Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl
Ocena:

Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole i 3% na dobry początek

Justyna Kalicińska
Justyna Kalicińska

Doktorantka o szerokich zainteresowaniach. W serwisie pełni rolę redaktora oraz jest odpowiedzialna za utrzymywanie aktualnych danych.

Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole i 3% na dobry początek
Źródło: strona Credit Agricole

Ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka – to powiedzenie zna chyba każdy oszczędzający, zwłaszcza obecnie, kiedy oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych stawia te oferty na granicy opłacalności. Dlatego też zawsze chętnie przyglądamy się wszelkim „odstępstwom od reguły”, czyli ofertom promocyjnym na rachunkach oszczędnościowych.

Konto oszczędnościowe 3% w Credit Agricole dla nowych klientów

Jedną z takich cyklicznie powtarzanych propozycji jest promocyjne oprocentowanie na Rachunku Oszczędzam w Credit Agricole – przez 3 miesiące możesz zyskać 3% w skali roku dla środków do 20 tys. zł (oprocentowanie dla nadwyżki ponad 20 tys. zł wynosi 0,1%). Promocja dotyczy rachunków z kwartalną kapitalizacją odsetek.

Warunki? Dość proste, choć, niestety, nie dla wszystkich. Po pierwsze, otwarcie Rachunku Oszczędzam możliwe jest wyłącznie z kontem osobistym (możesz wybrać spośród kilku kont, standardowo bank poleca Konto dla Ciebie). Po drugie, promocyjne oprocentowanie dedykowane jest wyłącznie nowym klientom, tj. osobom, które po 1 kwietnia 2018 r. nie posiadały konta w Credit Agricole.

Rachunek Oszczędzam w Credit Agricole – opłaty

Choć na polskim rynku trudno jest znaleźć konto oszczędnościowe, za którego prowadzenie bank kazałby sobie płacić, to jednak inne opłaty związane z korzystaniem z rachunku potrafią sprawić niemiłą niespodziankę oszczędzającym i pochłonąć niemałą część zysku z odsetek.

Sprawdźmy więc, jak prezentują się koszty związane z Rachunkiem Oszczędzam:

Rachunek Oszczędzam wraz z Kontem dla Ciebie założysz na stronie Credit Agricole.

Konto oszczędnościowe Credit Agricole – plusy i minusy

Jak widzisz, otwarcie konta i jego prowadzenie są zupełnie darmowe. Więcej obwarowań pojawia się przy okazji przelewów wychodzących: tylko pierwszy przelew w miesiącu jest darmowy. Ponadto brak możliwości ustanowienia zleceń stałych z Rachunku Oszczędzam na konto osobiste poważnie ogranicza swobodę wypłat.

Zatem jak wypłacić pieniądze z konta oszczędnościowego Credit Agricole? Wyłącznie wykonując przelew na powiązane konto osobiste (nie ma możliwości pobrania środków w oddziale czy przelania ich na konto w innym banku). Przy Rachunku Oszczędzam powinieneś zawsze dobrze się zastanowić, czy wypłata środków w danym miesiącu jest Ci niezbędna i czy nie będziesz potrzebował pobrać więcej.

Rachunek oszczędnościowy nie wymaga od Ciebie dokonywania regularnych wpłat. Nie jest też określona ani minimalna, ani maksymalna kwota wpłacanych środków. Wpłat możesz dokonywać z konta w innym banku lub bezpłatnie ustawić zlecenie automatycznego zasilania Rachunku Oszczędzam z konta osobistego w Credit Agricole (minimalna kwota automatycznego przelewu to 50 zł).

Pamiętaj również, że konto oszczędnościowe wiąże się z większą swobodą niż lokata: z takiego konta możesz wypłacić środki bez utraty odsetek.

Ile zyskasz na Rachunku Oszczędzam na 3%?

W tabeli przedstawiamy zysk netto, jaki możesz osiągnąć, deponując na rachunku określone kwoty:

Zysk na Rachunku Oszczędzam w Credit Agricole po 3 miesiącach
Kwota na rachunku Odsetki na koncie oszczędnościowym
500 zł 3 zł
1 000 zł 6 zł
5 000 zł 30 zł
10 000 zł 61 zł
20 000 zł 122 zł
* Zysk po odliczeniu "podatku Belki".
Kliknij, aby powiększyć

Jak widzisz, przy niższych kwotach zysk plasuje się w przedziale kilku złotych. Jeśli zdeponujesz na Rachunku Oszczędzam 5 tys. zł, to po 3 miesiącach otrzymasz ok. 30 zł. Natomiast przy 20 tys. zł Twój zysk wyniesie już ponad 100 zł.

Co robić po zakończeniu okresu promocyjnego oprocentowania?

Po 3 miesiącach, kiedy wygasną preferencyjne warunki, stawka oprocentowania zmniejszy się do 0,1% lub do 0,5%, o ile zapewnisz na swoje konto osobiste co miesiąc wpływ w wysokości min. 1500 zł - w ramach akcji "Lojalni zyskują". Twój comiesięczny zysk skurczy się z ponad 30 zł do zaledwie 1,35 zł (dla kwoty 20 tys. zł).

Kliknij, aby powiększyć

Pamiętaj ponadto, że do Rachunku Oszczędzam musisz posiadać konto osobiste, z którego powinieneś regularnie korzystać, aby uniknąć opłat (szczegóły podajemy w dalszej części analizy). Jeśli będzie to dla Ciebie trudne, lepiej zamknąć oba konta po okresie promocji – odsetki na tym poziomie nigdy nie wyrównają prowizji pobieranych przez bank, co oznacza, że nie tylko nie zarobisz, ale i możesz stracić.

Co więc robić po upływie 3 miesięcy i zakończeniu okresu promocyjnego? Najlepiej dla Twoich pieniędzy będzie znaleźć im miejsce gdzie indziej. W tym celu pomocny będzie nas ranking najlepszych kont oszczędnościowych.

Konto dla Ciebie w banku Credit Agricole – niezły rachunek osobisty

Jak już wspominaliśmy, aby otworzyć Rachunek Oszczędzam, należy założyć wpierw konto osobiste. Najpopularniejszą ofertą Credit Agricole jest Konto dla Ciebie, którego parametry przedstawiamy poniżej:

Należy przyznać, że Konto dla Ciebie łatwo może stać się zupełnie darmowe – wiąże się to jednak z dość regularnym z niego korzystaniem lub, niestety, koniecznością przypilnowania minimalnej liczby operacji (wpływ i transakcja bezgotówkowa). Jeżeli nie chcesz, aby Konto dla Ciebie było Twoim głównym, bieżącym rachunkiem, możesz na swoim aktualnym koncie ustanowić darmowe zlecenie stałe i przelewać do CA żądane 1000 zł, wykonywać jedną transakcję kartą w miesiącu (choćby kupując gazetę lub bilet autobusowy) i przelewać środki z powrotem. W ten sposób unikniesz naliczania opłat.

Dlaczego to takie ważne? Spójrzmy na przykład. Gdy zdeponujesz na Rachunku Oszczędzam 10 tys. zł, to Twój zysk po miesiącu wyniesie 20 zł netto. Jeżeli jednak nie spełnisz wymogów zwolnienia z opłat za konto osobiste, to bank pobierze od Ciebie opłatę 7 zł – co stanowi ponad 1/3 Twojego zysku z oszczędności! Zdecydowanie warto więc pamiętać o regularnym wykonywaniu operacji.

Program systematycznego oszczędzania w Credit Agricole

Decydując się na oszczędzanie w Credit Agricole, możesz wziąć pod uwagę jeszcze oferowane przez bank propozycje budowania kapitału. Program systematycznego oszczędzania „Mój plan” w Credit Agricole umożliwia regularne odkładanie min. 50 zł miesięcznie w okresie od pół roku do 5 lat. Za każde kolejne pół roku klient otrzymuje od banku bonus w postaci podwyższonego oprocentowania. Choć standardowe oprocentowanie jest zmienne i opiera się na wyliczeniu WIBOR 3M -0,6% (obecnie: 0%), to po 5 latach regularnego wpłacania składek można zyskać jeszcze dodatkowe 3%. Kiedy program dobiegnie końca, pieniądze przekazywane są na lokatę, z której w każdej chwili można wypłacić środki bez utraty odsetek.

„Mój plan” możesz założyć, jeżeli posiadasz w Credit Agricole konto osobiste, np. Konto dla Ciebie. Dopuszczalne jest prowadzenie jednocześnie 10 programów. Rozwiązanie to sprawdza się, gdy zależy Ci na systematycznym odkładaniu środków, a trudno Ci jest zachować „dyscyplinę finansową”.

Konto oszczędnościowe 3,0% w Credit Agricole - dobra oferta na krótki czas

Oprocentowanie na poziomie 3,0% do 20 tys. zł to przyzwoita propozycja na ulokowanie oszczędności. Niestety, takie preferencyjne warunki obowiązują zaledwie przez 3 miesiące. Po tym okresie przechowywanie środków na Rachunku Oszczędzam spada poniżej granicy opłacalności, warto więc maksymalnie wykorzystać promocyjną propozycję i uważać na drobne „haczyki”.

Na co powinieneś zwracać uwagę przy ofercie oszczędnościowej Credit Agricole? Przede wszystkim na koszty pośrednie, tj. opłaty za wymagane konto osobiste. Jeżeli zapomnisz spełnić warunki zwolnienia z opłat, to naliczone prowizje pochłoną niemałą część zysków z konta oszczędnościowego. Pamiętaj również o prowizjach związanych z samym Rachunkiem Oszczędzam; wykonanie więcej niż jednego przelewu w miesiącu to koszt aż 10 zł.

Jeśli szukasz przede wszystkim możliwości odkładania mniejszych sum, które co pewien czas będziesz wypłacał na konieczne zakupy (np. na AGD czy wakacje) i nie chce Ci się tracić energii na podwyższanie poziomu oprocentowania, to propozycja Credit Agricole na dłuższy czas nie wygląda wcale tak źle. Warto zastanowić się nie tylko nad kontem oszczędnościowym, ale i nad programem systematycznego oszczędzania Credit Agricole. Wymagać to będzie od Ciebie regularnego korzystania z rachunku osobistego.

Jeżeli jednak w koncie oszczędnościowym najważniejszy jest dla Ciebie zysk, to zdecydowanie po zakończeniu promocji powinieneś rozglądnąć się za kolejnym tego rodzaju rachunkiem w naszym rankingu kont oszczędnościowych.

Ocena redakcji łącznie:
Wysokość oprocentowania:
Atrakcyjność opłat:

Zalety

200 zł w promocji "Korzyści dla Ciebie" za Konto dla Ciebie w Credit Agricole + 3% dla oszczędności
  • konkurencyjne rynkowo oprocentowanie

Wady

  • oferta tylko dla nowych klientów

Opinia eksperta

Justyna Kalicińska
Rachunek Oszczędzam to propozycja dla osób szukających dobrych okazji na ulokowanie środków. Należy jednak pamiętać o unikaniu bankowych prowizji, aby nie pomniejszać zysku. Po okresie promocyjnym oprocentowanie pikuje w dół i warto zastanowić się, czy wiązać się z tym rachunkiem na dłużej.
Przejdź na stronę banku

Przydatne dokumenty

  1. Tabela oprocentowania

O banku

Oferta Credit Agricole jest uniwersalna, przeznaczona zarówno dla klientów indywidualnych, jak i małych firm, korporacji i rolników. Klienci detaliczni mogą skorzystać z czterech wersji rachunku osobistego, natomiast przedsiębiorcy mają do wyboru trzy konta firmowe różniące się wysokością opłat i zakresem funkcjonalności.

Dla obu grup klientów bank przygotował ciekawy zestaw dodatkowych produktów i usług, ułatwiających zarządzanie kontem.

Więcej o Credit Agricole