walutach po korzystnych kursach wymiany i bez prowizji za przewalutowanie.

Przedstawmy w kilku punktach najważniejsze cechy Revoluta i jego oferty:

  • bank z licencją na Litwie i gwarancją środków do równowartości 100 tys. euro,
  • konta z polskim nr IBAN prowadzone w ok. 30 walutach (poza PLN: AED, AUD, BGN, CAD, CHF, CZK, DKK, EUR, GBP, HKD, HUF, ILS, ISK, JPY, MAD, MXN, NOK, NZD, QAR, RON, RSD, SAR, SEK, SGD, THB, TRY, USD, ZAR),
  • karta wielowalutowa do płatności w sklepach stacjonarnych i internetowych,
  • aplikacja mobilna do zarządzania finansami i zlecania operacji,
  • usługi dodatkowe: oszczędności, kredyty, ubezpieczenia, inwestycje,
  • możliwość kontaktu za pośrednictwem czatu (także w j. polskim).

Revolut – opłaty i prowizje

Poniżej szczegółowe parametry konta w Revolucie:

Jak widać, opłaty zależą w dużej mierze od wyboru konkretnego planu taryfowego (Standard, Plus, Premium i Metal). To praktyka, do której fintechy i banki mobilne zdążyły nas już przyzwyczaić.

Revolut Standard, Plus, Premium i Metal – porównanie planów taryfowych

Oto, co oferują użytkownikom poszczególne plany.

Revolut Standard

Klienci Standard otrzymują możliwość otwierania kont w wybranych walutach oraz kartę wirtualną, a także – po opłaceniu wysyłki – fizyczną. W ramach wyznaczonego limitu mogą oni wymieniać waluty czy dokonywać zagranicznych płatności przez Internet bez prowizji i po korzystnych kursach dla ponad 140 walut.

Revolut daje też możliwość nielimitowanego generowania jednorazowych kart wirtualnych do płatności online. W najniższym planie możemy też otworzyć Konto Junior dla jednego dziecka.

Revolut Plus

Nieco rozszerzone w stosunku do standardowej oferty są możliwości oferowane korzystającym z taryfy Plus. Dodatkowo zyskują oni:

  • darmową dostawę karty,
  • ubezpieczenie polegające na ochronie zakupów przed uszkodzeniem, kradzieżą czy odmową zwrotu do kwoty 1000 funtów rocznie,
  • ochronę zapewniającą zwrot kosztów biletów na wydarzenia do wartości 1000 euro rocznie,
  • priorytetowe wsparcie konsultantów w aplikacji,
  • możliwość otwarcia do dwóch kont Junior oraz korzystania z dodatkowych funkcji z nimi związanych.

Revolut Premium

Funkcje dostępne w wersjach Standard i Plus dla większości użytkowników mogą okazać się w pełni wystarczające. Bardziej wymagający mogą rozważyć skorzystanie z usług dostępnych w wersji Premium, która dodatkowo oferuje:

  • wyższy limit wypłat z zagranicznych bankomatów,
  • brak limitu bezprowizyjnych płatności z przewalutowaniem,
  • darmowa wysyłka karty w trybie ekspresowym,
  • ochrona zakupów do równowartości 2500 funtów rocznie,
  • SmartDelay – wstęp do saloników lotniskowych dla klienta i jednego znajomego (dotyczy lotów opóźnionych o więcej niż godzinę).

Revolut Metal

Głównym wyznacznikiem najbardziej ekskluzywnej taryfy – Revolut Metal – jest karta płatnicza z funkcją zbliżeniową wykonana z jednego kawałka wzmocnionej stali w kolorze czarnym, złotym lub różowym. Ponadto użytkownicy Metal mogą liczyć na:

  • zwrot za transakcje niezależnie od waluty płatności (0,1% zwrotu w Europie i 1% poza Europą),
  • najwyższy limit bezprowizyjnych wypłat gotówki z bankomatów w miesiącu,
  • ochrona zakupów do 10 000 funtów rocznie,
  • SmartDelay – dostęp do saloników na lotniskach dla siebie i trzech znajomych.

Jak działa Revolut i jakie narzędzia oferuje?

Przeanalizujmy poszczególne składniki oferty Revoluta.

Karta Revolut (wirtualna i fizyczna)

Zakupów w Internecie możemy dokonywać za sprawą wirtualnej karty od Revoluta. Dzięki dodaniu jej do portfela Google Pay / Apple Pay możliwe jest też wykonywanie płatności za zakupy w sklepach stacjonarnych.

Jeśli mimo wszystko chcemy korzystać z tradycyjnego „plastiku”, musimy zawnioskować o kartę Mastercard lub Visa. Termin ważności aktualnie wydawanych kart debetowych wynosi 5 lat.

Karta Revolut pozwala na transakcje w zdecydowanej większości walut świata. Wyjątki to m.in: ZWD, CKD, KID, PND, TVD, AMD, FOK, ERN, BTN, EHP, CUC, SHP, GGP, JEP, IMP, SDG, SYP, IRR, PRB, SOS oraz KPW.

Aplikacja mobilna Revolut i serwis transakcyjny

Podstawowym narzędziem do zarządzania kontami w Revolucie jest aplikacja mobilna. Ekran główny w aplikacji Revolut, do której zalogujesz się także biometrycznie, wygląda tak:

Kliknij, aby powiększyć

Do codziennego monitorowania wydatków służy Kontrola budżetu. Dzięki niej ustawisz limit miesięcznych wydatków na każdym z posiadanych przez Ciebie kont. Ustawienie limitu trwa dosłownie kilka sekund. Na głównej stronie w aplikacji widoczny jest wykres informujący o Twoich wpływach na konto i wydatkach. Uzupełnieniem usługi jest funkcja podziału wydatków na kategorie, sprzedawców i kraj transakcji.

Klienci mogą również korzystać z wersji desktopowej, czyli serwisu transakcyjnego na komputerze. Bankowość internetowa Revoluta zapewnia dostęp do podstawowych funkcji.

Revolut Junior, czyli "konto" i karta dla dziecka

Dorosły klient może otworzyć coś na kształt rachunku bankowego dla dziecka w wieku 7-17 lat (Konto Revolut Junior). Takie konto można zasilać środkami, a pociecha może z nich korzystać przy użyciu karty, oczywiście pod nadzorem rodzica lub opiekuna.

Choć Konto Junior może otworzyć dziecku każdy klient Revoluta (nawet darmowej wersji), to zakres funkcjonalności zdecydowanie różni się w zależności od konkretnego planu taryfowego.

Jednorazowe karty wirtualne

Użytkownicy mają możliwość korzystania z jednorazowych, wirtualnych kart do płatności internetowych. Numer takiej karty zmieni się każdorazowo po dokonaniu transakcji, co minimalizuje ryzyko związane z przechwyceniem naszych danych przez niepowołane osoby.

Karty wirtualne początkowo były oferowane wyłącznie posiadaczom planów Premium i Metal, ale ze względu na pandemię wiosną 2020 r. Revolut zdecydował się na ich udostępnienie nawet użytkownikom darmowego planu, reagując w ten sposób na wzrost liczby osób, które robią zakupy online.

Płatności mobilne, bezpieczeństwo transakcji w Internecie

Revolut stopniowo poszerzał wachlarz płatności mobilnych udostępnianych swoim użytkownikom. Aktualnie klienci mogą dodawać karty do Google Pay i Apple Pay. Grono dostępnych metod płatności uzupełniają Garmin Pay i Fitbit Pay.

Przy okazji dodajmy, że – ze względu na wdrożenie przepisów dyrektywy PSD II – transakcje internetowe są zabezpieczone technologią 3D Secure. Każdą taką płatność musimy więc dodatkowo autoryzować w aplikacji, naciskając otrzymane na telefon powiadomienie i wybierając Potwierdź.

Revolut Pay

Bank uruchomił własną metodę płatności za zakupy w Internecie. Klienci Revoluta, którym sklep online oferuje zapłatę przez Revolut Pay, mogą wygenerować kod QR i zeskanować go przy użyciu aparatu w telefonie. Tym sposobem zostaną przeniesieni do aplikacji mobilnej, gdzie wystarczy zatwierdzić płatność.

Kliknij, aby powiększyć

Droga do sfinalizowania transakcji jest jeszcze krótsza, gdy zakupów dokonujemy na smartfonie – wówczas naturalnie nie skanujemy kodu, tylko od razu po wyborze metody płatności zatwierdzamy operację w aplikacji.

Pay Later, czyli płatności odroczone od Revoluta

Revolut wkroczył też na prężnie rozwijający się rynek odroczonych płatności. Pay Later pozwala na spłatę należności za zakupy o wartości do 5000 zł w 3 ratach, przy czym pierwszą z nich należy spłacić już w momencie zakupu. Do kolejnych rat doliczana jest niewielka prowizja.

W odróżnieniu od większości innych płatności odroczonych, dzięki fizycznej karcie z Revolut Pay Later możemy skorzystać również wtedy, gdy robimy zakupy w sklepie stacjonarnym.

Vaults, czyli oszczędzanie na oprocentowanym rachunku

Revolut proponuje swoim użytkownikom narzędzie do realizacji swoich celów finansowych – Vaults (pol. Sejf). Jest to nic innego jak usługa automatycznego oszczędzania, którą w Polsce wciąż oferuje zaledwie kilka banków.

Vaults jest zintegrowane ze wszystkimi walutami i kryptowalutami. Poza tym to klasyczna usługa autooszczędzania – Revolut zaokrągla wartość każdej transakcji, a różnicę wpłaca na utworzoną przez Ciebie wirtualną „skarbonkę”. Masz też możliwość ustawienia płatności cyklicznej, dzięki czemu wskazana kwota będzie regularnie zasilać Twoje oszczędności.

Oszczędności w euro i polskich złotych są oprocentowane, a stawka zależy od posiadanego planu. Usługa jest darmowa także dla użytkowników niekorzystających z wersji Premium.

Podziel rachunek i płatności cykliczne

Wzorem kilku innych fintechów Revolut oferuje funkcję Podziel rachunek. Jak to działa? Warto wytłumaczyć to na przykładzie. Wyobraź sobie, że organizujesz ze znajomymi zrzutkę na prezent urodzinowy dla kolegi. Deklarujesz, że dokonasz jego zakupu, ale potrzebujesz rzecz jasna pieniędzy od swoich „wspólników”. Zakładając, że i oni mają konta w Revolut, możesz wysłać do nich prośbę o przelanie odpowiedniej kwoty. Następnie wystarczy, by zaakceptowali oni operację jednym kliknięciem.

W aplikacji masz również możliwość ustawienia płatności cyklicznej (innymi słowy: zlecenia stałego). Z kolei po zezwoleniu Revolutowi na dostęp do listy Twoich kontaktów aplikacja automatycznie odnajdzie wśród Twoich znajomych tych, którzy również korzystają z Revoluta. Umożliwi Ci to wysyłanie szybkich przelewów.

Automatyczna wymiana walut

W kwestii wymiany walut po najlepszym możliwym kursie przydatne może się okazać narzędzie „Alert cenowy”. Działa to podobnie jak w przypadku kryptowalut i opiera się na powiadomieniach wysyłanych przez aplikację w momencie, w którym waluta osiągnie pożądany kurs.

Możesz też ustawić automatyczną wymianę walut. Wówczas Revolut samodzielnie wymieni walutę w momencie, w którym jej kurs zyska wskazany poziom.

Zniżki i zwroty za zakupy – Revolut Rewards, Revolut Sklepy

Użytkownicy Revoluta mogą korzystać ze zniżek i moneybacku za zakupy w ramach usługi Rewards. Możliwy do uzyskania zwrot dochodzi do kilkunastu procent. Lista partnerów jest już całkiem długa i zróżnicowana. Revolut sam dopasuje oferty do Twoich upodobań i zwyczajów zakupowych.

Z kolei skorzystanie z usługi Sklepy pozwala na otrzymanie natychmiastowego zwrotu (do 3%) za zakupy onilne. Warunkiem jest wejście na stronę sklepu bezpośrednio z poziomu odpowiedniej zakładki w aplikacji Revolut.

Revolut Pro, czyli oferta dla samozatrudnionych

Opcją pośrednią między ofertą Revoluta dla biznesu (Revolut Business) a propozycją dla klientów indywidualnych jest Revolut Pro. To odrębne konto dla samozatrudnionych, freelancerów i osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, do którego (za opłatą) może zostać wydana osobna karta oferująca 1% zwrotu za płatności.

Konto Revolut Pro funkcjonuje jednak w ramach pakietu usług dostępnych w ramach oferty dla osób fizycznych. Aby zatem je otworzyć, musisz najpierw posiadać “zwykłe” konto Revolut w wybranym planie taryfowym. Z tytułu samego posiadania rachunku dla mikrofirm nie ponosimy dodatkowych kosztów, zaś koszt codziennych operacji jest zbieżny z tym, który dotyczy naszego planu.

Usługi Revolut Pro dotyczą osobne warunki korzystania, z którymi warto się wcześniej zapoznać. Aby skorzystać z oferty, należy odnaleźć ją w menu Centrum w zakładce Niezbędnik.

Oferta kredytowa w Revolucie

Wkrótce po uzyskaniu licencji bankowej klienci Revoluta w Polsce otrzymali dostęp do oferty kredytowej. Aktualnie tworzą ją:

  • karta kredytowa (także wirtualna) z limitem do 50 tys. zł, która oferuje równie korzystne warunki dokonywania transakcji zagranicznych co karta debetowa,
  • kredyt gotówkowy do 150 tys. zł z szybką decyzją i natychmiastową wypłatą środków.

Warto jednak zastrzec, że szczegóły oferty podlegają dość częstym zmianom, a ostateczna propozycja dla konkretnego użytkownika zależy od oceny zdolności kredytowej.

Ubezpieczenie w podróży w wersji Premium i Metal

Jeśli przebywasz za granicą nie dłużej niż 90 dni, to dzięki Revolutowi (oraz jego współpracy z Allianz) ubezpieczysz się na cały okres trwania podróży. Pakiet ubezpieczeniowy obejmuje dostęp do pomocy medycznej i stomatologicznej w razie nieszczęśliwego wypadku oraz zwrot kosztów. Osobne ubezpieczenie dotyczy opóźnionego lotu. Ubezpieczyć możesz nie tylko siebie, ale także swoją rodzinę lub znajomych.

Inwestowanie w akcje na amerykańskiej giełdzie i metale szlachetne

Zgodnie z obietnicą złożoną po otrzymaniu licencji bankowej Revolut udostępnił w ramach swojej aplikacji platformę do zakupu i sprzedaży akcji spółek notowanych na giełdzie amerykańskiej. Wkrótce potem dodano też możliwość inwestowania w metale szlachetne.

Z możliwości mogą skorzystać wszyscy klienci, choć np. wysokość prowizji za transakcje zależy już od konkretnego planu.

Kryptowaluty w Revolucie

Konto Revolut pozwala również na korzystanie z funkcji zakupu kryptowalut, a także ich wymiany na tradycyjną walutę. Revolut oferuje dostęp do bieżących kursów, a dzięki powiadomieniom push dowiesz się, że dana waluta właśnie przekroczyła wskazaną przez Ciebie wartość.

Aktualnie Revolut oferuje dostęp do oferty kupna i sprzedaży kryptowalut także użytkownikom standardowej wersji. Taką możliwość udostępnił im po wybuchu pandemii. Jak wówczas tłumaczono, kryptowaluty mają być dla klientów kolejną opcją inwestowania (choć ryzykowną) w czasach globalnej recesji.

Program poleceń w Revolut – sprawdź, czy możesz zyskać premię za polecenie

Revolut dość regularnie oferuje swoim użytkownikom premie za polecanie konta znajomym. Warunki promocji (przede wszystkim wysokość premii) mogą się różnić w zależności od konkretnego użytkownika. Warto zatem co jakiś czas zajrzeć do aplikacji i sprawdzać, czy przypadkiem Revolut nie ma dla nas propozycji udziału w programie poleceń.

Obsługa klienta

Podstawową formą komunikacji z Revolutem jest całodobowy czat dostępny z poziomu aplikacji. Domyślnie połączy się z Tobą czatbot o imieniu Rita, ale po wpisaniu Live agent Twoją sprawą zajmie się „prawdziwy” pracownik. Na czacie możemy się komunikować w języku polskim.

Revolut podkreśla, że priorytetowo traktuje wiadomości otrzymywane od klientów Premium i Metal.

Kto może skorzystać z Revoluta?

Oferta Revoluta dla klientów indywidualnych jest skierowana do osób posiadających ważny dokument tożsamości z adresem zamieszkania na terytorium EOG, a także Australii, Singapuru, Szwajcarii, Japonii, Wielkiej Brytanii lub Stanów Zjednoczonych.

Wymagana jest przy tym pełnoletność, choć osoby w wieku od 7 do 17 lat nie pozostają niezauważone – nieletnim Revolut oferuje konta Junior, z których można korzystać pod nadzorem dorosłego opiekuna.

Bonus dla klientów Revoluta

Sprawdź, czy Revolut oferuje aktualnie premie dla swoich (nowych lub obecnych) klientów:

Zakładanie konta (rejestracja) w Revolucie

Proces zakładania konta rozpoczyna się od podania numeru telefonu na stronie banku. Następnie otrzymujemy SMS z linkiem do pobrania aplikacji, gdzie przechodzimy cały proces.

Weryfikacja tożsamości następuje z wykorzystaniem zdjęć twarzy oraz dokumentu tożsamości.

Revolut – opinie, testy, ocena funkcjonalności

Oto moja ocena propozycji Revolta wraz z przydatnymi wskazówkami dotyczącymi korzystania z oferty.

Proces rejestracji

Jeśli podjąłeś decyzję, by korzystać z Revoluta, to na start przyda Ci się krótka instrukcja. Poniżej podpowiadam, jak skutecznie skonfigurować swoje konto i „stawiać pierwsze kroki” w aplikacji.

Uwaga! Ze względu na brak możliwości ponownego przejścia procesu rejestracji poniższy opis prawdopodobnie różni się nieco od stanu obecnego. Zakładam jednak, że najważniejsze elementy tego procesu pozostały niezmienne.

Pierwszym krokiem jest przejście na stronę Revolut, na której należy wpisać swój numer telefonu.

Po chwili przyjdzie do Ciebie wiadomość z linkiem pozwalającym na pobranie i zainstalowanie aplikacji na smartfona. System sam wykryje, jaki telefon posiadasz, a aplikacja zostanie bezpiecznie pobrana ze sklepu Google Play lub App Store. Oczywiście bez żadnych opłat.

Następnym etapem jest konfiguracja. Na szczęście krótka i szybka. Wybieramy Utwórz bezpłatne konto:

Aplikacja poprosi Cię o podanie numeru telefonu i jego weryfikację, a następnie o ustalenie 4-cyfrowego kodu, którego będziesz odtąd używał do logowania. W tym miejscu od razu wskazówka, że później w aplikacji będziesz mógł ustawić logowanie odciskiem palca lub skanem twarzy.

Na wskazany przez Ciebie numer telefonu aplikacja wyśle ciąg 6 cyfr – wpisz go w następnym kroku. Jeśli podany numer dotyczy telefonu, na którym przeprowadzasz instalację, możesz zezwolić aplikacji na dostęp do Twoich wiadomości. Wówczas wykona ona tę czynność za Ciebie.

Po pozytywnej weryfikacji telefonu przyjdzie pora na podanie szczegółowych danych osobowych, w tym adresu zamieszkania. Revolut zapyta też o główny powód, dla którego zamierzasz korzystać z jego usług:

Na samym końcu zostaniesz poproszony o podanie adresu mailowego.

Generowanie kart wirtualnych

By móc korzystać z podstawowych funkcjonalności aplikacji, wygeneruj darmową kartę wirtualną. Revolut pozwala na dodanie 5 takich kart. Przejdź do sekcji Karty i wybierz opcję Wirtualna.

Do korzystania z takiej karty konieczne jest pozytywne przejście weryfikacji użytkownika. Revolut informuje na swojej stronie, że obowiązek weryfikacji wynika z brytyjskich przepisów.

Na szczęście proces ten nie jest szczególnie uciążliwy. Wystarczy przesłać przez aplikację zdjęcie ważnego dokumentu tożsamości (nie musi to być dowód osobisty, wystarczy np. prawo jazdy) i – mówiąc kolokwialnie – „pstryknąć” sobie selfie. W ten sposób Revolut dokona oceny, czy osoba ze zdjęcia w dokumencie to rzeczywiście Ty. Na ukończenie weryfikacji czeka się krótką chwilę, a cały proces zwykle nie dłużej niż kilka minut.

Kilka uwag: po pierwsze, dane z dokumentu muszą być zgodne z tymi, które podałeś przy konfiguracji konta w Revolucie. Po drugie, dokument musi być ważny jeszcze przez co najmniej 3 miesiące. Po trzecie, musi to być zdjęcie (skany i fotokopie nie są akceptowane), a do tego wykonane bez lampy błyskowej i przy akceptowalnym oświetleniu.

Zamawianie fizycznej karty debetowej

Aby zamówić plastikową kartę, w sekcji Karty wybierz opcję Fizyczna. Następnie wskaż formę dostawy (standardowa lub ekspresowa). Jeśli jesteś użytkownikiem premium, możesz dokonać wyboru wersji kolorystycznej. Przy złożeniu zamówienia otrzymasz informację o dacie wysyłki i przewidywanym terminie dostawy. Gdy już otrzymasz kartę, konieczna będzie jej aktywacja (a także weryfikacja, jeśli nie przeszedłeś jej na wcześniejszym etapie korzystania z Revoluta).

Kartę możesz praktycznie od razu po zamówieniu dodać do usługi Apple Pay lub Google Pay i płacić nią jeszcze przed jej fizycznym dostarczeniem. Uspokajam jednak, że czas oczekiwania nie jest szczególnie wygórowany – do mnie karta Revolut dotarła po zaledwie kilku dniach roboczych.

Jak zasilić konto w Revolut?

Aby móc korzystać z funkcjonalności Revoluta, musisz zasilić konto. Możesz wpłacać dowolną kwotę od 50 zł wzwyż.

Przed pierwszą wpłatą konieczne będzie dodanie do Revoluta jakiejkolwiek karty płatniczej wydanej przez Twój bank. Jest to konieczne, by aplikacja pobrała z niej środki we wskazanej przez Ciebie wysokości. Pieniądze natychmiast zasilą Twoje konto Revolut.

Konto możesz zasilić także przez Google Pay oraz przelewem bankowym, choć realizacja tej ostatniej metody trwa oczywiście najdłużej.

Możliwości i korzyści

Jak Revolut prezentuje się w zakresie oferty i obsługi klienta?

Przewalutowanie w Revolut (warunki, prowizje)

Revolut umożliwia dokonywanie płatności w obcych walutach bez dodatkowych kosztów, przede wszystkim bez prowizji za przewalutowanie. Co zatem różni Revolut od kart wielowalutowych wydawanych przez tradycyjne banki, które oparte są przecież na tym samym założeniu?

Przede wszystkim liczba dostępnych walut. Tutaj możliwości Revoluta są niemal nieograniczone. Użytkownicy aplikacji mogą otwierać subkonta w ponad 30 walutach i to nawet tak egzotycznych krajów jak Maroko, Katar, Tajlandia czy RPA.

Zdecydowanie wygrywa na tym polu ze znanymi nam bankami, które zwykle oferują rachunki prowadzone jedynie w kilku najpopularniejszych walutach (euro, dolar i funt, czasem też frank szwajcarski). Ograniczona oferta banków rodzi ryzyko tzw. podwójnego przewalutowania, które może podwyższyć koszt płatności nawet o kilkanaście procent – taka sytuacja ma miejsce, kiedy waluta karty i waluta kraju, w którym przebywamy, są różne (np. posiadając kartę w funtach, regulujemy rachunek w szwedzkich koronach). Tymczasem Revolut równie dobrze sprawdzi się zarówno w kraju strefy euro, w Wielkiej Brytanii czy w USA, jak i w znacznie bardziej egzotycznym zakątku świata.

Ile zapłacimy za jednostkę danej waluty?
EUR USD GBP CHF SEK
Alior Bank 4,9439 4,9499 5,8001 5,0154 0,4637
mBank 4,8769 4,8757 5,7089 4,9685 0,4573
Bank Millennium 4,9018 4,9038 5,7557 5,1582 0,4606
PKO BP 4,9490 4,9466 5,7911 5,0418 0,4572
Revolut 4,7374 4,7211 5,5401 4,8652 0,4448
W tabeli podano kursy sprzedaży walut na dzień 30.08.22 ok. godz. 12.00. SEK – korona szwedzka.

A skoro już o kursach walut mowa – Revolut standardowo stosuje kursy z rynku międzybankowego, które są znacznie korzystniejsze od tych obowiązujących w bankach. Dzięki temu unika się wysokich spreadów, czyli różnic między kursem kupna danej waluty a kursem jej sprzedaży. W efekcie płacenie kartą Revolut może być nawet 5-8 p.p. tańsze niż korzystanie z tradycyjnej karty płatniczej.

Co z przewalutowaniem w weekendy?

Wspomniałem już, że oprócz niezwykle korzystnych kursów mamy tu do czynienia z brakiem dodatkowych prowizji. Jest to jak najbardziej zgodne z prawdą, ale… jedynie od poniedziałku do piątku. W dodatku Revolut nalicza 1% marży od transakcji w tajlandzkich batach (THB) również w dni robocze.

W soboty i w niedziele (decyduje czas londyński), gdy nie działa rynek międzybankowy, nie unikniemy drobnej prowizji, również w wysokości 1% (oraz 2% w przypadku THB). Warto mieć tego świadomość, korzystając z usługi chociażby podczas weekendowego wypadu za granicę.

Revolut zaznacza też, że „ponieważ międzybankowy kurs wymiany podlega ciągłym wahaniom, kurs, który stosujemy w czasie weekendu, może różnić się od kursu dostępnego w chwili otwarcia rynków w poniedziałek rano”.

Aplikacja mobilna i serwis internetowy

Aplikacja Revoluta robi naprawdę dobre wrażenie. Trzeba przyznać, że nie ustępuje ona aplikacjom oferowanym przez banki i to zarówno pod kątem wizualnym, jak i w aspekcie przejrzystości i wygody.

Co do serwisu transakcyjnego, to wygląda on na pierwszy rzut oka skromnie, ale jednocześnie przejrzyście. Platformę powinny docenić w szczególności te osoby, które wolą zarządzać finansami z poziomu większego ekranu.

Przelewy w Revolut

Z konta Revolut – podobnie jak z każdego innego konta bankowego – możesz zlecić przelew. Dostępne są następujące rodzaje przelewów:

  • przelew krajowy (w PLN na konto w polskim banku),
  • transfer środków na konto innego użytkownika Revoluta,
  • przelew w ramach Jednolitego Obszaru Płatności w Euro (SEPA),
  • przelew walutowy poza obszarem SEPA (a więc SWIFT).

Revolut pobiera opłatę za ostatni z wymienionych transferów, przy czym ostateczny koszt jest zmienny i zostanie Ci przedstawiony jeszcze przed ostatecznym zleceniem operacji. Z moich obserwacji wynika, że prowizja nie odbiega raczej od standardowych kosztów zlecenia przelewu SWIFT w bankowości elektronicznej większości banków działających w Polsce. Mimo to warto korzystać z darmowych rodzajów transferu zawsze, gdy masz taką możliwość.

Revolut – wypłaty z bankomatów

Nawet jeśli nie zamierzasz posługiwać się kartą Revolut z ponadprzeciętną częstotliwością, to możliwość darmowej wypłaty gotówki może się okazać wyjątkowo przydatna podczas pobytu za granicą. Taka operacja będzie bezpłatna, o ile zmieścisz się w ramach miesięcznego limitu właściwego dla Twojego planu.

Po przekroczeniu limitu w danym miesiącu pobierana jest prowizja liczona jako procent od wartości kwoty, która stanowi nadwyżkę ponad limit.

Oszczędzanie w Revolucie. Czy to ma sens?

W połowie grudnia 2021 r. Revolut (we współpracy z Aion Bankiem) zaoferował klientom oprocentowanie Sejfów w euro, a od stycznia 2022 r. oprocentowane są również Sejfy w polskiej walucie. Stawka zależy od planu taryfowego, a odsetki są dopisywane codziennie. Polska jest pierwszym krajem w UE, w którym Revolut zaproponował klientom oprocentowane konto do automatycznego oszczędzania.

Samą możliwość autooszczędzania warto docenić – osobiście zawsze miałem słabość do tej funkcji w bankach. Oprocentowanie nie jest może konkurencyjne w porównaniu z najwyżej oprocentowanymi kontami i lokatami na rynku, ale należy pamiętać, że Sejf z założenia służy do odkładania drobnych resztek z zakupów, które dopiero po pewnym czasie mogą urosnąć do konkretnych rozmiarów.

Uwaga! Revolut nie odprowadza należnego podatku od wypracowanych odsetek, co oznacza, że klient musi samodzielnie rozliczyć podatek od zysków kapitałowych.

Promocje

Swego czasu Revolut organizował promocje z premią dla nowych klientów. Obecni użytkownicy od czasu do czasu mogą się natomiast ubiegać o bonusy (nieraz naprawdę cenne!) za polecenie konta.

Nie muszę dodawać, że tego typu akcje znacznie podnoszą atrakcyjność banku. Możliwość zgarnięcia premii to zawsze miła niespodzianka.

Jak wypada obsługa klienta?

Moje doświadczenia z obsługą klienta w Revolucie są raczej pozytywne. Zdecydowaną większość spraw, zwłaszcza drobnych, bez problemu udaje mi się załatwić na czacie. Przydatność czatbota jest raczej niewielka, ale „żywi” pracownicy zwykle bez problemu i bez długiego oczekiwania na odpowiedź udzielają potrzebnych wyjaśnień – i to zarówno po angielsku, jak i po polsku. Czasem skuteczne jest też wysłanie prywatnej wiadomości na facebookowym profilu polskiego oddziału Revoluta.

Mała rada: jeśli jesteś w stanie dogadać się po angielsku, spróbuj komunikować się na czacie właśnie w tym języku. Jest spora szansa, że odpowiedź od anglojęzycznego pracownika uzyskasz nieco szybciej.

Polecam również Centrum Pomocy (dostępne także z poziomu aplikacji) – niby to tylko zwykłe FAQ, ale zakres tematów i wyczerpujące odpowiedzi sprawiają, że naprawdę sporo wątpliwości możemy dzięki niemu rozwiać.

Bezpieczeństwo

Revolut posiada upoważnienie wydane przez Financial Conduct Authority (FCA), czyli brytyjski odpowiednik Komisji Nadzoru Finansowego. W połowie grudnia 2018 r. fintech otrzymał licencję bankową od Banku Litwy. Mimo to przez niemal dwa kolejne lata pozostawał jedynie instytucją pieniądza elektronicznego, w związku z czym nie mógł oferować chociażby pożyczek ani oprocentowanych rachunków. Najważniejsze jest jednak to, że środki zgromadzone na kontach w Revolucie nie były w żaden sposób chronione w ramach jakiegokolwiek systemu gwarancji depozytów.

Dopiero w październiku 2020 r. fintech oficjalnie ogłosił start nowego podmiotu – Revolut Bank – w Polsce. Kwestią czasu było więc wspomniane wdrożenie np. nowych produktów kredytowych, które dotychczas nie mogły być oferowane. Dotychczasowi klienci mogli przekształcić swoje konta na takie, które będą objęte gwarancją środków do 100 tys. euro. Obecnie ochrona środków przysługuje rzecz jasna wszystkim nowym posiadaczom kont oferowanych przez tę instytucję.

Wniosek? Revolut jest aktualnie instytucją o wysokim poziomie bezpieczeństwa, nie ustępując pod tym względem tradycyjnym bankom.

Revolut. Czy warto?

Revolut zasługuje na uznanie, którym się cieszy. Trzeba przyznać, że wprowadzone z rozmachem rozwiązania odpowiedziały na zapotrzebowanie użytkowników związane z poszukiwaniem jak najtańszych sposobów na płatności w obcych walutach.

Atutem Revoluta są także atrakcyjne usługi dodatkowe. Bank nie tylko oferuje niedrogie ubezpieczenia, ale „puszcza oko” np. do oszczędzających. Rozszerzenie oferty np. o usługi dla dzieci i młodzieży, pożyczki i platformę do inwestowania w akcje w praktyce sprawiło, że zakres usług jest co najmniej porównywalny z tym, co oferują tradycyjne banki.

Wydaje się, że Revolutowi udało się odnaleźć odpowiedni balans między funkcjami dostępnymi za darmo a tymi, za które trzeba już zapłacić. Działania banku rozpoczęte po otrzymaniu licencji ewidentnie miały na celu "zachęcenie" użytkowników do przejścia na płatne plany taryfowe. Dzięki temu, choć z podstawowych funkcjonalności może skorzystać dosłownie każdy, to właśnie za sprawą użytkowników korzystających z płatnych usług bank ma środki, które pozwalają mu myśleć o nieustannym poszerzaniu swojej oferty i dalszej ekspansji.

Przydatne dokumenty

  1. Warunki Revoluta dla klientów indywidualnych
  2. Porównanie planów taryfowych

O banku

Revolut – usługa, która umożliwia dokonywanie płatności za granicą (lub w zagranicznych sklepach internetowych) bez prowizji za przewalutowanie. Do konta w Revolut, podobnie jak do konta walutowego w tradycyjnym banku, może zostać wydana karta płatnicza.

Pytania i odpowiedzi: