Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

PayPal - uniwersalny portfel elektroniczny

Cykl: Systemy płatnicze

PayPal - uniwersalny portfel elektroniczny
Spis treści

Co to jest PayPal?

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to portfel elektroniczny, który umożliwia płatności w Internecie. Początki działalności PayPala sięgają 1998 r. Aż do 2015 r. był on częścią eBay'a, amerykańskiego serwisu aukcyjnego i dopiero od 18 lipca 2015 r. PayPal jest odrębną, niezależną firmą.

Na pytanie “Co to jest PayPal?” można także odpowiedzieć: to wielofunkcyjne narzędzie do przesyłania pieniędzy. W PayPalu można dodać swoje karty płatnicze, ale nie tylko – mamy również możliwość powiązania z nim naszego rachunku bankowego i zasilenia konta PayPal środkami bezpośrednio z tego rachunku, tworząc tzw. saldo PayPal. Usługa jest dodatkowo rozszerzona o opcję przesyłania pieniędzy znajomym.

Płatność Paypal w sieci

Podstawową funkcją PayPala jest ułatwienie użytkownikom dokonywania płatności za zakupy w sieci. Podczas finalizowania transakcji wybieramy ten sposób zapłaty, a następnie wpisujemy dane logowania do PayPala na specjalnie przygotowanej stronie. System wyświetli nam informacje, które wystarczy potwierdzić, i transakcja zostanie zakończona.

Ważne: domyślną metodą płatności jest saldo konta PayPal. W sytuacji, kiedy jest ono dodatnie i jednocześnie mamy podpiętą kartę płatniczą, środki zostaną najpierw pobrane z salda PayPal, a dopiero potem z karty.

PayPal One Touch

Użytkownicy PayPala mogą również korzystać z usługi PayPal One Touch, która dodatkowo ułatwia zakupy w sieci. Wystarczy uaktywnić tę funkcję poprzez specjalną stronę, a nasze dane logowania zostaną zapisane na konkretnym urządzeniu (telefonie lub tablecie) i przeglądarce internetowej. Dzięki opcji One Touch podczas zakupów w sklepach obsługiwanych przez PayPala nie trzeba każdorazowo logować się na konto w usłudze, wystarczy od razu potwierdzić płatność PayPal i transakcja zostanie zakończona.

Subskrypcje i umowy dotyczące płatności

PayPal posiada również zaawansowane funkcje dla kupujących, o których niewiele się mówi. Chodzi o subskrypcje i umowy dotyczące płatności. Pierwsza z usług umożliwia regularne (np. co miesiąc) pobieranie ustalonej kwoty z konta PayPal przez sprzedawcę - przykładem może tu być abonament w serwisach muzycznych.

Umowy dotyczące płatności polegają zaś na tym, że jako kupujący wyrażamy zgodę na obciążanie naszego konta PayPal przez sprzedającego za każdym razem, kiedy coś u niego kupujemy.

Obiema funkcjami zarządzamy z poziomu portfela PayPal, dzięki czemu w każdej chwili możemy je wyłączyć. Cały proces przebiega automatycznie, dlatego nie musimy za każdym razem pamiętać o płatności PayPal za usługi, z których korzystamy.

Jak działa PayPal między użytkownikami?

PayPal może również służyć do przesyłania pieniędzy innym użytkownikom systemu. W tym celu należy wpisać kwotę oraz adres e-mail odbiorcy i... to w zasadzie wszystko. Jedynym warunkiem jest tak naprawdę posiadanie konta PayPal przez obie strony transakcji, jednak można je założyć w dosłownie kilka minut.

PayPal.Me

Pieniądze można jednak przesłać jeszcze łatwiej. Służy do tego celu wygodna usługa PayPal.Me, która opiera się na specjalnym, unikatowym linku tworzonym przez użytkownika systemu. Aby stworzyć swoje łącze, należy wejść na stronę https://www.paypal.me, następnie wpisać wybraną przez siebie nazwę i zalogować się na konto PayPal.

Teraz wystarczy tylko wysłać taki link znajomemu, który wchodzi na odpowiednią stronę, wpisuje kwotę, loguje się na konto PayPal i potwierdza operację. Nie musi przy tym pamiętać adresu e-mail odbiorcy, wystarczy link PayPal.Me.

Kliknij, aby powiększyć

Dodatkowym ułatwieniem tej funkcjonalności jest możliwość dodania na końcu linka liczby, która będzie jednocześnie kwotą do zapłaty. Przykładowo, jeśli klikniemy na łącze https://www.paypal.me/JanKowalski/18, na stronie od razu wyświetli nam się 18 zł do zapłaty. Taka opcja przyda się przy rozliczaniu wspólnych wydatków, kiedy chcemy odebrać tę samą kwotę od znajomych.

Zbiórki

Jedną z nowszych funkcjonalności PayPala są zbiórki. Jeśli kojarzymy takie platformy jak Kickstarter czy Indiegogo, to nowa opcja w PayPalu działa właśnie na tej zasadzie.

Jeśli posiadamy konto w systemie, możemy utworzyć zbiórkę i zgromadzić ze znajomymi - również użytkownikami PayPala - środki na wspólny cel, np. wyjazd na wakacje, prezent dla kolegi czy planowaną imprezę. Pamiętajmy przy tym, że jako autor odpowiadamy za zebrane pieniądze i tylko my będziemy mogli nimi dysponować (znajdą się one na naszym koncie PayPal).

Kliknij, aby powiększyć

Tworząc zbiórkę, podajemy jej cel i kwotę, którą chcemy zebrać (choć to nie jest wymagane). Możemy również ustalić, czy dane wpłacających mają być jawne i jak mają być zbierane środki (określone sztywno kwoty czy dowolne wpłaty). Zbiórka nie musi mieć określonego czasu trwania i w każdej chwili można ją zakończyć.

Bezpieczeństwo i ochrona kupujących

PayPal dba również o bezpieczeństwo swoich użytkowników. Każda płatność PayPal jest szyfrowana i na bieżąco monitorowana w celu zapobiegania przestępstwom, nadużyciom czy kradzieżom tożsamości. W trakcie transakcji dane finansowe (np. numer karty czy rachunku bankowego użytkownika) są ukryte, do zaakceptowania transakcji wystarczy bowiem login i hasło do PayPala.

Program ochrony kupujących PayPala pozwala na zwrot kosztów transakcji opłaconej PayPalem, jeśli zakupiony przedmiot do nas nie dotarł lub różni się od tego, który zamówiliśmy. W ciągu 180 dni od płatności możemy zgłosić spór ze sprzedającym, a jeśli jego rozwiązanie nie będzie nam odpowiadać, w ciągu kolejnych 20 dni możemy przekształcić spór w roszczenie i odtąd to PayPal zajmie się rozstrzygnięciem sprawy.

Jak założyć konto PayPal?

Aby korzystać z wszystkich funkcjonalności PayPala, należy utworzyć bezpłatne konto w systemie, podając swój adres e-mail oraz hasło. W następnym kroku potwierdzamy rejestrację, klikając w link otrzymany w wiadomości mailowej.

Kliknij, aby powiększyć

Weryfikacja użytkownika

Warto wiedzieć, że początkowo w PayPalu jesteśmy tzw. użytkownikiem niezweryfikowanym. Możemy korzystać z usługi i kupować online oraz przesyłać pieniądze znajomym, jednak jest to ograniczone limitami rocznymi. Aby pozbyć się tych obwarowań, należy podłączyć i potwierdzić kartę lub konto bankowe do PayPala (patrz niżej).

Dodawanie karty i konta do PayPala

Jak już wspomnieliśmy, PayPal to portfel elektroniczny, dlatego warto powiązać z nim naszą kartę płatniczą. Pamiętajmy przy tym, że domyślnie system zawsze ustawi jako walutę karty polskie złote - jeśli chcemy dodać do PayPala kartę walutową, będzie to wymagało nieco więcej wysiłku (piszemy o tym w dalszej części artykułu).

Kliknij, aby powiększyć

Na początku wystarczy podać dane karty kredytowej lub debetowej. Po powiązaniu karta powinna zostać potwierdzona. W portfelu PayPal klikamy jej ikonę, a następnie "OK". PayPal obciąży rachunek naszej karty kwotą 6,50 zł (później zostanie ona zwrócona). Na naszym koncie bankowym, do którego przypięta jest karta, w opisie tej transakcji znajdziemy 4-cyfrowy kod - należy go wpisać w koncie PayPal (klikamy "Portfel", następnie ikonę karty, którą weryfikujemy, wpisujemy kod i klikamy "Potwierdź"). W ten sposób możemy wygodnie płacić kartą przez PayPal i jednocześnie stajemy się zweryfikowanym użytkownikiem, a limity płatności zostają zniesione.

Dodawanie i potwierdzanie rachunku bankowego

Z PayPalem możemy również powiązać nasze konto bankowe:

Kliknij, aby powiększyć

Procedura dodawania rachunku i jego weryfikacji jest podobna do tej dotyczącej karty płatniczej. Wpisujemy nazwę banku i numer naszego rachunku - WAŻNE - imię i nazwisko w PayPalu i w banku muszą być identyczne, inaczej cały proces zakończy się niepowodzeniem. Kolejnym krokiem jest potwierdzenie konta bankowego – w tym celu PayPal przeleje na nasz rachunek dwie niewielkie kwoty. Należy je zanotować i wpisać w odpowiednie pola w portfelu PayPal tam, gdzie widnieje dodany przez nas rachunek.

Doładowanie PayPal

Jeśli nie chcemy dodawać karty płatniczej do PayPala, możemy zasilić konto "ręcznie". Obecnie dostępne są dwie metody na doładowanie PayPal: przelew standardowy i doładowanie błyskawiczne.

Standardowe zasilenie możemy wykonać przez bankowość elektroniczną naszego banku. Koszt przelewu zależy od naszego banku, a cała operacja trwa od jednego do dwóch dni. Należy tu jednak pamiętać o kilku zasadach:

  • zasilenie może nastąpić tylko z rachunku w polskich złotych zarejestrowanego na to samo imię i nazwisko, co nasze konto PayPal;

  • w tytule przelewu należy podać unikatowy identyfikator, dzięki któremu PayPal potwierdzi naszą tożsamość i przeleje środki właśnie na nasze konto;

  • dane do przelewu znajdziesz na koncie PayPal po wybraniu opcji "Dodaj środki".

Doładowanie błyskawiczne

Znacznie szybszą metodą zasilenia konta PayPal jest skorzystanie z opcji błyskawicznego doładowania. Proces obsługiwany jest przez firmę Trustly wraz z Dotpay i odbywa się metodą pay-by-link, dzięki czemu środki docierają na nasze konto w kilka minut.

Aby dodać środki do PayPala w ten sposób, należy wybrać opcję "Dodaj środki błyskawicznie z Trustly" i postępować zgodnie ze wskazówkami na ekranie komputera.

W rzeczywistości doładowanie PayPal wygląda tak, że środki trafiają poprzez Dotpay na konto firmy "Trustly", a ta z kolei jako zweryfikowany użytkownik PayPala przesyła pieniądze na nasze konto PayPal.

Po stronie PayPala błyskawiczne doładowanie jest bezpłatne, jednak nasz bank może pobierać opłaty za przelewy pay-by-link. Warto zatem sprawdzić wcześniej taryfę opłat i prowizji instytucji, w której mamy konto bankowe.

Opłaty za korzystanie z PayPala

Założenie konta PayPal i korzystanie z niego jest bezpłatne. Użytkownicy systemu nie ponoszą także kosztów dołączenia karty płatniczej, rachunku bankowego czy zamknięcia konta PayPal. Wypłata środków z PayPala na powiązane konto bankowe również jest bezpłatna.

UWAGA: Obecnie serwis pobiera opłatę za nieaktywne konto PayPal! Jeśli w ciągu 12 miesięcy na Twoim koncie nie pojawi się żadna transakcja, przelew środków lub nie zalogujesz się w systemie, PayPal naliczy Ci 45 zł za brak aktywności (jeśli saldo jest niższe, zostanie pobrana odpowiednio niższa opłata). Jeśli do tej pory korzystałeś z płatności PayPal okazjonalnie, przemyśl, czy nie lepiej zrezygnować z usługi, aby nie ponosić dodatkowych kosztów.

Płatności saldem PayPal na terenie Polski w polskiej walucie są darmowe, podobnie jak odbieranie pieniędzy od znajomych w kraju.

Inaczej rzecz wygląda, jeśli transakcja wymaga przewalutowania środków lub jest dokonywana kartą podpiętą do PayPala.

W poniższej tabeli znajdziesz podstawowe opłaty związane z korzystaniem z PayPala.

Opłaty za korzystanie z PayPala

Saldo konta PayPal

Wysyłanie pieniędzy w kraju

bezpłatnie

Wysyłanie pieniędzy za granicę

9,99 zł - do kont z Europy, USA, Kanady*

19,99 zł - do kont z pozostałych krajów

Kupowanie w kraju

bezpłatnie

Kupowanie za granicą

bezpłatnie

*Płatności w euro lub koronach szwedzkich dokonane między kontami zarejestrowanymi w UE lub Europejskim Obszarze Gospodarczym traktowane są jak transakcje krajowe.

Za wysyłanie przez PayPala środków w polskich złotych obciążających naszą kartę kredytową możemy zapłacić dodatkową prowizję (zostanie nam wyświetlona przy dokonywaniu transakcji). Podobnie rzecz ma się w sytuacji, kiedy przesyłamy “kredytówką” pieniądze za granicę (np. znajomym) i wymaga to przeliczenia transakcji na obcą walutę.

Jeśli kupujemy za granicą i korzystamy przy tym z PayPala, nie ponosimy żadnych dodatkowych kosztów oprócz prowizji za przewalutowanie. Wynosi ona zwykle 4% powyżej kursu hurtowego stosowanego przez PayPala, jednak jeśli sprzedawca weźmie na siebie część opłaty, kupujący zapłaci za przeliczenie środków jedynie 3%.

Waluty

Saldo PayPal można także utrzymywać w walucie obcej. Aby sprawdzić, w jakich walutach możemy wysyłać i odbierać środki, na stronie Podsumowanie klikamy Saldo konta PayPal – pojawi nam się ekran, w którym zobaczymy nasz stan środków z uwzględnieniem różnych walut:

Kliknij, aby powiększyć

Standardowo, jeśli odbieramy środki w walucie, w której nie utrzymujemy salda, mamy możliwość zaakceptowania lub odrzucenia transakcji. Jeśli przyjmiemy płatność, mamy do wyboru:

  • przeliczenie środków na podstawową walutę naszego konta PayPal (w Polsce są to polskie złote) z zastosowaniem kursu PayPala;

  • zaakceptować transakcję i otworzyć saldo w danej walucie - środki zostaną dodane do konta PayPal w tej samej walucie, w której zostały wysłane.

Niestety, z konta PayPal nie możemy wypłacić środków w walucie innej niż polskie złote. Nawet jeśli posiadamy saldo w innej walucie i chcemy wypłacić pieniądze na konto bankowe, będzie to możliwe dopiero po przeniesieniu (i przewalutowaniu!) środków na saldo w złotych. Nie dotyczy to sytuacji, kiedy przesyłamy środki na inne konto PayPal lub płacimy za zakupy – wtedy możemy wybrać walutę płatności.

Dodawanie karty walutowej do PayPala

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że PayPal umożliwia jednak podłączenie karty walutowej, choć wymaga to nieco więcej wysiłku. Po dodaniu karty walutowej (np. w USD) należy skontaktować się z infolinią PayPala i podać konsultantowi cztery ostatnie cyfry karty i walutę, w której karta jest rozliczana. Dzięki temu będziemy mogli płacić kartą w euro, dolarach czy funtach bez podwójnych przewalutowań.

Bezpieczny i globalny sposób płatności

PayPal to międzynarodowe rozwiązanie płatnicze, które służy do przesyłania pieniędzy znajomym i płacenia za zakupy w sklepach internetowych. System jest klasycznym e-portfelem, w którym możemy podpiąć swoje karty płatnicze, ale nie tylko – konto PayPal można też doładować środkami z rachunku bankowego i z takiego salda opłacać zakupy; wszystko po to, aby jak najwygodniej płacić w sieci.

Nie da się ukryć, że otoczenie, w jakim działa PayPal, jest wymagające, a różne metody płatności online (np. Google Pay czy Apple Pay) mogą odbierać klientów temu e-portfelowi. O popularności PayPala świadczy jednak fakt, że konto w usłudze posiada obecnie 377 mln użytkowników indywidualnych, którzy łącznie dokonali transakcji o wartości ok. 936 mld dolarów (stan na 2020 r.)

W PayPalu można docenić ciągły rozwój różnych rozwiązań. PayPal One Touch pozwala płacić online wręcz jednym kliknięciem, PayPal.Me w interesujący sposób może ułatwić przesyłanie pieniędzy znajomym, a opcja zbiórek umożliwia gromadzenie środków na wspólny cel.

Jedynym znanym nam mankamentem PayPala jest nieco uciążliwe dodawanie karty walutowej. Po podłączeniu karty w serwisie należy skontaktować się z pracownikami PayPala, aby ustawili odpowiednią walutę karty, a to może zabrać nieco więcej czasu.

Na koniec wspomnijmy jeszcze o zasadach bezpieczeństwa stosowanych przez PayPala. System pozwala podpiąć jedynie rachunek i kartę, których jesteśmy właścicielami, ciągle monitoruje nasze transakcje, aby zapobiegać nadużyciom, a także chroni kupujących, zapewniając zwrot środków przy zakupie towaru niezgodnego z umową. Wszystko to sprawia, że ten e-portfel wciąż cieszy się popularnością na całym świecie.