Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

My analizujemy konta bankowe. Ty je wybierasz.

Konta i promocje bankowe – Najlepszekonto.pl

Portfel cyfrowy Masterpass

Cykl: Systemy płatnicze

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak

W swoich tekstach wykorzystuje zdobyte wykształcenie ekonomiczne i polonistyczne. Produkty bankowe nie mają przed nią tajemnic. Jej hobby to gry planszowe.

Portfel cyfrowy Masterpass

Czym jest Masterpass?

Masterpass to cyfrowy portfel stworzony przez firmę Mastercard w 2013 r. W tej usłudze dodajemy swoje karty płatnicze (także inne niż Mastercard i Maestro) i możemy wygodnie płacić nimi przez Internet bez podawania szczegółowych danych "plastiku" za każdym razem. Na koniec 2015 r. Masterpass funkcjonował w 25 krajach świata, a mogło z niego korzystać nawet 40 milionów osób.

W Polsce portfel Mastercarda jest dostępny bezpłatnie dla klientów:

  • BNP Paribas (w tym dla klientów dawnego Raiffeisen Polbanku);
  • Idea Banku;
  • Pekao SA (w aplikacji PeoPay);
  • Santander Bank Polska (dawny BZ WBK).

A co, gdy korzystamy z usług innego banku?  

Jeśli nie posiadamy karty płatniczej w wyżej wymienionych bankach, możemy założyć bezpłatne konto w usłudze Masterpass od Mastercard lub uPaid Wallet bądź mPay Wallet i tam dodać dane swojego "plastiku". Dzięki temu zrobimy zakupy przez Masterpass wallet, nawet kiedy jesteśmy klientami mBanku, PKO BP, BOŚ Banku czy Aliora.

Gdzie zapłacę przez Masterpass?

Masterpass obecny jest w większości sklepów internetowych w Polsce i na świecie. Płatność przez portfel możliwa jest m.in. w Decathlonie, Empik.com, Cinema City, Muve czy RTV Euro AGD. Funkcjonalność w obsługiwanych przez siebie sklepach wdrożyli również operatorzy szybkich płatności, np. PayU, DotPay czy tpay, dzięki czemu usługa stała się szeroko dostępna.

Jak skorzystać z Masterpass?

W zależności od banku, z którego usług korzystasz, uruchomienie usługi wyglądać może nieco inaczej. Masterpass w BNP Paribas, Idea Banku i Santander Bank Polska można aktywować w sposób opisany poniżej. Z portfela od Mastercarda skorzystasz także przez aplikację PeoPay banku Pekao SA, a jeśli nie jesteś związany z żadną z wymienionych instytucji, możesz założyć bezpłatne konto na Masterpass od Mastercard, uPaid Wallet lub mPay Wallet.

Płatność Masterpass w BNP Paribas, Idea Bank, Santander Bank Polska

Jeśli posiadasz kartę płatniczą w BNP Paribas, Idea Bank, Santander Bank Polska, możesz ją dodać do cyfrowego portfela. W Masterpass wybieramy jeden ze wspomnianych banków (możesz to zrobić tutaj) i rejestrujemy się, podając:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • hasło do Masterpass.

W trakcie rejestracji na nasz numer telefonu przyjdzie również SMS weryfikacyjny – kod z wiadomości należy wpisać w wyznaczone miejsce na stronie internetowej.

Następnym krokiem jest dodanie i aktywowanie karty płatniczej oraz nadanie jej tzw. mPIN-u. Podajemy numer karty, datę ważności oraz kod CVC2/CVV2 i ustalamy kod służący jedynie do potwierdzania transakcji przez Masterpass. Na tym etapie następuje również weryfikacja karty (na rachunku zostanie zablokowana drobna kwota, którą potem wróci na nasze konto). W Raiffeisen Polbanku nie trzeba dodawać ręcznie karty płatniczej; wystarczy aktywować portfel Masterpass, a nasze karty będą w nim widoczne - jedynym obowiązkowym krokiem jest nadanie karcie mPin-u.

Pekao SA

W Pekao SA z Masterpass zapłacimy w aplikacji PeoPay. Aktywacja portfela jest bardzo prosta: w ustawieniach zaznaczamy opcję "Płatności Masterpass", zatwierdzamy kodem PIN i już możemy korzystać z usługi. Będzie to wyglądało w ten sposób:

Metody płatności Peopay Masterpass
Kliknij, aby powiększyć

Pozostałe banki – portfel Masterpass od Mastercard, uPaid Wallet i mPay Wallet

Jeśli nie posiadasz konta we wspomnianych bankach, wciąż możesz skorzystać z Masterpass. W tym celu należy założyć bezpłatne konto w portfelu Masterpass od Mastercard https://portfel.masterpass.pl/ (obsługiwanym bezpośrednio przez Mastercarda) bądź usłudze uPaid Wallet i dodać kartę płatniczą - nie tylko Mastercard, ale także Visę czy kartę innej organizacji.

Poniżej przedstawiamy kroki postępowania dla pierwszego z tych portfeli:

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.1
Kliknij, aby powiększyć

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.2
Kliknij, aby powiększyć

Na etapie zakładania konta musimy dodać naszą kartę płatniczą do portfela – jej weryfikacja będzie polegała na zablokowaniu drobnej kwoty na rachunku przypisanym do karty (ta kwota później do nas wróci) i ewentualnym potwierdzeniu całej operacji przez 3-D Secure (jak w przypadku karty Banku Millennium), o ile w banku-wystawcy karty jest wdrożona taka autoryzacja:

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.3
Kliknij, aby powiększyć

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.4
Kliknij, aby powiększyć

Na tym etapie w portfelu Masterpass od Mastercard cały proces się kończy. Jest jeszcze alternatywny portfel - uPaid Wallet, jednak w nim dodatkowo do podłączonej karty należy nadać kod mPIN, służący do potwierdzania transakcji, co może być dodatkową niedogodnością.

Po zalogowaniu do usługi Masterpass od Mastercard zobaczysz taki widok swojego portfela:

Widok portfela Masterpass w Internecie
Kliknij, aby powiększyć

Jak płacić przez Masterpass?

Portfelem elektronicznym możemy wygodnie płacić zarówno na komputerze, jak i telefonie czy tablecie. Podczas finalizowania transakcji wybieramy płatność Masterpass, a następnie portfel banku, w którym mamy konto, lub uniwersalną usługę Masterpass od Mastercard/uPaid Wallet/mPay Wallet.

Płatność mobilna przez Masterpass - logowanie
Kliknij, aby powiększyć

Kolejny krok to zalogowanie do portfela, a następnie potwierdzenie transakcji kodem mPIN lub kodem SMS (w przypadku usługi Masterpass od Mastercard).

Płatność mobilna przez Masterpass - autoryzacja
Kliknij, aby powiększyć

PeoPay

W aplikacji PeoPay banku Pekao wybieramy natomiast niebieską opcję "Skanuj i płać", skanujemy kod QR widoczny na ekranie komputera i zatwierdzamy płatność kodem PIN do PeoPay.

Płatność Masterpass przez PeoPay cz.1
Kliknij, aby powiększyć

Płatność Masterpass przez PeoPay cz.2
Kliknij, aby powiększyć
Płatność Masterpass przez PeoPay cz.3
Kliknij, aby powiększyć

Jeśli zakupów dokonujemy na urządzeniu mobilnym, nie musimy niczego skanować, wystarczy tylko podać PIN w aplikacji PeoPay.

Płatność Masterpass przez PeoPay mobilnie
Kliknij, aby powiększyć

O czym warto wiedzieć?

Często zdarza się, że posiadamy zarówno kartę debetową, jak i kredytową w jednym banku. W takiej sytuacji możemy jedną z nich ustawić jako domyślną do dokonywania płatności przez Masterpass, jednak przy finalizowaniu transakcji wciąż możemy wybrać także inną kartę.

Pomimo że Masterpass akceptuje również inne karty, m.in. Visę, to sklep może honorować w tej usłudze tylko wybrane "plastiki", np. tylko Mastercarda. Podobnie rzecz ma się z promocjami tego portfela, zatem zawsze warto zwrócić uwagę, jaką kartą dokonujemy płatności.

Istotną kwestią są także limity transakcji kartą. Aby bez przeszkód dokonywać zakupów, należy ustawić w bankowości elektronicznej odpowiedni limit dla transakcji internetowych kartą, w przeciwnym razie płatność przez Masterpass nie będzie możliwa.

Podsumowanie

Masterpass to całkiem wygodna metoda płatności online. Cyfrowy portfel Mastercarda dostępny jest w kilku bankach, jednak można z niego skorzystać również za pośrednictwem uniwersalnego konta w usłudze Masterpass od Mastercard (opcjonalnie na uPaid Wallet lub mPay Wallet). Zaletą Masterpass jest również prosta rejestracja oraz brak opłat za użytkowanie portfela.

Sama usługa polega tak naprawdę na transakcji internetowej kartą płatniczą, jednak nie musimy tu za każdym razem wpisywać danych naszego "plastiku". Numer karty, jej datę ważności oraz kod CVC2/CVV2 podajemy w Masterpass tylko raz (przy rejestracji), dzięki czemu ryzyko przechwycenia wrażliwych danych jest mniejsze.

Proces płatności przebiega całkiem sprawnie – wystarczy zalogować się do portfela, zaakceptować transakcję, potwierdzić kodem mPIN lub kodem SMS i gotowe. Jeśli mamy kilka kart zapisanych w Masterpass, możemy także wybrać, za pomocą której chcemy dokonać płatności.

Masterpass nie jest jednak usługą idealną. Aby z niej skorzystać, należy posiadać kartę płatniczą (debetową lub kredytową) w jednym z krajowych banków, a nie każdy z nas chce mieć kolejny "plastik" w portfelu. Pewną niedogodnością może być także konieczność zapamiętania kolejnego PIN-u (mPIN-u), który służy do potwierdzania transakcji.

Na zakończenie warto dodać, że podobne rozwiązanie ma w swojej ofercie także największy konkurent Mastercard, czyli Visa. Elektroniczny portfel tego operatora usług płatniczych nie jest jednak powiązany z konkretnymi bankami. Możesz z niego swobodnie korzystać niezależnie od tego, w której instytucji posiadasz swoją kartę płatniczą.