Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ranking terminali płatniczych w telefonie (softpos) – czerwiec 2023 r.

Aktualizacja 01.06.2023 12:19
RANKING
terminali w telefonie

Aktualny ranking terminali w telefonie – czerwiec 2023

Założenia, na jakich powstał ranking terminali w telefonie (softpos)

Zakup tradycyjnego terminala mobilnego to wydatek rzędu kilkuset złotych. Możesz jednak w prosty sposób uniknąć tego kosztu, zamieniając swój smarfon lub tablet w terminal płatniczy. W naszym tekście podpowiadamy, jak możesz to zrobić i czy takie rozwiązanie jest opłacalne.

Jak działa telefon jako terminal płatniczy?

Przekształcenie smarfona lub tabletu w terminal płatniczy jest czynnością wyjątkowo prostą. Jedyne, co musisz zrobić, to ściągnąć na swoje urządzenie specjalną aplikację, zwaną również softposem, terminalem aplikacyjnym lub e-terminalem. Apka umożliwia przyjmowanie płatności zbliżeniowych na dowolną kwotę (czyli również tych, które wymagają podania PIN-u). Po zakończonej transakcji będziesz mógł wysłać kupującemu potwierdzenie sprzedaży bezpośrednio z poziomu aplikacji kodem QR bądź za pomocą maila lub sms-a.

Terminal płatniczy w telefonie iphone i na androida

Softpos działa na urządzeniach pochodzących od różnych producentów, jednak muszą one spełniać następujące warunki:

 • być wyposażone w system Android (8.0 lub wyższy),
 • posiadać moduł NFC oraz dostęp do Internetu.

Ważne! Jeśli posiadasz smarfon z systemem IOS, nie będziesz mógł go zmienić w terminal płatniczy.

Co istotne, po zainstalowaniu softposa możesz swobodnie korzystać ze wszystkich dotychczasowych funkcji swojego smartfona: prowadzić rozmowy telefoniczne, wysyłać sms-y, robić zdjęcia, przeglądać strony internetowe itp.

Jakie metody metody płatności obsługuje aplikacja softpos?

Dzięki aplikacji przyjmiesz płatności zbliżeniowe kartą Visa i Mastercard lub Blikiem oraz płatności dokonywane telefonem i zegarkiem. Dodatkowo prześlesz klientom potwierdzenie transakcji, anulujesz ostatnią płatność oraz dokonasz zwrotu. Bardziej zaawansowane funkcje, typowe dla terminali stacjonarnych, takie jak dodawanie napiwku do rachunku czy DDC (Dynamic Currency Conversion, czyli płatności w walucie karty), nie są, jak na razie, w softoposach dostępne.

Skąd pobrać e-terminal i w jaki sposób go aktywować?

Aby aplikacja zaczęła działać, musisz wcześniej podpisać umowę z dostawcą usługi. Obecnie niemal każdy z liczących się operatorów tradycyjnych terminali płatniczych posiada w ofercie własnego softposa. Większość z nich udostępnia tę usługę na swojej stronie oraz za pośrednictwem określonych banków. Przykładowo, klienci BNP Paribas i Credit Agricole mogą skorzystać z apki przygotowanej przez firmę Elavon, dostawcą aplikacji w Banku Millennium i Nest Banku jest firma PayTel, zaś w PKO BP – eService. Wyjątkiem od tej reguły jest ING Bank Śląski, który zaproponował swoim klientom autorskie rozwiązanie opracowane wspólnie z firmą ITCARD oraz polskim fintechem Softpos. Na rynku funkcjonuje też kilka niezależnych dostawców usług płatniczych, oferujących swoje aplikacje.

Reasumując – najszybciej i najwygodniej złożysz wniosek o terminal w telefonie na stronie banku, w którym masz (lub założysz) konto firmowe. Niestety, nie wszystkie instytucje bankowe posiadają w swojej ofercie terminale aplikacyjne. Jeśli Twój bank do nich należy, możesz zamówić usługę bezpośrednio na stronie wybranego operatora.

Niezależnie od tego, którą opcję wybierzesz, procedura instalacji softopasa przebiega następująco:

 1. W pierwszej kolejności wypełnij formularz zgłoszeniowy. Wymagane dane mogą się nieco różnić w zależności od operatora, jednak najczęściej będziesz musiał podać swoje imię i nazwisko, numer telefonu i/ lub adres e-mail oraz nazwę firmy (opcjonalnie – NIP).
 2. Podpisz online umowę z dostawcą usługi.
 3. Poczekaj na maila z linkiem do pobrania softposa ze sklepu Google Play wraz z loginem i pierwszym hasłem.
 4. Po zalogowaniu ustaw własne hasło i zacznij przyjmować płatności na swoim urządzeniu mobilnym.

Warto w tym miejscu dodać, że opisana wcześniej kolejność działań może nieco się różnić w zależności od banku. Przykładowo, w PKO BP i ING Banku Śląskim cały proces przebiega online (wniosek składasz w bankowości internetowej i podpisujesz umowę z dostawcą za pomocą przysłanego sms-a). W Nest Banku po wypełnieniu wniosku w bankowości elektronicznej będziesz musiał potwierdzić swoją tożsamość podczas wideorozmowy z konsultantem operatora i dopiero wtedy otrzymasz umowę. Natomiast w Banku Millennium i mBanku po wysłaniu wniosku zostaniesz poproszony o założenie konta merchanta w panelu dostawcy usługi i w mailu powitalnym otrzymasz linka do pobrania softposa  Mimo tych drobnych różnic, zamiana telefonu w terminal płatniczy nie powinna Ci sprawić żadnego problemu. Cała operacja jest szybka i prosta, a Ty niemal natychmiast po instalacji apki będziesz mógł rozpocząć sprzedaż.

Telefon zamiast terminala – jak przebiega proces akceptowania płatności?

Cóż... jest równie prosty, intuicyjny i wygodny, co instalacja apki. Musisz jedynie otworzyć aplikację, wpisać kwotę oraz ją zatwierdzić, a następnie poprosić klienta, by przyłożył kartę lub telefon do Twojego urządzenia (w miejscu, w którym wyświetla się znaczek płatności zbliżeniowych).

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Strona BNP Paribas

Jeśli potrzebna będzie autoryzacja płatności PIN-em, na urządzeniu wyświetli się klawiatura numeryczna z przyciskami do zatwierdzenia lub cofnięcia transakcji.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Strona BNP Paribas

Po zakończonej płatności klient – o ile chce dostać potwierdzenie – powinien wpisać w aplikacji swój adres e-mail lub zeskanować kod QR.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: Strona BNP Paribas

Telefon z NFC jako terminal – czy to rozwiązanie jest bezpieczne?

Każdy dostawca terminali aplikacyjnych musi spełnić wymagania bezpieczeństwa określone przez Payment Card Industry (PCI) oraz organizacje kartowe Mastercard i Visa. Oznacza to, że projektując aplikację powinien wdrożyć rozmaite zabezpieczenia chroniące wrażliwe dane karty. Przede wszystkim musi zagwarantować, że PIN nie zostanie zapisany w pamięci smartfona bądź też przechwycony przez inną aplikację. Kolejnym wymogiem, który powinien uwzględnić, są zgodne ze standardem PCI DDS procedury zapobiegające cyberatakom.

PCI DSS (ang. Payment Card Industry Data Security Standard) – to zbiór wymogów, które mają na celu ochronę danych płatniczych. Wytyczne zostały opracowane przez Radę ds. Standardów Bezpieczeństwa PCI powołaną przez Visa, Mastercard, JCB, Discover i American Express. Każda firma, która przechowuje, przetwarza i/lub przesyła numery kart płatniczych, musi więc zapewnić zgodność swoich rozwiązań ze standardem PCI DSS oraz regularnie testować systemy i procesy bezpieczeństwa – zasada ta obowiązuje również dostawców softposów. Firmy, które nie wdrożą norm Payment Card Industry, ryzykują karami umownymi lub nawet całkowitym zakazem działalności.

Reasumując, dostępne na rynku terminale aplikacyjne – zanim zostały udostępnione klientom – musiały przejść rygorystyczny proces certyfikacji. Każdy z nich ma "wbudowane" rozwiązania uniemożliwiające przechwycenie PIN-u przez osoby trzecie (np. nieuczciwego sprzedawcę bądź hakerów). W praktyce oznacza to, że aplikacja w czasie dokonywania płatności:

 • blokuje połączenia telefoniczne oraz działanie innych aplikacji,
 • posiada dodatkowe zabezpieczenia, które spełniają wszystkie normy przepisów o obrocie bezgotówkowym,
 • uniemożliwia przechowywanie danych w pamięci podręcznej smarfona (dotyczy to nie tylko PIN-u, numerów kart płatniczych, ale i adresu e-mail klienta).

Czy terminal w telefonie pozwala na skorzystanie z programu Polska Bezgotówkowa?

Odpowiedź na to pytanie jest twierdząca, o ile spełniasz następujące warunki:

 • przez 12 miesięcy poprzedzających przystąpienie do Programu Polska Bezgotówkowa nie miałeś podpisanej umowy na akceptację transakcji bezgotówkowych,
 • korzystasz z programu po raz pierwszy.

Po rejestracji w programie zostaniesz zwolniony z prowizji za korzystanie z aplikacji oraz z opłat za obsługę transakcji przez 12 miesięcy lub do osiągnięcia obrotu w wysokości 100 tys. zł. W ramach umowy będziesz mógł zainstalować aplikację na jednym urządzeniu.

Co istotne, do programu Polska Bezgotówkowa możesz przystąpić za pośrednictwem operatora lub banku, w którym posiadasz firmowe konto. W niektórych bankach będziesz mógł dodatkowo skorzystać z mini promocji, np. niższego abonamentu za aplikację przez kilka kolejnych miesięcy lub premii gotówkowej za podpisanie umowy.

Softpos – opinie użytkowników

Z perspektywy przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zainstalowanie softposa, rozwiązanie to ma szereg zalet. Największą z nich jest możliwość przyjmowania płatności w niestandardowych warunkach, praktycznie w każdym miejscu i o każdej porze. Dla wielu małych firm równie istotne są niskie koszty użytkowania e-terminala – miesięczna opłata za korzystanie z aplikacji jest wielokrotnie niższa niż prowizja za dzierżawę stacjonarnego urządzenia, a do tego odpadają koszty związane z instalacją i serwisowaniem sprzętu oraz kupnem papierowych rolek, na których drukowane są potwierdzenia transakcji.

Warto również wspomnieć o jeszcze jednym atucie softposów – czyli wyjątkowo prostej obsłudze. Zamiana "zwykłego" smartfona w terminal jest szybka i intuicyjna, podobnie jak sam proces przyjmowanie płatności. Kolejną zaletą – zwłaszcza dla osób ceniących pro-ekologiczne rozwiązania – jest brak papierowych wydruków.

Komu można polecić terminal aplikacyjny?

E-terminal to idealne rozwiązanie dla małych i średnich firm, które działają mobilnie w różnych lokalizacjach. Jeśli więc świadczysz usługi w domu klienta, sprzedajesz swoje towary na targach i jarmarkach bądź też prowadzisz handel obwoźny – softopos może okazać się prawdziwym strzałem w dziesiątkę. E-terminal można też polecić freelencerom, firmom działającym sezonowo oraz jednoosobowym działalnościom gospodarczym prowadzącym nieregularną sprzedaż własnych wyrobów (np. rzemieślnikom oraz rękodzielnikom).

Terminal aplikacyjny świetnie sprawdzi się w małej gastronomii i przewozie osób, a także w szeroko pojętych usługach (medycznych, fryzjerskich, kosmetycznych, księgowych, prawniczych, kurierskich). Może również stanowić "uzupełnienie" terminali stacjonarnych, np. w dużych sklepach czy księgarniach, a więc w miejscach, w których przebywa wielu klientów, którzy jak najszybciej chcą zapłacić za swoje zakupy.