Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ranking lokat bankowych - luty 2020 r.

Ranking lokat bankowych - luty 2020 r.

Ranking lokat bankowych - luty 2020 r.

Założenia, na jakich powstał ranking lokat


Wybór najlepszej lokaty to zwykle ważna decyzja finansowa. Od tego, gdzie ulokujemy nasze pieniądze, zależy, czy w odpowiednim stopniu będą chronione przed inflacją i wypracują dla nas oczekiwane zyski. Wśród kilkuset ofert dostępnych na rynku czasem trudno znaleźć depozyt, który trafia w nasze preferencje – wtedy z pomocą przychodzi ranking lokat bankowych.

Jak działa nasz ranking lokat bankowych?

Nasze zestawienie depozytów bankowych jest oparte o porównywarkę lokat, w której możesz zobaczyć wszystkie oferty odpowiadające wskazanym przez Ciebie parametrom. Na początek wpisz kwotę, którą chcesz wpłacić na lokatę i określ, jak długo chcesz oszczędzać. Oprócz tych dwóch podstawowych kwestii możesz wskazać, jaki sposób założenia depozytu preferujesz (Internet, oddział, telefon, aplikację mobilną), a nawet ukryć część ofert, np. wymagających założenia konta osobistego czy tylko dla nowych klientów. Podobnie, jeśli wolisz szukać tylko w niektórych bankach, możesz wybrać konkretne instytucje.

Lokata bankowa a konto osobiste

W tym miejscu warto przypomnieć, że przechowywanie znacznych kwot na rachunku osobistym nie jest dobrym rozwiązaniem. ROR-y nie są oprocentowane, przez co nasze środki nie wypracowują żadnego zysku. Jedyną zaletą jest tu stały dostęp do naszych pieniędzy, możliwość przesłania ich do innego banku i korzystania tak często, jak chcemy.

Inaczej rzecz ma się w przypadku lokat. One są oprocentowane – z założenia dobry depozyt terminowy ma nam przynieść konkretny zysk – i tym samym chronią nasz kapitał przed negatywnym wpływem inflacji. Niestety, ceną za korzystanie z lokaty jest ograniczony dostęp do środków. Umowa zawierana jest tu na określony okres i dopiero po tym czasie można wypłacić pieniądze, jeśli chcemy otrzymać ustalone odsetki. Na szczęście każdy bank umożliwia klientowi zerwanie depozytu, ale kosztem utraty odsetek (nieliczne są oferty, gdzie jest inaczej).

Jaką lokatę warto wybrać?

Tu wszystko zależy od Ciebie i osobistych preferencji. Jeśli wiesz, że za kilka miesięcy czeka Cię większy wydatek, warto odłożone wcześniej pieniądze ulokować właśnie na krótkoterminowej lub kwartalnej lokacie, dzięki czemu nasze środki dodatkowo na siebie zarobią. Podobnie, jeśli chcesz oszczędzać długofalowo, np. na zakup mieszkania czy emeryturę, wybierz depozyt na minimum 12 miesięcy, aby Twój kapitał pracował efektywnie, a Ty sam nie będziesz musiał pamiętać o zakładaniu kolejnych lokat.

Porównywarka lokat pozwoli Ci wybrać najlepszą ofertę

Korzystając z naszej porównywarki lokat, dokładnie zapoznaj się z warunkami konkretnej oferty. Poszczególne pozycje zestawienia depozytów bankowych zawierają nie tylko oprocentowanie, czas trwania i wymaganą kwotę, ale również dodatkowe informacje, np. czy wymagane jest posiadanie/założenie rachunku osobistego, zasady odnawiania lokaty, sposób zawarcia umowy itd. Dopiero spojrzenie na wszystkie te parametry pozwoli Ci ocenić atrakcyjność danej oferty, a tym samym wybrać najlepszą lokatę i oszczędzać na korzystnych warunkach.