Programy rabatowe na kartach płatniczych – przegląd ofert

Programy rabatowe na kartach płatniczych – przegląd ofert Źródło obrazka: © aidea.pl/fotolia

Dzięki programom rabatowym oferowanym dla posiadaczy kart płatniczych możemy kupować z dużymi, nawet kilkudziesięcioprocentowymi zniżkami lub też zbierać punkty i następnie wymieniać je na nagrody. Z naszego artykułu dowiecie się, które banki i jacy operatorzy kart oferują tego typu możliwości i jakie są warunki, aby z nich skorzystać.

Aktualnie na polskim rynku dostępne są programy rabatowe oferowane przez dwóch operatorów kart płatniczych – Visę oraz Mastercarda - oraz przez 8 banków komercyjnych.

Moneyback a program rabatowy

Moneyback (nazywany czasami cashback) to usługa polegająca na zwrocie części pieniędzy za wydatki dokonane za pomocą karty płatniczej (zwrot następuje zazwyczaj na koniec miesiąca). Usługa to dostępna jest przede wszystkim dla posiadaczy kart debetowych. W tradycyjnym moneybacku nie ma znaczenia miejsce, w którym dokonujemy transakcji – może to być zarówno sklep spożywczy, jak i stacja paliw, siłownia, kręgielnia czy jakiekolwiek inne miejsce.

Zobacz, które banki oferują konta z moneybackiem.

W przypadku programów rabatowych standardem jest natomiast zniżka na nabywane produkty lub usługi, która zmniejsza ostateczną kwotę do zapłaty. Rzadziej spotkać można przypadki, kiedy uczestnik programu musi najpierw zapłacić pełną kwotę, a następnie otrzymuje zwrot jej części (tak jest np. w programie Visa Oferty, patrz sekcja poniżej). Programy rabatowe charakteryzują się znacznie mniejszą liczbą punktów sprzedaży, w których można otrzymać rabat (lista akceptowanych miejsc ogranicza się jedynie do firm, które zawarły umowę partnerską z operatorem danego programu).

Na rynku spotkać możemy się także z pojęciem programów lojalnościowych. W ich przypadku zamiast zniżek (lub zwrotu części pieniędzy) posiadacz karty zdobywa punkty, które następnie może wymienić na wybraną przed siebie nagrodę.

Programy rabatowe oferowane przez operatorów kart płatniczych

Visa Oferty

Jednym z największych programów rabatowych dostępnych obecnie dla klientów polskiej bankowości jest program Visa Oferty. Jak sama nazwa mówi, jest to oferta dedykowana posiadaczom kart Visa. Program oferuje mnóstwo atrakcyjnych zniżek na wszelkiego rodzaju produkty i usługi. Wśród przykładowych znajdują się: 10-proc. rabat na produkty firmy Grycan, ulga przy zakupach towarów w sieci drogerii Natura oraz zniżka na przejazdy z wykorzystaniem aplikacji Mytaxi. Pełna lista partnerów programu oferujących zniżki dla posiadaczy kart Visa jest dostępna tutaj.

Aby jednak korzystać z dostępnych ofert, niezbędna jest wcześniejsza rejestracja, której dokonamy na stronie Visa Oferty lub korzystając z aplikacji mobilnej. W programie zarejestrować można dowolną kartę płatniczą (zarówno kredytową, jak i debetową), której operatorem jest firma Visa. Jeśli chodzi o praktyczne działanie programu, to w terminie 5 dni roboczych po dokonaniu płatności system zwraca część wydatkowanych pieniędzy, a kwota ta pojawia się na rachunku rozliczeniowym karty.

Mastercard Priceless Specials

Nieco inaczej niż w przypadku usługi Visa Oferty wygląda program rabatowy Mastercard Priceless Specials. W jego przypadku w zamian za kwotę wydaną za pomocą karty otrzymujemy punkty rabatowe. Możemy je następnie wymienić na atrakcyjne nagrody. Szybki rzut oka na szczegóły programu pozwala stwierdzić, że może być to całkiem opłacalne. Przykładowo – wydając 500 zł na zakupy w sklepie home&you, otrzymamy 800 pkt rabatowych. To ilość, która wystarczy, aby otrzymać np. 10 zł na doładowanie telefonu w sieci Orange lub dowolny bilet na seans filmowy 2D w sieci kin Cinema City.

Niestety program dostępny jest jedynie dla posiadaczy kart Mastercarda, wydawanych przez 12 polskich banków (zobacz listę tutaj). W celu rejestracji należy wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie przekazać go do swojego banku (formularz możemy otrzymać na etapie wnioskowania o kartę). Natomiast w celu sprawdzenia liczby zebranych punktów i dokonania ich wymiany na nagrody konieczne będzie zalogowanie się na tej stronie.

Mastercard Buy&Smile

Z programu Buy&Smile skorzystają wszyscy posiadaczy kart płatniczych Mastercard Business, Gold, Platinum, Professional, World, World Business, World Signia i World Elite. Program nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Aby otrzymać zniżkę, wystarczy jedynie dokonać płatności kartą u jednego z ponad tysiąca partnerów programu Buy&Smile. Wśród przykładowych ofert znajdują się: 20% rabat na naczynia kuchenne firmy Philipiak czy 10% zniżki na wynajem samochodu w firmie Panek.

Priceless Cities – coś dla miłośników podróży

Oprócz dwóch wymienionych wcześniej programów, posiadacze karty płatniczych z logiem Mastercarda mogą wziąć udział w jeszcze jednym programie rabatowym o nazwie Priceless Cities. Z oferowanych przez niego możliwości szczególnie zadowoleni będą przede wszystkim miłośnicy podróży. W programie dostępne są bowiem setki zniżek na różnego rodzaju wydarzenia i usługi w największych miastach świata. Przykład – wieczorne zwiedzanie z przewodnikiem słynnej mediolańskiej katedry Duomo di Milano w cenie 15 euro za osobę (to kilkadziesiąt procent taniej, niż wynosi standardowa cena) lub wizyta w centrum trampolin My Jump w Berlinie, za którą zapłacimy tylko 13 euro za osobę (zamiast standardowej ceny 21 euro).

W programie możemy zarejestrować dowolną kartę Mastercarda. Więcej informacji o Priceless Cities można dowiedzieć się tutaj.

Programy rabatowe oferowane przez operatorów kart płatniczych

Nazwa programu

Operator karty oferujący program

Kto może wziąć udział?

Warunki przystąpienia do programu

Przykładowe zniżki

Visa Oferty

Visa

Wszyscy posiadacze kart Visa

Konieczność rejestracji stronie Visa Oferty

10% zniżki na przejazdy taksówką z wykorzystaniem aplikacji Mytaxi

Priceless Specials

Mastercard

Wybrani posiadacze kart Mastercard lub Maestro*

Wypełnienie formularza zgłoszeniowego

Bilet do Cinema City za zdobycie 800 pkt

Buy&Smile

Mastercard

Posiadacze kart Mastercard: Business, Gold, Platinum, Professional, World, World Business, World Signia i World Elite

Automatyczna rejestracja w programie

10% zniżki na wynajem samochodu w firmie Panek

Priceless Cities

Mastercard

Wszyscy posiadacze kart Mastercard

Konieczność rejestracji na stronie Priceless Cities

8 euro zniżki na wizytę w MY JUMP Berlin

* Do programu przystąpią posiadacze kart Mastercard lub Maestro wydanych przez: Alior Bank, Bank BPS, BOŚ Bank, BZ WBK, Deutsche Bank, Getin Bank, Lion's Bank, mBank, Noble Bank, PKO BP, Raiffeisen Polbank i T-Mobile Usługi Bankowe.

Programy rabatowe oferowane przez banki komercyjne

Millennium Inspiracje

Poza operatorami kart płatniczych, własne programy rabatowe dostępne są także w sporej części banków (w naszej analizie doliczyliśmy się łącznie 10 różnych programów). Jedną z ciekawszych tego typu usług jest program o nazwie Millennium Inspiracje. Jest to oferta skierowana wyłącznie do posiadaczy kart płatniczych wydanych przez Bank Millennium. Naszą uwagę zwróciły w nim bardzo wysokie, sięgające nawet 25%, zniżki. Ale uwaga – kwota rabatu uzależniona jest od rodzaju posiadanej karty. Przykładowo – właściciele „debetówek” Millennium Alfa, którzy zarezerwują nocleg w warszawskim Hotelu Harenda, zapłacą o 10% mniej, niż wynosi kwota w cenniku. Ale już osoby mające w portfelu kartę Millennium Visa Prestige, za tę samą usługę otrzymają aż 25% rabatu.

W sumie uczestnicy programu mogą otrzymać zniżki w ponad 100 punktach usługowo-handlowych położonych na terenie całego kraju. Jedyny wymóg – przed dokonaniem płatności należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania z rabatu. Więcej informacji o programie Millennium Inspiracje dostępnych jest tutaj.

Strefa Rabatów Deutsche Bank

Innym interesującym przykładem programu rabatowego oferowanego przez banki jest Strefa Rabatów. Program ten dedykowany jest posiadaczom kart kredytowych Deutsche Banku, a zasada jego działania jest podobna jak w przypadku Millennium Inspiracje – właściciel karty może otrzymać nawet 20% zniżki, robiąc zakupy u jednego z blisko 100 partnerów programu. Warunek – wcześniejsze poinformowanie sprzedawcy o chęci skorzystania z takiej możliwości. Więcej informacji o programie można znaleźć tutaj.

Klub Rabatowy Credit Agricole

Przeglądając ofertę programów rabatowych dostępnych dla posiadaczy kart płatniczych, zwróciliśmy także uwagę na Klub Rabatowy Credit Agricole. Pod względem liczby partnerów jest to prawdopodobnie największy tego typu program w Polsce. Jego uczestnicy mogą otrzymać zniżki w blisko 10 tys. punktów sprzedaży, począwszy od sklepów spożywczych poprzez elektromarkety i sklepy odzieżowe aż po sklepy z instrumentami muzycznymi czy salony odnowy biologicznej. Przykładowa oferta – 30% zniżki na e-booki oferowane na Woblink.

W programie mogą wziąć udział właściciele praktycznie wszystkich kart wydawanych przez Credit Agricole, a uczestnictwo nie wymaga wcześniejszej rejestracji (pamiętajmy jednak, aby przy płaceniu poinformować sprzedawcę o prawie do zniżki, a w przypadku zakupów przez Internet podać kod rabatowy znajdujący się w opisie danej oferty). O zasadach działania Klubu Rabatowego więcej można dowiedzieć się tutaj.

Pozostałe programy rabatowe dla posiadaczy kart płatniczych

Oprócz wymienionych powyżej, na polskim rynku funkcjonuje jeszcze przynajmniej siedem innych programów rabatowych. Różnią się one pod względem liczby punktów sprzedaży, w których możemy otrzymać zniżki, jak także warunkami uczestnictwa. Ogólna zasada jest jednak ta sama – w danym programie wziąć udział mogą wyłącznie posiadacze kart płatniczych wydanych przez dany bank. Druga wspólna reguła (choć zdarzają się wyjątki, patrz tabela poniżej) to automatyczna rejestracja w programie w momencie dokonania aktywacji swojej karty. Cechą wspólną większości analizowanych przez nas programów jest także konieczność poinformowania sprzedawcy o prawie do zniżki. Jeśli tego nie zrobimy, no cóż – odczuje to nasz portfel.

Programy rabatowe oferowane przez wystawców kart płatniczych

Nazwa programu

Bank oferujący program

Kto może wziąć udział?

Warunki skorzystania ze zniżki

Przykładowe zniżki

Millennium Inspiracje*

Millennium

Posiadacze kart płatniczych Banku Millennium

Przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki

Do 25% zniżki do noclegi w Hotelu Harenda w Warszawie

mOkazje**

mBank

Posiadacze kart płatniczych mBanku

Aktywacja usługi w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej

Zniżki na zakupy na stacjach BP w całej Polsce

Program rabatowy

mBank

Posiadacze kart płatniczych mBanku

Aktywacja usługi w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej, przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki

20% zniżki na zakupu obuwia marki Ambiorix

Citi Specials

Citibank

Posiadacze kart płatniczych Citibanku

Przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki

15% zniżki na zakupy produktów Top Secret

Klub Rabatowy

Credit Agricole

Posiadacze kart płatniczych Credit Agricole

Przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki

30% zniżki na e-booki dostępne na Woblink

Class&Club

Raiffeisen Polbank

Posiadacze kart płatniczych World Mastercard Class&Club i Mastercard Class&Club

Automatyczne naliczanie zniżek

10% zniżki na usługi oferowane przez Enel-med

Strefa Rabatów

Deutsche Bank

Posiadacze kart kredytowych Deutsche Banku

Przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki

10% zniżki na produkty odzieżowe marki Bytom

mamBonus***

BGŻ BNP Paribas

Posiadacze kart płatniczych BGŻ BNP Paribas

Przed zakupem należy poinformować sprzedawcę o chęci skorzystania ze zniżki

10% zniżki na produkty marki Wittchen.

Strefa Korzyści**

Orange Finanse

Posiadacze kart płatniczych Orange Finanse

Aktywacja usługi w bankowości internetowej lub aplikacji mobilnej

10% zniżki na usługi oferowane przez Pocztę Kwiatową

*Oprócz programu Millennium Inspiracje Bank Millennium organizuje także cykliczna akcję rabatową o nazwie Stylowe Zakupy. Podczas akcji posiadacze kart wydanych przez bank mogą otrzymać nawet kilkudziesięcioprocentowe rabaty w ponad 10 tys. punktów sprzedaży. W ostatnim czasie akcja odbywała się dwa razy rocznie – wiosną i jesienią.

** Program działa w formule moneyback – oznacza to, że podczas zakupów posiadacz karty uiszcza pełną należność za rachunek, a zwrot otrzymuje z opóźnieniem.

***W programie mamBonus posiadacze kart kredytowych oprócz zniżek u partnerów programu mogą zbierać także punkty, a następnie wymieniać je na nagrody. W przypadku kart debetowych dostępne są jedynie rabaty.

Podsumowanie

Jak widać, korzystanie z programów rabatowych dla posiadaczy kart płatniczych może być naprawdę bardzo opłacalne. Oferowane zniżki w niektórych przypadkach sięgają nawet kilkudziesięciu procent. Zanim jednak ruszymy na promocyjne zakupy, powinniśmy upewnić się, czy aby na pewno płacąc kartą, załapiemy się na rabat. W przypadku programów przygotowanych przez Visę i Mastercarda w większości przypadków konieczna będzie bowiem wcześniejsza rejestracja. Tego wymogu nie spotkamy natomiast, korzystając z programów rabatowych poszczególnych banków. Tutaj tylko w dwóch przypadkach (Orange Finanse i mBanku) obowiązuje wymóg wcześniejszej aktywacji usługi. Natomiast w pozostałych jedynym warunkiem jest zgłoszenie sprzedawcy chęci skorzystania z rabatu. Po dopełnieniu tych prostych formalności nie pozostaje nam już nic innego, jak cieszyć się bogatą ofertą ulg i rabatów.

Z ostatniej chwili

Pominęliśmy coś ważnego? Napisz do nas!

Wiadomości

Ta strona korzysta z ciasteczek. Dalsze korzystanie z serwisu oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Więcej szczegółów w polityce prywatności.