Moneteo
Spis treści
Wróć

Portfel cyfrowy Masterpass

Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
Aldona Derdziak
Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych

94 publikacje 4531 komentarzy

Na Moneteo.com zajmuje się tematami oszczędnościowymi i walutowymi, skupiając się na kontach oszczędnościowych i walutowych oraz lokatach terminowych. Obserwuje rynek, dbając przy tym o aktualność danych. Do jej zawodowych zadań należy także kontakt z Czytelnikami.


4 komentarze
Portfel cyfrowy Masterpass

Fintechy, banki i organizacje płatnicze nie ustają w próbach ułatwiania klientom dokonywania transakcji w sieci, stąd tak wiele różnych rozwiązań - PayPal, Skrill, Google Pay, ale i Blik, Twisto itd. Do e-portfeli, które cieszą się uznaniem klientów, należy także usługa Masterpass.

Czym jest Masterpass?

Masterpass to cyfrowy portfel stworzony przez firmę Mastercard w 2013 r. W tej usłudze dodajemy swoje karty płatnicze (także inne niż Mastercard i Maestro) i możemy wygodnie płacić nimi przez Internet bez podawania szczegółowych danych "plastiku" za każdym razem.

W ciągu 7 lat Masterpass Wallet był systematycznie rozwijany i udostępniany w różnych częściach świata - na koniec 2016 r. ten portfel elektroniczny funkcjonował w 25 krajach, z liczbą 80 milionów aktywnych kont.

Warto wiedzieć, że usługa Masterpass w Polsce docelowo będzie przekształcona w nieco inne rozwiązanie, które w Stanach Zjednoczonych funkcjonuje jako Mastercard Click to Pay. Będzie ono oparte o standard EMV SRC, czyli odpowiednik płatności zbliżeniowych w sklepach internetowych. Transakcje w przyszłości mają być szybsze i wygodniejsze.

Masterpass Wallet w bankach

W Polsce portfel Mastercarda jest dostępny bezpłatnie dla klientów Santander Bank Polska (dawny BZ WBK). Z informacji na stronach banków wynika, że Idea Bank także wdrożył swój portfel Masterpass, jednak obecnie strona internetowa przenosi użytkownika do usługi uPaid Wallet.

A co, gdy korzystamy z usług innego banku?

Jeśli nie posiadamy karty płatniczej w Santanderze, możemy założyć bezpłatne konto w usłudze Masterpass od Mastercard lub uPaid Wallet bądź mPay Wallet i tam dodać dane swojego "plastiku". Dzięki temu zrobimy zakupy przez Masterpass Wallet, nawet kiedy jesteśmy klientami Banku Pekao, mBanku, PKO BP, BOŚ Banku czy Aliora.

Gdzie zapłacę przez Masterpass?

Masterpass obecny jest w większości sklepów internetowych w Polsce i na świecie. Płatność przez portfel możliwa jest m.in. w Decathlonie, Empik.com, Cinema City, Muve czy RTV Euro AGD. Funkcjonalność w obsługiwanych przez siebie sklepach wdrożyli również operatorzy szybkich płatności, np. PayU, DotPay czy tpay, dzięki czemu usługa stała się szeroko dostępna.

Jak skorzystać z Masterpass?

W zależności od banku, z którego usług korzystasz, uruchomienie usługi wyglądać może nieco inaczej. Masterpass w Santander Bank Polska można aktywować w sposób opisany poniżej, a jeśli nie jesteś związany z tą instytucją, możesz założyć bezpłatne konto na Masterpass od Mastercard, uPaid Wallet lub mPay Wallet.

Płatność Masterpass w Santander Bank Polska

Jeśli posiadasz kartę płatniczą w Santander Bank Polska, możesz ją dodać do cyfrowego portfela. Rejestrujemy się na specjalnej stronie banku i podajemy:

  • imię i nazwisko,
  • numer telefonu,
  • adres e-mail,
  • hasło do Masterpass.

W trakcie rejestracji na nasz numer telefonu przyjdzie również SMS weryfikacyjny – kod z wiadomości należy wpisać w wyznaczone miejsce na stronie internetowej.

Następnym krokiem jest dodanie i aktywowanie karty płatniczej oraz nadanie jej tzw. mPIN-u. Podajemy numer karty, datę ważności oraz kod CVC2/CVV2 i ustalamy kod służący jedynie do potwierdzania transakcji przez Masterpass. Na tym etapie następuje również weryfikacja karty (na rachunku zostanie zablokowana drobna kwota, którą potem wróci na nasze konto).

Pozostałe banki – portfel Masterpass od Mastercard, uPaid Wallet i mPay Wallet

Jeśli nie posiadasz konta w Santanderze, wciąż możesz skorzystać z Masterpass w mBanku, Aliorze, ING itd. W tym celu należy założyć bezpłatne konto w portfelu Masterpass od Mastercard https://portfel.masterpass.pl/ (obsługiwanym bezpośrednio przez Mastercarda) bądź usłudze uPaid Wallet i dodać kartę płatniczą - nie tylko Mastercard, ale także Visę czy kartę innej organizacji.

Poniżej przedstawiamy kroki postępowania dla pierwszego z tych portfeli:

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.1
Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.1

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.2
Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.2

Podczas zakładania konta musimy dodać naszą kartę płatniczą do portfela – jej weryfikacja będzie polegała na zablokowaniu drobnej kwoty na rachunku przypisanym do karty (ta kwota później do nas wróci) i ewentualnym potwierdzeniu całej operacji przez 3-D Secure (jak w przypadku karty Banku Millennium), o ile w banku-wystawcy karty jest wdrożona taka autoryzacja:

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.3
Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.3

Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.4
Aktywacja portfela Masterpass w Internecie cz.4

Na tym etapie w portfelu Masterpass od Mastercard cały proces się kończy. Jest jeszcze alternatywny portfel - uPaid Wallet, jednak w nim dodatkowo do podłączonej karty należy nadać kod mPIN, służący do potwierdzania transakcji, co może być dodatkową niedogodnością.

Po zalogowaniu do usługi Masterpass od Mastercard zobaczysz taki widok swojego portfela:

Widok portfela Masterpass w Internecie
Widok portfela Masterpass w Internecie

Jak płacić przez Masterpass?

Portfelem elektronicznym możemy wygodnie płacić zarówno na komputerze, jak i telefonie czy tablecie. Podczas finalizowania transakcji wybieramy płatność Masterpass, a następnie portfel banku, w którym mamy konto, lub uniwersalną usługę Masterpass od Mastercard/uPaid Wallet/mPay Wallet.

Płatność mobilna przez Masterpass - logowanie
Płatność mobilna przez Masterpass - logowanie

Kolejny krok to zalogowanie do portfela, a następnie potwierdzenie transakcji kodem mPIN lub kodem SMS (w przypadku usługi Masterpass od Mastercard).

Płatność mobilna przez Masterpass - autoryzacja
Płatność mobilna przez Masterpass - autoryzacja

O czym warto wiedzieć?

Często zdarza się, że posiadamy zarówno kartę debetową, jak i kredytową w jednym banku. W takiej sytuacji możemy jedną z nich ustawić jako domyślną do dokonywania płatności przez Masterpass, jednak przy finalizowaniu transakcji wciąż możemy wybrać także inną kartę.

Pomimo że Masterpass akceptuje również inne karty, m.in. Visę, to sklep może honorować w tej usłudze tylko wybrane "plastiki", np. tylko Mastercarda. Podobnie rzecz ma się z promocjami tego portfela, zatem zawsze warto zwrócić uwagę, jaką kartą dokonujemy płatności.

Istotną kwestią są także limity transakcji kartą. Aby bez przeszkód dokonywać zakupów, należy ustawić w bankowości elektronicznej odpowiedni limit dla transakcji internetowych kartą, w przeciwnym razie płatność przez Masterpass nie będzie możliwa.

Masterpass Wallet popularny na świecie, w Polsce trochę mniej

Masterpass to całkiem wygodna metoda płatności online. Cyfrowy portfel Mastercarda dostępny jest w kilku bankach, jednak można z niego skorzystać również za pośrednictwem uniwersalnego konta w usłudze Masterpass od Mastercard (opcjonalnie na uPaid Wallet lub mPay Wallet). Zaletą Masterpass jest również prosta rejestracja oraz brak opłat za użytkowanie portfela.

Sama usługa polega tak naprawdę na transakcji internetowej kartą płatniczą, jednak nie musimy tu za każdym razem wpisywać danych naszego "plastiku". Numer karty, jej datę ważności oraz kod CVC2/CVV2 podajemy w Masterpass tylko raz (przy rejestracji), dzięki czemu ryzyko przechwycenia wrażliwych danych jest mniejsze.

Proces płatności przebiega całkiem sprawnie – wystarczy zalogować się do portfela, zaakceptować transakcję, potwierdzić kodem mPIN lub kodem SMS i gotowe. Jeśli mamy kilka kart zapisanych w Masterpass, możemy także wybrać, za pomocą której chcemy dokonać płatności.

Masterpass nie jest jednak usługą idealną. Aby z niej skorzystać, należy posiadać kartę płatniczą (debetową lub kredytową) w jednym z krajowych banków, a nie każdy z nas chce mieć kolejny "plastik" w portfelu. Pewną niedogodnością może być także konieczność zapamiętania kolejnego PIN-u (mPIN-u), który służy do potwierdzania transakcji.

Na zakończenie warto dodać, że podobne rozwiązanie ma w swojej ofercie także największy konkurent Mastercard, czyli Visa. Elektroniczny portfel tego operatora usług płatniczych nie jest jednak powiązany z konkretnymi bankami. Możesz z niego swobodnie korzystać niezależnie od tego, w której instytucji posiadasz swoją kartę płatniczą. Visa, podobnie jak Mastercard, zamierza jednak zrezygnować ze swojej usługi i skoncentrować się na rozwiązaniu w standardzie EMV SRC. Przyszłość pokaże, czy nowy portfel elektroniczny spełni oczekiwania klientów obu tych organizacji.


Komentarze

(4)
Sortuj od najnowszych
Dodaj swój komentarz...
R
Rafał
Gość

Czy mogę do MasterPass dodać kartę debetową ING ???

Odpowiedz

Aldona Derdziak
Analityk produktów finansowych
@Rafał

Tak, możesz.

Odpowiedz

J
jolanta
Gość

nie ma z kim omowic problem z platnoscia. Zalozylam masterpass i jest tam moja karta kredytowa ale nie funkcjonuje zaplacenie urlopu. mecze sie od dni a jutro termin wplaty mija. HELP!!!!

Odpowiedz

K
Krystian
Tester
@jolanta

Co dokładnie się dzieje? I czy nie możesz tym razem opłacić transakcji kartą skoro termin nagli?

Odpowiedz