Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ranking lokat bankowych – październik 2020 r.

Ranking lokat bankowych – październik 2020 r.

Ranking lokat bankowych – październik 2020 r.

Założenia, na jakich powstał ranking lokat


Wybór najlepszej lokaty to zwykle ważna decyzja finansowa. Od tego, gdzie ulokujemy nasze pieniądze, zależy, czy w odpowiednim stopniu będą chronione przed inflacją i wypracują dla nas oczekiwane zyski. Wśród kilkuset ofert dostępnych na rynku czasem trudno znaleźć depozyt, który trafia w nasze preferencje – wtedy z pomocą przychodzi ranking lokat bankowych.

Przechowywanie znacznych kwot na rachunku osobistym nie jest dobrym rozwiązaniem. ROR-y nie są oprocentowane, przez co nasze środki nie wypracowują żadnego zysku. Jedyną zaletą jest tu stały dostęp do naszych pieniędzy, możliwość przesłania ich do innego banku i korzystania tak często, jak chcemy.

Inaczej rzecz ma się w przypadku lokat. One są oprocentowane i tym samym chronią nasz kapitał przed negatywnym wpływem inflacji.

Lokaty terminowe – pewny zysk dla każdego

Lokaty są jednym z najprostszych i najbardziej bezpiecznych produktów bankowych. Ta forma oszczędzania nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy na temat funkcjonowania rynków finansowych, nie zmusza nas również do codziennego śledzenia sytuacji rynkowej. Kolejnym atutem lokat jest gwarancja wypłaty, ponieważ zgodnie z ustawą o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym nawet w przypadku bankructwa banku klient odzyskuje całość lub część ulokowanych środków. Warto również wspomnieć o takich zaletach depozytów, jak:

  • brak skomplikowanych procedur związanych z ich otworzeniem - praktycznie we wszystkich bankach masz dziś możliwość założenia lokaty przez Internet lub infolinię, bez wychodzenia z domu i wizyty w oddziale,
  • niewielki kapitał początkowy – lokatę bankową możesz dziś założyć dysponując kwotą 500-1000 złotych,
  • pewny, ściśle określony zysk (szczególnie w przypadku lokat ze stałym oprocentowaniem).

Na co zwrócić uwagę przy zakładaniu lokaty bankowej?

Musisz jednak pamiętać, iż podpisując umowę lokaty, zgadzasz się na kilka warunków, które w dłuższej perspektywie mogą okazać się mniej korzystne.

Po pierwsze, nie możesz wycofać oszczędności przed zadeklarowanym terminem ani dokonywać wpłat powiększających wartość depozytu. Ponadto, jeśli przed czasem zerwiesz lokatę, musisz liczyć się z utratą odsetek (choć nie jest to regułą we wszystkich bankach – niektóre oferty umożliwią ci zachowanie wypracowanych zysków nawet w takiej sytuacji).

Po drugie, ta forma oszczędzania jest obłożona 19% podatkiem Belki, który znacznie obniża zyski z lokat (w praktyce od każdej zarobionej złotówki aż 19 groszy zabierze Ci fiskus). W efekcie np. depozyt z oprocentowaniem 3% w skali roku pozwoli Ci zarobić „na rękę” znacznie mniej, bo tylko 2,43%.

Po trzecie, zysk, jaki przyniesie Ci lokata, jest uzależniony od kilku parametrów. Jeśli nie zapoznasz się z nimi przed założeniem depozytu, może on zawieść Twoje oczekiwania.

Liczy się nie tylko oprocentowanie lokat

Rozglądając się za najlepszą lokatą bankową, w pierwszej kolejności bierzemy pod uwagę oprocentowanie (im będzie wyższe, tym dla nas lepiej). Jednak dodatkowo powinniśmy uwzględnić kilka szczegółów, mających wpływ na nasze zyski. Są to:

  • sposób określania oprocentowania – obecnie banki oferują głównie lokaty o stałym i zmiennym oprocentowaniu, rzadziej spotykane jest oprocentowanie progresywne (narastające w trakcie trwania depozytu),
  • kapitalizacja odsetek - zakładając lokatę warto sprawdzić, jak często narosłe odsetki są dopisywane do kapitału (co miesiąc, co kwartał, tylko raz do roku). Częsta kapitalizacja odsetek oznacza, że oprocentowanie lokaty jest naliczane dla coraz wyższej kwoty. Mając do wyboru dwie lokaty o identycznym oprocentowaniu, warto więc wybrać tę, która wiąże się z częstszą kapitalizacją odsetek,
  • okres, na który zakładana jest lokata - tu wyróżniamy depozyty krótkoterminowe (do 2 miesięcy), kwartalne (od 3 do 5 miesięcy), średnioterminowe (od 6 do 12 miesięcy) oraz długoterminowe (powyżej 12 miesięcy),
  • zakres kwot, jakie możemy zdeponować,
  • dodatkowe wymogi – takim warunkiem może być np. posiadanie statusu nowego klienta. Często bywa tak, że najwyżej oprocentowane depozyty dostępne są tylko dla osób, które po raz pierwszy korzystają z usług konkretnego banku. Może również się okazać, że nie założymy danej lokaty, o ile nie posiadamy konta osobistego w danej instytucji.

Lokaty internetowe bez konta najbardziej pożądane, ale czy najlepsze?

Klienci cenią wygodę, a ponadto możliwość uniknięcia wspomnianych już, dodatkowych warunków oferty. Z tego powodu prawdopodobnie najbardziej cenią oni lokaty internetowe bez konta. Nie dość, że można je otworzyć bez wychodzenia z domu, to jeszcze nie wymagają one jednoczesnego korzystania z rachunku osobistego. Nie warto jednak zamykać się na depozyty dostępne tylko dla posiadaczy kont, gdyż to one proponują tradycyjnie nieco lepsze warunki.

Lokata bankowa a konto oszczędnościowe

Alternatywą (lub ciekawym uzupełnieniem) dla lokat mogą być konta oszczędnościowe. Tego typu rachunki pozwalają na większą swobodę dysponowania pieniędzmi niż depozyty terminowe. Rachunek oszczędnościowy w każdej chwili możemy zasilić nowymi środkami, które automatycznie zostaną objęte oprocentowaniem lub wypłacić oszczędności bez obawy o utratę odsetek.

Pamiętajmy jednak, że konta oszczędnościowe - w przeciwieństwie do większości lokat bankowych - są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych. Dodatkowo stawka może się zmieniać w trakcie prowadzenia konta - np. jeżeli zmianom ulegną warunki panujące na rynku. Ponadto wypłaty z konta są limitowane – bezpłatna jest zaledwie jedna wypłata w miesiącu, za pozostałe bank pobiera prowizje. Zbyt częste sięganie po oszczędności może zatem spowodować, że na koncie nie tylko nic nie zarobimy, lecz wręcz stracimy.

Jak wybrać najlepszą lokatę?

Tak naprawdę wybór zależy od Twoich osobistych preferencji. Jeśli wiesz, że za kilka miesięcy czeka Cię większy wydatek, warto odłożone wcześniej pieniądze ulokować właśnie na krótkoterminowej lub kwartalnej lokacie, dzięki czemu Twoje środki dodatkowo na siebie zarobią. Podobnie, jeśli chcesz oszczędzać długofalowo, np. na zakup mieszkania czy emeryturę, wybierz depozyt na minimum 12 miesięcy, aby Twój kapitał pracował efektywnie, a Ty sam nie będziesz musiał pamiętać o zakładaniu kolejnych lokat.

Jak działa nasz ranking lokat bankowych?

Nasze zestawienie depozytów bankowych jest oparte o porównywarkę lokat, w której możesz zobaczyć wszystkie oferty odpowiadające wskazanym przez Ciebie parametrom. Na początek wpisz kwotę, którą chcesz wpłacić na lokatę i określ, jak długo chcesz oszczędzać. Oprócz tych dwóch podstawowych kwestii możesz wskazać, jaki sposób założenia depozytu preferujesz (Internet, oddział, telefon, aplikację mobilną), a nawet ukryć część ofert, np. wymagających założenia konta osobistego czy tylko dla nowych klientów. Podobnie, jeśli wolisz szukać tylko w niektórych bankach, możesz wybrać konkretne instytucje.

Porównywarka lokat pozwoli Ci wybrać najlepszą ofertę

Kiedy już skorzystasz z naszej porównywarki lokat, dokładnie zapoznaj się z warunkami ofert, które wzbudziły Twoje zainteresowanie. Poszczególne pozycje zestawienia depozytów bankowych zawierają nie tylko oprocentowanie, czas trwania i wymaganą kwotę, ale również dodatkowe informacje, np. czy wymagane jest posiadanie/założenie rachunku osobistego, zasady odnawiania lokaty, sposób zawarcia umowy itd. Dopiero spojrzenie na te wszystkie szczegóły pozwoli Ci ocenić atrakcyjność danego depozytu.

Po dokonaniu wyboru możesz przejść do otwarcia lokaty. Online możesz nie tylko zapoznać się ze szczegółami oferty, ale również z niej skorzystać, bez wychodzenia z domu. Wystarczy złożenie internetowego wniosku i postępowanie zgodnie z instrukcjami.

Zawsze aktualne propozycje banków

I jeszcze jedno – codziennie monitorujemy strony banków w poszukiwaniu zmian w ich ofercie. Zależy nam, abyś korzystając z naszego rankingu lokat, miał dostęp do zawsze aktualnych danych i tym samym mógł oszczędzać na korzystnych warunkach.