Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Ranking giełd kryptowalut – czerwiec 2023 r.

Aktualizacja 06.06.2023 14:50
RANKING
giełd kryptowalut

Najlepsze giełdy kryptowalut - czerwiec 2023

Założenia, na jakich powstał ranking giełd kryptowalut

Kryptowaluty możesz nabywać bezpośrednio od innych osób czy w specjalnych kantorach online (zawierając transakcje z ich właścicielami), ale najlepszym wyborem jest skorzystanie z platformy giełdowej. Poznaj zatem założenia, na podstawie których tworzymy ranking giełd kryptowalut, i wybierz najkorzystniejsze dla siebie miejsce do inwestowania w krypto.

Najlepsze giełdy kryptowalut wybraliśmy w oparciu o ściśle określone założenia metodologiczne. Tworząc zestawienie usługodawców, kierowaliśmy się bogactwem oferty i stroną kosztową handlu, ale duży nacisk położyliśmy również na niezwykle istotne kwestie bezpieczeństwa. Co ważne, ranking opracowaliśmy z myślą głównie o polskich początkujących i średniozaawansowanych inwestorach, dlatego dodatkowo premiuje on giełdy, które obsługują polską walutę. „Obsługują”, czyli umożliwiają zawieranie w niej transakcji, jak również łatwe realizowanie wpłat i wypłat środków.

Sprawdź, co jeszcze musisz wiedzieć na temat wyboru giełdy oraz prowadzonego przez nas rankingu.

Czym są giełdy kryptowalut?

Kryptogiełdy są niezwykle istotne dla całej społeczności inwestującej w tokeny i waluty cyfrowe. Ich główną rolą jest umożliwić zarejestrowanym użytkownikom sprzedawanie i kupowanie, a także przechowywanie wirtualnych aktywów. Mowa tu więc o swego rodzaju pośrednikach, którzy pełnią funkcje podobne do domów maklerskich i brokerów obsługujących tradycyjne rynki.

Giełdy kryptowalutowe, tak jak wspomniane instytucje, oferują również dostęp do najważniejszych informacji o poszczególnych instrumentach. Ich platformy inwestycyjne pokazują bieżące ceny, wolumeny obrotów czy najlepsze oferty kupna i sprzedaży. Udostępniają też narzędzia i wskaźniki, które ułatwiają analizowanie kursów kryptowalut i podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Z drugiej strony, giełdy kryptowalut posiadają wiele cech, które są charakterystyczne dla klasycznych giełd (np. papierów wartościowych). Przykłady? Handel jest realizowany na ich systemach informatycznych, bezpośrednio odpowiadają za egzekucję złożonych zleceń, a także decydują o tym, które walory włączyć do prowadzonego przez siebie obrotu giełdowego.

Opisane możliwości wciąż nie są wszystkimi, jakie oferują obecnie giełdy kryptowalut. Podmioty te udostępniają również zbiórki IEO (Initial Exchange offering), które przypominają standardowe ICO (Initial coin offering) i są realizowane poprzez ich platformy. Część giełd przygotowała platformy edukacyjne, których celem jest szerzyć wiedzę na temat kryptowalut, technologii blockchain i inwestowania; w ten sposób ułatwiają wejście na rynek nowym, niezaznajomionym z tematem inwestorom. Poza tym niektóre podmioty emitują własne tokeny, które pozwalają ich użytkownikom na zawieranie transakcji przy obniżonej prowizji. Są też takie, które emitują własne tzw. stable coiny, czyli kryptowaluty o stałym kursie, zależnym od wartości określonej waluty fiat np. dolara amerykańskiego.

Jak działa giełda kryptowalut? Kwestie techniczne i bezpieczeństwo

Kryptowaluty to aktywa kryptograficzne, które nie mają postaci fizycznej i istnieją jedynie w świecie wirtualnym. Oznacza to, że nie mogą być nigdzie magazynowane, jak również, że handel nimi odbywa się wyłącznie drogą elektroniczną. Dlatego niezależnie, którą giełdę wybierzesz, zlecenia będziesz mógł składać jedynie za pośrednictwem jej platformy inwestycyjnej. Niemniej, by móc z niej w ogóle korzystać, najpierw będziesz musiał założyć konto w systemie usługodawcy.

Proces rejestracji na giełdzie jest bardzo prosty i przypomina ten, z którym możesz spotkać się w przypadku wielu innych serwisów i usług internetowych. Ważne jest jednak to, że giełdy stosują zwykle dodatkowe zabezpieczenia logowania do swojego systemu, jak również „ważnych” działań na koncie, takich jak zlecenie wypłaty środków. Daną operację najczęściej musisz potwierdzić kodem SMS, hasłem przesłanym na e-mail lub kodem z narzędzia Google Authenticator. Co ważne, na najlepszych giełdach kryptowalut możesz aktywować dwie lub trzy metody autoryzacji, więc mowa tu o naprawdę wysokim poziomie bezpieczeństwa.

Uwierzytelnianie wielopoziomowe jest ważnym aspektem, ale nie jedynym, jaki musisz wziąć pod uwagę, oceniając bezpieczeństwo usług danej kryptogiełdy. Miej świadomość, że mimo stosowanych zabezpieczeń wiele podmiotów padło ofiarą dotkliwych ataków hakerskich. Nie uniknęły ich nawet największe giełdy kryptowalut, takie jak Binance czy Upbit, przy czym trzeba podkreślić, że najczęściej zwracały użytkownikom skradzione środki.

Musisz pamiętać, że aktywa trzymane na giełdzie pozostają pod jej pełną kontrolą. Dlatego też, mimo że na rynku istnieje sporo godnych zaufania podmiotów, powinieneś unikać długoterminowego przechowywania u nich kryptowalut. Znane są niestety przypadki giełd, które z dnia na dzień zamknęły działalność, przez co ich użytkownicy stracili wszystkie swoje środki. Dziś to się praktycznie nie zdarza, ale wciąż trzeba zachować czujność i traktować giełdy wyłącznie jako platformy do handlu. Odpowiednim miejscem do przechowywania wirtualnych aktywów są portfele: sprzętowe, desktopowe i mobilne.

Warto dodać, że zdecydowana większość giełd ma charakter scentralizowany, a więc jest zarządzana przez określoną grupę ludzi, która zarabia na prowizjach transakcyjnych czy innych oferowanych usługach. Z drugiej strony, póki co nie podlegają one kontroli organizacji nadzorujących, co oznacza, że pozostają niezależne od wpływu polityków, banków centralnych czy polityki skarbowej.

Giełdy kryptowalut – czym i jak można na nich handlować?

Każda giełda kryptowalut indywidualnie przygotowuje i aktualizuje ofertę coinów, więc nie bądź zaskoczony, jeśli na niektórych spotkasz kilkaset walorów, a na innych zaledwie kilkanaście najpopularniejszych. Ważne jest też to, że część usługodawców pozwoli Ci swobodnie zamieniać krypto na waluty fiat (i vice versa) oraz krypto na krypto (np. bitcoiny na etery), ale sporo giełd w ogóle nie obsługuje walut fiducjarnych. W miejscach, które nie oferują USD, EUR, GBP czy innych fiatów, możesz jednak zawierać transakcje z wykorzystaniem stable coinów, na przykład popularnego Tethera (USDT).

Ta sama kryptowaluta może być notowana na kilkudziesięciu czy nawet kilkuset giełdach, ale na każdej z nich jest wyceniana indywidualnie. Ceny danego waloru mogą nieco się różnić, bo poszczególne giełdy mają własne systemy transakcyjne i odrębne tabele zleceń. Niezależnie jednak gdzie kupujesz np. bitcoiny, otrzymujesz te same aktywa, które możesz później swobodnie przesłać na portfel (swój lub innego użytkownika) albo na inną giełdę.

Kryptowaluty istnieją dopiero od kilkunastu lat, ale już doczekały się powstania bazujących na nich instrumentów pochodnych. Najlepsze giełdy kryptowalut oferują handel z dźwignią bitcoinami, eterami, litecoinami i kilkunastoma, a nawet kilkudziesięcioma innymi krypto; co więcej, pojedyncze podmioty wprowadziły do oferty opcje na tokeny i waluty cyfrowe. BitBay, czyli największa polska giełda kryptowalut, rozwija się prężnie, ale dotychczas nie zdecydowała się udostępnić derywatów.

Warto wspomnieć, że w kryptowaluty możesz inwestować również pośrednio, korzystając z oferty brokerów forex. Takie podmioty jak choćby XTB czy TMS Brokers oferują kontrakty CFD, które pozwalają grać z dźwignią na spadki i wzrosty cen wybranych coinów.

Jakie są największe giełdy kryptowalut i dlaczego warto z nich korzystać?

Chcąc inwestować w kryptowaluty, powinieneś skupić się na ofercie najbezpieczniejszych i największych kryptogiełd. Ich operatorzy oferują dużą liczbę coinów, stosują wiele zabezpieczeń, zarówno organizacyjnych, jak i technicznych, a przy tym gwarantują wysoką płynność handlu. Dzięki tej ostatniej kursy aktywów pozostają względnie stabilne i nie są podatne na duże wahania powodowane wysokokwotowymi transakcjami. To ważne zwłaszcza w przypadku mniej popularnych coinów, choć na giełdach z niewielkimi obrotami problematyczny bywa nawet handel bitcoinami.

Wielkość giełdy określają przede wszystkim:

 • wartość obrotów (warto zwrócić uwagę na średnią miesięczną),
 • liczba dostępnych kryptowalut,
 • liczba par krypto-krypto i krypto-fiat.

Informacje na temat powyższych parametrów znajdziesz na stronach, które integrują statystyki handlu kryptogiełdowego – część z nich uwzględnia również nasz ranking giełd kryptowalut.

Biorąc pod uwagę wspomniane parametry, możemy stwierdzić, że największymi giełdami są obecnie: Binance, Kraken, Huobi, OKEx, Bittrex, Upbit, Bitfinex, Coinbase i HBTC.

Najlepsza giełda kryptowalut – jak ją znaleźć?

Poza wspomnianymi elementami giełdy kryptowalut różnią się jeszcze stroną kosztową. Wprawdzie wszystkie oferują bezpłatne założenie i prowadzenie konta, jednak w zakresie stawek prowizji i ich struktury różnice bywają naprawdę duże.

Dlatego w praktyce, aby znaleźć najlepszą giełdę kryptowalut, trzeba poświęcić wiele godzin na uważne przeanalizowanie aktualnych ofert, przyjrzenie się historii poszczególnych podmiotów czy weryfikację kompetencji i wiarygodności osób, które za nimi stoją. Działań, które warto tu wykonać, jest sporo, ale nie musisz ich podejmować samodzielnie – zrobiliśmy to za Ciebie, tworząc ranking giełd kryptowalut.

Uważnie przeanalizowaliśmy, co mają do zaoferowania zagraniczne oraz polskie kryptogiełdy, i na tej podstawie stworzyliśmy zestawienie najlepszych propozycji rynkowych. Ich szczegóły na bieżąco aktualizujemy, więc zawsze masz wgląd w najkorzystniejsze w danym momencie oferty.

Poniżej opisaliśmy metodologię, jaką przyjęliśmy, tworząc nasz ranking. Dzięki temu przekonasz się, na co konkretnie zwracać uwagę, wybierając giełdę krypotwalut, a jednocześnie zrozumiesz, dlaczego akurat tak wygląda aktualna kolejność miejsc w zestawieniu.

Jak tworzymy ranking giełd kryptowalut?

Tworząc zestawienie najlepszych kryptogiełd, analizowaliśmy cztery główne obszary:

 • bezpieczeństwo,
 • koszty,
 • bogactwo oferty kryptowalut,
 • jakość handlu i funkcjonalność giełdy.

Wszystkie te aspekty uznaliśmy za ważne, niemniej jednak największą wagę przywiązujemy do bezpieczeństwa. Dodatkowo, chcąc dobrze odpowiedzieć na potrzeby polskich początkujących i średniozaawansowanych inwestorów, uwzględniliśmy to, czy dana giełda oferuje polską obsługę, pary z polskim złotym, a także możliwość dokonywania swobodnych wpłat i wypłat w rodzimej walucie.

Główne kryteria oceny giełd kryptowalut

Poniżej wskazaliśmy parametry ofert, do których przywiązujemy największą wagę oraz określiliśmy ich wpływ na ocenę atrakcyjności poszczególnych propozycji.

O naszej ocenie końcowej decydują następujące czynniki:

 • bezpieczeństwo korzystania z giełdy,
 • prowizje i inne opłaty,
 • oferta kryptowalut, a więc liczba coinów i dostępność handlu z dźwignią,
 • jakość handlu i funkcjonalność giełdy,
 • inne ważne dla inwestora elementy.
Kliknij, aby powiększyć

Pora wyjaśnić, co konkretnie analizujemy w tych pięciu obszarach.

Bezpieczeństwo kryptogiełdy

W tym obszarze oceniamy wszystko to, co wpływa na bezpieczeństwo korzystania z danej giełdy. Szczególnie uważnie przyglądamy się zabezpieczeniom technicznym oraz organizacyjnym. Punkty przyznajemy za:

 • dwuetapową weryfikację,
 • przechowywanie większości kryptowalut klientów na zewnętrznych portfelach (tzw. cold walletach),
 • stosowanie białej listy portfeli, dzięki czemu środki można wypłacać tylko na adresy dodane do konta,
 • dodatkową autoryzację,
 • zabezpieczenie historii transakcji,
 • program big bounty, który premiuje użytkowników za zgłaszanie błędów bezpieczeństwa,
 • ubezpieczenie środków lub utworzenie funduszu gwarancyjnego.

Na naszą ocenę bezpieczeństwa wpływa również czas istnienia giełdy oraz jej otoczenie prawne. Giełd działających krócej niż 3 lata nie uwzględniamy w rankingu w ogóle, ponieważ naszym zdaniem jest to okres zbyt krótki, by móc rzetelnie ocenić ich wiarygodność. Na minus zapisujemy także podleganie słabo uregulowanym jurysdykcjom, takim jak Bahamy czy Seszele. Pozytywnie oceniamy natomiast funkcjonowanie na podstawie przepisów krajów przyjaznych dla kryptowalut, czyli m.in. Singapuru, Malty, Estonii czy Szwajcarii.

Ponadto przyglądamy się incydentom związanym z naruszeniem bezpieczeństwa inwestorów. Udane ataki hakerskie, brak zwrotu skradzionych środków czy nietypowe zdarzenia (np. wielogodzinna niedostępność platformy) to czynniki, które skutkują obniżeniem naszej oceny.

Prowizje i inne opłaty

Jeśli tylko giełda oferuje odpowiednio wysokie bezpieczeństwo, inwestor może przyjrzeć się pozostałym istotnym aspektom jej oferty. Jednym z trzech najważniejszych są oczywiście koszty, na które składają się pobierane prowizje transakcyjne, a także opłaty za wypłatę oraz ewentualną wpłatę środków (najczęściej jest bezpłatna). Samo założenie i prowadzenie konta na giełdzie praktycznie zawsze jest darmowe.

Największą wagę przywiązujemy do prowizji za handel na kryptowalutach, ale w swoich kalkulacjach uwzględniamy również stawki dla transakcji z dźwignią. Koszty wypłaty środków pieniężnych uważamy za nieco mniej istotne, bowiem jest to rzadziej wykonywana operacja.

Maksymalne prowizje za transakcje na kryptowalutach wahają się od 0,1 do 0,5% wartości transakcji, przy czym warto podkreślić, że praktycznie każda giełda różnicuje stawki ze względu na wielkość obrotów użytkowników. Inwestorzy, którzy w ciągu miesiąca zawierają transakcje o średniej wartości kilku milionów złotych mogą liczyć nawet na kilkukrotnie niższe opłaty. Co więcej, giełdy zwykle stosują nieco inne stawki dla prowizji maker (dotyczy realizacji uprzednio złożonego zlecenia kupna/sprzedaży) oraz prowizji taker (pobieranej w przypadku zrealizowania już istniejącej oferty innego użytkownika). Ta pierwsza jest nieco niższa, bowiem obejmuje zlecenia, które wspierają płynność handlu na giełdzie.

Oferta kryptowalut

Część początkujących inwestorów poszukuje atrakcyjnego miejsca do handlu jedynie głównymi kryptowalutami, ale nie brakuje też tych, którzy oczekują większych możliwości inwestycyjnych. Giełdy z bogatą ofertą udostępniają ponad 200-250 coinów i ponad 1000 par walutowych, natomiast w przypadku uboższych propozycji wartości te są kilkukrotnie niższe. Niektóre podmioty umożliwiają również handel z dźwignią, przy czym także i tutaj liczba instrumentów jest różna i waha się od kilku do kilkudziesięciu.

Jakość handlu i funkcjonalność giełdy

Dla inwestora ważne są nie tylko prowizje i dostępne instrumenty, ale również szeroko rozumiana „jakość” handlu oraz dostępne narzędzia inwestycyjne. W tym obszarze oceniamy giełdy pod kątem:

 • średnich wolumenów obrotów,

 • dostępności walut fiat (dodatkowo premiujemy polskiego złotego) i stable coinów,

 • funkcjonalności platformy transakcyjnej, czyli m.in. dostępnych rodzajów zleceń i narzędzi analizy technicznej,

 • możliwości korzystania z aplikacji mobilnej.

Inne ważne dla inwestora elementy

Oceniając giełdy kryptowalut, bierzemy pod uwagę również te nieco mniej istotne elementy, takie jak dostępność supportu i strony w języku polskim lub angielskim, a także jakość obsługi klienta. Uznaliśmy, że o tej ostatniej sporo mówią m.in. dostępne sposoby komunikacji czy występowanie systemu powiadomień o ważnych dla użytkowników sprawach (np. wstrzymaniu działania giełdy).

Jaka giełda kryptowalut będzie dla Ciebie najlepsza?

Nasz ranking giełd kryptowalut opracowaliśmy tak, aby odzwierciedlał najlepsze oferty dla początkującego i średniozaawansowanego polskiego inwestora. Będzie dla Ciebie przydatny także wówczas, jeśli oczekujesz dostępu do mało popularnych kryptowalut, handlujesz głównie lub wyłącznie na kontraktach terminowych, czy też zależy Ci przede wszystkim na anonimowym koncie. Nasze zestawienie powinieneś jednak traktować jedynie jako wskazówkę, gdzie można opłacalnie i bezpiecznie wymieniać krypto. Ostateczną decyzję co do wyboru konkretnego usługodawcy musisz podjąć samodzielnie, biorąc pod uwagę swoje potrzeby i oczekiwania.

Dużą zaletą giełd kryptowalut jest fakt, że nie pobierają opłat za założenie i prowadzenie konta. Możesz zatem swobodnie i bez dodatkowych kosztów korzystać z kilku platform giełdowych, tak aby zapewnić sobie dostęp do wszystkich kryptowalut i usług, na których Ci zależy. Pamiętaj tylko, że zyski i straty wygenerowane na poszczególnych giełdach powinieneś uwzględnić w rozliczeniu podatkowym. W przypadku dużej liczby transakcji i dużej liczby użytkowanych platform może okazać się to dość problematyczne.