My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Ranking kont młodzieżowych - sierpień 2019

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2019 13:00
Ranking kont młodzieżowych - [Data format="month Year" /]

Aktualny ranking kont młodzieżowych (od 13 do 18 lat) – sierpień 2019

Ranking kont młodzieżowych

Przejdź do pełnego rankingu kont młodzieżowych
Sprawdź pełną listę kont młodzieżowych

Założenia, na jakich powstał ranking

Układając ranking najlepszych kont młodzieżowych, kierujemy się obiektywnymi wskaźnikami, które regularnie dla Ciebie weryfikujemy i monitorujemy. Wychodzimy z założenia, że konto młodzieżowe ma przede wszystkim służyć wygodzie, edukacji i zachęcać do oszczędzania i zarządzania własnym budżetem, a przede wszystkim – być atrakcyjne pod względem opłat.

Tworząc powyższe zestawienie, określiliśmy cztery podstawowe obszary, które – według naszych wieloletnich obserwacji rynku bankowego – są najistotniejsze przy wyborze konta młodzieżowego. Są to:

  1. Brak opłat za główne usługi związane z kontem.
  2. Brak wymogu posiadania konta przez rodzica.
  3. Dobra oferta oszczędnościowa dla nastolatka.
  4. Usługi dodatkowe: ciekawe aplikacje, walory edukacyjne, specjalna oferta dla młodych.

Każdemu obszarowi przypisaliśmy określoną wagę, co obrazuje poniższy wykres:

Kryteria oceny kont młodzieżowych
Kliknij, aby powiększyć

Podstawowym kryterium wyboru konta młodzieżowego są związane z rachunkiem koszty, stąd też najwyżej oceniane są rachunki, w przypadku których korzystanie z najważniejszych usług jest darmowe (na “plus” zasługują też konta, na których bardzo łatwo prowizji uniknąć). Najważniejsze parametry w obszarze opłat to:

  • brak opłaty za prowadzenie konta;
  • darmowe korzystanie z karty debetowej;
  • darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów krajowych.

Na bazie naszych wieloletnich obserwacji i analiz uznajemy, że wszystkie wspomniane tu opłaty są równie istotne do tego, aby móc cieszyć się swoim rachunkiem i swobodnie z niego korzystać. W zestawieniu uwzględniamy, czy konto jest warunkowo czy bezwarunkowo płatne, tzn. czy powinieneś spełniać jakieś warunki, aby uniknąć prowizji, czy też nie.

Opłaty i prowizje systematycznie aktualizujemy na podstawie bankowych dokumentów i ofert, tak abyś był pewien, że żadne nieoczekiwane koszty Cię nie zaskoczą.

Kolejnym ważnym obszarem, wpływającym na ocenę konta młodzieżowego, jest brak wymogu posiadania konta przez rodzica. Dla wielu rodziców otwarcie kolejnego rachunku dla siebie jest dodatkowym kłopotem, o którym będą musieli pamiętać - stąd konta młodzieżowe, które nie wymagają zaangażowania opiekuna, sytuują się wyżej w naszym zestawieniu.

Trzecim obszarem, który bierzemy pod uwagę, tworząc nasz ranking, to oferta oszczędnościowa dla nastolatków, która pozwoli im zdeponować swoje pieniądze i nauczy, jak sensownie można odkładać „nadwyżki”.

W tej kategorii analizujemy, czy banki przygotowały specjalną ofertę oszczędnościową dla młodych klientów, np. podwyższonego oprocentowania lub bonusów za systematyczne oszczędzanie. Istotnym parametrem jest także atrakcyjność standardowej oferty oszczędnościowej, o ile jest ona dostępna dla osób niepełnoletnich. “Plus” należy się również bankom za udostępnienie usługi autooszczędzania (czyli odkładania reszty), bardzo popularnej wśród młodych osób.

Ostatnią kategorią, decydującą o atrakcyjności konta młodzieżowego, są różne usługi dodatkowe, które mogą, choć nie zawsze muszą pojawiać się w ofercie banku. Zwracamy tutaj uwagę przede wszystkim na promocje i propozycje specjalne dla nastolatków (np. konkursy), walory edukacyjne bankowości internetowej i mobilnej, koszty płatności zagranicznych, dostępne płatności mobilne, możliwość wyboru własnej grafiki na karcie i innych personalizacji konta, a także, czy bank korzysta ze stron dedykowanych wprost młodym klientom.


Dzięki zastosowaniu powyższych kryteriów stworzyliśmy ranking atrakcyjnych i wartych uwagi kont młodzieżowych. Oczywiście przy wyborze rachunku warto kierować się własnymi potrzebami i oczekiwaniami – nasze spojrzenie jest jednym z wielu. Jeśli masz uwagi, wątpliwości czy sugestie w odniesieniu do rankingu, napisz do nas. Jesteśmy otwarci na dyskusję.

Jak wybrać konto młodzieżowe, podpowiadamy w tym artykule. Mamy nadzieję, że nasz ranking pomoże Ci znaleźć najlepszy rachunek, którym będziesz się cieszył przez kolejne lata.