Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

XTB Rachunek Maklerski: „must have” dla osób inwestujących na rynkach zagranicznych (i nie tylko)

XTB Rachunek Maklerski: „must have” dla osób inwestujących na rynkach zagranicznych (i nie tylko)
Źródło: strona XTB
Ocena:

Zalety:

  • brak prowizji za handel akcjami i funduszami ETF do wysokości miesięcznego obrotu 100 tys. euro
  • konto założysz online
  • najlepsze konto dla inwestora na rynkach zagranicznych
  • możliwość wypełnienia formularza W-8BEN, co pozwala obniżyć podatek u źródła z 30 do 15%
  • bezpłatne profesjonalne kursy inwestowania w akcje i ETF-y (Albert Rokicki, Trader 21)
  • nowoczesna i wysoko oceniana aplikacja mobilna

Wady:

  • brak instrumentów dłużnych w ofercie
  • brak IKE i IKZE

Opinia eksperta

Mimo kilku wad (brak niektórych popularnych instrumentów, niepełna oferta polskich akcji, brak realizacji zleceń na końcowym fixingu itp.) rachunek XTB stanowi jedną z najlepszych i najtańszych opcji dających dostęp do polskiego rynku akcji. Jest to zarazem absolutny „must have” dla osób zainteresowanych handlem na zagranicznych rynkach (z uwagi na niezwykle niskie prowizje i szerokie spektrum dostępnych instrumentów).
Rafał Janik
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Konto maklerskie w DM XTB ma liczne atuty, natomiast do jego głównych wad należy brak dostępu do rynku obligacji Catalyst oraz handlu instrumentami pochodnymi (tę drugą niedogodność można jednak w łatwy sposób wyeliminować wybierając kontrakty CFD). Dla niektórych minusem może być też brak dostępu do mniej popularnych akcji polskich spółek, a także utrudniona wypłata środków w USD (bezpłatna jedynie na konto w Pekao). Z drugiej strony, broker daje możliwość wypełnienia formularza W-8BEN (to rzadkość), co pozwala obniżyć podatek od dywidendy w przypadku akcji amerykańskich z 30 do 15%. Tyle tytułem wstępu. Sprawdź zatem naszą pełną analizę i przekonaj się, czy oferta XTB spełni Twoje oczekiwania.

Pełna analiza rachunku inwestycyjnego w XTB


Koszty prowadzenia rachunku

Otwarcie rachunku inwestycyjnego w XTB jest całkowicie bezpłatne.

W bardzo łatwy sposób można również uzyskać darmowe prowadzenie konta. Wystarczy, że w danym roku dokonamy przynajmniej jednej transakcji lub będziemy posiadaczami jakichkolwiek akcji, a opłata nie zostanie pobrana. Opłaty nie poniesiemy również wtedy, kiedy na rachunku nie będzie jakichkolwiek środków pieniężnych. Dopiero jeśli żaden z tych warunków nie zostanie spełniony, XTB zastosuje opłatę w wysokości 10 EUR miesięcznie.

Dla porównania - w sporej części konkurencyjnych biur maklerskich (ok. 2/3) prowadzenie rachunku inwestycyjnego jest bezwarunkowo bezpłatne, ale w pozostałych naliczane są całkiem spore opłaty (mogą wynieść nawet 60 zł rocznie).

Niedrogi handel akcjami GPW

Jeśli poszukujesz taniego dostępu do polskiego rynku akcji, to rachunek inwestycyjny w XTB będzie stanowić dla Ciebie bardzo dobre rozwiązanie.

Przede wszystkim XTB nie pobiera żadnej prowizji za handel akcjami do wysokości miesięcznego obrotu na poziomie 100 tys. euro, co plasuje rachunek aktualnie na pierwszym miejscu rankingu najtańszych biur maklerskich. Dopiero od nadwyżki powyżej 100 tys. euro przyjdzie nam zapłacić 0,2% prowizji (min. 10 EUR).

Wśród udostępnianych instrumentów znajdziemy akcje wszystkich największych krajowych przedsiębiorstw, wliczając to PKO BP, Pekao czy KGHM, a także wiele dobrze prosperujących prywatnych spółek jak LPP, CCC czy CD Projekt. Rachunek w XTB umożliwia również handel walorami notowanymi na NewConnect, przy czym jego oferta ogranicza się tu do najbardziej płynnych firm.

Przy składaniu zleceń kupna i sprzedaży należy jedynie pamiętać o tym, że ich minimalna wartość powinna opiewać na min. 10 zł (w sierpniu 2022 r. próg został obniżony z 500 zł.

Prowizje od obrotu akcjami GPW

Instrument

Stawka prowizji XTB

Rynkowa średnia*

Akcje

0% (do wysokości miesięcznego obrotu 100 tys. euro) / 0,2%, min. 10 EUR po przekroczeniu limitu

0,31%

* Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 15 analizowanych przez nas rachunków maklerskich.

Akcji nie kupisz na fixingu

Jak wynika ze specyfikacji udostępnionej przez XTB, handel polskimi akcjami możliwy jest jedynie w godzinach 9:00 – 16:50. Jest to pora, kiedy na warszawskiej giełdzie ma miejsce tzw. faza notowań ciągłych. Natomiast na końcowym fixingu (godz. 17:00) zlecenia składane za pośrednictwem XTB nie są realizowane.

Bardzo tani dostęp do rynków zagranicznych

Przyjrzyjmy się teraz prawdopodobnie największemu atutowi, jaki oferuje rachunek inwestycyjny w XTB. Mowa tu o niezwykle szerokiej ofercie międzynarodowego rynku inwestycyjnego. W sumie inwestorzy korzystających z usług XTB mogą wybierać spośród 15 światowych giełd, wliczając w to rynek: niemiecki, amerykański oraz brytyjski (łącznie prawie 2 tys. dostępnych instrumentów).

Szybki rzut oka na ofertę konkurencji pozwala stwierdzić, że XTB jest w tym segmencie zdecydowanym rynkowym liderem. Jego przewaga odznacza się nawet nie tyle liczbą dostępnych rynków (np. w CDM Pekao jest ich jeszcze więcej, bo blisko 20), co bardzo niskimi, a wręcz zerowymi prowizjami. Ich wysokość prezentuje się identycznie, jak w przypadku handlu akcjami na GPW (0% do wolumenu 100 tys. euro w miesiącu oraz 0,2% od każdej transakcji po przekroczeniu tego limitu).

Prowizje od obrotu akcjami na rynkach zagranicznych

Instrument

Stawka prowizji XTB

Rynkowa średnia*

Akcje

0% (do wysokości miesięcznego obrotu 100 tys. euro) / 0,2%, min. 10 EUR po przekroczeniu limitu

0,32%

* Wyliczona jako średnia wartość prowizji dla wszystkich 7 analizowanych przez nas rachunków maklerskich posiadających ofertę handlu online na rynkach zagranicznych.

Brak dostępu do rynku obligacji Catalyst oraz ograniczona oferta akcji

Było o największym plusie rachunku inwestycyjnego w XTB, teraz będzie o jego największym minusie. A jest nim dość mocno ograniczona dostępność instrumentów notowanych na warszawskiej giełdzie.

W odróżnieniu od większości konkurencyjnych polskich biur maklerskich, XTB oferuje możliwość obracania akcjami raptem ponad 300 spółek notowanych na GPW (wśród dostępnych brakuje przede wszystkim mniej płynnych spółek, spoza indeksów WIG20, mWIG40 i sWIG80, a także rynku NewConnect). Z jednej strony taka ograniczona dostępność to ewidentna wada. Jednak z drugiej – obrót akcjami niedostępnymi w ofercie jest zwykle minimalny, więc ich brak dla zdecydowanej większości inwestorów i tak nie będzie w ogóle odczuwalny.

Znacznie większą niedogodnością dla potencjalnych klientów XTB jest naszym zdaniem brak w ofercie instrumentów dłużnych notowanych na rynku Catalyst. Niestety w tym przypadku osoby zainteresowane stworzeniem portfela obligacji będą musiały po prostu skorzystać z usług innego domu maklerskiego.

CFD zamiast kontraktów terminowych

W ofercie XTB nie znajdziemy również kontraktów terminowych notowanych na warszawskiej giełdzie. Na szczęście w tym przypadku znaleźć możemy ciekawą alternatywę – kontrakty CFD. Z finansowego punktu widzenia instrumenty te dość mocno przypominają popularne futures’y (także tu mamy do czynienia z dźwignią finansową, która potencjalnie jest w stanie zwielokrotnić osiągane zyski ale i skumulować straty).

Czym jest kontrakt CFD?

CFD (z angielskiego – kontrakt różnicy kursowej) to rodzaj instrumentu pochodnego, którego instrumentem bazowym może być np. określony indeks giełdowy lub akcje danego przedsiębiorstwa. Przedmiotem rozliczenia transakcji jest różnica w cenie instrumentu bazowego, pomiędzy dniem nabycia kontraktu CFD a datą jego sprzedaży. Podejmując decyzje inwestycyjne dotyczące takich produktów trzeba pamiętać, że charakteryzują się one bardzo wysokim ryzykiem, a większość handlujących nimi inwestorów ponosi straty.

Jednocześnie lista dostępnych polskich akcji CFD praktycznie w 100% pokrywa się z tym, co oferują konkurencyjne biura maklerskie w zakresie kontraktów terminowych na akcje. Tak naprawdę jedyne różnice polegają na tym, że kontrakty CFD nie podlegają wygaśnięciu, a od zajętych pozycji pobierana jest niewielka opłata związana z ich przetrzymaniem na kolejny dzień (podobnie jak ma to miejsce w przypadku krótkiej sprzedaży).

Lukę w ofercie XTB można też uzupełnić, korzystając z oferty rynku forex. Tutaj po prostu zamiast kupować lub sprzedawać kontrakty na waluty, zajmujemy analogiczną pozycję na interesującej nas parze walutowej (np. EUR/PLN).

Niestety, jak prezentujemy w poniższej tabeli, korzystanie z kontraktów CFD na indeks WIG20 oraz akcje poszczególnych spółek jest relatywnie drogim rozwiązaniem. W zależności od wybranego instrumentu koszt handlu tymi instrumentami może być nawet dziesięciokrotnie wyższy niż w przypadku tradycyjnych kontraktów terminowych (dotyczy to zwłaszcza kontraktów na akcje).

Prowizja od obrotu kontraktami CFD

Instrument

Stawka prowizji XTB (dla kontraktów CFD)

Rynkowa średnia (dla kontraktów terminowych notowanych na GPW)

Kontrakty na indeksy

16 zł za szt.*

8 zł za szt.

Kontrakty na akcje

25 zł za szt.**

3 zł za szt.

Kontrakty walutowe

0,16 zł za szt.***

1,44 zł za szt.

Uwaga – w tabeli porównano koszty obrotu kontraktami CFD oferowanymi przez XTB w ramach rachunku Professional z kosztami obrotu kontraktami terminowymi w pozostałych biurach maklerskich. Wyliczenia sporządzono dla pozycji o tej samej wartości nominalnej. * Wyliczenia dla kontraktu CFD na indeks WIG20 (nominalna wartość pozycji – 46 tys. zł) **Wyliczenia dla kontraktu CFD na akcje Banku Pekao (nominalna wartość pozycji – 100 tys, zł) ***Wyliczenia dla pary walutowej EUR/PLN (nominalna wartość pozycji – 1 tys. euro)

Nowoczesna platforma transakcyjna

Dom maklerski XTB chwali się, że dysponuje jedną z najnowocześniejszych na świecie platform inwestycyjnych. Sprawdziliśmy i musimy przyznać, że rzeczywiście platforma inwestycyjna xStation5 – bo taka jest jej nazwa – robi bardzo dobre wrażenie. I nie chodzi tu tylko o to, że pozwala łatwo i wygodnie przeglądać aktualne notowania oraz wykresy cen instrumentów.

W ramach jednego konta uzyskujemy niemal natychmiastowy dostęp do wszystkich oferowanych instrumentów – wliczając w to akcje polskich i zagranicznych spółek oraz kontraktów CFD. A jeśli ktoś zainteresowany jest inwestowaniem w inne klasy aktywów, ten jednym kliknięciem myszy może przełączyć się na rynek surowców, funduszy ETF, a nawet kryptowalut. Do tego na platformie XTB mamy dostęp do zaawansowanych narzędzi analizy technicznej, które możemy wykorzystywać w handlu zarówno podstawowymi, jak i złożonymi instrumentami. Można więc śmiało powiedzieć, że platforma xStation5 to prawdziwy inwestycyjny kombajn.

Warto wiedzieć, że oprócz webowej platformy XTB (wyświetlanej w przeglądarce internetowej), broker umożliwia także pobranie i zainstalowanie na komputerze – znanej przede wszystkim miłośnikom forexa – platformy Meta Trader 5. Każdy inwestor powinien być więc zadowolony. Co równie ważne, daje możliwość skorzystania z konta demo, dzięki czemu każdy może samodzielnie i bez zobowiązań przetestować działanie aplikacji i platformy inwestycyjnej. Dodajmy też, że zapewniają one dostęp do najnowszych analiz rynkowych i pozwalają śledzić najważniejsze komunikaty z rynków finansowych i gospodarek.

Bezpieczeństwo środków trzymanych w XTB

XTB jak każdy licencjonowany dom maklerski objęty jest gwarancjami depozytowymi ze strony Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych. Zgodnie z obowiązującymi limitami – gwarantowane jest 100% środków do kwoty 3 tys. euro (ok. 13 tys. zł). Ponadto nadwyżka ponad tę kwotę (do limitu 22 tys. euro, czyli ok. 100 tys. zł) gwarantowana jest w 90%. W tym miejscu warto wyjaśnić, że wymienione kwoty z małymi wyjątkami dotyczą wyłącznie środków pieniężnych, które trzymamy na naszym koncie w danym domu maklerskim. Natomiast posiadane akcje (niezależnie od ich wartości) są w 100% bezpieczne na osobnym koncie depozytowym w KDPW.

Naszym zdaniem

Musimy przyznać, że analiza i ocena rachunku inwestycyjnego w XTB stanowiła dla nas nie lada wyzwanie. Rachunek ten w wielu elementach dość istotnie różni się od oferty konkurencji, co znacznie utrudnia dokonywanie porównań.

Największy dylemat mieliśmy przy przeglądzie oferty instrumentów pochodnych, takich jak kontrakty na indeks WIG20. Ponieważ XTB nie ma tego typu instrumentów w ofercie – zgodnie z naszą metodyką – za ten element powinien otrzymać 0 punktów. Z drugiej jednak byłoby to niesprawiedliwe, bo za pośrednictwem brokera można wdrażać praktycznie dowolne decyzje inwestycyjne. Zainteresowany inwestor może bez trudu zyskać ekspozycję zarówno na cały polski indeks, jak i zająć pozycję na akcjach z wykorzystaniem dźwigni finansowej.

Niezależnie od naszych dylematów rachunek inwestycyjny oferowany przez XTB jest jednym z najlepszych rachunków dających dostęp do polskiego rynku akcji. Poważnym argumentem za jego wyborem są bardzo niskie prowizje. Kupno za jego pośrednictwem akcji PZU, PGE czy KGHM będzie kosztowało nas blisko 2-krotnie mniej niż rynkowa średnia i to wyłącznie po przekroczeniu miesięcznej sumy transakcji na poziomie 100 tys. euro.

Podczas testowania rachunku odnieśliśmy jednak wrażenie, że akcje notowane na GPW stanowią jedynie uzupełnienie oferty XTB, a nie podstawowy obszar jego działalności (w odróżnieniu od innych polskich biur maklerskich, których głównym źródłem przychodów jest właśnie pośrednictwo w handlu akcjami z polskiej giełdy). Świadczy o tym chociażby gigantyczny wybór akcji notowanych na zagranicznych rynkach, a także dostępność wielu innych instrumentów, takich jak wspomniane już kontrakty CFD na surowce czy kryptowaluty.

Podsumowując – mimo kilku wad (niedostępność niektórych instrumentów, brak realizacji zleceń na końcowym fixingu itp.) rachunek XTB stanowi jedną z najlepszych i najtańszych opcji dających dostęp do polskiego rynku akcji. Jest to zarazem absolutny „must have” dla osób zainteresowanych handlem na zagranicznych rynkach (z uwagi na niezwykle niskie prowizje i szerokie spektrum dostępnych instrumentów). Osobom, którym zależy na takich możliwościach inwestycyjnych, pozostaje założyć konto i cieszyć się atrakcyjnymi warunkami handlu.

Natomiast osoby sposobiące się do inwestycji na polskim rynku obligacji odejdą z kwitkiem. Dostęp do notowanych tam instrumentów – jak już zdążyliśmy wspomnieć – nie jest po prostu przez XTB oferowany.

---

Oferowane instrumenty finansowe, zwłaszcza z dźwignią, niosą ryzyko strat przekraczających zainwestowany kapitał.

Inwestycje w instrumenty rynku OTC, w tym kontrakty na różnice kursowe (CFD), ze względu na wykorzystywanie mechanizmu dźwigni finansowej wiążą się z możliwością poniesienia strat przekraczających wartość depozytu. Osiągnięcie zysku na transakcjach na instrumentach OTC, w tym kontraktach na różnice kursowe (CFD) bez wystawienia się na ryzyko poniesienia straty, nie jest możliwe, dlatego kontrakty na różnice kursowe (CFD) mogą nie być odpowiednie dla wszystkich inwestorów

Przydatne dokumenty

  1. Tabela opłat i prowizji

O instytucji

Grupa kapitałowa XTB - właściciel marki XTB Online Trading - rozpoczęła działalność na polskim rynku kapitałowym w 2002 r. Początkowo funkcjonowała jako spółka X-Trade Brokers, a od 2004 r. jako XTB Dom Maklerski. Rok później uzyskała zezwolenie od Komisji Nadzoru Finansowego na świadczenie usług maklerskich na wszystkich produktach finansowych. W 2009 roku firma przeszła kolejny rebranding i zmieniła nazwę na XTB Online Trading. Od maja 2016 roku jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie.