Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole i 1,5% na dobry początek

Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole i 1,5% na dobry początek
Źródło: strona Credit Agricole
Ocena:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:

Wady:

  • oferta tylko dla nowych klientów

Opinia eksperta

Rachunek Oszczędzam to propozycja dla osób szukających dobrych okazji na ulokowanie środków. Należy jednak pamiętać o unikaniu bankowych prowizji, aby nie pomniejszać zysku. Po okresie promocyjnym oprocentowanie pikuje w dół i warto zastanowić się, czy wiązać się z tym rachunkiem na dłużej.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka – to powiedzenie zna chyba każdy oszczędzający, zwłaszcza obecnie, kiedy oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych stawia te oferty na granicy opłacalności. Dlatego też zawsze chętnie przyglądamy się wszelkim „odstępstwom od reguły”, czyli ofertom promocyjnym na rachunkach oszczędnościowych.

Pełna analiza Rachunku Oszczędzam w Credit Agricole


Opłaty i prowizje związane z kontem oszczędnościowym

Choć na polskim rynku trudno jest znaleźć konto oszczędnościowe, za którego prowadzenie bank kazałby sobie płacić, to jednak inne opłaty związane z korzystaniem z rachunku potrafią sprawić niemiłą niespodziankę oszczędzającym i pochłonąć niemałą część zysku z odsetek.

Sprawdźmy więc, jak prezentują się koszty związane z Rachunkiem Oszczędzam:

Jak wypłacać pieniądze i czy wpłata minimalna jest obowiązkowa?

Jak widzisz, otwarcie konta i jego prowadzenie są zupełnie darmowe. Bezpłatny jest także pierwszy w miesiącu przelew z rachunku.

Płatne kolejne przelewy i brak możliwości ustanowienia zleceń stałych z Rachunku Oszczędzam na konto osobiste poważnie ogranicza swobodę wypłat. Zatem jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego Credit Agricole? Wyłącznie wykonując przelew na powiązane konto osobiste (nie ma możliwości pobrania środków w oddziale czy przelania ich na konto w innym banku). Przy Rachunku Oszczędzam powinieneś zawsze dobrze się zastanowić, czy wypłata środków w danym miesiącu jest Ci niezbędna i czy nie będziesz potrzebował pobrać więcej.

Rachunek oszczędnościowy nie wymaga od Ciebie dokonywania regularnych wpłat. Nie jest też określona ani minimalna, ani maksymalna kwota wpłacanych środków. Wpłat możesz dokonywać z konta w innym banku lub bezpłatnie ustawić zlecenie automatycznego zasilania Rachunku Oszczędzam z konta osobistego w Credit Agricole (minimalna kwota automatycznego przelewu to 50 zł).

Pamiętaj również, że konto oszczędnościowe wiąże się z większą swobodą niż lokata: z takiego konta możesz wypłacić środki bez utraty odsetek.

Promocyjne 1,5% tylko dla nowych klientów

Jedną z takich cyklicznie powtarzanych propozycji jest promocyjne oprocentowanie na Rachunku Oszczędzam w Credit Agricole – przez 3 miesiące możesz zyskać 1,5% w skali roku dla środków do 50 tys. zł (oprocentowanie dla nadwyżki ponad 50 tys. zł wynosi 0,5 lub 1,1%, w zależności czy zapewnisz wpływy w wys. 1500 zł/mies.). Promocja dotyczy rachunków z kwartalną kapitalizacją odsetek.

Warunki? Dość proste, choć, niestety, nie dla wszystkich. Po pierwsze, otwarcie Rachunku Oszczędzam możliwe jest wyłącznie z kontem osobistym (możesz wybrać spośród kilku kont, standardowo bank poleca Konto dla Ciebie) i wyrażonymi zgodami marketingowymi. Po drugie, promocyjne oprocentowanie dotyczy wyłącznie nowych klientów, tj. osób, które po 31 grudnia 2020 r. nie miały konta w Credit Agricole.

Ile zyskasz na Rachunku Oszczędzam na 1,5%?

W tabeli przedstawiamy zysk netto, jaki możesz osiągnąć, deponując na rachunku określone kwoty:

Zysk na Rachunku Oszczędzam w Credit Agricole po 3 miesiącach

Kwota na rachunku Odsetki na koncie oszczędnościowym
500 zł 2 zł
1 000 zł 3 zł
5 000 zł 15 zł
10 000 zł 30 zł
20 000 zł 61 zł
30 000 zł 91 zł
40 000 zł 122 zł
50 000 zł 152 zł
* Zysk po odliczeniu "podatku Belki".

Kliknij, aby powiększyć
Jak widzisz, przy niższych kwotach zysk plasuje się w przedziale kilku złotych. Jeśli zdeponujesz na Rachunku Oszczędzam 5 tys. zł, to po 3 miesiącach otrzymasz ok. 15 zł. Natomiast przy 50 tys. zł Twój zysk wyniesie ponad 150 zł.

Co robić po zakończeniu okresu promocyjnego oprocentowania?

Po 3 miesiącach, kiedy wygasną preferencyjne warunki, stawka oprocentowania zmniejszy się do 0,5%, zaś Twój comiesięczny zysk skurczy się z ok. 51 zł do zaledwie 17 zł (dla kwoty 50 tys. zł).

Kliknij, aby powiększyć

Pamiętaj ponadto, że z konta osobistego, powiązanego z Rachunkiem Oszczędzam, powinieneś regularnie korzystać, aby uniknąć opłat (szczegóły podajemy w dalszej części analizy). Jeśli będzie to dla Ciebie trudne, lepiej zamknąć oba konta po okresie promocji – odsetki na tym poziomie nie wyrównają prowizji pobieranych przez bank, co oznacza, że nie tylko nie zarobisz, ale i możesz stracić.

Co więc robić po upływie 3 miesięcy i zakończeniu okresu promocyjnego? Prawdopodobnie najlepiej będzie znaleźć Twoim pieniądzom miejsce gdzie indziej. W tym celu pomocny będzie nas ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

Lojalni zyskują... 1,1%

Oferta oszczędnościowa dla stałych klientów, którzy regularnie korzystają z usług Credit Agricole, do niedawna nie była imponująca. Jednak w ostatnim czasie CA poprawił warunki akcji "Lojalni zyskują" i zamiast 0,4% w skali roku proponuje 1,1%. Choć stawka nie rzuca na kolana, warto pamiętać o tej promocji, jest ona bowiem odnawiana cyklicznie, mogą z niej skorzystać wszyscy klienci oraz - co ważne - nie ma maksymalnego limitu środków. Wystarczy, że:

  • zapewnisz co miesiąc min. 1500 zł na rachunek osobisty (np. Konto dla Ciebie) oraz min. 100 zł na Rachunek Oszczędzam (jeżeli masz ROR krócej niż 3 miesiące);
  • zapewnisz wpływy na konto i Rachunek Oszczędzam w każdym miesiącu tak, aby średniomiesięczne wpływy na Twoje rachunki za okres 3 miesięcy wyniosły min. 1500 zł na konto i 100 zł na Rachunek Oszczędzam (jeżeli masz ROR dłużej niż 3 miesiące).

I to tyle. W gruncie rzeczy wymagany wpływ nie różni się znacznie od kwoty, którą i tak trzeba co miesiąc wpłacać, aby uniknąć opłaty za ROR. Wpływ może być dowolny, nie liczą się tylko przelewy z Rachunku Oszczędzam. Nie musisz wykonywać żadnych transakcji kartą ani operacji na kontach. "Lojalni zyskują" może być niezłym rozwiązaniem dla osób, którym zależy na regularnym oszczędzaniu i które jednocześnie nie chcą poświęcać czasu i energii na poszukiwanie coraz to nowszych promocji rachunków oszczędnościowych.

W tabeli przedstawiamy roczny zysk netto dla różnych kwot:

Zysk na Rachunku Oszczędzam w ofercie "Lojalni zyskują" w Credit Agricole
Kwota na Rachunku Oszczędzam Odsetki na koncie oszczędnościowym po 12 miesiącach
1 000 zł 9 zł
5 000 zł 45 zł
10 000 zł 89 zł
15 000 zł 134 zł
20 000 zł 178 zł
30 000 zł 267 zł
40 000 zł 356 zł
50 000 zł 446 zł
75 000 zł 668 zł
100 000 zł 891 zł
200 000 zł 1 782 zł
300 000 zł 2 673 zł
400 000 zł 3 564 zł
430 000 zł 3 831 zł
kwoty po odliczeniu tzw. podatku Belki

​​​​​Oferta "Lojalni zyskują" dotyczy wyłącznie Rachunku Oszczędzam z kwartalną kapitalizacją odsetek (co oznacza, że wypracowane odsetki będą pojawiać się na Twoim koncie co 3 miesiące). 

Konto osobiste powiązane z rachunkiem oszczędnościowym

Jak już wspominaliśmy, aby otworzyć Rachunek Oszczędzam, należy założyć wpierw konto osobiste. Najpopularniejszą ofertą Credit Agricole jest Konto dla Ciebie, którego parametry przedstawiamy poniżej:

Należy przyznać, że Konto dla Ciebie łatwo może stać się zupełnie darmowe – wiąże się to jednak z dość regularnym z niego korzystaniem lub, niestety, koniecznością przypilnowania minimalnej liczby operacji (wpływ i transakcja bezgotówkowa). Jeżeli nie chcesz, aby Konto dla Ciebie było Twoim głównym, bieżącym rachunkiem, możesz na swoim aktualnym koncie ustanowić darmowe zlecenie stałe i przelewać do CA żądane 1000 zł, wykonywać jedną transakcję kartą w miesiącu (choćby kupując gazetę lub bilet autobusowy) i przelewać środki z powrotem. W ten sposób unikniesz naliczania opłat.

Dlaczego to takie ważne? Spójrzmy na przykład. Gdy zdeponujesz na Rachunku Oszczędzam 10 tys. zł, to Twój zysk po miesiącu wyniesie ok. 10 zł netto. Jeżeli jednak nie spełnisz wymogów zwolnienia z opłat za konto/kartę, to bank pobierze od Ciebie opłatę 16 zł! Zdecydowanie warto więc pamiętać o regularnym wykonywaniu operacji.

Program systematycznego oszczędzania w banku Credit Agricole

Decydując się na oszczędzanie w Credit Agricole, możesz wziąć pod uwagę jeszcze oferowane przez bank propozycje budowania kapitału. Program systematycznego oszczędzania „Mój plan” w Credit Agricole umożliwia regularne odkładanie min. 50 zł miesięcznie w okresie od pół roku do 5 lat. Za każde kolejne pół roku klient otrzymuje od banku bonus w postaci podwyższonego oprocentowania. Choć standardowe oprocentowanie jest zmienne i opiera się na wyliczeniu WIBOR 3M -0,6%, to po 5 latach regularnego wpłacania składek można zyskać jeszcze dodatkowe 3%. Kiedy program dobiegnie końca, pieniądze przekazywane są na lokatę, z której w każdej chwili można wypłacić środki bez utraty odsetek.

„Mój plan” możesz założyć, jeżeli posiadasz w Credit Agricole konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Dopuszczalne jest prowadzenie jednocześnie 10 programów. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy zależy Ci na systematycznym odkładaniu środków, a trudno Ci jest zachować „dyscyplinę finansową”.

Promocje powiązane z kontem osobistym i Rachunkiem Oszczędzam

Choć konta oszczędnościowe zwykle nie są objęte promocjami, to często oferty promocyjne możemy znaleźć na powiązanych kontach osobistych. W takich akcjach możesz zyskać nawet kilkaset złotych premii!

Podsumowując, konto oszczędnościowe Credit Agricole na 1,5% to dobra oferta na pewien czas

Oprocentowanie na poziomie 1,5% do 50 tys. zł to przyzwoita propozycja na ulokowanie oszczędności. Niestety, takie preferencyjne warunki obowiązują zaledwie przez 3 miesiące, warto więc maksymalnie wykorzystać promocyjną propozycję i uważać na drobne „haczyki”.

Na co powinieneś zwracać uwagę przy ofercie oszczędnościowej Credit Agricole? Przede wszystkim na koszty pośrednie, tj. opłaty za wymagane konto osobiste. Jeżeli zapomnisz spełnić warunki zwolnienia z opłat, to naliczone prowizje pochłoną niemałą część zysków z konta oszczędnościowego. Pamiętaj również o prowizjach związanych z samym Rachunkiem Oszczędzam; wykonanie więcej niż jednego przelewu w miesiącu to koszt aż 10 zł.

Jeśli szukasz przede wszystkim możliwości odkładania mniejszych sum, które co pewien czas będziesz wypłacał na konieczne zakupy (np. na AGD czy wakacje) i nie chce Ci się tracić energii na podwyższanie poziomu oprocentowania, to propozycja Credit Agricole na dłuższy czas nie wygląda wcale tak źle. Warto zastanowić się nad promocją "Lojalni zyskują" adresowaną do stałych klientów czy programem systematycznego oszczędzania Credit Agricole. Wymagać to będzie od Ciebie regularnego korzystania z rachunku osobistego.

Możesz także rozglądnąć się za kolejną ofertą oszczędnościową w naszym rankingu kont oszczędnościowych.

Przydatne dokumenty

  1. Taryfa opłat i prowizji
  2. Tabela oprocentowania
  3. Regulamin oferty specjalnej "Lojalni zyskują"

O banku

Oferta Credit Agricole jest uniwersalna, przeznaczona zarówno dla klientów indywidualnych, jak i małych firm, korporacji i rolników. Klienci detaliczni mogą skorzystać z czterech wersji rachunku osobistego, natomiast przedsiębiorcy mają do wyboru trzy konta firmowe różniące się wysokością opłat i zakresem funkcjonalności.

Dla obu grup klientów bank przygotował ciekawy zestaw dodatkowych produktów i usług, ułatwiających zarządzanie kontem.