Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ranking kont walutowych – czerwiec 2023 r.

Aktualizacja 01.06.2023 14:58
RANKING
kont walutowych

Aktualny ranking kont walutowych – czerwiec 2023

Założenia, na jakich powstał ranking kont walutowych

Rachunek walutowy to podstawowe konto dla każdego, kto często i regularnie dokonuje transakcji w obcych walutach. Poznaj kryteria, według których tworzymy ranking kont walutowych.

Sposobów na korzystne z płatności w obcych walutach jest dziś całkiem sporo. Dla osób, które regularnie rozliczają się w jednej konkretnej walucie, najbardziej oczywistym wyborem będzie jednak otwarcie konta walutowego.

Powód? Taki sam, jak w przypadku zwykłego konta w polskich złotych. Skoro potrzebujesz ciągłego dostępu do PLN, to analogicznie może Ci się przydać rachunek do zarządzania środkami w innej walucie. Wystarczy, że otrzymujesz wynagrodzenie od zagranicznego pracodawcy (co w dzisiejszych czasach zdarza się dość często); a to tylko jedna z sytuacji, w której rachunek walutowy może się okazać produktem nie tyle przydatnym, co właściwie niezbędnym.

Niełatwa decyzja: jakie konto walutowe wybrać?

Kolejną analogią między zwykłymi kontami w polskich złotych a tymi prowadzonymi w walutach obcych jest fakt, że również w przypadku tych drugich oferta banków jest bardzo bogata. Z jednej strony to bardzo dobra informacja, gdyż zróżnicowanie produktów daje większą szansę na skorzystanie z oferty dopasowanej do indywidualnych potrzeb.

Z drugiej strony, może to utrudniać i wydłużać proces podejmowania decyzji, gdyż czynników branych pod uwagę jest naprawdę sporo. W przypadku szerokiej gamy dostępnych propozycji ich analiza i porównywanie parametr po parametrze nie jest zadaniem łatwym.

Wydawać by się mogło, że podjęcie świadomej decyzji w sposób nieunikniony wiąże się z godzinami spędzonymi na przeglądaniu ofert na stronach banków, z niezliczonymi telefonami na infolinię i wizytami w oddziałach. Na szczęście wcale nie musi tak być, gdyż całą pracę wykonaliśmy już za Ciebie. Po zebraniu najistotniejszych informacji o produktach oferowanych w tej kategorii powstało zestawienie kont walutowych, dzięki któremu oszczędzisz sporo czasu na analizie ofert i to bez ryzyka, że będziesz później żałował dokonanego wyboru.

Jak tworzymy ranking kont walutowych?

Pora przedstawić reguły rządzące umieszczaniem kont walutowych w określonej kolejności. Omówmy parametry, na które zwracamy szczególną uwagę.

Na naszą ocenę mają wpływ następujące czynniki:

  • Opłaty i koszty
  • Konieczność posiadania konta osobistego w PLN
  • Karta wielowalutowa
  • Kantor walutowy
  • Liczba dostępnych walut
  • Oprocentowanie rachunku + dostęp do oferty oszczędnościowej w walutach obcych
  • Promocje

Przede wszystkim opłaty, ale nie tylko

Nieprzypadkowo to właśnie opłaty i koszty znalazły się na szczycie tej listy – to one, jak to zwykle bywa, są najistotniejszym kryterium oceny oferty, co dobrze oddaje poniższy wykres:

Kliknij, aby powiększyć

Co dokładnie analizujemy?

Pora przejść do szczegółowego opisu poszczególnych składników oceny.

Konto walutowe – opłaty i koszty

W tym kontekście sprawdzamy:

  • opłatę za prowadzenie rachunku + ewentualną opłatę za jego otwarcie
  • opłatę za korzystnie z karty,
  • wysokość prowizji za korzystanie z zagranicznych bankomatów,
  • koszt przelewów: SEPA, SWIFT i przelewu przychodzącego w obcej walucie,
  • spread, czyli stosowaną przez bank różnicę w kursie kupna i sprzedaży waluty,
  • koszty obsługi walutowej w oddziale (wpłaty i wypłaty).

Ranking kont walutowych - opłaty, koszty

Kliknij, aby powiększyć

Konieczność posiadania konta osobistego w PLN

Niektóre banki do otwarcia konta walutowego (lub do korzystania z karty wielowalutowej) wymagają posiadania zwykłego ROR-u w polskiej walucie.

Oczywiście wyżej oceniamy te oferty, które nie wiążą się z koniecznością zakładania konta w PLN. Jeśli jednak rachunek jest wymagany, analizujemy związane z nim opłaty i ewentualne możliwości ich uniknięcia.

Karta wielowalutowa

Jedna karta służąca do obsługi kilku rachunków w różnych walutach to niewątpliwy atut oferty, który odpowiednio nagradzamy w naszej ocenie.

Kantor walutowy

Na polskim rynku funkcjonuje kilka bankowych kantorów walutowych. Dzięki dostępności takich platform do wymiany walut klienci mogą korzystać ze znacznie atrakcyjniejszych kursów.

Pewną namiastką kantoru są też płatne usługi gwarantujące korzystne przewalutowania transakcji. Dobrze, gdy bank nieprowadzący własnego kantoru oferuje chociaż właśnie taką zachętę dla klientów zainteresowanych ofertą walutową.

Liczba dostępnych walut

Choć zdecydowana większość z nas ma do czynienia z jedną z czterech głównych walut obcych (euro, dolar amerykański, funt brytyjski i frank szwajcarski), to większa różnorodność jest jak najbardziej wskazana. Są banki, które oferują konta np. w węgierskich forintach czy tureckich lirach. Warto docenić taką możliwość.

Oprocentowanie rachunku i dostęp do oferty oszczędnościowej w walutach obcych

W przypadku niektórych klientów przyczyną zainteresowania ofertą walutową jest możliwość oszczędzania w obcych walutach – dlatego jednym ze składników oceny jest analiza produktów oszczędnościowych. Jeśli bank oferuje lokatę walutową lub proponuje choćby niewielkie oprocentowanie swoich kont walutowych, przyznajemy kilka punktów „ekstra”.

Promocje

Specjalne oferty promocyjne to w przypadku kont walutowych raczej nieczęste zjawisko. Z drugiej strony, gdy już mamy z nimi do czynienia, potrafią one bardzo pozytywnie wpłynąć na ocenę rachunku.

Nie musisz iść do oddziału. Otwórz konto walutowe przez Internet

Założenie rachunku w banku najczęściej nie wymaga wcale wychodzenia z domu. Podobnie jest w przypadku kont w obcej walucie. Gdy już dokonasz wyboru, otwórz konto walutowe przez Internet, klikając granatowy przycisk na odpowiednim kafelku w powyższym rankingu. Podczas wypełniania wniosku wskaż preferowaną metodą zawarcia umowy.

Czy rzeczywiście potrzebujesz konta w walucie obcej? Przegląd możliwości

Jak już wspomnieliśmy na początku, sposobów na korzystne płatności bezgotówkowe w obcych walutach jest wiele. W zależności od Twoich potrzeb i okoliczności – z których najważniejszą jest częstotliwość dokonywania transakcji zagranicznych – masz 3 główne możliwości:

Karta wydana do konta walutowego

Wraz z rachunkiem otrzymasz kartę, która może Ci służyć do płatności za granicą lub w zagranicznych sklepach internetowych. W sytuacji, w której waluta transakcji jest zgodna z walutą rozliczeniową karty, unikasz przewalutowania i związanych z nim kosztów.

Ze względu na możliwe opłaty za konto i kartę będzie to raczej opcja dla tych osób, które dość regularnie rozliczają się w obcych walutach. To właśnie ci klienci mogą się zdecydować na poniesienie pewnych kosztów (zwłaszcza, jeśli posiadają stosunkowo tanie konto walutowe), gdyż na dłuższą metę i tak zaoszczędzą oni całkiem sporo na uniknięciu przewalutowań.

Karta z korzystnymi przewalutowaniami do zwykłego konta osobistego w PLN

Istnieje możliwość, że całkiem nieźle w kontekście zagranicznych płatności sprawdzi się karta do rachunku prowadzonego w polskich złotych. Część banków oferuje (w standardzie lub w ramach dodatkowej usługi) korzystne warunki rozliczania takich płatności. Polega to na przeliczaniu wartości transakcji nie po kursie banku, a bezpośrednio po kursie organizacji płatniczej, który zwyczajowo jest dużo korzystniejszy. Należy się też upewnić, czy z tytułu przewalutowania bank nie pobiera dodatkowej prowizji, a także sprawdzić, czy w przypadku niektórych walut nie następuje podwójne przewalutowanie (wspomniane informacje uzyskasz tutaj).

Tę opcję możemy polecić osobom, które płacą w obcych walutach jedynie od czasu do czasu, np. podczas wakacji lub okazyjnie w Internecie.

Alternatywa w postaci oferty fintech’ów

Na potrzeby współczesnych klientów coraz częściej odpowiadają firmy działające na pograniczu świata finansów i nowoczesnych technologii. Dobrym przykładem jest stale zyskujący na popularności Revolut – aplikacja, dzięki której założysz konto z kartą do płatności w praktycznie dowolnej walucie świata (nawet egzotycznej). Kursy stosowane przez Revolut są bardzo atrakcyjne, a do tego aplikacja daje dostęp do praktycznych usług dodatkowych.

To opcja zdecydowanie warta polecenia osobom, które zastanawiają się, jak płacić za granicą nowocześnie i wygodnie, a które jednocześnie nie obawiają się nowatorskich i nieszablonowych rozwiązań.

Podziel się swoją opinią o rankingu kont walutowych

Mamy nadzieję, że wiesz już, jak wybrać najlepsze konto walutowe i czy rzeczywiście jest to produkt dla Ciebie. Jeśli jednak nie wszystko jest jasne lub uważasz, że o czymś zapomnieliśmy, daj znać. W końcu chodzi o to, by nasz ranking pomógł właśnie Tobie.