Proste Konto Osobiste w Meritum Banku

Od dnia 1 kwietnia 2015 r. nie można już założyć Prostego Konta Osobistego.

Proste Konto Osobiste w Meritum Banku Źródło obrazka: strona Meritum Banku

Proste Konto Osobiste to rachunek, który zastąpił w Meritum Banku popularne Konto Zarabiające. Rachunek wycofany z oferty pozwalał na odzyskanie 1% wydatków dokonanych kartą debetową, jednak Proste Konto Osobiste również posiada wiele zalet. Najważniejszą jest całkowity brak opłat za najważniejsze operacje i usługi: prowadzenie konta i obsługę karty debetowej, przelewy oraz wypłaty z bankomatów w kraju.

Rachunek w Meritum Banku daje klientom dostęp do atrakcyjnych i wysoko oprocentowanych produktów oszczędnościowych – Lokaty Start czy Konta Oszczędnościowego. Proste Konto Osobiste to dobre rozwiązanie dla każdego, kto poszukuje darmowego rachunku osobistego z możliwością oszczędzania na korzystnych warunkach.

Sylwetka Meritum Banku

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że bank działa na polskim rynku już dosyć długo. Meritum powstał w 1990 roku i przez okres 13 lat instytucja ta prężnie się rozwinęła. Bank, jak sam o sobie pisze, kieruje swoją ofertę do średniozamożnych klientów indywidualnych, mikro i małych przedsiębiorstw oraz osób prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Meritum Bank stawia na nowoczesność. Korzystając z produktów i usług tego banku możesz być pewien, że otrzymasz dostęp do nowoczesnej platformy bankowości elektronicznej oraz konkurencyjnych depozytów bankowych. Poza tym, bank oferuje pełen zakres produktów kredytowych, w tym popularne kredyty gotówkowe, konsolidacyjne, kredyty ratalne i karty kredytowe.

Do kwietnia 2013 r. czołowym rachunkiem dla klientów indywidualnych było Meritum Konto Zarabiające (nazwa doskonale oddawała specyfikę konta), które oferowało klientom zwrot 1% wydatków dokonanych kartami debetowymi. Była to odpowiedź banku na boom związany z moneyback, czyli zwracaniem klientom części opłat poniesionych za zakupy (obecnie moneyback jest obecny tylko w kilku bankach w naszym kraju, niektóre instytucje wycofują go z oferty lub zmieniają warunki przyznawania zwrotu). Niestety Meritum Konto Zarabiające zostało wycofane z oferty, a jego miejsce zajęło Proste Konto Osobiste, które pozycjonuje się jako darmowy rachunek osobisty.

Parametry Prostego Konta Osobistego

W dobie zmieniających się warunków prowadzenia kont osobistych ważne jest zrozumienie podstawowych opłat związanych z rachunkiem bankowym. Poniżej przedstawiamy aktualne parametry Prostego Konta Osobistego:

 • rachunek nie jest oprocentowany;
 • 0 zł za otwarcie i prowadzenie rachunku Proste Konto Osobiste;
 • 0 zł za wydanie karty debetowej – do rachunku wydawana jest karta VISA Basic. Karta jest ważna przez 3 lata od momentu wydania. Posługując się kartą VISA Basic możesz dokonywać płatności w Internecie. Chip na karcie gwarantuje bezpieczeństwo przeprowadzanych operacji;
 • brak miesięcznej opłaty za obsługę karty debetowej;
 • 0 zł za ubezpieczenie na wypadek nieuprawnionego użycia karty i rabunku gotówki wypłaconej z bankomatu;
 • 0 zł za wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce;
 • 10 zł za operacje gotówkowe w bankomatach za granicą;
 • 0 zł za krajowe przelewy ELIXIR zlecone przez serwis internetowy;
 • 5 zł za zlecenie przelewu natychmiastowego. Przelewy natychmiastowe zlecone w Meritum Banku są realizowane w systemie Express ELIXIR przez 24 godziny, 7 dni w tygodniu i dochodzą na konto odbiorcy nawet do 30 sekund!;
 • 0 zł za zdefiniowanie i realizację zlecenia stałego. Zlecenia stałe polegają na automatycznej realizacji przelewu o ustalonej wartości. Możesz w ten sposób opłacać m.in. abonament telewizyjny, Internet i inne usługi za które każdego miesiąca uiszczasz stałą kwotę;
 • 5 zł za zlecenie i 1 zł za realizację polecenia zapłaty. Polecenie zapłaty to automatyczne pobieranie należności z Twojego rachunku przez usługodawcę. W odróżnieniu od zlecenia stałego, w przypadku polecenia zapłaty kwota przelewu nie jest określona na stałe, lecz zmienia się w zależności od zużycia lub wykorzystania zasobów. Polecenie zapłaty to wygodny sposób na opłacenie m.in. rachunków za energię elektryczną, wodę lub rachunek telefoniczny;
 • 40 zł za przelew SORBNET na kwotę poniżej 1 mln zł;
 • 8 zł za przelew europejski SEPA w trybie zwykłym;
 • 0,15% min. 20 zł max. 200 zł za przelew walutowy;
 • 0,4% za wpłatę gotówki poprzez wpłatomaty sieci Euronet – środki znajdą się na koncie następnego dnia (jeśli chciałbyś, aby dotarły na rachunek w tym samym dniu, operator do standardowej prowizji dolicza 5 zł);
 • 0 zł za wpłatę/wypłatę środków w oddziale banku (5 zł za zlecenie przelewu w oddziale) – bank posiada oddziały w Warszawie, Gdańsku, Wrocławiu i Poznaniu (po jednym w każdym z miast), pozostałe punkty to tzw. placówki partnerskie, które w większości przypadków nie prowadzą obsługi kasowej, dlatego warto wcześniej upewnić się mailowo lub telefonicznie, czy dana placówka umożliwia wpłaty i wypłaty gotówki;

Pakiet oszczędnościowy w Meritum Banku

Wspomnieliśmy już, że Proste Konto Osobiste jest darmowe, co niewątpliwie jest jego zaletą. Na tym jednak atuty posiadania rachunku w Meritum Banku się nie kończą. Jeżeli jesteś oszczędny, to na pewno docenisz możliwość skorzystania z czołowych produktów depozytowych na rynku.

Aktualnie w ofercie Meritum Banku znajdują się:

 • Lokata Start – depozyt terminowy dla nowych klientów, czyli 2-miesięczna lokata z oprocentowaniem 4,5% dla kwot od 1000 do 10 000 zł; lokatę można otworzyć w ciągu miesiąca od złożenia wniosku o Proste Konto Osobiste (można posiadać tylko jeden taki depozyt terminowy).
 • Konto Oszczędnościowe – to rachunek oszczędnościowy, którego oprocentowanie wynosi 2,75% w skali roku. Oprocentowanie jest zmienne, ale Meritum Bank zapewnia, że stopa procentowa Konta Oszczędnościowego nie zmieni się do 31 marca 2015 r. Jeżeli chodzi o opłaty, to nie musisz się ich obawiać, ponieważ nie zapłacisz za prowadzenie tego rachunku. Warto jednak pamiętać, że tylko pierwszy przelew z konta oszczędnościowego w danym miesiącu jest darmowy, za każdy kolejny zapłacisz 10 zł.

Usługi dodatkowe w ramach Prostego Konta Osobistego

Każdy klient banku, po zapoznaniu się z taryfą opłat i prowizji, zwraca uwagę na dodatkowe korzyści, jakie przyniesie mu rachunek osobisty.

Oto, co mogą zyskać posiadacze Prostego Konta Osobistego:

 • Aplikacja mobilna Meritum Bank Mobilny – nowoczesna aplikacja, która umożliwia przelewy przez Facebooka, na e-mail i numer telefonu, sprawdzenie stanu konta bez połączenia z Internetem czy otworzenie rachunku na podstawie zdjęcia dowodu osobistego.
 • Program rekomendacji „Przejdź do Meritum” – 70 zł za skuteczne polecenie konta znajomym.
 • Usługa e-Kantor – bezpłatna, internetowa platforma wymiany walut z atrakcyjnymi, niskimi kursami. Konto w e-Kantorze można prowadzić w EUR, CHF, GBP, USD. Wystarczy posiadać konto osobiste, by korzystać z tego narzędzia.
 • Meritum Planer – narzędzie do zarządzania domowym budżetem i planowania wydatków.

Proste Konto Osobiste okiem redakcji

Proste Konto Osobiste to darmowy rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy z prostymi zasadami – klient otrzymuje dostęp do typowych usług bankowych, takich jak możliwość realizacji przelewów, zleceń stałych, poleceń zapłaty, oraz możliwość dokonywania wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju i za granicą. Co ważne, nie zapłacisz za żadną z podstawowych usług: prowadzenie konta, kartę debetową, przelewy krajowe i wypłaty z bankomatów w Polsce. Godne uwagi są dodatkowe usługi dla posiadaczy Prostego Konta Osobistego – atrakcyjnie oprocentowane produkty oszczędnościowe, nowoczesna aplikacja mobilna czy usługa e-Kantor, dzięki której tanio wymienisz walutę.

Warto jednak wspomnieć, że z racji ograniczonej możliwości wpłat gotówkowych w placówkach banku, Proste Konto Osobiste warto traktować jako rachunek internetowy.

Rachunek osobisty w Meritum Banku to korzystne rozwiązanie dla tych osób, które poszukują darmowego konta z pakietem interesujących, konkurencyjnych usług dodatkowych i produktów depozytowych. Jeśli Twoje wymagania odnośnie konta bankowego są zbieżne z powyższymi, Proste Konto Osobiste z pewnością przyniesie Ci wiele korzyści.

Ocena: 4.5


Konto w pigułce

 • Jakie są opłaty za konto, kartę i operacje bankowe?

  Prowadzenie konta i obsługa karty debetowej są bezpłatne. Nie zapłacisz także za wypłaty gotówki z bankomatów i przelewy krajowe.
 • Kto skorzysta z tego konta?

  Proste Konto Osobiste to odpowiedni rachunek dla osób, które poszukują całkiem darmowego konta bankowego z możliwością oszczędzania na atrakcyjnych warunkach.
 • Jakie są największe zalety rachunku?

  Rachunek jest w pełni darmowy – nie płacisz za jego prowadzenie, korzystanie z karty debetowej, przelewy oraz wypłaty z bankomatów w kraju. Zyskujesz także dostęp do wysoko oprocentowanych lokat i konta oszczędnościowego. Dodatkowo, możesz skorzystać z nowoczesnej aplikacji mobilnej „Meritum Bank Mobilny”.
 • Jakie są największe wady rachunku?

  Lista punktów, w których można fizycznie wpłacić gotówkę do banku, jest ograniczona. Warto upewnić się, czy placówka Meritum Banku, z której chcesz korzystać, prowadzi obsługę kasową.

Zadaj pytanie

Prosimy o kontakt, jeżeli w analizie tego rachunku zabrakło ważnej informacji lub gdy podana informacja jest błędna.


Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.