Programy poleceń kont osobistych, firmowych i kart kredytowych. Przegląd i ranking aktualnych ofert

Programy poleceń kont osobistych, firmowych i kart kredytowych. Przegląd i ranking aktualnych ofert Źródło obrazka: © vege/fotolia

Oferty typu „program poleceń” są dość specyficzne i trudno porównać je z innymi promocjami bankowymi. Powód? Tradycyjnie wymagają one zaangażowania nie jednego, a co najmniej dwóch uczestników. W którym programie poleceń konta osobistego, firmowego lub karty kredytowej warto wziąć udział, by stosunkowo łatwo zgarnąć wysoką premię?

Programów poleceń jest na polskim rynku bankowym na tyle dużo, że postanowiliśmy pokusić się o osobny ranking tego typu ofert. Do tego niezbędny jest jednak dokładny przegląd. Jednocześnie wyjaśnimy, na co zwracamy szczególną uwagę, dzięki czemu będziecie mieli jasność co do oceny poszczególnych propozycji.

Bo do premii trzeba dwojga…

Na początek kilka słów o tym, czym są programy poleceń. Z perspektywy banków tego typu oferty to dobry sposób, by poszerzyć bazę własnych klientów. Gdy posiadasz już konto osobiste lub inny produkt danego banku, możesz – zachęcony premią – „załatwić” mu kolejnego klienta.

Nie będzie to jednak łatwe. Największą i podstawową trudnością z Twojego punktu widzenia jest fakt, że otrzymanie premii nie zależy tylko od Ciebie, ale też od osoby, której polecisz produkt. Bonus za polecenie otrzymasz tylko i wyłącznie wtedy, gdy skorzysta ona z konta lub karty, spełniając jednocześnie osobne warunki (uczestnictwa i – zazwyczaj – aktywności).

Poniższy przegląd uwzględnia wszelkie istotne cechy aktualnie obowiązujących programów poleceń. Przekonaj się, jakie premie możesz dzięki nim zyskać i jak bardzo Ty i Twój znajomy będziecie musieli się postarać, by ją zgarnąć. Zaczniemy od ofert związanych z polecaniem kont osobistych, a na końcu wspomnimy o programach poleceń rachunków firmowych i kart kredytowych.

Programy poleceń kont osobistych

Oferty tego typu dotyczą najczęściej rachunków osobistych, stąd nasz przegląd rozpoczniemy właśnie od nich. Podstawą rankingu będzie ocena poszczególnych czynników. Za poszczególne kryteria przyznamy punkty w skali od 0 do 1 według następujących zasad:

 • 0 pkt – znacznie poniżej średniej rynkowej;
 • 0,25 pkt – nieco poniżej średniej rynkowej;
 • 0,5 pkt – średnia rynkowa;
 • 0,75 pkt – nieco powyżej średniej rynkowej;
 • 1 pkt – znacznie powyżej średniej rynkowej.

Na koniec odejmiemy punkty za ewentualne mankamenty ofert. Tak uzyskana ocena pozwoli na uszeregowanie programów poleceń pod kątem atrakcyjności.

Które konta osobiste możesz obecnie polecać? W poniższej tabeli znajdziesz je wszystkie wraz z terminem obowiązywania oferty promocyjnej:

Jakie konto możesz polecić?

Bank

Do kiedy trwa promocja?

Konto Jakie Chcę i Konto VIP

Santander Bank Polska 30 listopada 2018 r.

Konto z Lwem Direct i inne

ING Bank Śląski

11 grudnia 2018 r.

Citi Priority

Citi Handlowy 31 grudnia 2018 r. (lub do wyczerpania puli 1000 premii)

Konto Proste Zasady

Getin Bank

31 stycznia 2019 r.

eKonto standard/plus

mBank 28 lutego 2019 r.

Konto dla Ciebie i inne

Credit Agricole

31 marca 2019 r.

Konto 360°

Bank Millennium

2 kwietnia 2019 r.

Z nietypowym programem poleceń mamy do czynienia w przypadku Nest Banku. Nietypowym, bo premia za polecenie... nie trafia do polecającego. Zamiast na jego konto, kwota 50 zł wpłynie na rachunek Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce. Motywacją do polecenia kont w Nest Banku jest zatem nie chęć zgarnięcia premii, a pomoc dzieciom.

Szczegóły znajdziecie tutaj. Ze względu na unikatowy charakter akcji wstrzymujemy się jednak z jej oceną.

1. Produkt – czy jest darmowy?

Kluczową kwestią w przypadku nie tylko programów poleceń, ale i wszystkich promocji bankowych, jest atrakcyjność samego produktu. Skupmy się na opłatach związanych z rachunkami, które możesz polecić. Jeśli program poleceń dotyczy więcej niż jednego konta, to pod uwagę weźmiemy podstawowy rachunek osobisty z tych proponowanych przez bank.

Normą wśród aktualnie obowiązujących ofert jest możliwość polecania warunkowo darmowych produktów, które pozwalają na uniknięcie opłat za prowadzenie konta i korzystanie z karty. W przypadku niektórych kont wystarczy dokonanie transakcji w określonej liczbie lub na pewną kwotę, a w innych należy zapewnić w danym miesiącu określony wpływ.

Uznaliśmy, że trudność warunków uniknięcia opłat jest kwestią na tyle indywidualną, że różnicowanie ofert pod tym kątem byłoby w tej sytuacji bezpodstawne. Z tego powodu wszystkie oceniane przez nas aktualne programy poleceń otrzymują na starcie po 0,5 pkt.

2. Premia za skuteczne polecenie

100 zł – tyle standardowo wynosi premia za każde polecenie konta osobistego. Na bonus w tej wysokości mogą liczyć ci, którzy polecą znajomemu Konto z Lwem, konto Citi Priority oraz Konto Proste Zasady. Programy dotyczące wspomnianych rachunków otrzymują od nas po 0,5 pkt.

Tę samą ocenę przyznajemy programowi poleceń Konta Jakie Chcę i Konta VIP. Osoba polecająca wspomniane rachunki może otrzymać 80 zł premii za każde polecenie oraz dodatkowe 100 zł na każde 10 osób, które uda jej się przekonać do założenia konta.

0,25 pkt za premię w wysokości 50 zł przyznajemy programowi poleceń rachunków w Credit Agricole (w tym Konta dla Ciebie). Podobnie oceniliśmy ofertę, w której premia za polecenie ma charakter „nie-gotówkowy”. Mamy tu na myśli propozycję Banku Millennium, zgodnie z którą każdy, kto zyska dla niego kolejnego posiadacza Konta 360°, otrzyma jedną z kilku premii do wyboru: 4 bilety do kina, 80 zł do wydania na Empik.com lub Zalando.pl, 10% zwrotu za transakcje kartą lub 3-miesięczną lokatę na 4%.

Zwycięzcą w tej kategorii jest jednak mBank. W programie poleceń eKonta za pierwsze skuteczne polecenie rachunku osobie pełnoletniej również otrzymasz 100 zł, jednak za każde kolejne bank płaci aż 150 zł. Ocena: 0,75 pkt.

3. Premia dla osoby poleconej

Jeśli chodzi o premie dla osób, które za namową polecającego zdecydują się otworzyć rachunek, to standardem jest premia na poziomie 50 zł. W związku z tym 0,5 pkt otrzymują promocje Konta z Lwem, Konta Proste Zasady, Konta dla Ciebie, a także Konta 360° (osoba polecona może również może liczyć na jedną z premii do wyboru, podobnie jak polecający).

To właśnie w tej kategorii przyznaliśmy pierwsze „zera”. Nie mogło być inaczej – otwierający z polecenia konto Citi Priority lub eKonto nie otrzymują bowiem żadnej premii.

Dla odmiany, aż 80 zł (a więc tyle samo co polecający) otrzymuje z kolei osoba polecona w programie Santandera. Taka premia zasługuje na cały 1 punkt.

4. Warunki uczestnictwa w programie poleceń (dla osób poleconych)

Wymagania wynikające z przyjętej przez bank definicji „nowego klienta” mogą skutecznie wykluczyć z uczestnictwa w programie poleceń spore grono osób. Sprawdźmy, jak to wygląda w przypadku aktualnie obowiązujących ofert.

Standardem na rynku jest roczny okres karencji, tzn., że od osób poleconych wymagane jest nieposiadanie konta w danym banku w okresie 12 miesięcy poprzedzających udział w akcji. Z takim warunkiem uczestnictwa mamy do czynienia w Banku Millennium (Konto 360°) i ING Banku Śląskim (Konto z Lwem). Ocena: 0,5 pkt.

W programie poleceń Citi Priority okres karencji rozpoczyna się 1 stycznia 2017 r. (0,25 pkt). Na wyższe oceny w tej kategorii zasługują oferty, które charakteryzują się okresem karencji krótszym niż rok – mowa tu o propozycjach Santandera, Getin Banku i Credit Agricole (po 0,75 pkt).

Zdecydowanie negatywnie wyróżnia się w tej kategorii program poleceń mBanku. Od jego uczestników wymaga się, by nie posiadali żadnego z produktów mBanku po 31 grudnia 2009 roku, czyli przez ostatnich ponad 8(!) lat. W takiej sytuacji nie mamy wyjścia - także w tej kategorii przyznajemy ofercie 0 pkt.

5. Warunki aktywności – proste czy skomplikowane?

Wreszcie przyszedł czas na ocenę warunków aktywności. W większości przypadków dotyczą one osób poleconych (od polecającego wymaga się zwykle przekazania po prostu specjalnego kodu polecenia). Warto jednak pamiętać o tym, o czym już wspomnieliśmy – spełnienie warunków aktywności przez Twojego znajomego jest konieczne, by bank uznał polecenie za „skuteczne” i wypłacił Ci premię.

Naszym zdaniem najbardziej typowe warunki aktywności dla poleconych zastosował ING Bank Śląski. Za warunek wyrażenia zgody na ujawnienie danych objętych tajemnicą bankową oraz dokonanie transakcji kartą/Blikiem na łączną kwotę min. 300 zł w każdym z dwóch miesięcy przyznajemy 0,5 pkt.

W programie poleceń Getin Banku wymogiem dla osób poleconych jest wyrażenie zgód marketingowych oraz zapewnienie wpływu na konto w kwocie min. 1000 zł przez kolejne 3 miesiące. Przyznajemy za to 0,5 pkt, ponieważ bank pozwala, aby wpływ pochodził z dowolnego tytułu (nawet własnego konta w innym banku).

Nieco bardziej muszą się postarać osoby polecone w programie poleceń w Credit Agricole. Oprócz transakcji (również na kwotę co najmniej 300 zł) i zgód marketingowych wymagany jest także wpływ na konto w wysokości 1000 zł (lub 500 zł, jeśli polecanym rachunkiem jest Konto dla Ciebie MOVE!). Co więcej, dla banku liczy się regularność - warunki trzeba spełnić w każdym z kolejnych 3 miesięcy. Ocena: 0,25 pkt.

Prawdziwym wyzwaniem dla osób poleconych może się okazać udział w programie poleceń konta Citi Priority. Bank wymaga bowiem spełnienia dość restrykcyjnych warunków – utrzymania średniomiesięcznego salda na rachunkach w wysokości przynajmniej 30 tys. zł lub zapewnienia salda dziennego na poziomie min. 5 tys. zł. Oprócz tego należy wykonać transakcje bezgotówkowe na łączną kwotę min. 300 zł. Ocena: 0 pkt.

Na ocenę 0,75 pkt zasłużyły naszym zdaniem programy poleceń w mBanku, Santanderze oraz w Banku Millennium. W tym pierwszym wystarczy 5 transakcji kartą, Blikiem lub mTransferem. W programie poleceń w Santanderze osoba polecona musi wykonać transakcje na kwotę min. 200 zł oraz przynajmniej raz zalogować się do bankowości internetowej lub mobilnej. Z kolei osoba polecona w programie Banku Millenium powinna dokonać transakcji kartą/Blikiem na kwotę min. 360 zł.

6. Uwaga na „haczyki”! Mankamenty ofert

Niemal w każdym analizowanym przez nas programie poleceń byliśmy w stanie znaleźć pewne – mniejsze lub większe – minusy. Nie w każdym przypadku są one jednak na tyle uciążliwe, by znacząco wpływały na atrakcyjność oferty. Bierzemy je pod uwagę głównie po to, by nasz przegląd był pełny i stanowił rzeczywiste porównanie tego typu promocji pod każdym możliwym kątem.

Ograniczona liczba poleceń

Najczęściej odejmowaliśmy punkty za ograniczenie przez bank liczby premiowanych poleceń. W Citi Handlowym i Credit Agricole limit wynosi aż 10 osób poleconych (innymi słowy: możesz nawet dziesięciokrotnie zwiększyć swoją zdobycz), więc odejmujemy tu jedynie 0,25 pkt. Podobnie postąpimy w przypadku mBanku, który zastosował limit łącznych, miesięcznych premii na poziomie 2000 zł.

Gorzej sprawa wygląda w Getin Banku - w regulaminie wskazano maksymalnie 5 możliwych poleceń, za co odejmujemy programowi 0,5 pkt.

Otwierasz konto z polecenia i… nie możesz go polecać innym

Wyjątkowym zapisem w regulaminie może „pochwalić się” także ING, który nie pozwala osobom poleconym na polecanie konta po jego otwarciu. Zakładając Konto z Lwem z polecenia możesz co prawda zgarnąć 50 zł, ale na tym Twój udział w programie się zakończy – nie będziesz mógł „wejść w buty” polecającego i polecać rachunku dalej. Tak poważny mankament bezlitośnie piętnujemy, odejmując 1 pkt.

Warunek aktywności także dla polecającego

W przypadku programu poleceń w ING odejmujemy także 0,5 pkt za konieczność spełnienia warunku aktywności przez polecającego. Aby zgarnąć swoją premię za skuteczne polecenie, samemu musisz dokonać transakcji na łączną kwotę min. 300 zł.

Dodatkowy warunek obowiązuje także polecającego w akcji mBanku. Na szczęście nie jest on szczególnie wymagający (do wyboru: przelew na rachunek w innym banku, wpływ z innego banku, płatność lub wypłata z bankomatu), ale wciąż należy pamiętać o jego spełnieniu. Wyrok: odejmujemy 0,25 pkt.

Okres karencji dotyczy także innych produktów banku

mBank jet też instytucją, która do kwestii okresu karencji podeszła nieco mniej liberalnie. W mBanku nie dość, że sam okres jest wyjątkowo długi, to do tego dotyczy absolutnie wszystkich produktów banku – nie weźmiesz udziału w programie poleceń jako osoba polecona, jeśli przez ostanie ponad 8 lat posiadałeś w nim jakikolwiek produkt. Podobną zasadę w swoim regulaminie przyjął też Bank Millennium. Wspomnianym programom poleceń odejmujemy po 0,5 pkt.

Ranking programów poleceń kont osobistych

Pora na podsumowanie naszych ocen w formie tabeli. W drugiej kolumnie sumujemy punkty przyznane w pierwszych 5 kategoriach (dotyczących „darmowości” produktu, premii i warunków). W trzeciej kolumnie zapisaliśmy minusy ofert wraz z odjętymi punktami. Ostateczny wynik pozwala nam na uszeregowanie programów poleceń w odpowiedniej kolejności.

Produkt

Ocena za ogólne warunki (1-5)

Uwaga na "haczyki" (6)

Końcowy wynik

Konto Jakie Chcę i Konto VIP w Santander Banku

3,5 3,5

Konto Proste Zasady w Getin Banku

2,75

Ograniczona liczba poleceń do 5 (-0,5).

2,25

Konto dla Ciebie (i inne) w Credit Agricole

2,25

Ograniczona liczba poleceń do 10 (-0,25).

2

Konto 360° w Banku Millennium

2,5

Okres karencji dotyczy wszystkich produktów Banku Millennium (-0,5).

2

Konto z Lwem w ING Banku Śląskim

2,5

Warunek aktywności dla polecającego (-0,5), osoba polecona nie może polecać rachunku po otwarciu (-1).

1

eKonto standard/plus w mBanku

2 Limit dotyczący premii (-0,25), warunek aktywności dla polecającego (-0,25), okres karencji dotyczy wszystkich produktów banku (-0,5). 1

Citi Priority

1,25 Ograniczona liczba poleceń do 10 (-0,25). 1

Aktualne zestawienie programów poleceń otwiera oferta Santandera. Za nią plasuje się propozycja Getin Banku, a zbliżone wyniki osiągnęły też następne propozycje - Credit Agricole i Banku Millennium.

Na niską ocenę oferty ING Banku Śląskiego znaczny wpływ miał przede wszystkim brak możliwości późniejszego polecania konta dla osób poleconych. Z kolei w przypadku mBanku decydujące były takie kwestie jak: brak premii dla osoby poleconej oraz restrykcyjne wymagania związane z okresem karencji. W Citi Handlowym osoba polecona również nie otrzymuje premii,a do tego musi spełnić dość wymagające warunki aktywności.

Programy poleceń kont firmowych

Przyszedł czas na krótki przegląd programów poleceń dla klientów firmowych – krótki, bo obejmujący tylko jedną tego typu ofertę. Co ciekawe, jest nią propozycja mBanku. Może tym razem wypadnie ona trochę lepiej?
Dopóki na rynku funkcjonuje tylko jeden program poleceń związany z rachunkami dla firm, określenie standardu rynkowego mija się z celem – stąd powstrzymujemy się na chwilę obecną z oceną oferty.

Akcja z premią za polecenie mBiznes Konta trwa do 28 lutego 2019 r. Przedstawmy w skrócie szczegóły promocji, korzystając z wypracowanego wcześniej schematu:

 • mBiznes konto to warunkowo darmowy rachunek – by uniknąć 9-złotowej opłaty za jego prowadzenie, wystarczy wykonanie jednego przelewu do ZUS. Z opłaty 5 zł za kartę zwalnia wykonanie transakcji na kwotę min. 500 zł. Jeśli jednak otworzysz rachunek w tej promocji, otrzymasz dwuletnie zwolnienie ze wspomnianych opłat;
 • Premia za jedno skuteczne polecenie to 200 lub 300 zł. Wyższą premię otrzymasz, jeśli osoba polecona aktywuje usługę Księgowości;
 • Osób poleconych dotyczy ten sam warunek uczestnictwa, co w przypadku programu poleceń kont osobistych w mBanku (nieposiadanie żadnego produktu banku po 31 grudnia 2009 r.);
 • Jedynym warunkiem aktywności dla osób poleconych jest dokonanie płatności karta na kwotę min. 200 zł;
 • Maksymalna wartość premii dla polecającego nie może w danym miesiącu przekroczyć 2000 zł. W dodatku musi on także spełnić jeden z kilku drobnych warunków (do wyboru: przelew na rachunek w innym banku, wpływ z innego banku, płatność lub wypłata z bankomatu).

Regulamin akcji znajdziesz tutaj.

Programy poleceń kart kredytowych

Obecnie na rynku nie funkcjonują oferty związane z polecaniem kart kredytowych.

My tylko podpowiadamy – zdecyduj sam!

Pamiętaj, że nasza ocena ofert stanowi jedynie podpowiedź, a ostateczną decyzję w kwestii udziału w danym programie poleceń podejmujesz sam. Miejsce w rankingu nie musi wcale oznaczać, że propozycja jest mniej lub bardziej atrakcyjna dla Ciebie.

Być może spełniasz akurat warunki uczestnictwa, które u nas zostały ocenione jako wymagające? A może żadnego problemu nie sprawią – Tobie lub znajomemu – warunki aktywności, które na pierwszy rzut oka wydają się być dość skomplikowane?

Tworząc zestawienie musieliśmy oprzeć się na założeniach, które niekoniecznie będą równie istotne z Twojej perspektywy. Dlatego ważne jest, byś dokonał własnej oceny. W końcu to Ty wiesz najlepiej, czego oczekujesz.

Z ostatniej chwili

 • 7.12.2018 15:52

  W promocji EnveloBanku możesz zyskać nawet 100 zł za zrealizowanie 10 płatności kartą w Internecie. Najbardziej aktywnie zgarną dodatkowe dwie stówy.

 • 6.12.2018 13:27

  Kolejna okazja z Google Pay: za zakupy na min. 200 zł w e-sklepie Media Expert można otrzymać od 30 do 150 zł rabatu.

 • 5.12.2018 13:47

  Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie.

 • 3.12.2018 19:04

  Niższe koszty dot. karty kredytowej i niższe oprocentowanie zadłużenia, to korzyści jakie odniesiesz w promocji "Jedyna taka karta" banku Credit Agricole.

 • 3.12.2018 15:22

  200 zł premii - tyle można zgarnąć otwierając eKonto Standard w mBanku i zlecając na nie przelew swojego wynagrodzenia.

 • 3.12.2018 10:43

  Getin Bank po raz kolejny proponuje 3,5% na Koncie Oszczędnościowym przez 12 miesięcy dla kwot do 10 000 zł dla aktywnych.

 • 30.11.2018 14:41

  Kolejna szansa na 100 zł. Tym razem z Kontem Freemium od T-Mobile Usługi Bankowe. Premia do wykorzystania na Allegro.

 • 30.11.2018 13:09

  100 zł premii czeka na tych, którzy założą Konto Jakże Osobiste w Alior Banku i wywiążą się z prostych obowiązków - wpływy i 3 transakcje kartą.

 • 28.11.2018 17:08

  W czwartej edycji promocji iKonta Biznes w Alior Banku do zdoobycia jest nawet 1620 zł w gotówce oraz warta ponad 450 zł prenumerata Pulsu Biznesu.

 • 27.11.2018 15:51

  W promocji "Zgarnij prezent pod choinkę" Santander Bank Polska rozdaje nowym posiadaczom konta osobistego lub firmowego nawet 150 zł do wydania na Allegro,

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.