Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Konto Aion Oszczędności: od 6% do 8% bez limitu środków

Konto Aion Oszczędności: od 6% do 8% bez limitu środków
Źródło: strona banku
Ocena:
Atrakcyjność opłat:
Wysokość oprocentowania:

Zalety:

  • brak limitów kwotowych

Wady:

  • wyższe oprocentowanie tylko dla bezwarunkowo płatnych planów

Opinia eksperta

Wybór rachunku Aion Oszczędności powinny rozważyć osoby, które chcą zdeponować większe kwoty w PLN lub w EUR. Konkurencyjne oprocentowanie, darmowe przelewy i gwarancja stawki do określonej daty - to jego zdecydowane atuty. Jednocześnie na dłuższą metę Aion Oszczędności opłaci się tym, którzy aktywnie korzystają z bankowych produktów, np. z konta osobistego czy platform do inwestowania, za które w innych bankach musieliby płacić dodatkowe prowizje.
Justyna Kalicińska
Masz pytanie? Zadaj je w komentarzu!

Twórcy Aion Banku chcieli połączyć właściwości nowoczesnego fintechu z bezpieczeństwem, jakie gwarantuje „klasyczny” bank. Z tego względu nie znajdziesz oddziałów Aion Banku (swoje rachunki możesz obsługiwać jedynie przez bankowość internetową/mobilną), jednocześnie instytucja nadzorowana jest przez Belgijski Bank Narodowy.

Celem Aion Banku jest udostępnienie usług bankowych, oszczędnościowych i inwestycyjnych w jednym miejscu i przede wszystkim taniej. Jednocześnie instytucji zależy na maksymalnym uproszczeniu opłat, stąd pomysł, aby tradycyjne wycenianie każdej bankowej usługi z osobna (np. korzystanie z karty, pobranie środków z bankomatu, przelewy itd.) zastąpić pakietami na wzór subskrypcji np. platform streamingowych; dzięki temu klienci mają lepiej orientować się w prowizjach, które ponoszą. Czy to się udało? Sprawdźmy.

Pełna analiza rachunku Aion Oszczędności w Aion Banku


Opłaty i prowizje związane z kontem Aion Oszczędności

Prowadzenie konta oszczędnościowego jest zupełnie darmowe, jednak zawsze jest ono częścią wybranego planu-pakietu, który ma swoją stałą cenę. W praktyce da się to porównać do częstego w bankach wymogu posiadania ROR-u.

Pakiety dostępne w Aion Banku różnią się od siebie dostępnością poszczególnych usług i ceną. Pakiet Light kosztuje 19,99 zł, ale może być zupełnie darmowy, gdy na Aion Oszczędności zostanie utrzymane odpowiednie saldo. Za pakiet Smart zapłacisz 29,99 miesięcznie, zaś za pakiet All-Inclusive: 49,99 zł miesięcznie (wrócimy do nich jeszcze w dalszej części analizy).

Oprocentowanie konta Aion Oszczędności jest różne w zależności od wybranego planu cenowego:

Jak widzisz, koszt przelewów na rachunek osobisty jest zawsze darmowy. Uwaga: z rachunku oszczędnościowego nie można wykonywać przelewów zewnętrznych. Nie ma natomiast żadnych limitów w wykonywanych operacjach.

Prowizja wiąże się natomiast z wybranym pakietem, a tylko na jednym z nich (plan Light z 6%) opłaty możesz uniknąć; warunkiem jest, by saldo na rachunkach oszczędnościowych w PLN wynosiło min. 5 tys. zł przez cały okres, za który należna jest dana miesięczna opłata.

W przypadku droższych planów musisz liczyć się koniecznością uiszczania co miesiąc niemal 30 zł (pakiet Smart z 6,5%) bądź prawie 50 zł (pakiet All-Inclusive z 8%).

Ile zyskasz na rachunku Aion Oszczędności?

Spójrzmy teraz, na jaki zysk możesz liczyć przy zdeponowaniu różnych kwot i w zależności od pakietu, z którego będziesz korzystał. W tabeli podajemy zysk netto za cały okres obowiązywania podwyższonego oprocentowania, uwzględniając w wyliczeniach opłatę za pakiet (w przypadku planu Light - do salda 5000 zł):

Zysk* na koncie Aion Oszczędności od 2 listopada do 31 grudnia 2022
Kwota/plan Plan Light Plan Smart Plan All Inclusive
1 000 zł -32 zł -51 zł -89 zł
5 000 zł 39 zł -17 zł -47 zł
10 000 zł 79 zł 25 zł 5 zł
25 000 zł 197 zł 153 zł 163 zł
50 000 zł 394 zł 366 zł 425 zł
100 000 zł 787 zł 793 zł 950 zł
200 000 zł 1 574 zł 1 646 zł 2 000 zł
300 000 zł 2 361 zł 2 499 zł 3 051 zł
400 000 zł 3 149 zł 3 351 zł 4 101 zł
450 000 zł 3 542 zł 3 778 zł 4 626 zł
* z uwzględnieniem podatku od zysków kapitałowych i opłaty za pakiet.

Jak widzisz, gdy zdeponujesz niższe kwoty, płatne pakiety nie zrekompensują Ci poniesionych kosztów. W takiej sytuacji – o ile nie zamierzasz korzystać z usług Aion Banku innych niż oszczędnościowe – lepszym pomysłem będzie wybór pakietu Light i utrzymywanie na Aion Oszczędności salda w wysokości min 5 tys. zł, by uniknąć prowizji.

Konto oszczędnościowe Aion Banku i depozyty w EUR

W ofercie banku znajdziesz również rachunek prowadzony w euro. Także i w tym przypadku nie ma wyznaczonej maksymalnej kwoty depozytu, stawka oprocentowania jest jednak znacznie niższa:

Czy w Aion Banku Twoje pieniądze są bezpieczne?

Instytucją odpowiedzialną za gwarancję depozytów w przypadku Aion Banku jest Fonds de Garantie pour les services publics / Het Garantiefonds – Belgijski Fundusz Gwarancyjny (BE) z siedzibą w Brukseli. Oznacza to, że w razie ewentualnych kłopotów banku Twoje oszczędności są chronione do kwoty 100 tys. euro.

Pakiety Aion Banku od 0 zł do 49,99 zł miesięcznie

Przyjrzyjmy się teraz pakietom oferowanym przez Aion Bank. W każdym pakiecie znajdziesz nieco inny zestaw bezpłatnych usług:

Założenie konta możliwe jest tylko zdalnie. Dokładny opis pakietów i ofert Aion Banku znajdziesz w naszej analizie.

Konto oszczędnościowe Aion Oszczędności ze stawką od 6% do 8%. Podsumowanie

Trzeba przyznać Aion Bankowi, że oprocentowanie kont oszczędnościowych w wysokości 6%, 6,5% i 8% gwarantowane do 31 grudnia 2022 r. i to bez maksymalnej kwoty depozytu przykuwa uwagę.

Nim skorzystasz z oferty tej instytucji, zastanów się, który pakiet będzie dla Ciebie najkorzystniejszy i jaką kwotę chcesz zdeponować. Przy niższych kwotach odsetki nie pokryją kosztów pakietu płatnego (29,99 zł lub 49,99 zł) ani nie zapewnią Ci zwolnienia z prowizji za plan najtańszy. Zatem jeśli nie interesują Cię inne usługi tej instytucji, raczej nie warto płacić comiesięcznego abonamentu.

W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem jest warunkowo bezpłatny pakiet Light, choć oprocentowanie rachunku oszczędnościowego będzie niższe.

Godne podkreślenia jest, że Aion Bank oferuje atrakcyjne stawki oprocentowania bez ograniczenia kwot, jakie mogą być nimi objęte. Naszym zdaniem konto oszczędnościowe Aion Banku warte jest rozważenia, tym bardziej że w ramach pakietów otrzymujesz także inne, ciekawe usługi, jak choćby konto walutowe.

Czy taki „format” banku sprawdzi się na polskim rynku – zobaczymy. Na razie oferta oszczędnościowa Aion Banku jest jedną z najlepszych propozycji, na jakie można liczyć.

Przydatne dokumenty

  1. Formularz informacyjny dla deponentów
  2. Warunki umowne dotyczące Konta Oszczędnościowego Aion

O banku

Aion Bank to w pełni cyfrowy bank założony w Belgii na początku 2020 r. przez Wojciecha Sobieraja i działający w Polsce na podstawie licencji KNF. W ramach trzech różnych planów klienci mogą wybrać odpowiadające im usługi za jedną miesięczną opłatę.