Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ranking kantorów kryptowalut – czerwiec 2023 r.

Aktualizacja 01.06.2023 14:58
RANKING
kantorów kryptowalut

Najlepsze kantory kryptowalut - czerwiec 2023

Założenia, na jakich powstał ranking kantorów kryptowalut

Aby ułatwić Ci rozpoczęcie przygody z inwestowaniem w krypto, stworzyliśmy zestawienie najlepszych kantorów kryptowalut, a także przygotowaliśmy ten krótki artykuł na temat ich działania. W tekście przedstawiliśmy też założenia metodologiczne, na podstawie których wybraliśmy godnych polecenia usługodawców.

Kantor kryptowalut – co to jest?

Zacznijmy od tego, że kryptokantory są drugim po giełdach kryptowalut najpopularniejszym sposobem zakupu i sprzedaży wirtualnych aktywów. Zwykle możliwa jest w nich wymiana walut fiducjarnych np. euro czy dolarów na wybrane kryptowaluty i vice versa, a niekiedy również wymiana jednej kryptowaluty na inną. Dodajmy, że polskie kantory kryptowalut zwykle pozwalają handlować krypto jedynie w parze z polskim złotym.

Kantory kryptowalut powstały po to, aby umożliwić łatwe inwestowanie w krypto, zwłaszcza początkującym inwestorom, którzy nie chcą na bieżąco śledzić rynku i nie potrzebują dostępu do zaawansowanych wykresów i narzędzi analizy technicznej. Dzięki nim w prosty sposób i bez zbędnych formalności możesz zawierać transakcje na bitcoinie (BTC), a także ewentualnie innych popularnych kryptowalutach np. ethereum (ETH), tetherze (USDT) czy dogecoinie (DOGE). 

Kantor kryptowalut bez weryfikacji – czy to możliwe?

Dziś już praktycznie nie ma wiarygodnych giełd ani kantorów, które pozwalałyby na prawdziwie anonimowy handel kryptowalutami. W obu przypadkach, aby móc zawrzeć transakcję, musisz zwykle podać pewne dane (np. numer telefonu czy adres e-mail do autoryzacji transakcji) czy dokonać płatności za krypto, co siłą rzeczy odziera operację z pełnej anonimowości.

Z drugiej strony, wciąż z łatwością znajdziesz kantory kryptowalut bez rejestracji i weryfikacji tożsamości. Są to przede wszystkim bitomaty (stacjonarne, przypominające bankomaty, urządzenia do transakcji krypto), ale również niektóre internetowe kantory kryptowalut. Miej jednak na uwadze, że z handlu kryptowalutami i tak trzeba się rozliczyć z fiskusem, dlatego poszukiwania sposobów na anonimowe transakcje nie mają większego sensu. Jeśli natomiast mimo wszystko z jakiegoś względu zależy Ci na pewnej dozie anonimowości i znajdziesz kantor, który ją zapewnia, to w tej sytuacji uzyskasz prawdopodobnie mniej korzystne warunki wymiany kryptowalut.

Jak działa kantor kryptowalut?

Część kantorów umożliwia jedynie nabywanie kryptowalut, nierzadko wyłącznie bitcoina, inne pozwalają na jego zakup i sprzedaż, a jeszcze inne oferują handel kilkoma najważniejszymi cyfrowymi aktywami. W każdym z nich transakcję zawierasz z właścicielem kantoru, który samodzielnie ustala kursy kryptowalut. Na bieżąco aktualizuje je tak, aby podążały za cenami krypto na giełdach, uwzględniając przy tym swoją marżę. Ta ostatnia powoduje, że warunki wymiany kryptowalut w kantorze są mniej korzystne niż na giełdzie.   

Sam proces zakupu lub sprzedaży kryptowalut w kantorze różni się w zależności od usługodawcy, niemniej w większości przypadków przebiega podobnie. Chcąc kupić krypto, wystarczy podać na stronie kantoru swój adres e-mail lub numer telefonu (to niezbędne do autoryzacji transakcji), ilość nabywanej kryptowaluty i adres portfela, na który ma ona zostać przelana. Później pozostaje opłacić transakcję przelewem, kartą płatniczą lub inną dostępną metodą płatności i poczekać na wpływ kryptowaluty do portfela. W zależności od kantoru cały proces może się odbywać z poziomu założonego konta u usługodawcy lub bez rejestracji w jego systemie.

Jeśli chodzi o sprzedaż kryptowalut w kantorze, to po określeniu ilości sprzedawanej waluty musisz podać numer rachunku bankowego i swoje dane osobowe. Niekiedy możliwa jest też wypłata gotówkowa w stacjonarnym kantorze lub przekazem pocztowym. W przypadku tych metod może występować prowizja za wypłatę środków, natomiast transakcje realizowane przelewem najczęściej są bezpłatne.

Kantor kryptowalut online, stacjonarny lub bitomat

Kryptoaktywa możesz też kupić lub sprzedać we wspomnianym bitomacie, a nawet w stacjonarnym kantorze kryptowalut. W Polsce jedne i drugie są jednak wciąż dość mało popularne i działają jedynie w największych miastach. Co więcej, w ich przypadku masz zwykle do czynienia z górnym limitem kwotowym transakcji – dotyczy on zwykle wypłat gotówkowych. Dla wielu osób próg ten jest wystarczająco wysoki, niemniej warto podkreślić, że np. bitomaty rzadko kiedy dysponują środkami o wartości większej niż kilkadziesiąt tysięcy złotych. Plusem jest to, że część ich operatorów udostępnia na swoich stronach informacje na temat stanu gotówki w poszczególnych maszynach.

Z powyższych względów nasza porównywarka kantorów kryptowalut obejmuje wyłącznie usługodawców, którzy pozwalają na zawieranie transakcji drogą internetową. Zwróć jednak uwagę, że mimo tego niektórzy z nich mogą umożliwiać odbiór krypto lub środków pieniężnych jedynie w kantorach stacjonarnych lub bitomatach.

Kantor kryptowalut a giełda kryptowalut

Mówiąc o kantorach kryptowalut, nie sposób nie wspomnieć również o kryptogiełdach, które stanowią centralną część ekosystemu wirtualnych aktywów. W tym miejscu wspomnijmy jedynie, że to na nich powinieneś się skupić, jeśli chcesz na poważnie zająć się inwestowaniem w kryptowaluty i jesteś nastawiony na aktywny handel. Są one bowiem wyraźnie tańsze od kantorów, mają bogatszą funkcjonalność (m.in. zapewniają dostęp do narzędzi analizy technicznej), a przy tym oferują o wiele szerszy wybór kryptowalut (od kilkudziesięciu do kilkuset).

Giełda kryptowalut ma nieco bardziej skomplikowane działanie niż kryptokantor, ale z powyższych względów stanowi lepsze miejsce do handlu wirtualnymi aktywami. Dodajmy, że w jej przypadku transakcje zawierasz z innymi użytkownikami, a cały ten proces jest zautomatyzowany, podobnie jak na giełdzie papierów wartościowych czy rynku forex. Dowolna giełda o wysokiej płynności jest tańsza niż najlepszy kantor, bowiem zapewnia dostęp do kursów rynkowych, które nie są powiększone o marżę brokera. W przypadku inwestowania na kryptogiełdzie, tak jak np. przy handlu akcjami, głównym, a niekiedy jedynym kosztem są prowizje transakcyjne.

Warto zaznaczyć, że niektóre giełdy udostępniają dodatkowo kantory kryptowalut, które pozwalają zawierać transakcje bezpośrednio z nimi, a nie z innym użytkownikami. W ten sposób otwierają się na mniej zaawansowanych inwestorów, którzy inwestują w krypto długoterminowo (w tej sytuacji gorsze kursy nie mają aż tak dużego znaczenia) i oczekują prostego przebiegu transakcji.

Z drugiej strony, istnieją też kantory, które oferują dodatkowo możliwość zawiązywania transakcji z innymi użytkownikami. Taka usługa nie ma jednak nic wspólnego ze zautomatyzowanym handlem na typowej giełdzie kryptowalut. To forma prostej społecznościowej platformy wymiany walut, na której transakcje zawierane są sporadycznie, i która nie oferuje wykresów, narzędzi analitycznych ani innych ważnych dla inwestorów funkcji.

Jak znaleźć dobry kantor wymiany kryptowalut?

Aby znaleźć bezpieczny, dobry i tani kantor kryptowalut, trzeba poświęcić wiele czasu na przeanalizowanie dostępnych ofert, sprawdzenie historii poszczególnych podmiotów czy weryfikację osób, które za nimi stoją. Istotna jest też analiza strony kosztowej oraz liczba i rodzaj wirtualnych aktywów, które oferuje dany kantor kryptowalut. Opinie użytkowników uzupełniają zestaw elementów, które należy wziąć pod uwagę, oceniając atrakcyjność poszczególnych kantorów.

Działań, jakie należy wykonać, wybierając kantor, jest całkiem sporo, ale nie musisz podejmować ich samodzielnie. Uważnie przeanalizowaliśmy, co oferują zarówno zagraniczne, jak i  polskie kantory kryptowalut i na tej podstawie stworzyliśmy zestawienie atrakcyjnych miejsc do szybkiej i wygodnej wymiany kryptoaktywów.

Ranking kantorów kryptowalut – jak tworzymy zestawienie?

W praktyce różnice pomiędzy ofertami kantorów są relatywnie małe, co wynika przede wszystkim z prostoty ich działania i ograniczonej funkcjonalności. Nasze zestawienie siłą rzeczy musi zatem zawierać pewną dawkę subiektywizmu.

Tworząc ranking kantorów kryptowalut, zwracamy uwagę na następujące obszary:

  • bezpieczeństwo i wygoda korzystania z kantoru,
  • popularność kantoru i opinie na jego temat,
  • koszty,
  • bogactwo oferty kryptowalut.

Ocena bezpieczeństwa i wygody korzystania z kantorów przysparza więcej problemów niż w przypadku giełd kryptowalut, bowiem mniej jest funkcji i rozwiązań, które mogłyby u nich podlegać ocenie. W naszych analizach uwzględniliśmy zatem m.in. czas funkcjonowania podmiotu na rynku, transparentność jego strony, przebieg transakcji, dostępne metody wpłaty i wypłaty środków czy kontakt z supportem i jego zaangażowanie w udzielanie odpowiedzi dotyczących aspektów technicznych działania kantoru.

Jeśli chodzi o drugi obszar, to analizujemy przede wszystkim profile kantorów w serwisach społecznościowych, komentarze i oceny ich użytkowników, a także opinie pojawiające się na stronach branżowych.

W przypadku kosztów bierzemy pod uwagę atrakcyjność kursów kryptowalut, zwłaszcza bitcoina (w tym celu obliczamy spready w kantorze), oraz rodzaj i wysokość pozostałych opłat pobieranych przez usługodawcę.

Naszą ocenę uzupełnia dostępny w poszczególnych kantorach wybór kryptowalut. Podkreślamy jednak, że inwestorzy zainteresowani takim sposobem zakupu lub sprzedaży krypto i tak powinni skupić się na najpopularniejszych aktywach o największej kapitalizacji, czyli przede wszystkim bitcoinie i ethereum. Mniej popularne aktywa są dostępne przy nieatrakcyjnych kursach, przez co inwestowanie w nie, nawet długoterminowe, jest mało opłacalne.

Jaki kantor kryptowalut wybrać?

Kantor kryptowalut powinien być przede wszystkim tani, bezpieczny i wiarygodny. Funkcjonalność ma mniejsze znaczenie, bo od zaawansowanych narzędzi i dodatkowych usług są giełdy kryptowalut. Te ostatnie, ze względu na lepsze kursy, są zresztą korzystniejszym miejscem do inwestowania w krypto. Jeśli jednak dopiero stawiasz pierwsze kroki na tym rynku, to nasz ranking kantorów ułatwi Ci znalezienie dogodnego miejsca do prostego zakupu i sprzedaży cyfrowych aktywów.