Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

mamBonus – program lojalnościowy dla klientów Banku BNP Paribas

Cykl: Programy rabatowe

mamBonus – program lojalnościowy dla klientów Banku BNP Paribas
Spis treści

Każdemu z nas jest miło, gdy bank, z którym współpracujemy, nie tylko czyha, by pobrać jakąś opłatę, ale także obdarowuje nagrodami za korzystanie z jego produktów. Cieszą nas premie gotówkowe za otwarcie rachunku, zwrot części wydawanych kwot (tzw. moneyback), mniejsze i większe rabaty czy punkty zdobywane w programach lojalnościowych.

Tymi dwoma ostatnimi benefitami kusi Bank BNP Paribas (dawniej BGŻ BNP Paribas). Posiadacze “debetówek” mogą zyskiwać jedynie rabaty, natomiast korzystających z “kredytówek” ucieszą nie tylko zniżki, ale i punkty, które mogą wymienić na nagrody.

Przeanalizujmy plusy i minusy propozycji banku pamiętając o odnawianej co pewien czas promocji karty kredytowej. Rozważając skorzystanie z oferty BNP Paribas sprawdź, czy aktualnie jest szansa na bonusowe punkty.

Program mamBonus w Banku BNP Paribas

Program mamBonus w BNP Paribas to pakiet korzyści, które można zdobywać podczas normalnego, codziennego korzystania z kart płatniczych tego banku. Uczestnik programu jest nagradzany za każdą transakcję; im jest ich więcej i opiewają na wyższe kwoty, tym większe bonusy otrzymuje klient.

Podkreślmy, że z benefitów mogą korzystać tylko ci, którzy wyrazili zgodę na przetwarzanie danych osobowych w celach marketingowych banku.

Kto i na jakich zasadach może skorzystać?

Odpowiedź jest prosta - każdy klient BNP Paribas posiadający kartę płatniczą (bank wydaje tylko „plastiki” z logo Mastercard).

Posiadacze karty debetowej zyskują jedynie rabaty w wysokości od kilku do 50% u ponad 40 partnerów programu mamBonus (miłośników zakupów na Allegro od razu informujemy, że nie ma wśród nich tego portalu), w sumie w ok. 2500 sklepach, zarówno stacjonarnych, jak i internetowych.

Korzystający z karty kredytowej także otrzymują upusty, a dodatkowo mogą zbierać punkty i wymieniać je na nagrody z katalogu mamBonus.

Każda wydana złotówka to 2 punkty, przy czym w organizowanych co pewien czas promocjach obowiązują specjalne przeliczniki lub przyznawana jest określona liczba punktów za spełnienie warunków opisanych w regulaminie.

14 grudnia 2021 r. wejdzie w życie nowy regulamin programu. Od tego momentu będzie obowiązywał nowy przelicznik: 2 zł = 1pkt

Transakcja bezgotówkowa musi dotyczyć płatności za towary lub usługi w punktach handlowo–usługowych. W regulaminie programu wskazano, że punkty nie zostaną przyznane w miejscach posiadających określone kody MCC

  • 5300 – handel hurtowy,
  • 4111 – usługi transportowe.

W zakres pojęcia transakcja kartą nie wchodzą też operacje będące zasilaniem instrumentów płatniczych lub rachunków płatniczych, np. korzystanie z portfela elektronicznego, wszelkie transakcje kwalifikowane jako przekazy pieniężne czy zakłady, w tym zakup kuponów loteryjnych, żetonów do gier hazardowych.

Nagrody w programie mamBonus

Zacznijmy od rabatów, którymi mogą się cieszyć wszyscy posiadacze kart płatniczych wydanych przez BNP Paribas.

Niższe i wyższe rabaty

Wysokość zniżek uzależniona jest od uzgodnień poczynionych przez bank z partnerem programu. W niektórych placówkach jest to zaledwie kilka procent, w innych rabaty sięgają 50%.

Nie należy jednak narzekać na kilkuprocentowe upusty, gdyż patrząc na zaoszczędzone kwoty takie rabaty mogą być znacznie korzystniejsze. 3% zniżki przy kupnie artykułu, który kosztuje, powiedzmy, 1500 zł, to „zysk” w wysokości 45 zł, a połowa ceny zamówienia w popularnej pizzerii to „zaledwie” 10-20 zł oszczędności.

Wśród ok. 40 partnerów programu są sklepy z różnych branż, ale i restauracje, kwiaciarnie, portale rezerwacyjne z branży turystycznej czy sieć kin. Śmiało więc można powiedzieć, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie i w pobliżu swojego miejsca zamieszkania, bo na ogół są to firmy ogólnopolskie, z rozwiniętą siecią placówek.

Trzeba jedynie pamiętać, by przed dokonaniem zakupów poinformować sprzedawcę, że chce się skorzystać z rabatu dla uczestników programu mamBonus w BNP Paribas. W przypadku zakupów internetowych należy wpisać w zamówieniu kod wskazany w informacjach o zniżkach udzielanych przez danego partnera.

Zawartość katalogu z nagrodami

Jak wspomnieliśmy, karta kredytowa daje prawo nie tylko do rabatów, ale także do zbierania punktów, które możesz wymienić w dowolnym momencie na nagrody w programie mamBonus.

Zasada jest bardzo prosta – każda wydana złotówka to 2 punkty (od 14 grudnia 2021 r. - 2 zł = 1 pkt). Ich liczbę możesz sprawdzić rejestrując się na specjalnej stronie internetowej. Tylko od Ciebie zależy, kiedy i na co je wymienisz. Wybór jest duży, zarówno pod względem asortymentu (nagrody rzeczowe, vouchery, doładowania telefonu, datek na rzecz programu stypendialnego „Klasa” Fundacji BNP Paribas), jak i liczby punktów, które trzeba posiadać.

Mamy jednak pewne zastrzeżenia do skali zaangażowania ze strony klienta, które jest konieczne, by mógł odebrać atrakcyjną nagrodę w programie mamBonus. „Najtańsze” z nich są "wycenione" na ok. 6000 punktów, co oznacza, że trzeba wydać „kredytówką” ponad 3000 zł. Sporo, zważywszy na fakt, że rynkowa wartość nagród wynosi ok. 20 zł.

Fakt, że w niektórych przypadkach otrzymanie nagrody możliwe jest dzięki wykorzystaniu posiadanych punktów oraz dopłaceniu pewnej kwoty gotówką, nie zmienia naszej oceny, że sięgnięcie po prezent jest dość uciążliwe.

Znalezienie ciekawych propozycji ułatwia wyszukiwarka, do której wystarczy wpisać interesującą Cię frazę. Zawartość katalogu możesz też przeglądać, kierując się kategoriami, np. kuchnia, dom i ogród, AGD, dla dziecka, sport i hobby czy elektronika.

Kliknij, aby powiększyć
Źródło: strona programu mamBonus
Dodatkowe punkty w promocjach

Bank BNP Paribas nie poprzestał na przygotowaniu programu mamBonus, lecz stosuje różne metody, by zachęcić klientów do sięgania po karty kredytowe, a tych, którzy już je posiadają - do aktywnego korzystania z nich. Przede wszystkim rozdaje 200 punktów za zarejestrowanie karty w programie mamBonus, 5000 punktów na start pod warunkiem wykazania się niewielką aktywnością w ciągu 2 miesięcy od zarejestrowania "kredytówki" w programie. Przyznaje też 3 razy więcej punktów w dniu urodzin posiadacza karty.

Ponadto co pewien czas dodatkowe punkty można zdobyć za podpisanie umowy o „kredytówkę”. Czasem są to akcje ogólnodostępne, a niekiedy mogą w nich brać udział tylko osoby zaproszone przez BNP Paribas.

Akcje "okolicznościowe" trwają na ogół około miesiąca. Przykładowo w lutym 2020 r. z okazji Walentynek transakcje dokonane w drogeriach, kwiaciarniach, kawiarniach, sklepach jubilerskich, teatrach czy kinach nagradzane były podwójną liczbą punktów. W maju 2021 r. dodatkowe 1000 punktów można było zyskać za wykonanie min. 3 transakcji po 200 zł w sklepach internetowych.

Kilka uwag praktycznych

Jak wspomnieliśmy, chcąc korzystać z programu mamBonus, należy się zarejestrować na specjalnej stronie internetowej. W trakcie rejestracji konieczne jest podanie adresu email, identyfikatora klienta używanego w bankowości internetowej oraz 8 pierwszych cyfr numeru PESEL.

Punkty standardowe naliczane są w ciągu 2 dni od zaksięgowania transakcji w systemie i są widoczne w zakładce Moje Konto zwykle w ciągu 4 dni po wykonaniu płatności. W przypadku dodatkowych punktów promocyjnych szczegółowe zasady ich naliczania każdorazowo opisane są w regulaminie danej promocji.

Stan konta punktowego widoczny jest w profilu uczestnika w programie mamBonus oraz w bankowości internetowej BNP Paribas.

Punkty ważne są 3 lata od momentu ich naliczenia i w tym czasie trzeba je wymienić na nagrodę. Jest ona dostarczana bezpłatnie w ciągu 7 dni, przy czym na stronie programu jest informacja, że w szczególnych przypadkach realizacja zamówienia może potrwać do 21 dni.

Zachęta dla partnerów

BNP Paribas cały czas zachęca prowadzących mniejsze i większe biznesy do dołączenia do grona partnerów programu mamBonus. Wskazuje przy tym, że dzięki temu pozyskają nowych klientów i zwiększą ich lojalność, będą mieli nowe możliwości promocji swojej oferty dzięki wykorzystaniu kanałów komunikacji marketingowej banku.

Ocena programu mamBonus

Sam fakt, że bank BNP Paribas przygotował program zachęcający posiadaczy kart płatniczych do aktywnego korzystania z nich oceniamy bardzo pozytywnie. Podoba nam się też organizowanie dodatkowych akcji motywacyjnych dla posiadaczy „kredytówek” pozwalających na zdobycie bonusowych punktów.

Wypada też docenić, że punkty gromadzone są przy okazji codziennych zakupów. Zakładając, że przez 12 miesięcy będziesz wydawał ponad 1000 zł (warunek uniknięcia wynoszącej 9 zł miesięcznej opłaty za kartę), to po roku zgromadzisz ok. 25 000 punktów. To już poważny kapitał, który możesz wymienić na atrakcyjne nagrody. Niestety od 14 grudnia 2021 r., gdy zacznie obowiązywać nowy regulamin, po roku zgromadzisz jedynie tylko...6000 punktów.

Masz już komplet informacji i znasz naszą ocenę. Teraz sam musisz zdecydować, czy będziesz gromadził punkty w programie mamBonus i wymieniał je na nagrody, czy też zrezygnujesz z wykorzystania tej okazji.

Przydatne dokumenty

  1. Regulamin "Programu lojalnościowego mamBonus"
  2. Regulamin "Programu lojalnościowego mamBonus" od 14.12.2021